Autor Wątek: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)  (Przeczytany 27647 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 05, 2011, 19:12 »
Pyłowych resztek? :D Jak dla mnie to na tym zdjęciu jest chyba z kilka tysięcy planet mniejszych od tego Fomalhaut'a, w zasadzie to przypomina mi to dysk akrecyjny, moim zdaniem jeśli przyjmiemy, że ta kropka to planeta, to reszta kropek też musi być planetami, tylko trochę mniejszymi, lub planetoidami i skałami.

Hehe ;) Pyłowe dyski tak po prostu wyglądają. Ten wokół HD 107146 jest bombowy! (zał. 1). Chociaż czasem zdarzają się dziwaczniejsze  :o jak ten od HD 61005 (zał. 2). Żeby nazbyt nie odbiegać od tematu to dodam, że obecność tego niezwykłego dysku może być spowodowana przez masywną planetę w tym układzie. Powinna się znajdować kilkadziesiąt AU od gwiazdy, zapewne na ekscentrycznej orbicie.

Zresztą teraz na wiki zobaczyłem, że HD 107146 też ma prawdopodobnie kompana w odległości 45-75 AU.

To ciekawe, że coraz częściej gdy szukam informacji o jakiejś gwieździe okazuje się, że ma ona prawdopodobnie towarzystwo ;). Za parę lat będzie cholernie gęsto ^^.

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 06, 2011, 09:47 »
HIP5158 c została dopisana do potwierdzonych na razie bo wkrótce okaże się że to BD http://arxiv.org/abs/1105.1150

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 06, 2011, 11:08 »
Czy zauważyliście że mamy prawie połowę roku a odkryto do tej pory tylko 28 planet? Czy tylko mnie to martwi?

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 06, 2011, 15:12 »
Nie tylko ciebie .Mam ciekawy artykuł http://arxiv.org/abs/1105.0021.  Interesujące że przy takiej atmosferze ekosfera może być tak daleko od gwiazdy
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2011, 20:08 wysłana przez tommi59 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 06, 2011, 15:12 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 06, 2011, 16:26 »
Ale czy jest się czym martwić? Jak już pisał kanarkusmaximus, teraz zapewne wiele obserwatoriów i zespołów badawczych skupia się na kandydatach zgłoszonych przez Keplera. Więc pod koniec roku może nastąpić wielki wysyp nowych planet pozasłonecznych. Cierpliwości :)

Offline RADZIO112358

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 06, 2011, 19:23 »
Tommi, dobrze zrozumiałem? Autorzy tego artykułu podejrzewają, że planeta OGLE-2005-BLG-390Lb może mieć atmosferę nadającą się do podtrzymania życia? Czysta fantastyka moim zdaniem. No chyba że mam nieaktualne dane na jej temat. Wikipedia podaje trochę dziwne informacje o gwieździe (czerwony karzeł – 95% prawdopodobieństwa, biały karzeł – 4%, albo gwiazda neutronowa lub czarna dziura <1% prawdopodobieństwa). Białego karła jeszcze rozumiem ale czarna dziura???

Co tu jest grane?

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 06, 2011, 19:50 »
Chodzi o to że przy odpowiednim ciśnieniu 40 bar czystego wodoru atmosfera  (planeta) utrzymywałaby temperature 280 K w odległości 2.6 AU od tej gwiazdy co sugeruje możliwość istnienia życia daleko poza teoretycznie uważaną ekosferą.Ja uważam ekosferę naszego słońca szeroką od 0.7 AU do 1.8 AU.Istnienia temp 280 K(odpowiedniej dla ekosfer gwiazd) aż 10 AU od gwiazdy typu np G2 nie podejrzewałem nawet więc też mnie to lekko zdziwiło

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 06, 2011, 20:00 »
Szaniu wiem że wszyscy teraz czekają na RV tych planet tranzytujących, ale niektóre gwiazdy które one obiegają mogą być zbyt słabe aby takie pomiary wykonać np kepler 11.RV mogłaby dać dokładniejsze dane o masach planet i masie planety g a także wykryć obecność planety między g a f bo gdzieś  czytałem że coś nietranzytującego tam jest ale wydaje się to zbyt trudne

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 06, 2011, 20:07 »
Co tu jest grane?

Ja również interpretuję to jako fantastykę - ale dobrze opisaną od strony matematycznej. :)

Offline RADZIO112358

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 07, 2011, 16:25 »
40 bar czystego wodoru. Wiedziałem że z czymś mi się to kojarzyło. Zobaczcie co znalazłem na wiki

"Modele wskazują na to, że troposfera Neptuna jest przetykana warstwami chmur o składzie zmieniającym się z wysokością. Chmury górnego piętra pojawiają się przy ciśnieniu poniżej 1 bara, gdzie panuje temperatura odpowiednia do kondensacji metanu. Uważa się, że przy ciśnieniu pomiędzy 1 a 5 barów (100 do 500 kPa) formują się chmury amoniaku i siarkowodoru. Chmury o ciśnieniu powyżej pięciu barów mogą składać się z amoniaku, siarczku amonu, siarkowodoru i wody. Chmury z zamarzniętej wody powinny mieć ciśnienie około 50 bar (5,0 MPa), gdzie temperatura dochodzi do 0 °C. Poniżej można znaleźć chmury amoniaku i siarkowodoru[45]."

Życie na Neptunie? Jak przy takim ciśnieniu coś może żyć? Bardziej prawdopodobne byłoby życie w górnych warstwach atmosfery Wenus.

Aczkolwiek...

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 08, 2011, 07:52 »
Właśnie chyba nie uwzględnili ciśnienia atmosferycznego ale z drugiej strony to życie może powstać i rozwijać się w najbardziej skrajnych warunkach

Offline RADZIO112358

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 09, 2011, 23:26 »
Przyznam, że daje to do myślenia. Ziemskie ekstremofile są w stanie przeżyć w reaktorach atomowych, na dnie rowów oceanicznych, w pojemnikach z kwasem siarkowym a nawet w próżni kosmicznej. Udowodniono, że niektóre ziemskie bakterie byłyby w stanie przeżyć na Marsie. Może faktycznie życie jest zdolne przetrwać niewyobrażalne ciśnienie, tym bardziej że poza nim panowałyby tan całkiem przyjemne warunki: wodór, dodatnia temperatura, wodny lód wysokociśnieniowy...
Może na takim Neptunie faktycznie coś żyje?

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 10, 2011, 09:57 »
Być w stanie przeżyć na marsie??Człowieku mars znajduję się na pod koniec zewnętrznej krawędzi ekosfery słońca tam są dobre warunki do postania i rozwoju życia

Offline RADZIO112358

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 10, 2011, 23:32 »
Wiem. Z tym rozwojem to może lekka przesada ale powstanie jest jak najbardziej możliwe. Ciekawe ile jeszcze będziemy musieli poczekać aż ludzkość terraformuje sobie tę planetę.

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 17, 2011, 09:48 »
Porównując albedo ziemi i marsa mars ma niższe(odbija znacznie mniej światła) więc tak faktycznie otrzymuje (odbiera) tylko trochę mniej niż ziemia.Wracając do tematu mamy 3 nowe waspy 44b,45b,46b http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1105/1105.3179v1.pdf

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2011)
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 17, 2011, 09:48 »