Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1370223 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3390 dnia: Marzec 25, 2017, 22:12 »
Poruszający artykuł o tym jak Donald Trump zwiększył nakłady na cele eksploracyjne NASA czyli SLS/Orion (czyli de facto napełnianie kieszeni urzędników NASA) i kontynuację biurokratycznej tradycji w NASA. Dotacje dla prywatnych firm "New Space" m.in. SpaceX pozostają na dotychczasowym poziomie. Mimo że Musk jest od kilku miesięcy w "radzie gospodarczej" Trumpa, nie udało mu się przeforsować swojej koncepcji sprywatyzowania NASA. Czyli wszystko po staremu  :'(  Stare silniki z wahadłowców dla 'nowego' systemu SLS, stare paliwo wodór/tlen, stare zasady finansowania, stare podejście i zero innowacji.
Z wielką przykrością przeczytałem ten artykuł i także komentarze 'inteligentnych' internautów pod spodem.
Ale chętnie poznałbym wasze zdanie co do możliwości rozwoju SpaceX w czasach Trumpa.
Być może widzicie tą kwestię inaczej ode mnie (chciałbym się mylić).

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/29638/trump-pokrzyzowal-plany-elona-muska#komentarze

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3391 dnia: Marzec 25, 2017, 23:20 »
Przepraszam, ale to dość głupi artykuł. Budżet NASA (i innych agencji federalnych) zaczął "niby" obowiązywać już 1 października 2016, czyli za poprzedniej kadencji prezydenta USA i 1/3 Kogresu USA. Nie uchwalono wówczas budżetu, bo jest zwyczaj, że nowa ekipa się tym zajmie i to zatwierdzi. Nowa ekipa natomiast zwykle zatwierdza, co wcześniej zaproponowano - oczywiście z jakimiś poprawkami, ale niewielkimi - wszak jest za mało czasu, aby cokolwiek poważnego zrobić. Czyli - jest to ostatni "stary" budżet.

Więcej się można spodziewać w budżecie na 2018 rok - a propozycje tego poznaliśmy niedawno :
http://kosmonauta.net/2017/03/propozycja-budzetu-nasa-na-2018/
Tyle, że ten ruszy od 1 października 2017. (W tym co napisałem jest mały błąd: patrzcie na ostatnią część tego postu).

Tak samo było w 2009 i 2010 roku: pierwszy dwa lata Obamy to była nadal kontynuacja Constellation. Dopiero na rok fiskalny 2011, czyli w propozycji z 1 lutego 2010, pojawiła się propozycja anulowania Constellation, co efektywnie nastąpiło 1 października 2010.

Zatem media rzuciły się na to, co nie trzeba. A Trump i jego ekipa jeszcze za mocno nie osiadła w NASA. Jak na razie, od stycznia, zajęli się innymi sprawami. Czyli - poprawiając siebie z tego postu - więcej możemy się spodziewać tak naprawdę dopiero w budżecie na 2019 rok, a to poznamy w lutym 2018.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3392 dnia: Marzec 26, 2017, 11:18 »
Nie czytam geekweeka, bo to niepoważny portal. Ale ustosunkowując się do posta Slavina, są w nim stwierdzenia, które bardzo trudno byłoby uzasadnić.

"Donald Trump zwiększył nakłady na cele eksploracyjne NASA czyli SLS/Orion (czyli de facto napełnianie kieszeni urzędników NASA)" - co ma wspólnego np. SLS z "napełnianiem" kieszeni urzędników NASA? Czy w przypadku Dragona tego napełniania nie ma? Czy to jest Orion czy Dragon, wszystkie prace są zlecana do prywatnych firm, w przypadku Oriona głownie do LM, a w przypadku Dragona do SpaceX. Urzędnicy tak samo pośredniczą w obu przypadkach. Takie stwierdzenia mają taką wartość, jak ogólniejsze: "NASA jest be, a SpaceX jest cacy".

"Dotacje dla prywatnych firm "New Space" m.in. SpaceX pozostają na dotychczasowym poziomie". SpaceX dostaje w ramach CRS i CCP tyle, ile podał w kosztorysie. Ale przede wszystkim to nie są "dotacje", ale kontrakty na konkretne prace i misje. Inną sprawą jest, że Musk chciałby widzieć swoją firmę jako trzon NASA (to miałaby być ta "prywatyzacja"), ale to całkiem inna sprawa.

Łatwo rzucać oskarżenia typu "zero innowacji", tylko wypadałoby napisać, jak one mają się do rzeczywistości. Przestarzałe tlen i wodór to dziwny argument...

Oczywiście, że NASA ma wiele trudności, których jednym ze źródeł jest totalne uzależnienie od polityków, czyli rządu i parlamentu. Ale piszmy o tym rzeczowo, nie musimy tu uprawiać propagandy.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3393 dnia: Marzec 26, 2017, 11:57 »
Zdaje się, że nie ma żadnej alternatywy dla obecnych "tradycyjnych" paliw chemicznych do wynoszenia rakiet z powierzchni Ziemi. Są po prostu jedyną techniczną możliwością obecnie i cóż w tym złego?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3393 dnia: Marzec 26, 2017, 11:57 »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3394 dnia: Marzec 26, 2017, 13:55 »
Przyznaje bardzo przesadziłem i argumentowałem ogólnikowo bez konkretów.
To wynika z tego że wpadłem w 'mit SpaceX' to prawda.
Co do paliwa wodór/LOX sugerowałem się wyższością mieszanki metan/tlen (methalox) np. w silniku BE-4 i Raptor w porównaniu do RS-25 w SLS.
Przyznaje że moje podejście do podboju kosmosu jest b. emocjonalne i łatwo dyktowane mediami.
Jeżeli kogoś uraziłem - Przepraszam za to. 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3395 dnia: Marzec 26, 2017, 14:31 »
Ogólnie sektor kosmiczny - w tym firmy takie jak SpaceX - rozwija sie wolniej niż to byśmy oczekiwali. Pewnie ma to związek też z tym, że mocno i szybko się rozwijają technologie naziemne - a w sektorze kosmicznym wiele technologii z pozoru ma nawet po kilkadziesiąt lat...

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3396 dnia: Marzec 26, 2017, 15:14 »
Nie ma wystarczającego popytu i tyle. Jeszcze długo będzie to dość mały sektor gospodarki.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3397 dnia: Marzec 26, 2017, 15:17 »
Same rakiety tak. Zobaczcie jak duże są zmiany w branży telekomunikacji satelitarnej - tam popyt jest znacznie większy, to i więcej technologii. I więcej chętnych na okazje takie jak lot wcześniej używaną rakietą. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3398 dnia: Marzec 31, 2017, 10:58 »
Po udanym ponownym locie pierwszego stopnia F9R Elon zaznaczył kilka dalszych kierunków rozwoju:
  • kolejne ponowne loty pierwszych stopni - to pewnie się zdarzy kilka razy w tym roku
  • kolejny lot tego samego pierwszego stopnia w 24 godziny
  • skoro zostały odzyskane owiewki to pewnie ich kolejne odzyskanie
  • odzyskanie drugiego stopnia

Wydaje mi się, że 1 - kolejne loty odzyskanych stopni - z pewnością nastąpi w tym roku kilka razy. Pewnie próba kolejnego wykorzystania owiewek jest także możliwa. Co do punktów 2 i 4 - te pewnie są w dalszej przyszłości.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3399 dnia: Marzec 31, 2017, 17:36 »
Z serii nie znam się ale się wypowiem: pkt 4 jest bez sensu. Nie warte to zachodu w przypadku Falcona9. Traci się niewielki stopień, jeden silnik. A odzysk to mnóstwo paliwa=większy stopień itd.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3400 dnia: Marzec 31, 2017, 21:09 »
O ile mnie pamieć nie myli w jednym z wywiadów Elon mówił, że  przynajmniej na razie nie będą  próbować odzyskiwać drugiego stopnia.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3401 dnia: Marzec 31, 2017, 22:26 »
To prawda, ale po wczorajszym sukcesie Elon wpadł w dobry humor i zmienił zdanie:
Cytuj
Elon Musk‏ @elonmusk 1 godz.1 godzinę temu

Considering trying to bring upper stage back on Falcon Heavy demo flight for full reusability. Odds of success low, but maybe worth a shot.

Cytuj
Elon Musk‏ @elonmusk 1 godz.1 godzinę temu

Falcon Heavy test flight currently scheduled for late summer
https://twitter.com/elonmusk/status/847882909906341888

Odzyskiwanie drugiego stopnia jest raczej dość karkołomne i chyba tylko w przypadku FH może mieć jakiś sens. Na pewno będzie wymagać to dużych zmian konstrukcyjnych, przede wszystkim dołożenie osłony ablacyjnej, nóg i pewnie jakichś lotek. Być może użyją spadochronów, bo lądowanie na ogniu będzie wymagać sporo paliwa. Tak czy inaczej sens ekonomiczny pewnie będzie niewielki, ale to już problem SpaceX.

Jest nawet animacja sprzed 6 lat (z F9 v.1.0), gdzie można zobaczyć lądujący 2 stopień:

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3402 dnia: Kwiecień 01, 2017, 19:18 »
Eksplodował nowy raptor w Mc Gregor!!! ( PA)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3403 dnia: Kwiecień 01, 2017, 19:57 »
Eksplodował nowy raptor w Mc Gregor!!! ( PA)

Ze wszystkich dni akurat dziś? ;)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3404 dnia: Kwiecień 02, 2017, 10:29 »
Eksplodował nowy raptor w Mc Gregor!!! ( PA)

Ze wszystkich dni akurat dziś? ;)
Prima aprilis - 1 kwietnia:)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3404 dnia: Kwiecień 02, 2017, 10:29 »