Autor Wątek: Planowane orbitalne małe rakiety nośne  (Przeczytany 10994 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« dnia: Sierpień 08, 2014, 01:13 »
Nie jestem pewien czy post pasuję akurat do tego wątku ; ale ,że Firefly S S figuruje również na liście firm które ostatnio się "ujawniły" ( w ostatnich miesiącach) w dostarczaniu bardzo małych ładunków komercyjnych  na orbitę :

- Firefly Space Systems : rakieta "Firefly Alfa" : ładunek do 400kg na LEO : projekt w opracowaniu ; pionowy start :cena 8-9 mln$

- Garvey Spacecraft Corporation : rakieta "Nanosat Launch Vihicle" : ładunek do 10kg na LEO : również projekt w opracowaniu : pionowy start : cena jeszcze uzgadniana

- Interorbit Systems: rakieta "Neptune" : ładunek do 1 kg na LEO (24 picosatelity  lub od  0.75kg do 1 kg na jednostkę typu cubesat): w opracowaniu ( przewidywany na lata 2014-2016) : pionowy start ( pierwszy trzy rakiety już zamówione)

-Generation Orbit: rakieta " GoLanucher2" : ładunek do 45 kg na LEO: projekt w opracowaniu: system startu z powietrza : cena jeszcze niepodana.

-Lockheed Martin: rakieta "Athena II i III" : ładunek do 5.9 kg na LEO dla athenyIII I do 1.72 dla athenyII  : w tym roku zaczynają zabawę : start pionowy , ceny brak ;współpraca z ATK.

-Mishaal Aerospace : rakieta "M OV" ładunek na LEO od 363 do 454 kg: projekt w opracowaniu : start pionowy ; pierwsza rakieta już jest montowana.

-Orbital Sciences : rakieta znany " Pegasus" : ładunek na LEO do 1000 kg : odbyły się już 42 misje z 86 satelitami: start z powietrza .

-Rocket Labs: rakieta " Electron" : ładunek do 110 kg na LEO ; testy systemu są już w toku : start pionowy ; pierwsza na świecie rakieta z włókien kompozytowych.

-Sandia, Aerojet,U of Hawaii : rakieta "Super Strypi" : ładunek do 300 kg na LEO : loty testowe są planowane jeszcze na ten rok : start pionowy z "szyny" coś jak V1 ; rakieta 3 stopniowa na paliwo stałe. ( ten projekt współfinansuje USAF)

-Swiss Space Systems : rakieta " Soar" : ładunek do 250 kg na LEO : loty testowe planowane są na 2017: start uskrzydlonego pojazdu z samolotu airbus A 300.

-Ventions : rakieta "Salvo" : ładunek do ok 6 kg na LEO : projekt w opracowaniu : start z samolotu matki opracowany dla DARPA (agencja rządowa dla fajnych projektów)

-Virgin Galactic : rakieta " Launcher One" : ładunek do 225 kg na LEO : projekt w opracowaniu: start z pojazdu znanym wszystkim WhiteKnightTwo.

-Xcor : rakieta : "Lynx Mark III" : ładunek -duża liczba nanosatelitów: system w opracowaniu : start z pojazdu Lynx III ( rakietoplan) Lynx Mark I obecnie przechodzi testy.

Nie wiadomo ile z tych projektów ujrzy światło dzienne ( niektóre są nam wszystkim znane w branży) ale wypada trzymać mocno kciuki ;)))
Źródło: newspacewatch.com
-
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2014, 12:52 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planowane małe rakiety nośne
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2014, 01:41 »
Może warto Twój post wydzielić do oddzielnego wątku pt. "Możliwi producenci małych rakiet nośnych"? (Albo coś w tym rodzaju :) ).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Planowane małe rakiety nośne
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 08, 2014, 10:58 »
Może warto Twój post wydzielić do oddzielnego wątku pt. "Możliwi producenci małych rakiet nośnych"? (Albo coś w tym rodzaju :) ).

Jestem za! Możliwe, że w tym temacie będzie się więcej działo. Może np. "Planowane małe rakiety nośne"?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planowane małe rakiety nośne
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 08, 2014, 12:24 »
BTW, rakiety koreanskie czy iranskie tez by sie pod dalo podciagnac;-) Tz. patrzac podwzgledem udzwigu. A co z juz dzialacymi rozwiazaniami np. rakietami japonczykow czy brazylijczykow? Tylko maja byc projekty na papierze?;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planowane małe rakiety nośne
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 08, 2014, 12:24 »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planowane małe rakiety nośne
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 08, 2014, 12:37 »
Może warto Twój post wydzielić do oddzielnego wątku pt. "Możliwi producenci małych rakiet nośnych"? (Albo coś w tym rodzaju :) ).

Mam małe naiwne pytanie:
Czy pod te małe rakiety da się podciągnąć co silniejsze rakiety sondażowe czy pod uwagę będą brane tylko dedykowane rakiety dla cubesatów itp.?

@Up
Może warto przenieść post do http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1884.msg68870#new, bo temat rozłazi się na 3 wątki i może powstać z tego niezłe zamieszanie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2014, 12:40 wysłana przez jsc »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 08, 2014, 12:55 »
Podzieliłem posty - stworzyłem nowy wątek. Tytuł to "Planowane orbitalne małe rakiety nośne", z naciskiem na orbitalne. Lepiej sondażowych i orbitalnych nie mieszać ze sobą.

Mój post (nr #2 w tym wątku) może służyć w razie czego do rozwinięcia listy - zdecydowanie brazylijskie czy irańskie rakiety też można tu dodać. Tylko pytanie czy wówczas nie zmienić tytułu wątku na "Planowane i istniejące orbitalne małe rakiety nośne"??

Pytanie - jaka górna granica tych "małych" rakiet nośnych? Tona? Dwie na LEO? :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2014, 13:05 »
Trudne pytanie odnośnie górnej granicy w masie ładunków ( kwestia kilku ton max ale to chyba kwestia otwarta; najcięższy ładunek może do 2 ton?? ) kwestia chyba zostanie otwarta;)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 08, 2014, 13:10 »
Wątek ma traktować o "superlekkich rakietach nośnych". Sądzę, że ta kategoria może odejmować ładunki 0-4000 kg.
Chociaż osobiście sądzę, że granica na 1 tonie lepiej brzmi:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 08, 2014, 13:13 »
4 tony to już jednak duża armata, a nam chodzi o maciupcie sprzęta. Może jednak do 1000 kg na LEO? Jest to bezpieczna granica, dla większości z nas pewnie dość akceptowalna. Marsie (jako inicjatorze tego wątku ;) ) - jakie masz zdanie?

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 08, 2014, 13:19 »
W takim razie kilka firm trzeba by wykasować ; nie chciałbym narzucać nikomu subiektywnej oceny co do max ładunku ;))

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 08, 2014, 13:29 »
W takim razie kilka firm trzeba by wykasować ; nie chciałbym narzucać nikomu subiektywnej oceny co do max ładunku ;))

Możesz to dokonać? Graniczną wartością niech będzie 1000 kg, czyli rakieta o nośności "około" 1000 kg jeszcze się mieści na tej liście.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 08, 2014, 14:12 »
Radze zerknac tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_orbital_launchers_families
jak ustawiacie wielkosc ladunku na 1 tone, to wlasciwie moglibyscie przeniesc wszystkie watki o startach rakiet tutaj;-)
IMHO, gdyby ktos spolszczyl  ta stronke i przeniosl ja do polskiej wikipediii bylby wiekszy zysk;-) Z powazaniem
                             Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 15:43 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 14, 2014, 15:34 »
Swiss Space Systems ogłosił już w czerwcu przeprowadzenie serii zrzutów i prób szybowcowych ich prototypu pojazdu SOAR w North Bay w Ontario już wkrótce
https://www.newspacewatch.com/articles/74281-swiss-space-in-northern-ontatio-masten-tests-new-thruster.html

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 15, 2014, 18:20 »
Aerojet Rocketdyne PR ogłosił , że przeprowadził hot-fire test statyczny 1 stopnia rakiety "Leonidas" na paliwo stałe dla GENCORP; rakieta będzie służyła do wynoszenia nanosatelitów na LEO 250-300 kg. ( Super Strypi rail-launched- Spark rocket)

http://www.parabolicarc.com/2014/08/15/aerojet-rocketdyne-completes-engine-test-super-strypi-launch-vehicle/#more-53172

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2014, 18:41 »
Swiss Space Zero G w między czasie chce się pobawić w loty z warunkami mikro grawitacji ok 30 sek w Dubaju:)

https://www.newspacewatch.com/articles/74312-swiss-space-zerog-in-dubai-3d-systems-in-aerospace.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planowane orbitalne małe rakiety nośne
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2014, 18:41 »