Autor Wątek: Komercyjny lot wokół księżyca ...  (Przeczytany 52640 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 01, 2014, 22:05 »
Ciekawa sprawa z tym lotem. Mam nadzieję, że jednak dojdzie do potwierdzenia obu klientów już niebawem.

Taki trening do tego lotu to pewnie minimum rok, a wcześniej pewnie długie monitorowanie stanu zdrowia śmiałków. No i jeszcze ten fakt, że Rosjanie takiego lotu nigdy nie dokonali...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 01, 2014, 23:17 »
Przede wszystkim będzie musiał zostać przygotowany cały hardware. Niby jest już dawno opracowany (sięgnąłem kilka stron wstecz: 2 x rakieta Sojuz + Sojuz TMA-M + drugi moduł orbitalny + Blok-DM), ale trzeba go wyprodukować i nieco zmodyfikować. A to wymaga mocy przerobowych, z którymi u Rosjan cienko. Ciekaw jestem, czy Rosjanie w ogóle wiedzą, że mają się zabierać do roboty.

Ale najpierw należałoby poczekać na potwierdzenie tej informacji, bo wydaje się ona niezbyt wiarygodna.

velo

  • Gość
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 02, 2014, 00:08 »
Na forum NSF też w komentarzu ktoś dodał, że na stronie Space Adventures cisza - a coś takiego raczej warto byłoby mocno ogłosić.

No i nakładają się na to wszystko relacje Zachód - Rosja

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 02, 2014, 15:44 »
Natrafiłem jednak na ślad na stronie rosyjskiej agencji prasowej Interfax. Łopota - szef Energii, powiedział:

Cytuj
Мы аккуратно работаем с нашими партнерами из Space Adventures. Мы рассматриваем все возможности сотрудничества с ними и мы способны это сделать - облететь Луну в 2017-2018 годах на "Союзе". Технически это возможно

Wypowiedź ta stanowi komentarz Łopoty na informację, którą zacytowałem 30 maja. Czyli - jest coś na rzeczy, skoro szef Energii potwierdził!

Źródło: http://www.interfax.ru/379184

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 02, 2014, 15:44 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwiec 02, 2014, 16:50 »
Mam nadzieje, że to nie jest wiadomość tego samego rodzaju co rosyjska kolonizacja Księżyca za dwie dekady czy oblot Marsa statkiem Marpost w 2014roku  :P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwiec 02, 2014, 19:47 »
Również mam nadzieję, że tym razem mowa o realnej misji a nie tylko "dalekosiężnych planach". Ten lot załogowy "na Ksieżyc" na 50 rocznicę Apollo 8 (jeśli nie wcześniej) byłby naprawdę niesamowity!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwiec 02, 2014, 20:24 »
Również mam nadzieję, że tym razem mowa o realnej misji a nie tylko "dalekosiężnych planach".

Lot organizuje Space Adventures, a firma ma już duże doświadczenie w organizacji takich imprez (nie na aż taką skalę, ale jednak). Poza tym ma duże doświadczenie w dogadywaniu się z Rosjanami. Zresztą argumenty finansowe jakimi dysponuje, mają siłę przekonywania.

Byle tylko problem nie przerósł możliwości technicznych i organizacyjnych Energii. Ale z drugiej strony, gdyby impreza wypaliła, jaki byłby to prestiż dla całej rosyjskiej astronautyki! Dla Energii, Roskosmosu, Rogozina...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwiec 03, 2014, 07:12 »
Byle tylko problem nie przerósł możliwości technicznych i organizacyjnych Energii. Ale z drugiej strony, gdyby impreza wypaliła, jaki byłby to prestiż dla całej rosyjskiej astronautyki! Dla Energii, Roskosmosu, Rogozina...

... i dl Putina  ;D I co na to cała NASA i Obama by powiedzieli?  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwiec 03, 2014, 08:46 »
Że dwaj amerykańscy płacący turyści polecieli z rosyjskim kosmonautą. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwiec 03, 2014, 08:55 »
Skąd wiesz, że amerykańscy?

Wprawdzie mówiło się w pierwszej odsłonie pomysłu, że bilet zarezerwował James Cameron, ale o drugim nie ma żadnych domysłów. Może to jakiś Arab lub Chińczyk?

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2272
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwiec 03, 2014, 09:03 »
Niedługo wszystko powinno - o ile informacja jest prawdziwa - mieć odzwierciedlenie w konkretnych działaniach. Poza potwierdzeniem to budowa i testy sprzętu, który widzieliśmy na renderach. To wybór i szkolenie pilota Sojuza... a może wcześniej jakiś lot testowy z rosyjskimi kosmonautami?
Powoli (zapewne bardzo powoli) Sojuz będzie odchodził na emeryturę, skoro na horyzoncie widać jego następcę. Wokółksiężycowy lot byłby pięknym uwieńczeniem kariery tej długiej serii statków kosmicznych :)
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #101 dnia: Czerwiec 03, 2014, 09:21 »
Powoli (zapewne bardzo powoli) Sojuz będzie odchodził na emeryturę, skoro na horyzoncie widać jego następcę. Wokółksiężycowy lot byłby pięknym uwieńczeniem kariery tej długiej serii statków kosmicznych :)
To trochę tak jak z szatlami. Wahadłowce były zbudowane do przewożenia i montażu ładunków na orbicie, głównie obsługi stacji kosmicznej. Dopiero od lat 90tych zaczęły obsługiwać stację MIR a potem brały udział w budowie i obsłudze ISS.
Sojuz docelowo miał być statkiem księżycowym jak Apollo. Niestety niepowodzenia i zarzucenie radzieckiego załogowego programu księżycowego uniemożliwiły taką karierę Sojuzowi. Mam nadzieję, że na finiszu Sojuz jednak przynajmniej raz będzie statkiem księżycowym  :)

A z Putinem to chodzi mi o to, że Rosja wykazałaby, że technicznie już teraz jest gotowa do lotów na Księżyc. Wówczas amerykańska opinia publiczna może zapytałaby czy USA też tak mogą uczynić. Wówczas Bolden, lub jego następca by się tłumaczył, że tak, ale dopiero od 2021 roku... Miałbym nadzieję, że to przyśpieszyłoby realizację amerykańskich lotów BEO.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwiec 05, 2014, 20:58 »
Ciekawi mnie, czy w Rosji są procedury "man-rating" dla takich wydarzeń (pewnie nie) i jak mocno Space Adventures chciałoby je uprościć, by obniżyć koszt lotu i ograniczyć potrzebną ilość czasu na testy.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwiec 05, 2014, 22:50 »
Rakieta i statek Sojuz są już od tylu lat w użyciu, że chyba nie ma potrzeby rozważania tego problemu w stosunku do nich. A one będą podstawą ewentualnego lotu.

Procedury obowiązujące w USA zostały zdaje się opracowane z myślą głównie o prywatnych projektach, czy to Lockheed Martina, SpaceX czy innych firm. W Rosji cały hardware ciągle jest i będzie państwowy. Nawet jeśli Energia została sprywatyzowana, to państwo ma w niej decydujący udział, a przede wszystkim produkuje na zasadzie zamówień rządowych, a nie własnych projektów. Ale pewno w Rosji są jakieś tam normy państwowe regulujące astronautykę załogową.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 21, 2014, 11:32 »
Polecam tekst Pani Krystyny Macioszek o księżycowej inicjatywie Space Adventures:
http://www.kosmonauta.net/2014/06/zmodyfikowany-sojuz-poleci-na-lot-wokol-ksiezyca/

A z samym oblotem, to na ile informacja jest pewna? Nie mogę się doczekać takiego lotu.
W podanym wyżej tekście jest mowa o bezzałogowym oblocie Sojuza wokół Księżyca. Skąd Energia weźmie na to pieniędze?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Komercyjny lot wokół księżyca ...
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 21, 2014, 11:32 »