Autor Wątek: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?  (Przeczytany 57822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 13, 2017, 14:26 »
Podoba mi się model brytyjski, w którym okazja lotu Tima Peaka została wykorzystana by pokazać mocno rozwinięty krajowy sektor kosmiczny, w którym pracuje wiele (dziesiąt) tysięcy ludzi.
A to nie było tak, że Tim Peake po prostu przeszedł selekcję jako jedna 8 tysięcy osób z wielu krajów członkowskich ESA, a jego lot wynikał raczej z potrzeb ISS niż z zaplanowanej strategii promocji krajowego sektora kosmicznego?

W tym samym czasie Wlk. Brytania wyraźnie zwiększyła swój udział w ESA + dodała się do programu ISS. Więc Brytyjczykom udało się wynegocjować 6 miesięcy pobytu Tima na ISS, a Duńczyk (wykształcony w Londynie tak na marginesie ;) ) był tam ledwo kilka dni.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 12, 2018, 00:01 »
Podbijam temat bo to ciekawa sprawa. Z punktu widzenia naszego członkostwa w ESA powinniśmy starać się o miejsce na pokładzie ISS. A to dlatego, że mamy tam pracę do zrobienia i jeśli tam nie polecimy, to wyjdzie że się migamy od obowiązków.

Dla POLSy sprawa priorytetowa ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 12, 2018, 07:30 »
Co tam ISS. Na LOP-Gateway albo jeszcze lepiej na BFR powinniśmy próbować się załapać ;) Oczywiście Polaka w kosmosie popieram!!!  :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 12, 2018, 08:38 »
Na ISS i tak się już nie dostaniemy w ramach programu załogowego ESA. Cykl polskiego zaangażowania powinien być długotrwały , czemu powinna towarzyszyć systematycznie rosnąca składka na program załogowy. Na razie wysokość polskiej składki do ESA jest bardzo skromna chociażby w kontekście potencjału ludnościowego naszego kraju.
Chyba ,że w ramach turystycznej opcji z jakąś skromną pulą rodzimych eksperymentów.

Jest ciekawy przypadek Danii , która w ramach ESA wysłała na tygodniowy lot swego astronautę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 12, 2018, 08:38 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 12, 2018, 11:43 »
A czy Rosja ma może jakieś dług w Polsce, który dałoby się przekonwertować na lot Sojuzem? (Tak Słowacy wysłali swojego kosmonautę pod koniec lat 90. XX wieku).

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 12, 2018, 12:51 »
A może USA mają dług wobec Polski, który można przekonwertować na lot Orionem? A przynajmniej Dragonem 2  ;)

velo

  • Gość
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 12, 2018, 14:21 »
Zaraz zaraz

Może nie wiecie ale udział w programie lotów załogowych w ESA jest powiązane z opłaceniem składki za ten program opcjonalny. Kwota ta jest wyliczana ze względu na szereg czynników ekonomicznych, zaczynając od PKB, itd.

Słyszałem swego czasu (nie mogę źródła znaleźć), że w przypadku przystąpienia do programu Human Spaceflight Polska musiałaby zwiększyć składkę do ESA ponad 2,5 razy. Ta kwota musiałaby zostać wydawana przez parę lat zanim kandydat z PL rzeczywiście miałby szansę na lot.

Z powodów budżetowo / politycznych na razie nie widzę szansy by te plany się zrealizowały w najbliższych latach.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 12, 2018, 14:40 »
Zastanawiam się co byłoby tańsze? Wysłać Polaka poprzez włączenie się do załogowego programu ESA i opłacanie składek, czy też zakupienie miejsca w Dragonie 2 lub Starlinerze?

velo

  • Gość
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 12, 2018, 17:15 »
Chyba jednorazowy lot na Tiangong + duży offset w ramach współpracy z przemysłem chińskim :P

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 17, 2018, 23:27 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 21, 2018, 10:49 »
Dziwne, że ta wiadomość jeszcze nie pojawiła się na Forum  :D

O uwzględnienie udziału Polaka w kosmicznych misjach załogowych NASA zaapelowali w liście skierowanym do prezydenta USA Donalda Trumpa przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej, której liderem jest Lech Wałęsa. "Wspólny załogowy lot kosmiczny byłby dobitnym podkreśleniem przyjaźni między narodami" - głosi apel.

Apel podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie ogłosili m.in. senator PO Jan Rulewski i były prezes PAN prof. Michał Kleiber. Rulewski dodał, że liderem inicjatywy jest b. prezydent Lech Wałęsa, który nie pojawił się na konferencji prasowej z powodów zdrowotnych.

Przedstawiciele inicjatywy złożyli już apel w Ambasadzie USA. "Pod nieobecność pani ambasador w Polsce przyjął nas sekretarz. Odniósł się życzliwie i sądzę, że nie jest to tylko kurtuazja" - powiedział Rulewski.


http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32206%2Capel-do-usa-o-uwzglednienie-polaka-w-zalogowych-lotach-kosmicznych-nasa.html

Jak myślicie czy coś z tego wyniknie? Ja uważam, że obecnie to mało prawdopodobne, choć chciałbym bardzo się mylić!

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 21, 2018, 10:57 »
W sumie teraz to moze byc o wiele tansze ... Na kilku statkach zalogowych mozna wysylac tych ludzi hurtowo,
jak za czasow shuttle, ale to w dosc odleglej przyszlosci (IMHO, polowa lat dwudziestych);-) Rzucenie tej propozycji
teraz to troche, a nawet bardzo .. niefart dyplomatyczny;-) W tej chwili amerykanom zostala tylko trampolina ... ;-)
Z powazaniem
                                                                                                              Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2018, 10:58 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 21, 2018, 11:00 »
Przecież wkrótce mają się rozpocząć komercyjne loty załogowe na LEO! Ale rzeczywiście lepiej poczekać, żeby dzięki SLS i Orionowi albo Starship odwiedzić kiedyś Pana Twardowskiego na Księżycu  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 21, 2018, 11:02 »
Kurczę, nic nie słyszałem o tej inicjatywie. Chyba kręgi okołokosmiczne też nie. Raczej brzmi to jak inicjatywa mocno polityczna.

Ale chyba w najbliższym czasie i tak nie ma jak z tym zadziałać. Jeśli prezydent USA by odpowiedział, to pewnie by wskazał, że jest ESA, z nią trzeba dyskutować... a potem - kupić lot na pokładzie Dragona albo Starlinera. :P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 21, 2018, 11:09 »
Kurczę, nic nie słyszałem o tej inicjatywie. Chyba kręgi okołokosmiczne też nie. Raczej brzmi to jak inicjatywa mocno polityczna.

Ale chyba w najbliższym czasie i tak nie ma jak z tym zadziałać. Jeśli prezydent USA by odpowiedział, to pewnie by wskazał, że jest ESA, z nią trzeba dyskutować... a potem - kupić lot na pokładzie Dragona albo Starlinera. :P

Albo kupić lot na pokładzie Starship!  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czy powinniśmy wysłać Polaka w kosmos?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 21, 2018, 11:09 »