Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 213845 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Jest metoda na radiację. Obłożyć moduł statku lub stacji kupami astronautów  ;)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Jest metoda na radiację. Obłożyć moduł statku lub stacji kupami astronautów  ;)
             ... zastosowac zywa tarcze? Tego sie po tebie eko nie spodziewalem;-)) A tych astrosow wiazac w peczki czy moga latac luzem?;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2017, 14:18 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Jest metoda na radiację. Obłożyć moduł statku lub stacji kupami astronautów  ;)

Tak, ale inżynieryjnie: ile tej kupy? jakiej konsystencji? czy wymieszanej z jakimś nowym materiałem? jakie procedury aplikacji? jakie procedury sprawdzania nałożonych powłok? jakie możliwości detekcji uszkodzeń? Jak naprawiać uszkodzenia?

Wiem, że przykład Ekoplanety jest żartem, ale wrzucam pytania, na które nie znamy obecnie odpowiedzi, a przed lotem w prawdziwy "dip szpejs" musimy je dobrze opanować. Nikt tym razem nie będzie latać jak wahadłowcami w latach 80. XX wieku - w skrócie i uproszczeniu kulturowe "jakoś to się uda".

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Jest metoda na radiację. Obłożyć moduł statku lub stacji kupami astronautów  ;)

Tak, ale inżynieryjnie: ile tej kupy? jakiej konsystencji? czy wymieszanej z jakimś nowym materiałem? jakie procedury aplikacji? jakie procedury sprawdzania nałożonych powłok? jakie możliwości detekcji uszkodzeń? Jak naprawiać uszkodzenia?

Wiem, że przykład Ekoplanety jest żartem, ale wrzucam pytania, na które nie znamy obecnie odpowiedzi, a przed lotem w prawdziwy "dip szpejs" musimy je dobrze opanować. Nikt tym razem nie będzie latać jak wahadłowcami w latach 80. XX wieku - w skrócie i uproszczeniu kulturowe "jakoś to się uda".
              ... dokladnie, starczylo, ze polecaly troche wyzej do Hubble to juz im kompy wariowaly;-) BTW, na sieci mozna znalezc sugestie, ze moduly maja byc masywniejsze, 2.5-3 razy do lotow poza LEO, czyli typowy "blaszok" to nie bedzie;-) 
A co do testow, nie jestem pewien czy sie ich nei przeprowadza  patrz .... BEAM;-) Na sieci spotkalem artykul o trzymaniu wody w scianach modulow Bigelowa. Z powazaniem
                                                                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Adamie, a możesz podać te linki?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Adamie, a możesz podać te linki?
             ... wiesz, ze jak pamietam gdzie to bylo to linki tez podsylam. Jeszcze raz, zeby mnie ktos zle nei zrozumial, opis byl do B330 i przechowyanaiu wody w sciankach. Dlatego mozna domniemywac, ze skoro BEAM ma byc propotypem ... zawiera takze w sciankach miejsce na wode, moze nawet juz tam zostala ona umieszczona. IMHO, majac duzo czasu mozna to pewnie wygooglac.

Tu inny artykul o technologii zrobionej za panstwowe pieniadze, ktiora dostal Bigelow:
"The actual architecture of TransHab included three thin-film air bladders covered by alternating layers of ceramic fabric, polyurethane foam, and Kevlar. The ceramic fabric, called Nextel, was sandwiched by three-inch layers of foam.Together, the layers served to protect against micrometeoroids. The Kevlar webbing made up TransHab’s pressure-holding restraint layer, which was woven like a rug to reduce the number of seams and maximize strength. Inside TransHab, two-inch-thick walls surrounding bedrooms would be filled with water to shield crew members from radiation.


Read more: http://www.airspacemag.com/space/future-construction-space-180956237/#R02PzeB0DgMG0X0l.99
Save 47% when you subscribe to Air & Space magazine http://bit.ly/NaSX4X
Follow us: @AirSpaceMag on Twitter"
http://www.airspacemag.com/space/future-construction-space-180956237/
Wydaje mi sie, ze bylo to jednak na space{,news}.com lub w jakims FISO.
Z powazaniem
                                                                                                               Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2017, 16:27 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #126 dnia: Kwiecień 01, 2017, 21:08 »
Podczas posiedzenia NAC (NASA Advisory Council) Gerstenmaier przedstawił plany startów SLS. Na ogół będą one związane z budową stacji cis-lunar, zatem wstawiam je do tego wątku. Na slajdach 2. i 3. pokazano w górnym wierszu konfigurację SLS i ładunek, a w dolnym konfigurację stacji po misji.







Slajdami ćwierknął Jeff Foust: https://twitter.com/jeff_foust

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #127 dnia: Kwiecień 01, 2017, 23:51 »
Hmm... bardzo szybko Block 1B ma być dostępny? Czy tutaj nie było jakiś opóźnień?

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #128 dnia: Kwiecień 02, 2017, 08:09 »
Czyli EM-1 jednak bez załogi?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #129 dnia: Kwiecień 02, 2017, 08:40 »
Jeszcze nie wiadomo. Trwają dopiero analizy wykonalności takiego rozwiązania dla EM-1.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2017, 08:49 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #130 dnia: Kwiecień 02, 2017, 09:39 »
ISS BIS dopiero za dekadę, a kiedy polecimy dalej? W latach 40 XXI wieku :-P

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #131 dnia: Kwiecień 02, 2017, 11:01 »
ISS BIS dopiero za dekadę, a kiedy polecimy dalej? W latach 40 XXI wieku :-P

"Dalej", czyli poza Marsa?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #132 dnia: Kwiecień 02, 2017, 12:56 »
ISS BIS dopiero za dekadę, a kiedy polecimy dalej? W latach 40 XXI wieku :-P

W kierunku Marsa - lata 40-te, najwcześniej. Ten cudowny diagram powyżej nie uwzględnia obsuw, a one wiadomo, że będą i to konkretne. No jednak szkoda, że nie przewiduje się założenia bazy księżycowej, ale uparcie pcha znacznie dalej. Zobaczymy ile wyjdzie z tej papierkowej wersji planu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #133 dnia: Kwiecień 08, 2017, 20:03 »
Od załogowej stacji w pobliżu Księżyca do orbity Marsa
BY JAN SZTURC ON 7 KWIETNIA 2017

(...)Stacja cis-lunar będzie oczywiście znacznie mniejsza od ISS, przede wszystkim ze względu na bardzo wysokie koszty umieszczania poszczególnych modułów na orbicie Księżyca, a następnie transportu na orbitę Marsa. Wszystkie dotychczasowe stacje załogowe znajdowały się na prawie kołowej, niskiej orbicie LEO, na wysokości ok. 400 km nad powierzchnią Ziemi (tabela poniżej). DSG będzie pierwszą stacją znajdującą się w tak dużej odległości od Ziemi, co spowoduje trudności w możliwościach zaopatrzenia i jego kosztach, ale także w możliwościach awaryjnego sprowadzenia załogi na Ziemię w sytuacjach awaryjnych. Zatem taka stacja będzie musiała spełniać o wiele większe wymogi techniczne jeśli idzie o niezawodność, czyli konieczna będzie redundancja większej liczby systemów, ale także w zakresie zabezpieczenia przed zwiększonym promieniowaniem, gdyż stacja będzie znajdować się poza ochronnym polem magnetycznym Ziemi. (...)
http://kosmonauta.net/2017/04/od-zalogowej-stacji-w-poblizu-ksiezyca-do-orbity-marsa/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Anatolij Żak - autor serwisu RussianSpaceWeb, sporządził renderek DSG: http://www.russianspaceweb.com/imp.html. Strony oczywiście nie trzeba polecać, tam m.in. mnóstwo aktualności.


Polskie Forum Astronautyczne