Autor Wątek: Mars (zbiorczo)  (Przeczytany 171737 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #315 dnia: Lipiec 24, 2018, 08:37 »
Nie znajduję wątku do którego to podpisać. A warto wiedzieć że za kilka dni Mars i Ziemia będą w opozycji i dystans między planetami będzie najmniejszy od blisko 20 lat.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #316 dnia: Lipiec 24, 2018, 21:35 »
Pozwoliłem sobie przenieść post do wątku zbiorczego o Marsie. Moim zdaniem to najlepsze miejsce co do opozycji Marsa.

W tym roku niestety zbyt wiele nie będzie jednak widać, z uwagi na burzę...

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #317 dnia: Lipiec 25, 2018, 07:58 »


https://mars.nasa.gov/resources/21871/mars-apparent-brightness-increases-as-it-gets-closer-to-earth/
https://mars.nasa.gov/allaboutmars/nightsky/mars-close-approach/

Mars making closest approach to Earth in 15 years
July 24, 2018 by Marcia Dunn

Next week, the red planet is making its closest approach to Earth in 15 years.

The two planets will be just 35.8 million miles (57.6 million kilometers) apart next Tuesday. And on Friday, Mars will be in opposition. That means Mars and the sun will be on exact opposite sides of Earth. That same day, parts of the world will see a total lunar eclipse.

Mars is already brighter than usual and will shine even more— and appear bigger—as Tuesday nears. Astronomers expect good viewing through early August. (...)
https://phys.org/news/2018-07-mars-closest-approach-earth-years.html#jCp

Wójcicki: 27 lipca dwa niezwykłe zjawiska astronomiczne
25.07.2018

Dwa niezwykłe zjawiska astronomiczne - najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa - będzie można zobaczyć jednego dnia, 27 lipca - powiedział PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Jak powiedział Wójcicki, całkowite zaćmienie Księżyca powinno być widoczne dla większości mieszkańców Polski, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych. W sumie zjawisko potrwa niemal 1 godzinę 43 minuty i będzie najdłuższe w tym stuleciu. Następnie równie długie całkowite zaćmienie Srebrnego Globu wypadnie w 2123 roku.

Astronomiczny spektakl rozpocznie się 27 lipca wieczorem. "Księżyc wzejdzie w Polsce około godziny 20:30 i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska. Na fazę całkowitą - tę najciekawszą - będziemy musieli poczekać mniej więcej do godziny 21:30" – opisał popularyzator.

Czego mogą się spodziewać obserwatorzy? „Księżyca w pełni, który świeci dużo słabiej w fazie całkowitej - może być wręcz ledwo widoczny na tle ciemnego nieba, ale z pewnością będziemy mogli dostrzec jego krwawo-czerwoną barwę i taki stan utrzyma się mniej więcej do północy czasu lokalnego w Polsce" – powiedział Wójcicki.

W czasie całkowitego zaćmienia Księżyca, gdy Srebrny Glob zacznie przechodzić przez cień naszej planety, będzie można zauważyć, jak jego tarcza powoli ciemnieje. "W pewnym momencie ten cień staje się coraz bardziej czerwony. Dzieje się tak dlatego, że im głębiej Księżyc wchodzi w cień naszej planety, tym więcej pada na niego światła przefiltrowanego przez ziemską atmosferę" - tłumaczył rozmówca PAP.

Tej samej nocy będzie można zobaczyć również opozycję Marsa. Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce. Według Wójcickiego to będą najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku.

"Warto jednak dodać, że 3 dni później, w okolicach 30-31 lipca Mars znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku. Będziemy mieli więc do czynienia z tzw. wielką opozycją Marsa, w czasie której Mars będzie nie tylko miał duże rozmiary kątowe na niebie, ale jednocześnie będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus" - mówił.

Zjawisko będzie można obserwować praktycznie przez całą noc, nisko nad południowym horyzontem. "Nawet ktoś, kto nigdy nie obserwował nieba, nie będzie miał problemu z rozpoznaniem, że jest to właśnie Mars, bo nie bez powodu nazywamy go Czerwoną Planetą. Mars w nocy będzie świecił bardzo silnym pomarańczowo-czerwonym blaskiem" – tłumaczył popularyzator.

Wójcicki zwrócił uwagę, że Mars w odróżnieniu od innych punktów na niebie, które będą go otaczały, a z których niektóre będą czerwone, nie będzie migotał. "Gwiazdy wszystkie mrugają, tak jakby puszczały do nas oko, planety tego nie robią, świecą blaskiem stałym i niezmiennym" - wyjaśnił.

Dodał, że miłośnicy astronomii wyczekują zwykle czasu opozycji, bo najlepiej w tym okresie obserwuje się planety na nocnym niebie, a przy pomocy teleskopu można zdecydowanie lepiej dostrzec szczegóły powierzchni takich planet. Zwrócił jednak uwagę, że naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i miłośnicy astronomii na całym świecie zauważają, że od kilku tygodni na Marsie zaczęły się dosyć silne burze piaskowe, które mogą uniemożliwić dostrzeżenie szczegółów powierzchni planety.

Rozmówca PAP zachęcał, by jednak mimo wszystko skierować teleskop w stronę tego punktu na niebie. „Jest szansa, że bez większych trudności dostrzeżemy nie tylko czerwoną powierzchnię Marsa, choć większości przysypaną pyłem, ale też będziemy mogli zobaczyć białe czapy polarne składająca się głównie z dwutlenku węgla i zamarzniętej wody, które nawet przy pomocy amatorskiej teleskopów będą w zasięgu wzroku miłośników astronomii" – powiedział.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30370%2Cwojcicki-27-lipca-dwa-niezwykle-zjawiska-astronomiczne.html

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #318 dnia: Lipiec 25, 2018, 08:27 »
skoro opozycje mają miejsce raz na 2 lata to ta opozycja będzie największa od 16 lat a nie 15? powinieneś to sprostować.

jak zwykle będę próbował uwiecznić zjawisko na fotografii. przy okazji opozycji sprzed 4. laty korzystając z starusieńkiego obiektywu 200mm i cyfrówce z matrycą 10mpx złapałem Marsa w niewielkim powiększeniu:



W tym roku mam na wyposażeniu telekonwerter 2x i obektyw 300mm. spore szanse, że obrazek wyjdzie jeszcze większy. gdyby nie chmury i burza pyłowa :wink:

...muszę tylko odgadnąć kolejność 7 soczewek w tej przystawce bo na chwilę obecną jest lekki problem z ostrością. pogubiłem kolejność czyszcząc szkiełka z paprochów. trochę to trwało nim ustaliłem taki w miarę działający porządek ale małe obiekty takie jak gwiazdy wychodzą bardzo słabo.

może ktoś z szanownych kolegów ma doświadczenie z tego rodzaju optyką?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #318 dnia: Lipiec 25, 2018, 08:27 »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #319 dnia: Lipiec 25, 2018, 09:01 »
Po pierwsze, obserwacje tej opozycja Marsa mają sens w południowej Europie i przede wszystkim na półkuli południowej, gdzie Mars świeci w zenicie,  a nie naszych szerokościach geograficznych. Obecnie Mars jest tak nisko nad horyzontem, ze jego obraz po dziennych upałach stale się "gotuje" w garnuszku turbulencji atmosferycznych. Po drugie, do takiego szkła jakim dysponujesz (f-300mm), nie ma sensu dodawać jakichkolwiek konwerterów, ponieważ one tylko pogorszą obraz a i tak tarczy Marsa nie pokażą. Telekonwertery stosuje się jedynie z dużymi teleskopami amatorskimi (D=200-300mm), by pokazać szczegóły na powierzchni Marsa. Po trzecie, dziś już nie robi się pojedynczych zdjęć Marsa, tylko się go filmuje specjalnymi kamerkami cyfrowymi, podpiętymi w ognisku teleskopu. Z tych krótkich sekwencji (aviki) specjalne oprogramowanie wybiera najlepsze klatki i spłaszcza je (stakuje) w jeden obraz, który można jeszcze 'dopieścić" dodatkowymi funkcjami i dopiero po tych operacjach, uzyskamy finalny obraz Marsa.

Polecam świetną japońska stronkę ALPO-Japan, na której prezentują swe obserwacje planetarne (Marsa również) amatorzy-hobbyści z całego świata. Jest co podziwiać z dnia na dzień.

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/indexE.htm
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2018, 09:03 wysłana przez juram »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #320 dnia: Lipiec 25, 2018, 09:18 »
Popatrzyłem na japońską stronkę. Śliczne zdjęcia Marsa  8)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #321 dnia: Lipiec 25, 2018, 09:27 »
Te zdjęcia są naprawdę śliczne!

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #322 dnia: Lipiec 25, 2018, 13:25 »
Juram no dzięki za posta . To o czym piszesz to stack. Nie trzeba filmować wystarczy kilkaset zdjęć które oprogramowanie wykorzysta do wyciągnięcia detali i usunięcia szumu. Nie trzeba kręcić filmów avi

Mimo Twojego tosieniedaizmu spróbuję. Najtrudniej będzi złożyć ten telekonwerter i w tej sprawie potrzebna mi jest ewentualnie pomoc.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #323 dnia: Lipiec 26, 2018, 12:28 »
http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=146501

Śliczne złożenie zdjęć Marsa (amatorskie) - udało się wyłowić Fobosa i Deimosa.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #324 dnia: Lipiec 27, 2018, 12:04 »

Mimo Twojego tosieniedaizmu spróbuję. Najtrudniej będzi złożyć ten telekonwerter i w tej sprawie potrzebna mi jest ewentualnie pomoc.


Dopiero teraz zerknąłem na Twój post.

Dawno się w to nie bawiłem ale jeśli masz lustrzankę cyfrową, to musisz mieć do niej przejściówki. No i, co to za telekonwerter, który musisz składać? Nie dysponujesz gotowym? Czarno to widzę.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #325 dnia: Lipiec 30, 2018, 11:10 »
To tc taki jak każdy. Tokina TC II. Ma w środku 7 szkieł i 2 pierścienie. Znalazłem go w sklepie z używanym sprzętem foto. Trochę brudny więc rozłożyłem go żeby wyczyścić. I w ten sposób pogubiłem kolejność. Trochę to trwało ale ułożyłem je tak, że w miarę coś działa, niestety nie oferuje już takiej ostrości jak po zakupie.

Btw niebo było zupełnie zachmurzone w piątek


Sent from my iPhone using Tapatalk

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #326 dnia: Lipiec 31, 2018, 07:37 »
Wiadomo, skąd pochodzi marsjański pył
30.07.2018

Pokrywający Czerwoną Planetę, wszechobecny pył powstaje przede wszystkim w jednej, położonej w pobliżu równika wulkanicznej formacji. Naukowcom udało się to ustalić z pomocą marsjańskich łazików i orbiterów.

Widzowie filmu „Marsjanin” mogli zobaczyć, jak burza piaskowa prowadzi do serii wydarzeń, które uwięziły na czwartym od Słońca globie granego przez Matta Damona astronautę.

Podobnie, jak dla filmowej wyprawy, pokrywający Marsa pył stanowi nie lada problem dla prawdziwych misji – wnika do delikatnych instrumentów, czy przesłania baterie słoneczne.

Jak twierdzą naukowcy z Johns Hopkins University, większość tego pyłu pochodzi z jednej, długiej na ok. tysiąc kilometrów geologicznej struktury o nazwie Medusae Fossae.

„Mars nie byłby nawet w przybliżeniu tak zapylony, gdyby nie erodujące kolosalne pokłady, które w zasadzie cały czas zanieczyszczają planetę” - opowiada prof. Kevin Lewis, jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach pisma „Nature Communications”.

Na Ziemi, jak wyjaśniają badacze, pył oddziela się od miękkich skał w wyniku działania wiatru, wody, lodowców, powstaje w trakcie aktywności wulkanicznej i przy upadku meteorytów.

Na Marsie jest inaczej. W ciągu ostatnich 4 mld lat oddziaływanie tych czynników nie miało większego znaczenia.

„W jaki sposób na Marsie powstaje tyle pyłu, skoro żaden z tych procesów tutaj nie działa?” - zastanawia się główny autor publikacji dr Lujendra Ojha.

Aby tę zagadkę rozwiązać, badacze przeanalizowali dane na temat składu chemicznego pyłu w różnych miejscach planety. Informacji takich dostarczyły pracujące na Marsie łaziki i okrążające go orbitery.

„Pył obecny w każdym miejscu planety jest bogaty w siarkę i chlor, a do tego proporcje ilości siarki i chloru są bardzo charakterystyczne” - wyjaśnia dr Ojha.

Planetolodzy odkryli również takie same stężenia tych pierwiastków oraz proporcje w formacji Medusae Fossae. To największa znana formacja wulkaniczna w Układzie Słonecznym.

Leżąca w pobliżu równika struktura ulega silnej erozji. Jak twierdzą badacze, kiedyś mogła pokrywać powierzchnię równą 50 proc. obszaru USA, podczas gdy dzisiaj jest to zaledwie ok. 20 proc.

Dostępne dane pozwoliły naukowcom oszacować nawet, ile pyłu z niej powstało. Według autorów pracy, w ciągu 3 mld lat struktura uwolniła go tak wiele, że mógł pokryć całą planetę warstwą o grubości od 2 do 12 m.

„Może to rozwiązać dużą część zagadki, w jaki sposób Mars przybrał dzisiejszą postać” - mówi prof. Lewis.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30409%2Cwiadomo-skad-pochodzi-marsjanski-pyl.html

Scientists find the source of all that crazy Mars dust
Mars is a dust bowl thanks to one immense geological feature, a new study suggests.
BY AMANDA KOOSER JULY 24, 2018

(...) The research team looked at the chemical composition of Mars dust using data collected by rovers and landers from different points across the Red Planet. "Dust everywhere on the planet is enriched in sulfur and chlorine and it has this very distinct sulfur to chlorine ratio," lead author Lujendra Ojha said.  (...)
https://www.cnet.com/news/scientists-find-the-source-of-all-that-crazy-mars-dust/
http://releases.jhu.edu/2018/07/24/where-martian-dust-comes-from/
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2018, 07:57 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #327 dnia: Lipiec 31, 2018, 12:03 »
To jest ciekawa wiadomość. Czy jest jednak możliwe, że część pyłu pochodzi z innych źródeł?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #328 dnia: Sierpień 01, 2018, 06:55 »
Fajne grafika przedstawiajaca wielkosc tarczy Marsa podczas niedawnyxh i zblizajacych sie zwyklych oraz wielkich opozycji
https://4.bp.blogspot.com/-xnDKEg0V0K0/Wvbvkk4bkMI/AAAAAAAATvY/HfaCJhfs8W4Vq3DD8IgVG-K1eQReLYo_wCEwYBhgL/s1600/wom-opozycje%2Bmarsa-data-efemerydy.png
A od wczoraj Mars sie od nas oddala  :(

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #329 dnia: Sierpień 03, 2018, 05:13 »
infografika amerykańskich misji marsjańskich (bez tych nieudanych)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars (zbiorczo)
« Odpowiedź #329 dnia: Sierpień 03, 2018, 05:13 »