Autor Wątek: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia  (Przeczytany 42156 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #150 dnia: Lipiec 08, 2015, 05:01 »
Raczej nie spodziewalbym sie szybkiego rozwiazania zagadki, sam Musk kilkanascie godzin temu potwierdzil ze interpretacja danych jest trudna.

http://www.mercurynews.com/business/ci_28448221/musk-says-spacex-is-piecing-together-rocket-failure?source=rss 

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #152 dnia: Lipiec 08, 2015, 15:50 »
Chyba tak niestety;(((
http://florydziak.blogspot.com/2015/07/elon-musk-wczoraj.html

Cytat od Marka:
Cytuj
Falcon 9 nie poleci zanim SpaceX nie zrozumie dokładnie co się stało i nie zlikwiduje przyczyny tej awarii. Może to potrwać wiele miesięcy.
Rzeczywiście, trudno się z tym nie zgodzić. Dochodzenie do przyczyn katastrofy z pewnością nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli jest kilku "podejrzanych" albo ich w ogóle nie ma.

Jestem jednak pewnym optymistą i sądzę, że loty F9 zostaną wznowione w tym roku.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 08, 2015, 16:57 »
Chyba tak niestety;(((
http://florydziak.blogspot.com/2015/07/elon-musk-wczoraj.html

Cytat od Marka:
Cytuj
Falcon 9 nie poleci zanim SpaceX nie zrozumie dokładnie co się stało i nie zlikwiduje przyczyny tej awarii. Może to potrwać wiele miesięcy.
Rzeczywiście, trudno się z tym nie zgodzić. Dochodzenie do przyczyn katastrofy z pewnością nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli jest kilku "podejrzanych" albo ich w ogóle nie ma.

Jestem jednak pewnym optymistą i sądzę, że loty F9 zostaną wznowione w tym roku.
W przeciwieństwie do pesymizmu Marka z Florydy też staram się być optymistą;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 08, 2015, 16:57 »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #154 dnia: Lipiec 09, 2015, 17:50 »
Na L2 NSF pojawiła się informacja o najbardziej prawdopodobnej przyczynie awarii i obala ona wszelkie dotychczasowe teorie o butlach z helem i urywającym się ładunku. Co więcej może być ona bardzo trudna do naprawienia. Niestety nie mogę więcej napisać :)
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #155 dnia: Lipiec 10, 2015, 17:49 »
Od Marka:
Dziś niestety jestem z daleka od komputera więc post z telefonu. Bo jest co pisać. Pojawia sie coraz wiecej plotek o przyczynach awarii F9. I nie są one zbyt pozytywne. Awaria wyraźnie była połączeniem wielu problemów. Niestety nie wiadomo jeszcze dokładnie jakich. Tak jak Musk napisał bezpośrednią przyczyną awarii jest rozerwanie zbiornika ciekłego tlenu z uwagi na nadmierne ciśnienie w tymże. Jednak powody tego nadmiernego ciśnienia sa nieznane. Z plotek słychać ze dane nie wskazują na rozerwanie żadnej z butli z helem. Na filmie widać także ze na moment przed rozerwaniem zbiornika uruchamia sie zawór awaryjny i wypuszcza ze zbiornika nadmiar ciśnienia. Co wiecej zawór jest tak zaprojektowany ze awaria systemu kontroli ciśnienia w zbiorniku i otwarcie na max wszystkich zaworów helu nie powinno spowodować jego rozerwania. Wiemy ze zawór działał, widać to na filmie. Wiemy tez ze nie wybuchła żadna z butli - dane pomiarowe temu zaprzeczają. Nie wiadomo więc co spowodowało ze ciśnienie w zbiorniku wzrosło i albo wzrost tego ciśnienia był większy niż był w stanie to zniwelować zawór albo nastąpiła jakaś awaria tegoż. Wiadomo tylko ze wzrost ciśnienia był bardzo gwałtowny. Dane zaprzeczają także wszelkim innym teoria typu awaria strukturalna, oberwanie ładunku itp.
Warto zauważyć ze w momencie awarii trwało schładzanie silnika drugiego stopnia - ciekły tlen był przepuszczany przez ten silnik i ciśnienie w zbiorniku powinno było spadać a nie rosnąć.


Offline Rosikoń

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 6
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #156 dnia: Lipiec 10, 2015, 21:25 »
Wygląda to tak że do zbiornika tlenu dostał się coś co się utleniło=spaliło powodując wzrost ciśnienia. Co jest w drugim stopniu co ma większe ciśnienie i może być wstrzyknięte do tlenu? Schładzanie silnika może sugerować że zamiast tlen do silnika popłynęło coś do tlenu. Czy mogli się pomylić i źle połączyć rurki? Powinno być to niemożliwe. Albo poplątali kabelki i otworzyły się nie te zawory. Ale to też powinno być konstrukcyjnie uniemożliwione.
Chyba że hel był czymś zanieczyszczony.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #157 dnia: Lipiec 10, 2015, 21:49 »
Wydaje mi się, że powyższy post to mocno spekulacje, raczej dość słabo obsadzone w realiach. Zanieczyszczony hel? Bardzo wątpliwe w sektorze kosmicznym.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #158 dnia: Lipiec 10, 2015, 21:50 »
W poprzednich lotach zainstalowana była kamera wewnątrz drugiego stopnia:


Jeśli było podobnie w przypadku CRS-7 to najwyraźniej obraz z tej kamery niewiele im pomógł.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #159 dnia: Lipiec 11, 2015, 00:29 »
kawitacja? czy to mogłoby mieć miejsce w tych temp. i cisnieniach? wibracje pewnie zostalyby zarejestrowane przez akcelerometry.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #160 dnia: Lipiec 11, 2015, 04:42 »
W poprzednich lotach zainstalowana była kamera wewnątrz drugiego stopnia:


Jeśli było podobnie w przypadku CRS-7 to najwyraźniej obraz z tej kamery niewiele im pomógł.

Spacex twierdzi ze w crs-7 nie było kamery w zbiorniku ciekłego tlenu 2 stopnia.
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #161 dnia: Lipiec 11, 2015, 09:52 »
Wniosek logiczny na miarę naszych czasów: im więcej kamerek tym lepiej! :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #162 dnia: Lipiec 11, 2015, 11:05 »
Spacex twierdzi ze w crs-7 nie było kamery w zbiorniku ciekłego tlenu 2 stopnia.
Masz źródło tej informacji? Bo na konferencji Gwynne  wspomniała:
"don't think we had S2 LOX  cam, we did have S1 LOX cam"
https://youtu.be/LxqZOb68mrA?t=51m20s
i zabrzmiało to tak jak by nie była pewna czy ta kamerka była zainstalowana czy nie.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #163 dnia: Lipiec 13, 2015, 14:52 »
Cytujemy to samo źródło ;) Możliwe że kamera tam była, jednak dziwne że w czasie transmisji nie pokazali z niej ujęć. Jednak mam spore przypuszczenia że jej tam nie było. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego że nadal nie wiadomo co spowodowało katastrofę. Jako że consensusem jest to że wszystko zaczęło się od zbiornika ciekłego tlenu, to zakładam że kamera w tymże pozwoliła by na wyeliminowanie wielu z możliwych teorii (np. eksplozji butli). Choć może nie? W końcu nadaje ona pewnie 25 klatek na sekundę (a może nawet mniej?) = pomiędzy klatką kiedy wszystko jest OK a klatką kiedy jest koniec świata jest praktycznie wieczność.

To że SpaceX do tej pory nie zna przyczyny awarii wskazuje na to że nie jest ona tak oczywista jak "eksplodująca butla" czy "urwany kabelek". Musiała nastąpić sekwencja niezwykle nieprawdopodobnych wydarzeń.
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #164 dnia: Lipiec 16, 2015, 17:18 »
Tym razem trochę optymizmu z Florydy;)))
Jak pamiętacie Musk obiecywał że do końca zeszłego tygodnia znane będą przyczyny awarii Falcona 9/CRS-7. Mija następny tydzień a przyczyna nadal nie jest znana (albo jest znana, tyle że nie podano jej do publicznej wiadomości). Wiadomo że NASA dokonała testów zniszczeniowych pewnych elementów. I wiadomo że te testy wykryły coś. Coś, co podobno jest bardzo łatwe do poprawienia. W związku z czym istnieje spora szansa że zobaczymy następny start Falcona 9 jeszcze w czasie tego lata. To bardzo dobra wiadomość! Hmm, mam wrażenie że kilku z kolegów którzy stawiali na te wczesne daty miało dobre przeczucia!
http://www.florydziak.blogspot.com/#!http://florydziak.blogspot.com/2015/07/czwartek-i-zadnych-informacji-o-awarii.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #164 dnia: Lipiec 16, 2015, 17:18 »