Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 80911 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #165 dnia: Lipiec 22, 2018, 08:16 »
39. Zjazd PTA – Olsztyn, wrzesień 2019
BY REDAKCJA ON 22 LIPCA 2018

Zarząd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego ustalił termin przyszłorocznego spotkania polskich astronomów. Konferencja odbędzie się w Olsztynie od 9 do 12 września 2019 r. (...)

Olsztyn ma długie astronomiczne tradycje, m.in. przez kilka lat przebywał tu Mikołaj Kopernik, a na jednej ze ścian w olsztyńskim zamku zachowała się m.in. tablica doświadczalna wykonana przez słynnego astronoma. Bardziej współcześnie, miasto znane jest z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Planetarium powstało w 1973 roku, z kolei Obserwatorium rozpoczęło działalność sześć lat później. Do najnowszych astronomicznych akcentów miasta należy działalność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który w miejscowości Bałdy niedaleko Olsztyna posiada stację wchodzącą w skład międzynarodowego systemu radioteleskopów LOFAR. Stacja ta rozpoczęła pracę w 2015 roku. (...)

Dodatkowo konferencji towarzyszyć będzie spotkanie organizacji pozarządowych zajmujących się astronomią i tematyką kosmosu. Zostanie zorganizowane w weekend poprzedzający 39. Zjazd PTA, czyli 7-8 września 2019 r.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę, iż w roku 2019 będą przebiegały także globalne obchody 100 lat Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Z tej okazji zostaną zorganizowane różnorodne akcje popularyzujące astronomię, w tym w ramach imprez popularnonaukowych towarzyszących 39. Zjazdowi PTA. (...)

Strona internetowa PTA dostępna jest pod tym adresem.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Czartowi za nadesłanie wiadomości.

(PTA)
https://kosmonauta.net/2018/07/39-zjazd-polskiego-towarzystwa-astronomicznego-odbedzie-sie-w-olsztynie-we-wrzesniu-2019/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #166 dnia: Sierpień 30, 2018, 23:17 »
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2021, 15:41 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #167 dnia: Wrzesień 25, 2018, 22:59 »
9. Noc w Instytucie Lotnictwa
BY REDAKCJA ON 25 WRZEŚNIA 2018

(...) 9 Noc w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 12 października 2018 w godz. 17-23 w al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie. Program imprezy zawiera wiele nowości, ale także sprawdzone i uwielbiane przez warszawską publiczność atrakcje. (...)

Gwiazdą całego wieczoru będzie jedyny polski kosmonauta, Mirosław Hermaszewski. O fotografii lotniczej opowie natomiast niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie – Sławomir „Hesja” Krajniewski. (...)

Ta jedyna noc w roku będzie rzadką okazją zwiedzenia laboratoriów Instytutu Lotnictwa. Będzie można zobaczyć m.in. tunel aerodynamiczny, w którym trenowali polscy skoczkowie narciarscy, rakietę ILR-33 „Bursztyn”, która po ostatniej edycji Nocy zaliczyła swój pierwszy udany start, bezzałogowiec MOSUPS, system antydronowy SUDIL, robot do układania taśm kompozytowych oraz silniki lotnicze. Udostępniony zostanie także taras widokowy, z którego będzie można zrobić wyjątkowe zdjęcia lub obejrzeć gwiazdy przez teleskop. (...)

Szczegółowy program i harmonogram atrakcji: www.nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje.

https://kosmonauta.net/2018/09/9-noc-w-instytucie-lotnictwa/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #168 dnia: Grudzień 23, 2018, 18:42 »
Setna rocznica Międzynarodowej Unii Astronomicznej
BY REDAKCJA ON 23 GRUDNIA 2018


Rocznicowe logo IAU

W 2019 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) będzie obchodzić swoją setną rocznicę (IAU100), a także stulecie astronomicznych przełomów, które ukształtowały naukę, technologię i kulturę. Trwające przez cały rok obchody mają na celu także wskazanie, jak istotna jest astronomia jako narzędzia w edukacji, rozwoju i dyplomacji.

Wraz ze 100 ustanowionymi krajowymi komitetami IAU100 i ponad 700 wydarzeniami w 72 krajach zarejestrowanymi do tej pory, IAU przygotowuje się na rok pełen ciekawych projektów. (...)

https://kosmonauta.net/2018/12/setna-rocznica-iau/#prettyPhoto

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #168 dnia: Grudzień 23, 2018, 18:42 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #169 dnia: Luty 01, 2019, 23:03 »
Lutowe kosmiczne prezentacje:

(...)

Poza heliosferę: misja Voyagerów
Warszawa – 7 lutego 2019 – 19:00 – 20:30

Pod koniec 2018 r. szerokim echem odbiła się informacja o przekroczeniu przez sondę Voyager 2 granicy heliosfery. W ten oto sposób sonda, wystrzelona jeszcze w latach 70. XX w. i przeznaczona pierwotnie do badania planet zewnętrznych, znalazła się (podobnie jak w 2012 r. Voyager 1) w ośrodku międzygwiazdowym. To obszar oddalony od Słońca 30 razy bardziej niż Ziemia. Czym jest heliosfera? Jak oddziałuje z materią międzygwiazdową? W jaki sposób obie sondy pokonały tak daleki dystans? Na te pytania odpowie dr hab. Romana Ratkiewicz podczas lutowego spotkania „Prosto z nieba” w Planetarium Niebo Kopernika.

Romana Ratkiewicz – polska astrofizyk, doktor habilitowana nauk technicznych. Jest zaangażowana w budowę modeli heliosfery. Specjalizuje się w modelach opisujących oddziaływanie wiatru słonecznego z lokalną materią międzygwiazdową. Profesor nadzwyczajny Centrum Badań Kosmicznych PAN (Pracownia Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki) oraz warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Publikuje w „The Astrophysical Journal”, „Astronomy and Astrophysics”, „Acta Astronomica”, „Geophysical Research Letters”, „Advances in Space Research”. Przez dwa lata pracowała w NASA Ames Research Center, California, USA. Wielokrotnie zapraszana do współpracy w takich ośrodkach jak Max Planck Institute of Aeronomy i Bonn University, Niemcy, Instytut Astrofizyki w Paryżu, Francja, University of California, Riverside, USA. W 2001 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla nauki polskiej.
http://www.niebokopernika.pl/szczegoly-wydarzenia/repertoire/detail/prosto-z-nieba-poza-heliosfere-misja-voyagerow/

(...)
https://weneedmore.space/02-2019/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #170 dnia: Luty 28, 2019, 20:36 »
Galaktyka kobiet – III edycja
BY REDAKCJA ON 28 LUTEGO 2019



Czym jest inżynieria dotyku? Co się bada na biegunach polarnych? Jak wiele kobiet zajmuje się naukami ścisłymi? „Galaktyka kobiet” to okazja, by osobiście poznać wyjątkowe naukowczynie i dać im się zainspirować. Najbliższa okazja już 8 marca w godz. 15.00-17.00, w planetarium Centrum Nauki Kopernik!

Projekt skierowany jest do uczennic szkół średnich, zainteresowanych tematyką kosmiczną, nowymi technologiami i zawodami przyszłości. A także tych, które jeszcze nie mają sprecyzowanych planów zawodowych i dopiero szukają własnej drogi. Możliwość bezpośredniego spotkania z pasjonatkami, zajmującymi się ciekawymi i innowacyjnymi zagadnieniami naukowymi może być bardzo cennym doświadczeniem dla młodzieży na tym etapie edukacji.

Warto rozważyć „pracę w nauce”. Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Już dziś mają dla nich imponujący, stale powiększający się zestaw zawodów, a wkrótce pojawią się zupełnie nowe – takie, które jeszcze nie istnieją. Z tej oferty korzystają najczęściej chłopcy. Dziewczęta rzadziej są angażowane w aktywności związane z techniką i naukami ścisłymi. Pora, by odwrócić ten trend. Pomóc w tym mogą rozmowy z kobietami, które osiągają sukces naukowy, spełniają się w swojej pracy i postępują wbrew stereotypom. 

Spotkanie jest bezpłatne. Zapraszamy na nie grupy szkolne, ale i uczennice indywidualnie. A także uczniów, bo choć w Galaktyce rządzą kobiety, nie zamykamy drzwi przed chłopcami. Wydarzenie trwa dwie godziny i składa się z dwóch części: wspólnego zapoznania się oraz rozmów z ekspertkami w podgrupach. Całość odbywa się w planetarium, więc mamy okazję skorzystać także z jego unikatowego klimatu. Wystąpieniom towarzyszą projekcje rozgwieżdżonego nieba, bliskich i odległych planet, a także urządzeń pracujących dla nas w Kosmosie. Rozmowy indywidualne prowadzone są w otoczeniu wystawy „Patrz: Ziemia”, na której można m.in. spojrzeć oczami astronautów i astronautek na naszą planetę. (...)

https://kosmonauta.net/2019/02/galaktyka-kobiet-iii-edycja/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #171 dnia: Marzec 24, 2019, 08:27 »
Wystawa zegarów słonecznych w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
19 mar 2019



W dniu 20 marca br. w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego  odbędzie się otwarcie wystawy „Sol Omnia Regit, gnomoniczne opowieści z Wieży Matematycznej”. Na wydarzenie zaprasza dyrektor placówki prof. dr hab. Jan Harasimowicz. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.00 w Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. 

"Słońce rządzi wszystkim. Jest to fakt tak oczywisty, że – podobnie jak siła ciążenia – aż trudny do pojęcia. Spostrzeżenie, że ruch Słońca jest powtarzalny i przewidywalny, a więc stanowi użyteczne narzędzie pozwalające na planowanie życia społecznego, wyznacza początki ludzkiej kultury i cywilizacji. Materializacją tej myśli jest zegar słoneczny – przyrząd służący do wyznaczania czasu i jego pomiaru według położenia Słońca.

Zegary słoneczne oraz sposoby pomiaru czasu przybierały w historii różne formy. Zależały one od pojmowania upływu czasu, stopnia zrozumienia zasad pozornego ruchu Słońca po nieboskłonie, zróżnicowania potrzeb religijnych, społecznych i ekonomicznych. Wraz z innymi przyrządami gnomonicznymi zegary słoneczne należały do najbardziej precyzyjnych instrumentów naukowych swoich epok, będąc fundamentem rozwoju astronomii i instrumentarium technicznego w wielu dziedzinach. (...)

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wystawa-zegarow-slonecznych-w-muzeum-uniwersytetu-wroclawskiego

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #172 dnia: Marzec 26, 2019, 18:30 »
Koncert pod gwiazdami w planetarium Centrum Nauki Kopernik
BY REDAKCJA ON 26 MARCA 2019



https://kosmonauta.net/2019/03/koncert-pod-gwiazdami-w-planetarium-centrum-nauki-kopernik/#prettyPhoto

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #173 dnia: Marzec 28, 2019, 23:52 »
Podpisano umowę na modernizację Planetarium Śląskiego
27.03.2019

W ciągu 18 miesięcy Planetarium Śląskie w Chorzowie zostanie gruntownie przebudowane, by w przyszłości zmienić się w Park Nauki popularyzujący wiedzę na temat zjawisk z dziedziny sejsmologii, meteorologii i astronomii. Znajdzie się też tam symulator lotów w kosmos.

Prace budowlane za 66 mln zł wykona firma Budimex. W środę przedstawiciele władz wojewódzkich, planetarium i wykonawcy podpisali z tą spółką umowę w tej sprawie. Koszt całej modernizacji planetarium, wraz z wyposażeniem, to 136 mln zł.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski przypomniał, że chorzowskie planetarium, które "od kilkudziesięciu lat uczy i inspiruje kolejne pokolenia, teraz zyska nie tylko nowe oblicze, ale i najnowocześniejsze urządzenia, które przybliżać będą młodym ludziom naukę w nowoczesny sposób. Jestem przekonany, że to będzie jedna z największych atrakcji regionu, odwiedzana nie tylko przez naszych mieszkańców, ale i tysiące osób z całej Polski” – powiedział Chełstowski.

Członek zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała podkreśliła, że po modernizacji planetarium zostanie wzbogacone o nowe funkcje. Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, także osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Domogała zaznaczyła, że prace, które wykona Budimex to tylko część inwestycji. Zostanie ogłoszonych ok. 30 przetargów na wyposażenie obiektu. Całkowity koszt modernizacji jest szacowany na 136 mln zł, z czego środki z Unii Europejskiej to 82, 5 mln, dotacja z budżetu państwa – 9, 7 mln, a środki własne województwa - 43, 8 mln zł.

Radosław Górski z zarządu Budimeksu ocenił, że krótki termin wykonania prac - do końca 2020 r. - „będzie trudny”. Zwrócił uwagę, że obiekt jest objęty opieką konserwatorską. Wyraził nadzieję na dobrą współpracę z inwestorami i podejmowanie przez nich szybkich decyzji.

Planetarium po przebudowie ma łączyć tradycję z nowoczesnością. Jak mówił dyrektor placówki, Lech Motyka,

Ponieważ budynek planetarium wpisany jest na listę zabytków, nie można naruszyć jego kształtu, dlatego rozbudowa została skierowana pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu, które jest cokołem dla dzisiejszych zabudowań. W ten sposób instytucja zyska dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.

Całkowita powierzchnia planetarium po rozbudowie wyniesie ponad 7 tys. m kw. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, gdzie będzie można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę, opad deszczu lub śniegu. Powstanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos.

Sporo zmieni się w przestrzeni wokół planetarium. W pobliżu zostanie wybudowana wieża widokowa, z której będzie można podziwiać panoramę sąsiednich miast. Na zewnątrz kompleksu powstanie plac zabaw z urządzeniami pozwalającymi na prowadzenie doświadczeń z dziedziny mechaniki nieba oraz prezentację niektórych zjawisk np. siły odśrodkowej. Zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna, gdzie wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy i projekcyjny.

Historyczny główny projektor Zeissa (zbudowany na podstawie planów z 1926 r.) wykorzystywany od ponad 62 lat, zostanie zastąpiony przez nowoczesny system analogowo-cyfrowy, ale pozostanie częścią ekspozycji jako świadectwo historii badań naukowych. Jego funkcję zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, a dzięki systemowi cyfrowych rzutników, pracujących w rozdzielczości 8K, będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie.

Działające od 1955 r. Planetarium Śląskie jest największym i najstarszym tego rodzaju obiektem w Polsce. Znajduje się w Parku Śląskim - położonym między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33391%2Cpodpisano-umowe-na-modernizacje-planetarium-slaskiego.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 06, 2019, 11:35 »
Szczecin/ Astronomiczne "dyżury solarne" – od kwietnia
31.03.2019


Bruksela, Belgia, 20.03.2015. Zaćmienie słońca widziane ponad Łukiem Triumfalnym w Parku Pięćdziesięciolecia w Brukseli,  (ukit) PAP/Radek Pietruszka

Obserwacje Słońca przez teleskopy solarne i prezentacje bezpiecznych metod oglądania najbliższej nam gwiazdy organizuje szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. "Dyżury solarne" będą odbywały się w każdą środę od kwietnia do czerwca w Szczecinie.

"Zamierzamy pokazać mieszkańcom Szczecina, że zjawiska zachodzące na powierzchni gwiazdy dziennej mogą być tak samo interesujące, jak obserwacje nocnego nieba" – powiedział PAP Marcin Biskupski ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dodał, że dyżury solarne będą przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych astronomią, niezależnie od wieku.

Obserwacje – jak zapowiadają organizatorzy – będą prowadzone kilkoma rodzajami teleskopów, w tym przeznaczonymi do oglądania Słońca. "Będzie można zobaczyć m.in. wybuchy masy słonecznej, granulacje gwiazdy i inne szczegóły jej powierzchni" – powiedział Biskupski.

Uczestnicy mają się też dowiedzieć, jak oglądać gwiazdę dzienną metodą rzutowania Słońca na kartkę czy dzięki użyciu prostych filtrów. "Będziemy przypominać – bo tego nigdy za wiele – że nie wolno patrzeć bezpośrednio na Słońce; ale pokażemy też +domowe+ sposoby na bezpieczne obserwacje" – tłumaczył Biskupski. Dodał, że przy sprzyjających warunkach, będzie także można obserwować Księżyc i planety tuż przed zachodem Słońca.

Dyżury astronomiczne będą się odbywać w każdą środę od kwietnia do czerwca w obserwatorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Na stronie astronomia.szczecin.pl znajdują się szczegóły dotyczące bezpłatnych spotkań i formularz zapisów. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33446%2Cszczecin-astronomiczne-dyzury-solarne-od-kwietnia.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 06, 2019, 20:11 »
Yuri’s Night w Gdańsku
BY REDAKCJA ON 6 KWIETNIA 2019


Yuri's Night / Credits - organizatorzy Yuri's Night

Trzynastego kwietnia w Gdańsku w klubie Ziemia odbędzie się Yuri’s Night.

Co roku na całym świecie organizowanych jest wiele imprez pod nazwą Yuri’s Night. Te wydarzenia odbywają się z okazji pierwszego lotu człowieka w kosmos.

Trzynastego kwietnia 2019 (sobota) w Gdańsku w klubie Ziemia (al. Grunwaldzka 476) odbędzie się Yuri’s Night. Wstęp od godziny 20:00 CEST. (...)

https://kosmonauta.net/2019/04/yuris-night-w-gdansku/#prettyPhoto

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 09, 2019, 16:08 »
Koncert pod gwiazdami: Karol Lipiński-Brańka i Sonia Markiewicz
BY REDAKCJA ON 9 KWIETNIA 2019

12, 26 kwietnia oraz 17 maja 2019 w Planetarium Niebo Kopernika odbędzie się koncert pod gwiazdami.

W piątki o godzinie 19:00 Planetarium Niebo Kopernika zaprasza na koncert pod gwiazdami. Czas trwania wydarzenia: 45 min.
Bilety do nabycia poprzez stronę organizatora.

W programie:
C. Debussy (1862-1918) – Clair de Lune
A. Dvořák (1841-1904) – Měsíčku na nebi hlubokém
K. Kishi (1909-1937) – Tsuki
G. Fauré (1845-1924) – Clair de Lune
H. M. Górecki (1933-2010) – Mała Fantazja
A. Pärt (*1935) – Fratres     
A. Igudesman (*1973) – Preludia horoskopowe: Byk, Waga, Panna, Lew

https://kosmonauta.net/2019/04/koncert-pod-gwiazdami-karol-lipinski-branka-i-sonia-markiewicz/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 09, 2019, 19:41 »
Z chęcią bym się wybrał na to wydarzenie, ale niestety nie będę wówczas w Wawie. Ktoś się tam wybiera?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 21, 2019, 18:45 »
Międzynarodowa Unia Astronomiczna świętuje swoje stulecie
15.04.2019 aktualizacja 15.04.2019 ©

Astronomowie oraz pasjonaci astronomii i badań kosmosu wzięli udział w konferencji z okazji 100-lecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), która odbyła się w tym samym miejscu, w którym w 1919 r. powołano organizację – w Pałacu Akademii w Brukseli (Belgia). Rocznicowe uroczystości trwały od 11 do 13 kwietnia.

W przeddzień jubileuszowych wydarzeń, 10 kwietnia, również w Brukseli, ogłoszono, że po raz pierwszy w historii udało się uzyskać obraz cienia czarnej dziury. Chociaż taka zbieżność terminów pomiędzy ogłoszeniem ważnego wyniku badań, a uroczystościami nie była planowana, to odkrycie związane z czarną dziurą wydaje się dobrze uzupełniać istotną dla astronomów rocznicę.

Przez pierwsze dwa dni w konferencji uczestniczyli zawodowi astronomowie zaproszeni z wielu krajów i instytucji oraz organizacji. Tematyka konferencji dotyczyła roli astronomii w dyplomacji, rozwoju, edukacji, popularyzacji, sztuce oraz rozwoju przemysłu nowoczesnych technologii. Wśród prelegentów byli m.in. laureaci Nagrody Nobla: Brian Schmidt (Australian National University) i Ben Feringa (Center for Systems Chemistry, University of Groningen); japońska astronautka Chiaki Mukai (JAXA oraz wicerektor Tokyo University of Science), amerykański astronauta John Grunsfeld (NASA).

W trzecim dniu do Brukseli przyjechali natomiast miłośnicy astronomii z całego świata. Łącznie w uroczystościach wzięło udział kilkaset osób. Dodatkowo dostępna była transmisja online.

Z okazji swojego stulecia IAU zaplanowała różne akcje popularyzujące astronomię w społeczeństwie, które będą odbywały się przez cały 2019 r. Celem tego projektu, nazwanego IAU100, jest pokazanie rozwoju astronomii i badań kosmosu w ciągu ostatniego stulecia oraz wpływu, jaki ten rozwój miał na technikę, technologię, pokojową współpracę pomiędzy krajami, kulturę i nasze codzienne życie. Działania IAU odbywają się pod hasłem „100 lat pod wspólnym niebem”.

Jak w rozmowie z PAP tłumaczy prof. Ewine van Dishoeck, prezydent Międzynarodowej Unii Astronomicznej, astronomia daje różne korzyści społeczeństwu.

„Po pierwsze jest to inspiracja. Każdy, kto spoglądał na nocne niebo, zastanawiał się kiedyś, skąd pochodzimy, jakie jest nasze miejsce we Wszechświecie. To jedne z największych pytań, jakie stawia sobie ludzkość, na które astronomia może znaleźć odpowiedzi. To jeden z aspektów. Drugim jest fakt, iż astronomia to motor napędowy dla nowoczesnych technologii. Dajemy inżynierom najtrudniejsze problemy do rozwiązania. Wymogi dla instrumentów astronomicznych są tak wysokie, że powodują wykorzystywanie i rozwijanie technologii do granic możliwości. Nawet jeśli pewne rozwiązania nie mają natychmiastowego przełożenia na inne dziedziny, to w długoterminowej perspektywie astronomia rodzi wiele wynalazków” - podkreślił.

W ramach IAU100 w maju rozpocznie się konkurs na nazwy planet pozasłonecznych. Każdy kraj otrzyma prawo nazwania jednej z planet i jej gwiazdy. W tym celu będą przeprowadzone krajowe konkursy, a propozycje będzie mógł zgłosić każdy. Z kolei na lipiec zaplanowane są ogólnoświatowe obserwacje Księżyca z okazji 50. rocznicy pierwszego załogowego lądowania na Srebrnym Globie. Opis pozostałych atrakcji planowanych w trakcie IAU100 można znaleźć na stronie internetowej www.iau-100.org i jej polskiej wersji www.iau100.pl.

Obecnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna liczy 13500 członków – zawodowych astronomów z ponad 100 krajów. Jej rolą jest promowanie astronomii we wszystkich jej aspektach i wspieranie międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. IAU jest także jedynym podmiotem, który ma prawo do nadawania oficjalnych nazw obiektom astronomicznym i strukturom na ich powierzchniach.(PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33651%2Cmiedzynarodowa-unia-astronomiczna-swietuje-swoje-stulecie.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 21, 2019, 19:07 »
Szwecja/ W Sztokholmie otwarto Centrum Nauki Morza Bałtyckiego
12.04.2019 aktualizacja 15.04.2019 ©

Następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria otworzyła w czwartek w Sztokholmie Centrum Nauki Morza Bałtyckiego. Ogromne akwaria, multimedialna wystawa oraz laboratorium ukazują bogactwo podwodnego życia oraz zagrożenia dla środowiska.

"Jesteśmy uzależnieni od Morza Bałtyckiego, tak jak morze jest zależne od nas. (...) Dzięki temu miejscu możemy przekonać się, jak wyjątkowym środowiskiem jest Bałtyk, a także co możemy zrobić, aby go ratować" - podkreśliła w przemówieniu księżniczka Wiktoria.

Centrum Nauki Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Science Center) powstało na terenie sztokholmskiego Skansenu, pierwszego na świecie muzeum na świeżym powietrzu, od którego nazwę wzięły podobne tego typu placówki na świecie. Nowoczesny, trzypiętrowy budynek zawiera akwaria, w których odwzorowano różne środowiska wodne - od przybrzeżnych do głębin morskich.

W płytkich wodach, nieopodal lądu zaobserwować można m.in. szczupaki lub okonie, następnie ławice śledzi, a na głębokości 30 metrów pływają m.in. dorsze oraz węgorze. W oddzielnym akwarium żyją meduzy oraz różne gatunki małży.

Multimedialna wystawa, której dużą część poświęcono Polsce, pokazuje różnorodność wybrzeża Bałtyku. Na ogromnym dywanie - mapie Morza Bałtyckiego - mniejsze dzieci mogą się bawić.

Część ekspozycji jest poświęcona zagrożeniom dla środowiska morskiego. Na ekranach można zaobserwować rozszerzanie się z biegiem lat martwych beztlenowych stref na dnie Bałtyku, ale także poprawę sytuacji w ostatnich latach. Zaprezentowano decyzje polityków dotyczące ochrony środowiska, jak i pozytywne oraz negatywne przykłady działalności człowieka. Skanując wyrzucane do morza śmieci, można przekonać się, jak oddziałują one na żyjące tam organizmy.

Na wystawie zaprezentowano także przebadany przez naukowców wycinek przekroju dna Bałtyku. Skład chemiczny jednej z warstw świadczy o wybuchu w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Oddzielna sekcja poświęcona jest rybołówstwu jako działalności gospodarczej oraz wędkarstwu hobbistycznemu.

Centrum Nauki Morza Bałtyckiego zostało zrealizowane dzięki dotacji fundacji BalticSea 2020, która przekazała na ten cel 500 mln koron (ok. 48 mln euro). Organizacja ta realizuje swoje projekty ekologiczne także w Polsce. Partnerami przedsięwzięcia są także naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego oraz Akademii Rolniczej w Sztokholmie.

Od piątku Baltic Sea Center będzie dostępne dla zwiedzających w ramach biletu wstępu do Skansenu.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33634%2Cszwecja-w-sztokholmie-otwarto-centrum-nauki-morza-baltyckiego.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 21, 2019, 19:07 »