Autor Wątek: Działalność POLSA w roku 2018  (Przeczytany 36703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2018, 15:30 »
Moim zdaniem najlepsza kandydatura ze wszystkich jakie były.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 13, 2018, 21:25 »
Chyba wszyscy mieliśmy nadzieję na takie rozstrzygnięcie konkursu.
Po wcześniejszych doświadczeniach teraz lepiej powinny być pilnowane sprawy bieżące od strony formalnej.
Ciekawe, jak w stosunku do potrzeb, nowy prezes wyobraża sobie wielkość przyszłego budżetu agencji.

Grzegorz Brona został prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej
13 marca 2018, 15:47 Paweł Ziemnicki


FOT. CREOTECH INSTRUMENTS S.A.

Skończył się wielomiesięczny okres bezkrólewia w PAK. W lutym 2018 r. pozytywną opinię Rady Polskiej Agencji Kosmicznej otrzymał dr Grzegorz Brona. Jego nominację właśnie zatwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Dr Grzegorz Brona jest od 2015 roku Prezesem Zarządu aktywnie działającej w polskim sektorze kosmicznym firmy Creotech Instruments S.A., której jest równocześnie współzałożycielem. Powołanie na prezesa Agencji prawdopodobnie zmusi go do rezygnacji z tej funkcji.

Dr Brona jest aktywnym naukowcem i laureatem wielu nagród i grantów naukowych. Z nominacji Prezesa Rady Ministrów od 2015 roku zasiada w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej. Jest wykładowcą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed założeniem własnego biznesu pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. W laboratorium CERN odpowiadał za oprogramowanie detektorów promieniowania oraz zarządzanie zespołem badawczym pracującym przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Za swoją pracę badawczą w 2012 roku został laureat nagrody naukowej „Polityki”. Dr Grzegorz Brona jest autorem ponad 300 artykułów naukowych publikowanych m.in. w międzynarodowych prestiżowych periodykach naukowych takich jak „Physical Review Letters” i „Nuclear Instruments and Methods”. Występował w roli wykładowcy w takich ośrodkach naukowych jak „Joint Institute for Nuclear Research” w Rosji i amerykańskim „Thomas Jefferson Laboratories”.

Jedynym pełnoprawnym prezesem powołanej ustawą z 2014 r. Agencji był prof. Marek Banaszkiewicz. Po jego zdymisjonowaniu w październiku 2016 r. pracami tej instytucji kierował jej wiceprezes ds. obronnych, płk Piotr Suszyński.

http://www.space24.pl/wyszukiwanie/grzegorz-brona-zostal-prezesem-polskiej-agencji-kosmicznej

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 15, 2018, 21:11 »
Pytanie - czy gdzieś można znaleźć cały dorobek naukowy Dr Brony? :) Mówię tutaj o liście artykułów, nie wszystkich publikacjach!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2018, 00:11 »
Brona: Krajowy Program Kosmiczny będzie gotowy za kwartał
14 marca 2018 Paweł Ziemnicki


FOT. DEFENCE24 TV

Nowy prezes Polskiej Agencji Kosmicznej w najbliższych dniach zjawi się we wszystkich oddziałach Agencji – w Gdańsku, Warszawie i Rzeszowie. Jako priorytet na kolejne tygodnie Grzegorz Brona wskazuje doprowadzenie do końca prac nad Krajowym Programem Kosmicznym. Na znaczeniu mają też zyskać kwestie wizerunkowe instytucji.

We wtorek 13 marca 2018 r. Prezes Rady Ministrów zatwierdził kandydaturę dra Grzegorza Brony na nowego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.  Brona jest fizykiem, wykładowcą akademickim. Już wcześniej zasiadał w Radzie PAK.

W rozmowie ze Space24.pl Grzegorz Brona przyznaje, że w najbliższych dniach będzie mocno zajęty. Jako, że Agencja zlokalizowana jest w trzech miejscach – Gdańsku, Warszawie i Rzeszowie, wszystkie one muszą być w niedługim czasie odwiedzone i ich działania poddane ocenie.

Priorytetem będzie dla mnie doprowadzenie do końca prac nad Krajowym Programem Kosmicznym. Solidne zręby tego dokumentu zostały już przygotowane przez Agencję w 2017 r. Projekt ten będziemy w najbliższych miesiącach intensywnie konsultować z wszystkimi zaangażowanymi środowiskami i poprawiać w taki sposób, aby był akceptowalny z różnych perspektyw. W ciągu trzech miesięcy dokument powinien być gotowy do zaprezentowania rządowi.

                     dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Dotychczasowy szef Creotech Instruments sygnalizuje również, że będzie dążył do nowego otwarcia w zakresie promowania działalności krajowej agencji kosmicznej i edukacji społeczeństwa w dziedzinie korzyści z wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

http://www.space24.pl/wyszukiwanie/brona-krajowy-program-kosmiczny-bedzie-gotowy-za-kwartal

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2018, 00:11 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 19, 2018, 00:40 »
Pytanie - czy gdzieś można znaleźć cały dorobek naukowy Dr Brony? :) Mówię tutaj o liście artykułów, nie wszystkich publikacjach!

Może sam autor jest w jego posiadaniu ?

Tutaj mały fragment:
http://www.ifd.uni.wroc.pl/szukaj/Jacek-Brona/
https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.103.096101

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 04, 2018, 08:46 »
Bliżej nowej ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej
BY MICHAŁ MOROZ ON 4 CZERWCA 2018

25 maja zaakceptowano znowelizowaną ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Następnym krokiem będzie przegłosowanie znowelizowanej ustawy w Sejmie. (...)

Przede wszystkim Polska Agencja Kosmiczna stanie się podmiotem podległym do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Dotychczas instytucja podlegała bezpośrednio pod Prezesa Rady Ministrów. W uzasadnieniu, ustawodawca zwraca uwagę, że jest to dostosowanie do norm innych krajów europejskich, w których agencje kosmiczne podlegają ministrowi odpowiedzialnemu za politykę kosmiczną, przeważnie gospodarki lub nauki.

Siedziba główna Agencji zostanie również przeniesiona do Warszawy co odzwierciedla stan faktyczny, który od czasu powołania instytucji funkcjonował w praktyce. W tym przypadku większość komentatorów jest zgodna, że to jest dobry ruch, szczególnie, że większość stanowisk pracy (około 65%) agencji znajduje się w Warszawie, zaś około 30% w Gdańsku (pozostałe ok. 5% w Rzeszowie). Z drugiej strony zauważa się, że w Gdańsku doszło do wyraźnego rozwinięcia różnych działalności w sektorze kosmicznym. Oznacza to, że nawet po zmianie siedziby POLSA, w Gdańsku pozostanie oddział tej agencji.

Wraz z wejściem w życie znowelizowanej ustawy w ciągu trzech miesięcy wygasną również stosunki pracy z wszystkimi pracownikami Polskiej Agencji Kosmicznej. Co ciekawe zapis ten nie będzie dotyczył nowo powołanego prezesa, dr hab. Grzegorza Brony. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/blizej-nowej-ustawy-o-polskiej-agencji-kosmicznej/

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 04, 2018, 19:18 »
Slyszalem, ze dzis nastapily tez jakies inne istotne zmiany w PAK. Personalne.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 04, 2018, 19:36 »
Slyszalem, ze dzis nastapily tez jakies inne istotne zmiany w PAK. Personalne.

Hmm czy chodzi o to, że duża część kadry mogła być wymieniona na mocy jakiegoś rozporządzenia?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 04, 2018, 20:27 »
Nie. Zresztą te fakt może nastąpić dopiero po zmianie ustawy. Czyli jesienią najprędzej.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 04, 2018, 20:41 »
A to ciekawe! Czyli jakiś inny powód?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 05, 2018, 16:15 »
Poniżej dane ze strony BIP. Kogo brakuje?

Kierownictwo Polskiej Agencji Kosmicznej
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
 
dr GRZEGORZ BRONA
tel.: +48 (22) 380-15-50
sekretariat.warszawa@polsa.gov.pl
 
 
Wiceprezes ds. Obronnych
stanowisko nieobsadzone
 
Wiceprezes ds. Nauki
 
dr hab. inż. MAREK MOSZYŃSKI
tel.: +48 (58) 500-87-60
sekretariat@polsa.gov.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 05, 2018, 16:46 »
O kurcze! Czyli Agencję opuścił wcześniejszy pełniący obowiązki Prezesa, przy okazji wiceprezes? Myślałem, że to jedna z "mocnych" posad w POLSA!

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 05, 2018, 20:14 »
Bardzo ciekawa informacja!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 06, 2018, 05:49 »
POLSA – odwołanie wiceprezesa ds. obronnych
BY REDAKCJA ON 5 CZERWCA 2018

Polska Agencja Kosmiczna poinformowała w dniu 5 czerwca, że pułkownik Suszyński został odwołany z dniem 31 maja 2018 r. z funkcji wiceprezesa ds. obronnych. (...)

Od października 2016 do marca 2018 pułkownik Piotr Suszyński był głównym reprezentantem POLSA. Z pewnością nie był to “łatwy” czas dla tej Agencji. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/polsa-odwolanie-wiceprezesa-ds-obronnych/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 06, 2018, 05:49 »