Autor Wątek: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)  (Przeczytany 27645 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 22, 2011, 17:34 »
Na liście znanych egzoplanet pojawił się dziś obiekt o nazwie Oph 11 b.
Jego masę szacuję się na 14 (+6/-5) mas Jowisza. Krąży w odległości 243 (± 55) AU od nieco masywniejszego (około 17 Mjup) brązowego karła Oph 11 A. Jest to więc system składający się z dwóch młodych i słabo związanych grawitacyjnie brązowych karłów, przy czym okres obiektu B oszacowano na prawie 2000 lat!

Jakoś nie widzę dużych szans by Oph 11 b mógłby okazać się planetą ;). W każdym razie piszą, że jest na to bardzo niewielka szansa.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2011, 17:38 wysłana przez Szaniu »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 23, 2011, 13:06 »
Dziś kolejne dwa olbrzymy.

Ross 458 b (pierwszy zał.)                         
Masa: 8,5 Mjup                                           
Półoś: 1168 AU

HN Peg b (drugi zał.)
Masa: 16 Mjup
Promień: 1,1 Rjup
Półoś: 795 AU

Wcześniej oba obiekty były już znane jako brązowe karły. Po wczorajszej publikacji są jednak na EPE. Co ciekawe w niepotwierdzonych/kontrowersyjnych/usuniętych znajduje się obiekt Ross 458 AB (c) o masie min. równej 6 mas Jowisza i półosi 1100 AU. Albo obiekt C jest naprawdę bardzo kontrowersyjny albo Ross 458 to popaprany system :).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2011, 13:35 wysłana przez Szaniu »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 23, 2011, 13:50 »
Hmm - Szaniu te trzy ostatnie obiekty były wcześniej 'niepotwierdzone'?? Bo były odkryte wcześniej, nie w 2011 roku.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 23, 2011, 13:58 »
Były potwierdzone. Nie było ich na EPE w żadnym z katalogów bo były kwalifikowane jako brązowe karły. Choć nie jestem pewnie czy Oph 11 b też... ale zdaje się, że tak.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 23, 2011, 13:58 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 23, 2011, 14:18 »
Właśnie tego już nie pamiętam - wszak interesują nas raczej małe obiekty. ;)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 23, 2011, 14:43 »
Właśnie tego już nie pamiętam
A w momencie gdy coś znika z danego katalogu na EPE to nie zaznaczają, że był update?
wszak interesują nas raczej małe obiekty. ;)
Owszem :P ale przynajmniej mamy zdjęcia ^^

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 25, 2011, 12:01 »
W nawiązaniu do: http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Egzoplanety/galex20110424.html

Cytuj
Główną przeszkodą na drodze poszukiwaczy planet spoza Układu Słonecznego jest to, iż zwykle giną one dla naszych instrumentów, zalane światłem swojej macierzystej gwiazdy. W jeszcze większym stopniu utrudnia to ich bezpośrednie sfotografowanie – do dziś udało się tego dokonać tylko kilka razy.

Można więc gdzieś tych kilka zdjęć znaleźć?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 25, 2011, 12:43 »
W nawiązaniu do: http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Egzoplanety/galex20110424.html

Cytuj
Główną przeszkodą na drodze poszukiwaczy planet spoza Układu Słonecznego jest to, iż zwykle giną one dla naszych instrumentów, zalane światłem swojej macierzystej gwiazdy. W jeszcze większym stopniu utrudnia to ich bezpośrednie sfotografowanie – do dziś udało się tego dokonać tylko kilka razy.

Można więc gdzieś tych kilka zdjęć znaleźć?

Przewijały się już gdzieś tutaj w wątkach z egzoplanetami, Można rozważyć założenie wątku, gdzie mielibyśmy wrzucane właśnie same zdjęcia egzoplanet + opis :) Propozycja do rozważenia ;)

Flagowym chyba przykładem uwiecznionej na zdjęciu egzoplanety to Formalhaut b:

"Opis: Fomalhaut to jasna, młoda gwiazda, zaledwie 25 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Ryby Południowej (Piscis Austrinus). Na wyraźnej mozaice z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a ukazany jest szczegółowo otaczający Fomalhaut pierścień pyłowych resztek, dzięki usunięciu przyćmiewającego wszystko blasku gwiazdy przesłoną w koronografie kamery. Astronomowie zidentyfikowali teraz słabiutki punkt światła w małym prostokącie po prawej jako planetę o masie około 3 razy większej od Jowisza orbitującą 16 miliardów kilometrów od gwiazdy (prawie 14 krotność odległości Słońce-Jowisz). Masywna planeta, oznaczona Fomalhaut b, przypuszczalnie kształtuje i utrzymuje stosunkowo ostrą wewnętrzną krawędź pierścienia, który sam jest prawdopodobnie większym i młodszym odpowiednikiem naszego Pasa Kuipera - zewnętrznego rezerwuaru lodowych ciał w Układzie Słonecznym. Dane Hubble'a ukazują pierwszy obraz w świetle widzialnym planety krążącej wokół innej gwiazdy."

Opis i zdjęcie z załącznika z APODa. W pamięci tłucze mi się jeszcze zdjęcia jakiejś egzoplanety krążącej wokół której z gwiazd w Lutni. Może ktoś będzie wiedział coś więcej. W szybkiego szukania na kosmonaucie znalazłem jedynie to.


Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 25, 2011, 16:56 »
Przewijały się już gdzieś tutaj w wątkach z egzoplanetami, Można rozważyć założenie wątku, gdzie mielibyśmy wrzucane właśnie same zdjęcia egzoplanet + opis :) Propozycja do rozważenia ;)

Mam około 25 tych zdjęć na kompie :P Właściwie to wszystkie z katalogu "Candidates detected by imaging". Być może jest jednak więcej takich zdjęć. Na przykład planet, które zostały odkryte inną metodą, lecz potem również ukazało się zdjęcie.

Może rzeczywiście taki wątek by się komuś spodobał.

W pamięci tłucze mi się jeszcze zdjęcia jakiejś egzoplanety krążącej wokół której z gwiazd w Lutni. Może ktoś będzie wiedział coś więcej. W szybkiego szukania na kosmonaucie znalazłem jedynie to.
W załączniku.

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 29, 2011, 11:51 »
Egzoplaneta 55 cancri Ae tranzytuje!! Ustalono ze ma mase 8.57 masy ziemi,ma promien 1.63 ziemskiego i wysoką gęstość 10.9 g/cm3.Planeta obiega gwiazdę w 0.74 dnia a nie jak uważano poprzednio w 2.81 dni
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2011, 11:57 wysłana przez tommi59 »

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 29, 2011, 12:00 »
Mam nadzieje ze rozglądną się też za tranzytem planety b jest też całkiem blisko a w gwoli ścisłości gęstość e niezła-trochę ołowiu i platyny chyba zawiera

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 29, 2011, 12:08 »
Skoro planeta e obiega gwiazdę z okresem 0.74d to czy jest możliwe że z okresem 2.81 dnia orbituje jeszcze jedna planeta?Hmm

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 29, 2011, 15:44 »
Skoro planeta e obiega gwiazdę z okresem 0.74d to czy jest możliwe że z okresem 2.81 dnia orbituje jeszcze jedna planeta?Hmm
Pewnie tak. Zwłaszcza jeśli miałaby podobnie małą masę.

Offline RADZIO112358

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 29, 2011, 20:51 »
Jak na mój gust trochę za gorąco. Ale na tę platynę to bym się pokusił. Może by tak jakaś kopalnia?  8)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 01, 2011, 13:20 »
"Opis: Fomalhaut to jasna, młoda gwiazda, zaledwie 25 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Ryby Południowej (Piscis Austrinus). Na wyraźnej mozaice z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a ukazany jest szczegółowo otaczający Fomalhaut pierścień pyłowych resztek,

Pyłowych resztek? :D Jak dla mnie to na tym zdjęciu jest chyba z kilka tysięcy planet mniejszych od tego Fomalhaut'a, w zasadzie to przypomina mi to dysk akrecyjny, moim zdaniem jeśli przyjmiemy, że ta kropka to planeta, to reszta kropek też musi być planetami, tylko troche mniejszymi, lub planetoidami i skałami.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 01, 2011, 13:20 »