Autor Wątek: Analogowa misja na Księżyc  (Przeczytany 45451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 29, 2016, 12:49 »
Hmmm. Czyli najpierw zespół a potem będzie akcja crowdfundingowa? Potem trzeba by zbudować habitat i zacząć prace?

Mało czasu, by od kwietnia zdążyć ze wszystkim przed sierpniem!

Offline Agata

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 09, 2016, 22:32 »
Witam serdecznie przedmówców. Poproszono mnie o udzielenie odpowiedzi na forum. Jako koordynator projektu modułowej bazy w Rzepienniku Biskupim chciałam poinformować, że na czas obecny nie jeste

Offline Agata

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 09, 2016, 22:34 »
Witam serdecznie przedmówców. Poproszono mnie o udzielenie odpowiedzi na forum. Jako koordynator projektu modułowej bazy w Rzepienniku Biskupim chciałam poinformować, że na czas obecny nie możemy udzielać szczegółowych danych odno

Offline Agata

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 09, 2016, 23:21 »
session". To co ustalamy w ramach Moon Village, częsć aspektów wymaga testów i pogłębionych badan, chcemy je rowniez testowac w naszym habitacie. Dlaczego nie w habitacie Dr Zubrina? Bo będzie taniej, bliżej i co najważniejsze - szybciej. Dzięki wsparciu firm, klastra PIKMED, naukowców i inżynierów (ludzi z pasja), widzę realna szanse powodzenia naszego niezwykle wymagajacego projektu. Projekt realizujemy hobbistycznie, ale profesjonalnie dzięki wspaniałym doswiadczonym osobom (jest nas już ponad 40 zaangazowanych osob). Jakby to szumnie nie brzmiało, widzę w tym projekcie potencjał dla Polskiej gospodarki, pragniemy dzięki utworzonej stacji edukować przyszłe kadry z zakresu inżynierii telerobotycznej, telemetrycznej, biomimetyki, inzynierii bioreaktorow. To własnie motywuje nas do wolontaryjnego działania i nie spania po nocach :) Jeszcze w tym roku opracowujemy warsztaty dla uczniów szkół zawodowych jesli chodzi o techniki druku 3D, biodruku, chemii biopolimerow, self-healing materials, ekologicznych systemów zamkniętych itd...Jesli chodzi o misje księzycowa, kandydaci na astronautów będą wybrani zgodnie ze standardami ESOC, w kolejnych misjach zajmowac tym się bedzie Space Generation Advisory Council. Misja organizowana przez SGAC planowana jest na marzec 2017. Pozdrawiam i chętnych zapraszam do współpracy :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 09, 2016, 23:21 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 10, 2016, 13:32 »
Szanowna Pani Agato,

Wprawdzie miała jakieś trudności techniczne Pani z wysłaniem swojego postu, ale mimo to jest wystarczająco czytelny. Podpisuję się w 200% pod przesłaniem, które Pani w nim zamieściła!

Jestem jednak skonfundowany, gdyż treść strony http://marshub.org/ mówi coś zupełnie innego, a wręcz sprzecznego. Czy dobrze przypisuję przedsięwzięcie, które Pani opisuje, do tej strony? (Nie wiem dlaczego w języku angielskim, ale to mniej istotne.) Otóż na tej stronie jest mowa wyłącznie o naukowej stronie projektu. Na stronie głównej cel został podsumowany jednym zdaniem: "Our aim is to develop the first in Poland scientific habitat to investigate human-robotic relations during long-term planetary missions." Natomiast w zakładce "Our objectives" spośród 11 wymienionych ogólnikowych zadań mamy prawie wyłącznie naukowe, biznesowe, i tylko jeden, na 9-tym miejscu zawiera "space and transhumanist education". Otóż nie da się połączyć tego typu zadań z popularyzacją i edukacją młodzieży (bo rozumiem, że nie chodzi tu o kształcenie kierunkowe).

Podsumowując: cele edukacyjne przedstawione przez Panią są naprawdę super. Natomiast nie widzę celowości w zapowiadanych celach naukowych, a wyłącznie takie są eksponowane na stronie. Być może chcieliście Państwo uatrakcyjnić w ten sposób projekt?

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 18, 2016, 19:40 »
Dostaliśmy więcej informacji gdyż zaczęli potrzebować pieniędzy ;)
https://polakpotrafi.pl/projekt/baza-ksiezycowa-pod-krakowem

Kibicuję. Ma to sens, jeśli dobrze poprowadzić i powiedzieć ESA 'hej prowadźcie u nas badania!'.

velo

  • Gość
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 18, 2016, 20:48 »
Agato: kto ze strony SGAC będzie się zajmował sprawą habitatu? :)

Offline Agata

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 19, 2016, 00:33 »
Istotnie mam problemy techniczne, jak chcę zawrzeć polskie znaki, wysyła mi się automatycznie niedokończona wiadomo

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 19, 2016, 00:50 »
Uzyj innej przegladarki;-) Albo napisz wiadomosc w notatniku a potem skopiuj do okienka edycji wiadomosci. MOzna tez uzywac pluginu do firefoxa "It's all text" https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/its-all-text/
Z powazaniem
                                                                                                                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3839
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 19, 2016, 09:17 »
Istotnie mam problemy techniczne, jak chcę zawrzeć polskie znaki, wysyła mi się automatycznie niedokończona wiadomo

To niestety bug z poziomu MacOS'a, mam to samo na firmowym sprzecie, w domu z PC bezproblemowo. Przegladarka na MacOS dowolna, bug ten sam, nie uzywaj Agata literki "s z kreseczką"
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 19, 2016, 13:52 »
W PulsieKosmosu jest ciekawy artykuł:
http://www.pulskosmosu.pl/2016/04/19/w-polsce-powstanie-baza-ksiezycowa/

Widzę, że będą prowadzone tam badania symulowanej atmosfery księżycowej... najbardziej zaintrygowała mnie uprawa roślin na regolicie. Jeśli będzie zatwierdzona to, z którego magazynu go weżmiecie?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9509
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 20, 2016, 21:49 »
http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/W-Polsce-powstaje-pierwsza-baza-ksiezycowa-00021640

Cytuj
W Polsce powstaje pierwsza baza księżycowa

Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę pierwszej testowej bazy księżycowej w Polsce. Ma powstać w Rzepienniku Biskupim w Małopolsce jeszcze przed wakacjami.

W sierpniu zamieszkają w niej pierwsi „astronauci”.

Na terenie o powierzchni 2 hektarów powstanie budynek składający się z centralnej kopuły i odbiegających od niej modułów, w których będą mieszkać i pracować naukowcy. 

Równocześnie ze zbiórką pieniędzy w internecie ruszyła rekrutacja chętnych, którzy już w sierpniu spędzą w bazie 2 tygodnie - całkowicie odizolowani od zewnętrznego świata.

Baza będzie służyć naukowcom do badań, które w przyszłości zostaną wykorzystane w prawdziwych kosmicznych misjach. Projekt koordynuje europejska fundacja kosmiczna, we współpracy z europejską agencja kosmiczną z Holandii.

Radio ZET/ŁS



"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 21, 2016, 06:22 »
Szkoda lata na siedzenie w izolacji w zamkniętym pomieszczeniu. To nie lepiej przeprowadzić taki eksperyment w zimie?  ;)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 21, 2016, 08:52 »
Oszczędzą na ogrzewaniu ;)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 21, 2016, 09:03 »
Poza tym ciekawi mnie , czy ta baza ma być całkowicie samowystarczalna, czyli w czasie trwania eksperymentu zero dostaw materiałów i substancji z zewnątrz ? Czyli jak na ISS ? ( czyli korzystanie tylko z tego co jest na początku dostarczone, a więc wewnętrzne zasoby powietrza , zapasy żywności, odzysk wody itp.). Na stronie M.A.R.S. jest mowa o klimatyzowaniu powietrza, czyli tego , które będzie  pobierane z zewnątrz ?

Na temat psychologicznych interakcji między członkami habitatu raczej się nowych rzeczy nie dowiemy. Np. długotrwałe pobyty polskich polarników na biegunie dostarczyły pod tym względem wielu danych.

I pytanie, jakie znaczenie dla twórców habitatu ma  zakończony program Mars 500 , czyli jakie nauki wynikają z tamtego eksperymentu.

Co zatem można wykonać  w ramach w miarę krótkiego eksperymentu w bazie, a nie można wykonać poza bazą ?
Wg mnie, jeśli habitat, to powinna być pełna izolacja od zewnętrznych warunków ziemskich, poza oczywiście lokalną grawitacją.

Można czegoś się bliżej dowiedzieć na temat systemów podtrzymywania życia wewnątrz bazy?
Czy można się dowiedzieć, jaki jest kosztorys bazy, czyli w szczegółach na co mają być konkretnie spożytkowane zebrane środki ?

Wartością samą w sobie jest powstanie takiej bazy, bo powinno to zintensyfikować zainteresowanie różnych środowisk problematyką Księżyca.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Analogowa misja na Księżyc
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 21, 2016, 09:03 »