Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1376841 razy)

0 użytkowników i 10 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3510 dnia: Czerwiec 26, 2017, 16:56 »
Nie ukrywam, że artykuł był inspirowany postem NilQ! :) Dzięki za cynk! :D

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3511 dnia: Czerwiec 26, 2017, 17:52 »
Mowa tu o testy Dragona 2

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3512 dnia: Czerwiec 28, 2017, 21:22 »
Tak w ogóle co się dzieje teraz z Dragonem 2 ? Idzie do przodu? Spore to opóźnienie trochę.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3513 dnia: Czerwiec 28, 2017, 21:24 »
Nie wiem czy to pasuje bardziej tutaj czy do tematu o Elonie, ale przeczytałem ostatnio jego prezentacje odnośnie wyprawy na Marsa i ITS i mocno przykuł moją uwagę jeden cytat o którym chyba wcześniej tutaj nie dyskutowaliśmy (albo ja to przeoczyłem lub zapomniałem to nie ma tematu:):

Cytuj
I should also add that the main reason I am personally
accumulating assets is in order to fund this. I really do not
have any other motivation for personally accumulating assets
except to be able to make the biggest contribution I can to
making life multi-planetary

Z takim podejściem myślę, że ma duże szanse na realizację swoich planów prędzej czy później. Widać, że ma plany na różne warianty rozwoju wydarzeń włącznie z takim, że wszystko będzie musiał sam zrobić i sfinansować. Co myślicie?

EDIT:
Tak w ogóle co się dzieje teraz z Dragonem 2 ? Idzie do przodu? Spore to opóźnienie trochę.
Też ostatnio o nim nic nie słyszałem, w sumie to się sam zastanawiam czy to dobrze czy źle;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2017, 21:26 wysłana przez wini »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3513 dnia: Czerwiec 28, 2017, 21:24 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3514 dnia: Czerwiec 28, 2017, 21:56 »
Na blogu Marka Florydziaka jest obszerny  ciekawy post o postępach w Dragonie 2 i jest dobrze - na pewno nie stoją w miejscu. W lipcu przymierzają się  do mocowania ramienia dla załogi  na LC 39a

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3515 dnia: Czerwiec 29, 2017, 15:10 »
Marek Florydziak wyczytał jakieś rewelacje o SPACE X na L2 a teraz go boli że nie może się z tym podzielić
http://florydziak.com/blogger/2017/06/nic-nie-moge.html
Jak tu nie lubić Space X? Tyle fajnych rzeczy od nich dostajemy w hardware i na papierze  8)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3516 dnia: Lipiec 08, 2017, 09:08 »
Czy ktoś mógłby zwięźle spisać jaka jest obecnie strategia rozwoju SpaceX? Chodzi mi o coś takiego

- dalszy rozwój Falcona 9 w kierunku block 5, wyciśnięcie maka z gabarytów rakiety
- jednocześnie budowa i rozwój FH (tutaj pewnie w przyszłości stałe ulepszanie tej konfiguracji)
- jednocześnie budowa i rozwój Dragona 2 w celu transportu ludzi na LEO, ale pytanie co z oblotem Księżyca, jakie modyfikacje by musiał przejść Dragon 2 i czy to już by nie był praktycznie inny statek?
- budowa, projekt Red Dragona w wiadomym celu, jednak najpierw musi polecieć z sukcesem FH, potem dopiero Red Dragon bez ludzi, a potem pewnie jeszcze raz, a potem jeszcze modyfikacje, rozwój
- budowa silnika Raptor, tylko nie wiem po co? do jakiej rakiety do chcą wsadzić? Do ITS? Ok, tylko na razie to są grafiki komputerowe.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3517 dnia: Lipiec 08, 2017, 13:41 »
- obecnie strategia jest by nadgonić opóźnienie i spieniężyć manifest startowy.
- odbudować LC-40
- block5 ma być rakietą wielorazowego użytku, gdzie mało części będzie się zużywać (ograniczenie osłon ablacyjnych np.) i ponowne użycie będzie łatwiejsze i tańsze
- silnik Raptor ma mieć większy ciąg i to jest jego cel. Do mocniejszej rakiety. Ja nadal uważam, że będą próbować zrobić z tym silnikiem rakietę "zwykłą", nim zaczną budować ITS. Wypada przetestować w boju silnik ;)
- FH to ślepy zaułek, taka rakieta do zadań specjalnych, pewnie będzie strzelana dość rzadko. Lub po to, by wszystkie człony wracały na ląd przy strzelaniu ciężkich satelitów.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3518 dnia: Lipiec 08, 2017, 14:52 »
Na większość pytań sobie sam odpowiedziałeś;)

- jednocześnie budowa i rozwój Dragona 2 w celu transportu ludzi na LEO, ale pytanie co z oblotem Księżyca, jakie modyfikacje by musiał przejść Dragon 2 i czy to już by nie był praktycznie inny statek?

Musk zawsze mówił, że załogowy Dragon od początku jest projektowany z możliwością lotów BEO (towarowy zresztą też). Jeżelitak faktycznie jest dużych zmian raczej nie będzie.

Cytuj
- budowa silnika Raptor, tylko nie wiem po co? do jakiej rakiety do chcą wsadzić? Do ITS? Ok, tylko na razie to są grafiki komputerowe.

O Falconie 9 też tak kiedyś mówiono:) A jednak od czegoś trzeba zacząć tą budowę, silniki to chyba dobry początek nie?:)

Osobiście także zaczynam dochodzić do wniosku ze FH to jak perian napisał ślepy zaułek. Ta rakieta jest chyba trochę przekombinowana,jak sam Musk powiedział okazała się trudniejsza do realizacji niż myśleli i chyba coraz bardziej odbiega od strategi SpaceX "możliwie prosto i tanio". Myślę, że mając gotowy silnik Raptor albo zdecydują się na budowę czegoś pomiędzy FH i ITS albo odrazu ruszą z ITS, a w obu wariantach FH stanie się zbędny. Mówi się też coś o Raptorze na górnym stopniu F9, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3519 dnia: Lipiec 08, 2017, 19:03 »
Kiedyś, gdy następnym silnikiem SpaceX miał być Merlin 2, znacznie większy od poprzednika, to emocjonowaliśmy się obrazkami, do których SpaceX nigdy się nie przyznał, a które pokazywały rodzinę rakiet Falcon X. Być może rzeczywiście pomysł ten odżyje, gdyż wyglądał logicznie i stanowiłby naturalne przejście do potężniejszych rakiet.

- FH to ślepy zaułek, taka rakieta do zadań specjalnych, pewnie będzie strzelana dość rzadko. Lub po to, by wszystkie człony wracały na ląd przy strzelaniu ciężkich satelitów.

Bardzo ciężkie rakiety z góry przewiduje się tylko do "zadań specjalnych", z rzadkimi lub bardzo rzadkimi startami. Saturn V był tu wyjątkiem, którego przyczyny są dobrze znane. Buduje się je, by od czasu do czasu zrobić coś bardzo spektakularnego, ale dlatego nie sądzę, by była to droga, którą na poważnie pójdą prywaciarze. Chyba że ich celem naprawdę jest kolonizacja Marsa...

Bardzo duże silniki, takie jak Raptor i BE-4, mają rozmiary, które umożliwią im także standardowe zastosowania, więc nie są budowane tylko do realizacji "wizji". Na marginesie: wydaje mi się, że podejście Bezosa, który chce sprzedawać BE-4 i wygląda na to, że znajdzie chętnych, jest bardziej sensowne. Jeśli wszystko się powiedzie, będzie miał seryjną produkcję, a niejako przy okazji będzie mógł budować Nowe Armstrongi, co zmniejszy ryzyko (wiem, że jeśli Musk będzie rzeczywiście budował ITS, to też będzie musiał uruchomić bardzo seryjną produkcję!)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3520 dnia: Lipiec 08, 2017, 20:37 »
Cytuj
Bardzo ciężkie rakiety z góry przewiduje się tylko do "zadań specjalnych", z rzadkimi lub bardzo rzadkimi startami. Saturn V był tu wyjątkiem, którego przyczyny są dobrze znane. Buduje się je, by od czasu do czasu zrobić coś bardzo spektakularnego, ale dlatego nie sądzę, by była to droga, którą na poważnie pójdą prywaciarze. Chyba że ich celem naprawdę jest kolonizacja Marsa...

To jest "stare" myślenie. Musk chce ciężkiej rakiety by drastycznie obniżyć cenę za kg wyniesionego towaru na orbitę, bo wie, że abyśmy się stali "społeczeństwem multiplanetarnym" musimy mieć tani, łatwo dostępny system transportowy, który będzie w stanie wynosić dziesiątki/ setki tysięcy ton rocznie. Do tego dochodzi wielokrotność używania rakiety. Musk chce żeby rakiety latały jak samoloty, regularnie i często, mają lądować na stanowisku startowym. Nie będzie czegoś takiego jak rakieta do zadań specjalnych, jedną rakietą ma być wynoszone wiele towarów/ ładunków naraz. Ma to być relatywnie tanie i dostępne w miarę powszechnie. Nie będziemy się ekscytować każdym startem bo będzie ich za duzo:P  Wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale taka jest przyszłość transportu kosmicznego według Muska i mam nadzieję, że mu się uda bo jak nie jemu to za mojego życia już chyba nikomu;/

Tak mi się wydaje, że firma która jako pierwsza stworzy taki system stanie się pewnie najbogatszą organizacją na świecie, więc jest o co walczyć;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3521 dnia: Lipiec 09, 2017, 11:05 »
W ten sposób podchodząc, Twoje myślenie Wini też jest "stare" :). "Nowe" to byłyby windy grafenowe, napędy grawitacyjne, teleportacje itp. - całkiem inne podejście do technik kosmicznych. Ale rozmowa dotyczyła aktualnych planów SpaceX.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3522 dnia: Lipiec 09, 2017, 13:20 »
W ten sposób podchodząc, Twoje myślenie Wini też jest "stare" :). "Nowe" to byłyby windy grafenowe, napędy grawitacyjne, teleportacje itp. - całkiem inne podejście do technik kosmicznych. Ale rozmowa dotyczyła aktualnych planów SpaceX.
            ... a tam nowe, z chwila katastrofy chinskiej duzej rakeity, we wszystkich opracowaniach dotyczacych wiekszych rakiet, nie tylko chinskich, pojawi sie "duzy znak zapytania". I dotyczyc to bedzie nawet takich rozwiazan jak o wiele mneijsza rakieta FH. czy stosowac, moze da sie zmienszyc ladunak albo poskladac na orbicie;-) Wlasciwie katastrofa chinska moze bardiej dotknac samych amerykanow, ktorzy widza dalszy rozwoj wlasnie poprzez duze rakiety niz samych chinczykow, ktorzy postawia bardziej na ilosc i produkcje masowa.
Przyklad kolejnej amerykanskiej sondy do  jowisza, bez duzej rakiety nie zdarza na czas.

        Wlasciwie, wybuch rakiety chinczykow  jest najbardziej kleska ... amerykanow;-) I to mocno znaczaca.
A co do Elona,sam kiedy pisal o budowie pojazdu poza Ziemie budowanego na sposob ISS, czyli te kilkadziesiat (170 o ile pamietam)
startow FH musialoby sie odbyc z ZIemi,  a reszte wybudowano by juz na orbicie. Z powazaniem
                                                                                                                          Adam Przybyla
 


« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2017, 19:13 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3523 dnia: Lipiec 09, 2017, 17:18 »
Tak tak Adamie,Chińczykom wybuchła rakieta ale to klęska Amerykanów.Chyba komuś upały zaszkodziły...

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3524 dnia: Lipiec 09, 2017, 18:10 »
Jak dotąd, mamy tylko te Twoje "hiobowe wieści" -  specyficzną odmianę pesymizmu.

Chińska CZ-5 nie wybuchła. To tylko awaria jednego ze standardowych, prostych silników. Problem technologiczny, niedopatrzenie, brak dostatecznej kontroli, brak materiałowy. Szybko znajdą przyczynę i polecą na ten Księżyc, bo chcą i mogą.  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3524 dnia: Lipiec 09, 2017, 18:10 »