Autor Wątek: Księżyc (zbiorczo)  (Przeczytany 173564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 23, 2011, 21:03 »
a dopiero później opracowana zostanie technologia 'przysypania' bazy regolitem.

sry Matias ale nie mogłem się powstrzymać: taka niezwykle rozwinięta technologia nazywa się łopata:P

Hah.. przypomniał mi się komentarz DjPeterki ze starego forum, tam też był motyw z astronautami, którzy po ciężkiej pracy przy budowie księżycowej drogi, z łopatami przewieszonymi na ramionach, kierowaliby się do swoich kwater. Epicki obraz :P

Mówią, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, ale w tym wypadku przysypanie bazy warstwą regolitu grubą na metr nie nazwałbym błahostką ;) Myślałem początkowo o jakimś systemie taśmowym, ale temat zboczył na łopaty, także w sumie nie wiem czy dobrze początkowo myślałem ::)
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2011, 21:05 wysłana przez Matias »

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 23, 2011, 22:12 »
Inną opcją, którą bardziej sobie wyobrażam było by zmontowanie księżycowego "robaczka" na powierzchni po czym wydrążenie nim tunelu w zboczu góry, w którym by został robiąc za funkcjonalną bazę.

He, prawie jak jaskiniowcy :) tyle że na ksiezycu i w skafandrach. No ale od czegoś trzeba zacząć :)

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 23, 2011, 22:53 »
ok ale po co sie az tak fatygować??przecież właśne takie tunele jaskinie już tam są.Odpowiednim pytaniem będzie tu jedynie jak strome mają zbocza jeśli ich zbocza były by łagodne to wtedy mamy dostęp do naturalnej kryjówki a być może na dnie takiego tunelu/jaskini znajdować się będą spore pokłady lodu lub czegoś podobnego bo to także zacienione miejsca jak i kratery cieszące sie sporym zainteresowaniem:)

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 24, 2011, 11:39 »
ok ale po co sie az tak fatygować??przecież właśne takie tunele jaskinie już tam są.Odpowiednim pytaniem będzie tu jedynie jak strome mają zbocza jeśli ich zbocza były by łagodne to wtedy mamy dostęp do naturalnej kryjówki a być może na dnie takiego tunelu/jaskini znajdować się będą spore pokłady lodu lub czegoś podobnego bo to także zacienione miejsca jak i kratery cieszące sie sporym zainteresowaniem:)

A wiesz jak ukształtowane są te tunele? Masz pewność czy będą stabilne jak zaczniemy się tam bawić? Czy przetransportowanie modułów krętymi ścieżkami nie będzie zbytnim problemem, albo czy nie wymusi to np. zmniejszenia rozmiarów naszej stacji do granic rozsądnej wartości? Myślenie o ich praktycznym wykorzystaniu należało by odłożyć do czasu gdy zostaną dostatecznie poznane za pomocą misji bezzałogowych i załogowych, użycie takiego tunelu ma sens gdy raczej nie mamy zamiaru wprowadzać tam większych zmian, co od razu przysparza nam kłopotu w postaci konieczności zaprojektowania bazy pod dany tunel i jego warunki (wielkość, długość, nachylenie na różnych odcinkach, najwęższe miejsca, najszersze miejsca itp.). Należało by wiec te parametry znać, i wtedy można stwierdzić na ile dany tunel pochodzenia naturalnego jest dobrym wyjściem. Gdyby sie pofatygować mielibyśmy tunel skrojony na miarę, taki jaki chcemy i tam gdzie chcemy. Ostatnio zastanawiałem się też, czy taka baza nie mogła by się składać z trzech elementów: pojazdu drążącego, śluzy i wyposażenia pomiędzy nimi. Zakładając znalezienie odpowiednio litego, niespękanego górotworu chyba teoretycznie dało by się wydrążyć odpowiedniej jakości tunel, na jego końcu ustawić (lub nawet nie) jakąś blokadę zapewniającą szczelność (chociażby to wiertełko), przy wyjściu śluzę, a ściany pomiędzy wyłożyć izolacją i zrobić tam tysiąc hektopaskali, dwadzieścia pięć stopni, 78% azot 21% tlen na odcinku kilkuset metrów? ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 24, 2011, 11:39 »

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 19, 2011, 11:22 »
Kiedyś czytałem, że można by użyć materiałów wybuchowych do drążenia tuneli lub zrobienia miejsca pod bazę. Z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności ( bezzałogowa misja ) może takie rozwiązanie byłoby skuteczniejsze, szybsze i tańsze.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 20, 2011, 02:19 »
Dzisiejszej nocy Księżyć znajdował się najbliżej Ziemi od 18 lat - 356,577 km (średnia odległość to 382,900km). Tarcza Księżyca była o 14% większa i 32% jaśniejsza niż zazwyczaj :)

Mi dopisało szczęścię, bo niebo było na tyle przejrzyste, żeby dostrzec Księżyc i na tyle zachmurzone, że utworzyło się halo.
Tak więc w kraju krasnoludków, elfów i goblinów cała sceneria wydawała się niezwykle tajemnicza :)

« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2011, 02:21 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Prometeusz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 20, 2011, 10:31 »
Mi dopisało szczęścię, bo niebo było na tyle przejrzyste, żeby dostrzec Księżyc i na tyle zachmurzone, że utworzyło się halo.
Tak więc w kraju krasnoludków, elfów i goblinów cała sceneria wydawała się niezwykle tajemnicza :)

Fajnie wyszło to zdjęcie. U mnie też było bezchmurnie, a Księżyc świecił naprawdę jasno.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 20, 2011, 13:09 »
U mnie było zachmurzone całą noc i nic nie zobaczyłem.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 21, 2011, 00:25 »
Mi dopisało szczęścię, bo niebo było na tyle przejrzyste, żeby dostrzec Księżyc i na tyle zachmurzone, że utworzyło się halo.

Wyszedłem specjalnie obejrzeć sobie tą superjasną pełnię i rzeczywiście Księżyc bardzo mocno świecił :).
Wystarczyło 30 sekund naświetlania, żeby zdjęcie wyglądało jak zrobione w dzień ;). Przy okazji - Też miałem halo :D.


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 21, 2011, 01:13 »
Fajne zdjęcia! :)

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 21, 2011, 08:18 »
kiedy polecimy na księżyc :) nie wiem jak wam ale mi marzą się hotele z widokiem na Ziemie coś pięknego:)

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 21, 2011, 17:35 »
Mi dopisało szczęścię, bo niebo było na tyle przejrzyste, żeby dostrzec Księżyc i na tyle zachmurzone, że utworzyło się halo.

Wyszedłem specjalnie obejrzeć sobie tą superjasną pełnię i rzeczywiście Księżyc bardzo mocno świecił :).
Wystarczyło 30 sekund naświetlania, żeby zdjęcie wyglądało jak zrobione w dzień ;). Przy okazji - Też miałem halo :D.

Ostatnio jedziemy na tym samym wózku ;)
Fajowe foty!
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 21, 2011, 18:35 »
Fajne zdjęcia! :)
Ostatnio jedziemy na tym samym wózku ;)
Fajowe foty!

Bardzo się cieszę, że się zdjęcia spodobały :).

Przed chwilą wygrzebałem stare zdjęcia pełni z 6 sierpnia 2009 roku gdy Księżyc był w apogeum
(tak dokładnie to apogeum wypadło 4 sierpnia, więc tylko 2 dni wcześniej ;) ).
Zrobiłem takie małe porównanie rozmiarów :) - chmury z 2009 nie pozwoliły uzyskać wyraźnego  obrazu
tarczy, ale widać, że wtedy był dużo mniejszy. Nic nadzwyczajnego nie wyszło - następnym razem
przygotuje się specjalnie do takiego porównania :). Najbliższa pełnia w okolicy perygeum już 17/18 kwietnia
a w okolicy apogeum dopiero 12 października.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 14, 2011, 15:41 »
Jutro o godz. 20:12 UT maksimum zaćmienia Księżyca :)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Malin

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 15, 2011, 23:51 »
Cytuj
Jutro o godz. 20:12 UT maksimum zaćmienia Księżyca :)

Zaćmienie było super :) z przedmieść Katowic było doskonale widoczne, praktycznie brak chmur. Szkoda, że nie mam porządnego aparatu bo bym zdjęcia zrobił :(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 15, 2011, 23:51 »