Autor Wątek: Mayak - żagiel odblaskowy  (Przeczytany 9542 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Karol Wójcicki

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Z głową w gwiazdach
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 18, 2017, 01:53 »
Mam drania!
Podczas drugiego przelotu złapałem jego mini flarę przez ułamek sekundy. Czas i miejsce idealnie pasuje do efemerydy, kierunek lotu również. Nie było go widać przez cały lot tylko w tym jednym momencie.

Poniżej nagranie z tego rozbłysku.

https://www.youtube.com/watch?v=5CXtZ18e2yE&feature=youtu.be

Offline Neutron

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 140
  • We have ignition!
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 18, 2017, 07:34 »
Rozumiem, że ten rozbłysk to jeszcze przed rozłożeniem żagla?  :D

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 18, 2017, 08:45 »
Nazwa tego satelity coś oznacza? Bo mnie się jedynie kojarzy z katastrofą kysztymską i całą serią innych wypadków z odpadami radioaktywnymi ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 18, 2017, 08:46 »
Nazwa tego satelity coś oznacza? Bo mnie się jedynie kojarzy z katastrofą kysztymską i całą serią innych wypadków z odpadami radioaktywnymi ;)

Majak to latarnia (morska).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 18, 2017, 08:46 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 18, 2017, 09:16 »
Hmm... zastanawiam się, czy to musi być koniecznie Mayak. 14 lipca, więc kilka dni temu wraz z tym satelitą poleciało jeszcze sporo innych. Jak na razie one wszystkie latają dość blisko siebie.  Wydaje mi się, że trudno teraz określić, czy ten rozbłysk pochodził od Mayaka czy od Kanopusa-V-IK 1, a może był to inny z CubeSatów?

Offline Karol Wójcicki

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Z głową w gwiazdach
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 18, 2017, 10:13 »
Może tak być. Ale jeśli to nie Mayak, to tylko gorzej dla niego ;)
Ni w ząb nie znam rosyjskiego. Czy ktoś ma dostęp do rosyjskojęzycznych źródeł dotyczących terminu rozłożenia żagla?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 18, 2017, 11:28 »
Żagiel miał być rozłożony krótko po wyrzuceniu Majaka z dyspensera. Śledzę poświęcony temu startowi wątek na forum "Nowostiej Kosmonawtiki", jak na razie wygląda na to, że nie doszło do jego rozłożenia.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 18, 2017, 13:34 »
Żagiel miał być rozłożony krótko po wyrzuceniu Majaka z dyspensera. Śledzę poświęcony temu startowi wątek na forum "Nowostiej Kosmonawtiki", jak na razie wygląda na to, że nie doszło do jego rozłożenia.

Z obserwacji Karola też w zasadzie wynika, że żagiel nie został rozwinięty. :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 18, 2017, 13:37 »

Z obserwacji Karola też w zasadzie wynika, że żagiel nie został rozwinięty. :)

Moim zdaniem zarejestrował coś innego, niż Majak, gdyż ten jest CubeSatem 3U - bez najmniejszych szans na na taką jasność.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 20, 2017, 00:37 »
Zaczaiłem się dziś na Mayaka i nie udało mi się go dostrzec, choć przejrzę jeszcze raz materiał wideo...
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 20, 2017, 07:28 »
Majak na orbicie
15 lipca 2017

Wczoraj rakieta nośna Sojuz-2.1a wyniosła na orbitę 73 satelity różnej wielkości. Wśród nich jest mikrosatelita Majak (latarnia morska). Nie nawiąże on kontaktu z żadnym ośrodkiem na Ziemi. Jego zadaniem jest rozwinięcie zwierciadła z bardzo cienkiej, metalizowanej folii (około 20 razy cieńszej od włosa). Ma ona odbijać światło słoneczne i stać się w ten sposób najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Na orbicie o wysokości 600 km Majak ma pozostać 30 dni, a zwierciadło ma odbijać światło przez co najmniej 25 dni.

Masa mikrosatelity Majak, zbudowanego zgodnie ze standardem Cubesat Design Specifications Rev 13, wynosi 3,55 kg, a wymiary 10 x 10 x 30 cm. Foliowe zwierciadło to czworościan o wymiarach 3 x 3 x 2,45 m. Majak okrąża Ziemię 16 razy na dobę. Można go śledzić dzięki specjalnej aplikacji na smartfony (Sojuz-2.1a z 73 satelitami, 2017-07-14).

W końcowej fazie, podczas wejścia w górne warstwy atmosfery, Majak i jego foliowe zwierciadło-żagiel posłużą do badania zjawisk fizycznych i hamowania aerodynamicznego w tym obszarze. Później satelita i żagiel spłoną.

Majak został zaprojektowany przez studentów moskiewskiego Uniwersitieta Maszinostrojenia (MAMI). Projekt budowy satelity został sfinansowany z pomocą rosyjskiego portalu Boomstarter. Dzięki niemu zebrano 1 793 831,4 rubli (ok. 110 tys. zł). Donatorzy przekazali też 203 536,89 rubli poprzez rodzimą stronę programu – cosmomayak.ru. Łącznie pieniądze przekazało 3872 donatorów i sponsor programu – Roketbank (1 897 215,51 rubli). W sumie inicjatorzy budowy Majaka zebrali 3 894 583,8 rubli (ok. 230 tys. zł).

Zbiórkę pieniędzy na program koordynowała agencja reklamowa 12.Digital. I to ona pokryła deficyt środków niezbędnych do jego realizacji. W sumie jego koszty obliczono na 5 129 765,8 rubli. Agencja nadal zbiera pieniądze na ich pokrycie.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=22809



Majak, rosyjska "gwiazda", która rozświetli niebo
Karol Wójcicki 18 lipca 2017 | 09:56

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin na nocnym niebie może się pojawić nowy najjaśniejszy obiekt. Rosyjski sztuczny satelita Majak przewyższy jasnością Międzynarodową Stację Kosmiczną i Wenus. Rzecz jasna - wszystko w imię nauki.

Moskiewscy studenci dopięli swego. Najpierw w ramach zbiórki crowdfundingowej zgromadzili fundusze, a następnie skonstruowali sztucznego satelitę. Od 14 lipca krąży on już po orbicie okołoziemskiej - został wyniesiony wraz z 73 innymi satelitami na pokładzie rakiety Sojuz.

Studencki satelita, podobnie jak w przypadku pierwszego polskiego satelity tego typu, ma testować system wspomagający deorbitację (czyli m.in. usuwanie kosmicznego złomu z orbity poprzez spalenie go w atmosferze Ziemi). Jednak spektakularność zastosowanego rozwiązania wzbudza wątpliwości.

O co tak naprawdę Rosjanom chodzi?

Nawet nazwa satelity - Majak, z rosyjskiego latarnia morska ("Mayak" w transkrypcji angielskiej) - wskazuje, że nie test technik deorbitacyjnych jest jego głównym celem. Sztuczny satelita w kilka dni po wejściu na orbitę okołoziemską rozłoży olbrzymi żagiel w kształcie piramidy o powierzchni 51 m kw. Konstrukcja składać się będzie z cienkiej folii doskonale odbijającej światło słoneczne.

Jeśli to się uda, Majak prawdopodobnie stanie się najjaśniejszym obiektem umieszczonym na orbicie przez człowieka

Taki kształt żagla zapewni też duży opór aerodynamiczny. Studenci będą chcieli przetestować skuteczność rozwiązania przy deorbitacji starych, nieużywanych już satelitów.

Majak jest już na orbicie polarnej, dzięki czemu możemy go obserwować nad Polską każdej nocy. Warto mu się przyglądać, bo choć na niebie dochodzi często do jasnych rozbłysków satelitów telekomunikacyjnych Iridium czy do jasnych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, to przelot tak jasnego satelity przez całe niebo w dodatku każdej pogodnej nocy będzie sensacją.

Plany misji były krytykowane przez środowiska astronomiczne na całym świecie, które walczą o zachowanie naturalnej ciemności nieba. Pomysł umieszczania na nim superjasnej sztucznej gwiazdy nie przypadł do gustu obserwatorom

Pozostaje liczyć na to, że plan studentów się powiedzie, i wielki, jasny żagiel przyczyni się do szybkiej destrukcji satelity.

Najbliższe przeloty Majaka nad Polską

Środa 19 lipca

00:05 - 00:10  - wschodnia część nieba, nisko,

01:41 - 01:47 - wschodnia część nieba, nisko.

Czwartek 20 lipca

00:15 - 00:20 - wschodnia część nieba, wysoko,

01:51 - 01:57 - wschodnia część nieba, nisko.

http://wyborcza.pl/7,75400,22108635,rosyjska-gwiazda-rozswietli-nocne-niebo.html

http://spaceflight101.com/soyuz-kanopus-v-ik/mayak/
http://newatlas.com/mayak-satellite-launched/50525/
http://space.skyrocket.de/doc_sdat/mayak.htm
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2017, 08:20 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 20, 2017, 14:47 »
Kosmiczny „manifest” rosyjskich studentów. Satelita Majak na orbicie
20 LIPCA, 9:47

(...) Jak dotąd – na kilka dni po wystrzeleniu Majaka – nie odnotowano jednak potwierdzonych raportów o zaobserwowaniu obiektu. Jeśli przyjąć za wiarygodne podawane uprzednio dane co do oczekiwanych parametrów jasności (w granicach -2 w skali magnitudo), Majak powinien być nieznacznie lepiej widoczny od najjaśniejszej gwiazdy nocnego nieba, Syriusza (ok. -1,5 mag). Wśród oszacowań możliwej skali jasności obiektu są też takie, które zakładają nawet do -10 mag (wielkość porównywalna z jasnością Księżyca). Tak optymistyczne założenia są jednak powszechnie uznawane za przesadzone.

http://www.space24.pl/632152,kosmiczny-manifest-rosyjskich-studentow-satelita-majak-na-orbicie

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 22, 2017, 09:10 »
Jak zgaduję, nie ma ani jednej obserwacji Mayaka?

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 22, 2017, 11:33 »
Tak, tylko same majaki.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 24, 2017, 20:09 »
I pewnie nadal zmian, więc pewnie można już zapomnieć o tej misji...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mayak - żagiel odblaskowy
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 24, 2017, 20:09 »