Autor Wątek: Chiński program kosmiczny  (Przeczytany 370931 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 17, 2010, 18:45 »
I mamy kolejnego newsa:

Tiangong 1 zbudowany
teraz etap testow i przygotowania do lotu

http://en.rian.ru/science/20100817/160231068.html

A ja dorzucę trochę fotek z tej strony. Bardzo możliwe, że coś pomieszam z opisami więc proszę o poprawkę jakby ktoś widział błędy.
Gotowy Tiangong 1:


Shenzhou VIII w budowie:


Interfejs dokowania Tiangong 1:


Wizja artystyczna dokowania Tiangong i Shenzhou:


Przekrój mini-stacji:


Osłona aerodynamiczna w której znajdzie się Tiangong:


Plan rozwoju stacji orbitalnej:


Więcej w artykule.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2010, 18:57 wysłana przez wini »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 17, 2010, 20:21 »

Interfejs dokowania Tiangong 1:


Wygląda znajomo, podejrzanie znajomo.

velo

  • Gość
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 17, 2010, 23:07 »
Ten ostatni rysunek co wini wrzucil pokazuje... Unity-Zarye-Zvezde, czyli ISS w 2000 plus amatorsko wklejone 3 moduly

Zas wczesniejszy przekroj mini-stacji to naprawde przekroj Shenzhou (chyba 6tki - kiedy po raz pierwszy do modulu orbitalnego wchodzili)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 17, 2010, 23:21 »
Ten ostatni rysunek co wini wrzucil pokazuje... Unity-Zarye-Zvezde, czyli ISS w 2000 plus amatorsko wklejone 3 moduly

...oraz PMA razy kilka ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 17, 2010, 23:21 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 17, 2010, 23:59 »

Interfejs dokowania Tiangong 1:


Wygląda znajomo, podejrzanie znajomo.

Taa, już jakiś czas temu padały pytania czy nadaje się do cumowania z ISS. Chyba nie ma odpowiedzi.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 23, 2010, 11:55 »
19 sierpnia satelita Shijian-12 (start 15.06.2010) zbliżył się do satelity Shijian-6-03A (start 25.10.2008). Niewielka zmiana orbit obu satelitów dowodzi, że doszło pomiędzy nimi do kontaktu. Nie jest jasne, czy była to próba systemów zbliżania w ramach programu lotów załogowych Shenzhou/Tiangong, czy też próba inspekcji bądź przechwycenia satelity w ramach wojskowego programu antysatelitarnego.

Link z forum NSF.

Link z forum NK.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 04, 2010, 02:41 »
Parę nowości odnośnie drugiego chińskiego orbitera Księżyca - Change-2

Pierwszy orbiter został wystrzelony 24 października w 2007 roku. Misja została zakończona po 16 miesiącach, 1 marca w 2009 roku, po tym jak statek rozbił się o powierzchnię Księżyca (był to planowany manewr).

Chińscy naukowcy przewidują, że Change-2 osiągnie orbitę naszego Księżyca w przeciągu 5 dni od startu, w porównaniu do Change-1, który osiągnął ją po 13 dniach, 14 godzinach oraz 19 minutach. Ma to być osiągnięte dzięki obraniu krótszej trajektorii.

Najnowsza misja Change-2 miała wystartować pod koniec tego roku (mówiło się o październiku), jednak najnowsze plotki mówią o tym, że misja może wystartować już we wrześniu. Nie wypada nam nic innego niż czekać na dalsze informacje, jednak robi się ciekawie! :)

http://news.xinhuanet.com/english2010/china/2010-09/03/c_13477442.htm
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2010, 02:44 wysłana przez Matias »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 04, 2010, 08:49 »

Najnowsza misja Change-2 miała wystartować pod koniec tego roku (mówiło się o październiku), jednak najnowsze plotki mówią o tym, że misja może wystartować już we wrześniu. Nie wypada nam nic innego niż czekać na dalsze informacje, jednak robi się ciekawie! :)


Termin wrześniowy, to był w poprzedniej plotce, ostatnio mówi się z powrotem o październiku, choć w linku, który podałeś, jest tylko ostrożna wypowiedź o starcie przed końcem roku.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 10, 2010, 17:34 »
Niemcy i Chiny podpisały umowę o wspólne zaprojektowanie konstelacji satelitów CarbonSat, które mierzyć będą ilość produkowanego dwutlenku węgla i metanu (gazów cieplarnianych).


Wizja artystyczna konstelacji.

Po stronie niemieckiej jest to OHB System AG z Bremen, a po chińskiej Remote Sensing Applications będącej jakimś wydziałem Chińskiej Akademii Nauk z Pekinu.

Jeśli dobrze czytam to satelitów ma być 6 (aby system był możliwie najbardziej sprawny), który zdolności mają być lepsze od japońskiego GOSATa i amerykańskiego OCO, który będzie wystrzelony w 2013 roku.

SFN

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 14, 2010, 02:59 »
Niemcy i Chiny podpisały umowę o wspólne zaprojektowanie konstelacji satelitów CarbonSat, które mierzyć będą ilość produkowanego dwutlenku węgla i metanu (gazów cieplarnianych).

Informacja w języku polskim pojawiła się także na kosmonaucie - link.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 20, 2010, 16:23 »
Kilka newsów odnośnie planów Chińczyków... Wspominają o planach na rok przyszły (Tiangong-1, Shenzhou-8) i 2012 (Shenzhou-9 i 10 - nie wiem, czemu ten drugi wspomniano jako unmanned). Napomknięto m.in. o planowanych sondach na Marsa (2013), Wenus (2015) oraz załogowej misji na Księżyc (2025)
Jest i o Chang'e-2, który w październiku wyruszy w kierunku naszego jedynego naturalnego satelity :)

http://china.globaltimes.cn/society/2010-09/575264.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2010, 16:25 wysłana przez Mikkael »
GG 8698011

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 27, 2010, 19:54 »
Chiny oficjalnie ruszają z budową stacji kosmicznej. do 2020 roku ma być gotowy ich kompleks orbitalny.

http://news.xinhuanet.com/english2010/china/2010-10/27/c_13578017.htm

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 27, 2010, 20:37 »
Chiny oficjalnie ruszają z budową stacji kosmicznej. do 2020 roku ma być gotowy ich kompleks orbitalny.

Nie bardzo rozumiem, czego dotyczy owo "oficjalnie". Wiem, że tak jest w oryginale ("China has formally begun its manned space station program"), ale przecież było oficjalne odsłonięcie Tiangonga i inne, chyba bardzo oficjalne wystąpienia. Zresztą komentowaliśmy te wydarzenia. Może chodzi tu o oficjalne rozpoczęcie programu budowy drugiej, większej stacji, o której już nieraz wspominano?

Z drugiej strony mówi się tam o dalszym stosowaniu Shenzhou oraz rakiet Long March F (chyba chodzi o 2F ?). Na tej bazie raczej nie wyjdzie się poza Tiangonga?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 27, 2010, 21:00 »
Chiny oficjalnie ruszają z budową stacji kosmicznej. do 2020 roku ma być gotowy ich kompleks orbitalny.

Nie bardzo rozumiem, czego dotyczy owo "oficjalnie". Wiem, że tak jest w oryginale ("China has formally begun its manned space station program"), ale przecież było oficjalne odsłonięcie Tiangonga i inne, chyba bardzo oficjalne wystąpienia. Zresztą komentowaliśmy te wydarzenia. Może chodzi tu o oficjalne rozpoczęcie programu budowy drugiej, większej stacji, o której już nieraz wspominano?

Z drugiej strony mówi się tam o dalszym stosowaniu Shenzhou oraz rakiet Long March F (chyba chodzi o 2F ?). Na tej bazie raczej nie wyjdzie się poza Tiangonga?

ja to rozumiem tak: Shenzhou i Tiangong ma być wstępem do budowy stacji. Najważniejsze to przeprowadzenie dokowania. Rezultatem zebranych danych itd ma być budowa stacji nazwijmy to "drugiej generacji", która już ma przypominać bardziej to co widzimy przy ISS.

Tak w ogóle pomysł bez sensu, liczyłem, że ruszą bardziej w kierunku załogowej misji księżycowej, a tak pewnie będą kolejnym krajem uwięzionym bezsensownie na LEO.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 27, 2010, 22:18 »
ja to rozumiem tak: Shenzhou i Tiangong ma być wstępem do budowy stacji. Najważniejsze to przeprowadzenie dokowania. Rezultatem zebranych danych itd ma być budowa stacji nazwijmy to "drugiej generacji", która już ma przypominać bardziej to co widzimy przy ISS.


Też tak to rozumiem - to oficjalny początek programu budowy stacji modułowej a'la Mir.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 27, 2010, 22:18 »