Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1376829 razy)

0 użytkowników i 15 Gości przegląda ten wątek.

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1500 dnia: Luty 04, 2014, 23:17 »
Panowie trzeba jak Elon Musk myśleć szerzej :) Taki odzyskiwalny Falcon Heavy - koszt wystrzelenia 53 ton na orbite kosztowałby (zakladajac podobnie jak przy Falconie 9 redukcje kosztów o 90% przy odzyskiwalnosci) jakies 15 mln $. 53 tony to możliwość wystrzelenia na LEO okolo 30 osób, zatem koszt 500000 $ jest osiągalny przynajmniej na LEO:) 
Z tych 53 ton (bez cross-feed 45ton )przy odzysku tylko pierwszego stopnia i boosterów zostanie może ze 35ton,jak dojdzie jeszcze powrot drugiego stopnia to jeszcze mniej ze względu choćby na konieczność stosowania osłony termicznej.Mało sie o tym mówi  ale niestety odzysk będzie sie wiazal z dość sporą stratą na ładownosci

Słuszne uwagi :) tak czułem, że ktoś mi to wytknie :) Jednak w mojej wypowiedzi chciałem jedynie pokazać, że żeby wysłać na Marsa 100 osób trzeba zacząć myśleć w trochę większej skali niż Falcon 9 :)
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1501 dnia: Luty 04, 2014, 23:40 »
Nikt nie zaryzykuej takiego "autobusu", jak juz to poleca ale malymi grupkami, ale co jakis czas. Byl kiedys projekt pojazdu ktory krazylby po orbitach Ziemi i Marsa rownoczesnie, przy minimalnych ilosciach potrzebnego paliwa (https://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_assist). Cos takiego pozwalaloby na okresowe przenoszenie pewnej grupy ludzi miedzy Ziemia a Marsem. Oczywiscie grupa musialalby posiadac dodatkowy pojazd ladownik, ktory pozwlalalby na ladowanie na danej planecie a sam glowny pojazd lecialby dalej. Zakladajac ze potrzebowalby 3-4 lat na pelny obrot,  moglby podrzucic na Marsa grupe 4-6 osob. mozna policzyc, ze rocznei 2 osoby dolatywalyby celu - w 25 lat mozna by wyslac tam 50 osob. Z powazaniem
                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1502 dnia: Luty 04, 2014, 23:58 »
Ale znalazłem w necie nawet wizję wielkiego marsjańskiego załogowego statku Muska  :)

Romku, co to za bzdury tu wrzucasz?

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1503 dnia: Luty 05, 2014, 00:05 »
Nikt nie zaryzykuej takiego "autobusu", jak juz to poleca ale malymi grupkami, ale co jakis czas.

Tylko w początkowej fazie "przedkolonizacyjnej" taki scenariusz jest optymalny, żeby udowodnić, że można tam bezpiecznie dotrzeć i przeżyć na powierzchni.

Zakladajac ze potrzebowalby 3-4 lat na pelny obrot,  moglby podrzucic na Marsa grupe 4-6 osob. mozna policzyc, ze rocznei 2 osoby dolatywalyby celu - w 25 lat mozna by wyslac tam 50 osob.

To nie jest skala o jakiej myśli Elon Musk, nawet ja uważam, że takie loty nie maja sensu :) chyba tylko jako jednostka karna dla wyjątkowo groźnych przestępców.

Jeżeli spacex ma realizować plany szefa:
http://www.space.com/18596-mars-colony-spacex-elon-musk.html

to po pierwszych kilku lotach według twojego scenariusza muszą nastąpić loty "autobusów" albo nawet "hoteli" z minimum setka pasażerów na lot, tylko wtedy cała ta zabawa ma sens
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2014, 00:06 wysłana przez 0x3ffe »
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1503 dnia: Luty 05, 2014, 00:05 »

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1504 dnia: Luty 05, 2014, 00:13 »
Ale znalazłem w necie nawet wizję wielkiego marsjańskiego załogowego statku Muska  :)

Romku, co to za bzdury tu wrzucasz?

To nie bzdury. Oczywiście, nie ma to żadnego naukowego podparcia, ale to historyczny moment w dziejach ludzkości. Oto fani zaczynają tworzyć koncepcje wyglądu wieloosobowych statków kosmicznych, które mogą zbyć budowane w najbliższych latach. To jakby w świecie Star Treka zapowiedziano stworzenie pierwszego Enterprise'a, a fani przelewaliby swoje wizje i marzenia na ekrany. Dla mnie to niezmiernie ekscytujący moment!

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1505 dnia: Luty 05, 2014, 06:16 »
To nie bzdury. Oczywiście, nie ma to żadnego naukowego podparcia, ale to historyczny moment w dziejach ludzkości. Oto fani zaczynają tworzyć koncepcje wyglądu wieloosobowych statków kosmicznych, które mogą zbyć budowane w najbliższych latach. To jakby w świecie Star Treka zapowiedziano stworzenie pierwszego Enterprise'a, a fani przelewaliby swoje wizje i marzenia na ekrany. Dla mnie to niezmiernie ekscytujący moment!

I właśnie tylko to miałem na myśli. Ja nigdzie nie napisałem że to są wizje biura konstrukcyjnego Elona Muska  :D

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1506 dnia: Luty 05, 2014, 09:17 »
Romku, co to za bzdury tu wrzucasz?

To nie bzdury. Oczywiście, nie ma to żadnego naukowego podparcia,[...]

Właśnie, z naukowego (nawet popularnonaukowego) punktu widzenia to bzdury - dezinformacja dla czytelnika taka sama, jak wrzucenie tutaj startrekowego Enterprise z logo SpaceX na burcie. Skupmy się na faktach, a erotyczne fantazje fanów zostawmy stosownym forom SF, lub przynajmniej wrzucajmy je do działu Off-topic.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1507 dnia: Luty 05, 2014, 10:14 »
Zgadzam się z Borysem - jeśli jest potrzeba na hurraoptymistyczny wątek związany ze SpaceX, to z pewnością możemy taki założyć w dziale off-topic.

Tutaj proponowałbym się skupić jedynie na faktach i stanie rzeczywistym, ograniczając (ekhm do rozsądnych rozmiarów?) fantazje.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1508 dnia: Luty 05, 2014, 11:06 »
Nikt nie zaryzykuej takiego "autobusu", jak juz to poleca ale malymi grupkami, ale co jakis czas. Byl kiedys projekt pojazdu ktory krazylby po orbitach Ziemi i Marsa rownoczesnie, przy minimalnych ilosciach potrzebnego paliwa
Pewnie myślisz o koncepcji Mars Cyclerów. Musk był / i pewnie nadal jest sceptycznie nastawiony do wykorzystania ich w swojej architekturze, przynajmniej na początku:
Cytuj
Musk’s architecture for this human Mars exploration effort does not employ cyclers, reusable spacecraft that would travel back and forth constantly between the Red Planet and Earth — at least not at first

"Probably not a Mars cycler; the thing with the cyclers is, you need a lot of them," Musk told SPACE.com. "You have to have propellant to keep things aligned as [Mars and Earth’s] orbits aren’t [always] in the same plane. In the beginning you won’t have cyclers."
Źródło: http://www.space.com/18596-mars-colony-spacex-elon-musk.html
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1509 dnia: Luty 06, 2014, 00:59 »
Wracając na Ziemię i z powrotem w kosmos.

CRS-3 startuje 16.03 o 4:41.

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1510 dnia: Luty 06, 2014, 01:07 »
Gdyby o tych planach mówił ktokolwiek inny niż Musk, to tylko popukałbym się w czoło. Ale ponieważ mówi o tym Musk, to jestem w stanie w to uwierzyć. Obym za te 30 lat się nie rozczarował.

Z tych wszystkich wieści najbardziej jednak cieszy mnie możliwość odzyskania pierwszego stopnia F9R jeszcze w 2014. Pewnie i tak wyjdzie z tego późny 2015, jak to zazwyczaj bywa w tej branży, ale dotychczas myślałem że wszystko odbędzie się rok później, czyli 2015/16. F9R to klucz i bez niego nic nie będzie z tych ambitnych planów, ponadto jest to ogromny krok w kierunku przekroczenia granicy o której pisał Clarke - kiedy loty w kosmos staną się na tyle opłacalne, że prywatne firmy zaczną same z siebie w nie inwestować.

Nie mogę się doczekać.

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1511 dnia: Luty 07, 2014, 17:26 »
Ja, niestety, jestem sceptyczny co do tego. Musk to nie cudotwórca i zwyczajnie nie zdąży na Marsa - urodził się za wcześnie. Wiem, że go Księżyc nie interesuje, ale myślę, że mając do wyboru Księżyc albo nic, wybrałby Księżyc na emeryturkę.

Oczywiście, optymistycznie zakładając, że nie skończy jak wszyscy tutaj na Ziemi z bardzo prostego powodu: emeryci nie mają żadnego miejsca w początkach bazy księżycowej czy marsjańskiej. Będzie zapierdol, a kto nie pracuje, ten będzie marnotrawstwem zasobów.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1512 dnia: Luty 07, 2014, 18:40 »
Ja, niestety, jestem sceptyczny co do tego. Musk to nie cudotwórca i zwyczajnie nie zdąży na Marsa - urodził się za wcześnie. Wiem, że go Księżyc nie interesuje, ale myślę, że mając do wyboru Księżyc albo nic, wybrałby Księżyc na emeryturkę.

Oczywiście, optymistycznie zakładając, że nie skończy jak wszyscy tutaj na Ziemi z bardzo prostego powodu: emeryci nie mają żadnego miejsca w początkach bazy księżycowej czy marsjańskiej. Będzie zapierdol, a kto nie pracuje, ten będzie marnotrawstwem zasobów.
                ... powtorze jeszcze raz, Mars jest blizej niz Ksiezyc;-) Z powazaniem
                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1513 dnia: Luty 07, 2014, 20:24 »
Mądry jesteś, Adasiu :)

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1514 dnia: Luty 07, 2014, 21:05 »
emeryci nie mają żadnego miejsca w początkach bazy księżycowej czy marsjańskiej. Będzie zapierdol, a kto nie pracuje, ten będzie marnotrawstwem zasobów.

Chyba że, zupełnym przypadkiem, jesteś właścicielem firmy która tę kolonię buduje??

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1514 dnia: Luty 07, 2014, 21:05 »