Autor Wątek: Wątek komercyjny (zbiorczo)  (Przeczytany 78835 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline synoptyk

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 40
  • pogodą!
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 06, 2013, 20:53 »
A gdzie Pan Tito, który chce na Marsa robić wyprawę :)
Swoją drogą Planetary Resources urosło w moich oczach po tym zestawieniu.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 06, 2013, 20:57 »
Ciekawe też, że nie ma tu Bigelowa - pewnie jego majątek nie jest wyceniany na miliardy (myślałem, że jest).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 06, 2013, 21:24 »
Jeśli idzie o Roberta Bigelowa, to w 2011 r. "Forbes" wyceniał jego majątek na 700 mln USD (z czego, jak mówi, 500 mln zamierza włożyć w swą firmę Bigelow Aerospace, a połowę już wyłożył).

Natomiast majątek Dennisa Tito jest szacowany na 200 mln USD wg magazynu "Power".

Zatem obaj Panowie nie mieszczą się na listach miliarderów... Na razie?

Można jeszcze dodać, że Charles Simonyi, węgierski Amerykanin znany z lotu Sojuzem, niedawno spadł z listy miliarderów, ale nadal ma majątek prawie miliardowy - jest także jednym z inwestorów Planetary Resources.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2013, 21:45 wysłana przez JSz »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 06, 2013, 23:10 »
Dzięki Janie za uzupełnienia! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 06, 2013, 23:10 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 01, 2013, 17:39 »
Ponad rok temu umieściłem w tym wątku wykaz linków do prywatnych firm astronautycznych. Nazwa wątku "Turystyka kosmiczna" zdążyła w tym czasie w dużym stopniu zdezaktualizować się, gdyż wielu przedsiębiorców, z R. Bigelowem na czele, przekonało się, że to nie turystyka nakręci ten przemysł, gdyż tkwiące w niej pieniądze są zbyt małe. Obecnie firmy te zwracają się w kierunku agencji rządowych, oczywiście przede wszystkim amerykańskiej jako najbogatszej, ale też agencji mniejszych krajów, które mogą skorzystać z szansy na własny program kosmiczny, nawet załogowy, o ile będzie on znacznie tańszy niż obecne. Myśli się o krajach arabskich, azjatyckich, itd. Ale skoro taki wątek już jest, niech to będzie tutaj.

Nie umieściłem w tym wykazie tych firm, które dość licznie ostatnio powstały, ale nie wykazały się jeszcze niczym poza inwencją  w pozyskiwaniu środków.

Producenci                    www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
ARCA Space                    link  samolot + rakieta, lądownik księżycowy (Rumunia)
Armadillo Aerospace           link  suborbitalny VTVL
Bigelow Aerospace             link  komercyjne stacje orbitalne
Blue Origin                   link  CCP: rakieta nośna RBS + statek SV
The Boeing Company            link  CCP: statek CST-100
Copenhagen Suborbitals        link  loty suborbitalne (Dania)
Excalibur Almaz               link  statek załogowy Ałmaz na bazie TKS
Lockheed Martin               link  kapsuła Orion budowana dla NASA
Masten Space Systems          link  suborbitalny VTVL
Orbital Sciences              link  COTS: rakieta Antares + statek Cygnus
Planetary Resources           link  górnictwo na asteroidach
Scaled Composites             link  konstrukcja samolotów WhitheKnightTwo i SpaceShipTwo
Sierra Nevada Corpor.         link  CCP: mini-wahadłowiec Dream Chaser
The Spaceship Company         link  budowa samolotów suborbitalnych WK2/SS2 dla Virgin Galactic
SpaceX                        link  COTS: rakieta Falcon 9 + kapsuła Dragon; CCP: DragonRider
Stratolaunch Systems          link  konsorcjum P. Allena: Orbital, Scaled Composites i Dynetics
United Launch Alliance        link  producent rakiet Atlas i Delta
XCOR Aerospace                link  suborbitalny samolot rakietowy Lynx

Operatorzy                    www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
Space Adventures              link  organizacja turystyki kosmicznej
Virgin Galactic               link  organizacja lotów suborbitalnych WK2/SS2

Organizacje                   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
100 Year Starship             link  program wypracowania koncepcji kolonizacji innych planet
Commercial Spaceflight Feder. link  Stowarzyszenie Komercyjnych Lotów Kosmicznych
The Mars Society              link  stowarzyszenie promujące kolonizację Marsa
X PRIZE Foundation            link  organizator konkursów kosmicznych
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2013, 17:50 wysłana przez JSz »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 02, 2013, 23:30 »
ULA też będzie się chyba zaliczała do "operatorów"? Producentami rakiet, którymi się zajmuje, są Boeing i Lockheed Martin.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 03, 2013, 08:17 »
Ciekawe też, czy "turystyka kosmiczna" pasuje jako określenie do Planetarnyj Risorces i czy znalazłoby się tutaj miejsce dla Golden Spike Kąpany.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 03, 2013, 11:32 »
ULA też będzie się chyba zaliczała do "operatorów"? Producentami rakiet, którymi się zajmuje, są Boeing i Lockheed Martin.

To często nie jest jednoznaczne. Np. czy Virgin Galactic jest (będzie) tylko operatorem SS2? Nie do końca, bo VG powołał spółkę The Spaceship Company, która ma budować WK2/SS2 (początkowo była to spółka z Scaled Composites, ale zdaje się, że VG wykupił całość). Ale w tym przypadku przyznaję Ci rację >:(

Ciekawe też, czy "turystyka kosmiczna" pasuje jako określenie do Planetarnyj Risorces i czy znalazłoby się tutaj miejsce dla Golden Spike Kąpany.

Napisałem nad tabulką, że nazwa "turystyka kosmiczna" jest już nieadekwatna. Może zmienić nazwę wątku na "Firmy new space", albo założyć nowy...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 03, 2013, 12:07 »
Ciekawe też, czy "turystyka kosmiczna" pasuje jako określenie do Planetarnyj Risorces i czy znalazłoby się tutaj miejsce dla Golden Spike Kąpany.

Napisałem nad tabulką, że nazwa "turystyka kosmiczna" jest już nieadekwatna. Może zmienić nazwę wątku na "Firmy new space", albo założyć nowy...

Tak - zgadzam się - tutaj definicja zaczyna być dość płynna. Z drugiej strony "new space" to znacznie rozleglejszy temat, bowiem firmy produkujące CubeSaty też można tam dodać, co jest bardzo daleko od turystyki kosmicznej.

W ciekawych czasach żyjemy. ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 03, 2013, 14:02 »
OK. Znalazłem dość długo nieużywany wątek http://www.kosmonauta.net/forum/index.php?topic=15.15 "Wątek komercyjny (zbiorczo)", który chyba bardzo dobrze nadawałby się do tej tematyki. Może więc tam przenieść te posty? Ale wówczas należałoby przenieść przynajmniej wszystkie tegoroczne posty, gdyż one nie dotyczą już turystyki, ale wszystkich inicjatyw łącznie.

Czy ktoś, kto potrafi lub ma uprawnienia mógłby przenieść te posty (myślę, że od 8 lutego 2013) do rzeczonego wątku?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 03, 2013, 14:05 »
Przeniosłem. Sądzę, że to dobre miejsce na takie podsumowania, choć "tradycyjna" komercyjność tu też będzie się od czasu do czasu pewnie pojawiać.  :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 26, 2013, 22:18 »
Dla zainteresowanych bardziej ekonomicznymi aspektami astronautyki ;)

"Pomimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej na prawie całym świecie, w zeszłym roku doszło do wzrostu dochodu globalnego przemysłu satelitarnego aż o 7 procent. Wartość tego segmentu sektora kosmicznego to aktualnie prawie 190 miliardów dolarów." Pełen artykuł.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 26, 2013, 22:21 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 26, 2013, 22:48 »
Na pokładzie drugiej europejskiej rakiety Vega wyniesiony zostanie turecki satelita Gokturk.
W zasadzie to trzeciej - a drugiej komercyjnej, czyż nie? :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 26, 2013, 23:38 »
Na pokładzie drugiej europejskiej rakiety Vega wyniesiony zostanie turecki satelita Gokturk.
W zasadzie to trzeciej - a drugiej komercyjnej, czyż nie? :)

Zgadza się! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 26, 2013, 23:38 »