Autor Wątek: ScanSat  (Przeczytany 1368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21363
 • Very easy - Harrison Schmitt
ScanSat
« dnia: Sierpień 15, 2017, 06:17 »
We Wrocławiu powstanie satelita obserwacyjny ScanSat
BY MICHAŁ MOROZ ON 13 SIERPNIA 2017

Wrocławska firma Scanway otrzymała grant w ramach programu “Szybka Ścieżka” na budowę małego satelity obserwacyjnego o wysokiej rozdzielczości.

ScanSat ma trafić na orbitę o wysokości około 400 km w 2020 roku. Pracę nad sprzętem będą realizowane we Wrocławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Satelita będzie budowany przez firmę Scanway, założoną przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej, mających za sobą już szereg projektów kosmicznych. (...)

ScanSat będzie małym satelitą zbudowanym na bazie CubeSata o trzech jednostkach (tzw 3U). W najszerszej krawędzi satelita będzie miał 34 cm długości. Twórcy z firmy ScanWay zapewniają, że mimo małych rozmiarów możliwości obserwacyjne nie będą ustępować satelitom komercyjnym czy rozwijanym przez rządowe agencje kosmiczne. Do prowadzenia obserwacji zastosowany ma zostać sensor odbierający fale od 350 do 12000 nanometrów w pełni zbudowany przez firmą Scanway. (...)

http://kosmonauta.net/2017/08/we-wroclawiu-powstanie-satelita-obserwacyjny-scansat/

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 22619
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: ScanSat
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2017, 11:35 »
Ambitny projekt, ciekawy, ale czy wykonalny?

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21363
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ScanSat
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2020, 09:07 »
Powstaje niezwykle dokładny polski satelita obserwacyjny
26.11.2019


Fot. materiały prasowe Scanway.

We Wrocławiu budowany jest mikrosatelita ScanSAT. Będzie on obserwował Ziemię z bardzo wysoką jak na mikrosatelity rozdzielczością. Wystrzelenie satelity na orbitę Ziemską zaplanowano na przełomie 2020 i 2021 roku. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, dostarczy on dokładnych obrazów multispektralnych, które znajdą swoje zastosowanie w wielu sektorach nauki i przemysłu.

ScanSAT będzie pracował w szerokim spektrum optycznym, np. w podczerwieni, co umożliwi m.in. teledetekcję zasobów wody czy surowców naturalnych w górnictwie odkrywkowym. Obserwacje prowadzone przez mikrosatelitę mogą przysłużyć się w badaniach geologicznych, rolnictwie, górnictwie czy też analizowaniu zmian klimatycznych. Satelita powstaje na bazie autorskich rozwiązań optoelektronicznych wrocławskiej firmy Scanway we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

ScanSAT to mikrosatelita konstruowany na podstawie uniwersalnego standardu CubeSat. Jego wymiary nie przekroczą 34 cm długości. Trwa budowa inżynierskiego modelu satelity. Jest to etap integracji i testów pozwalający na zbudowanie modelu lotnego i planowe wystrzelenie satelity na ziemską orbitę w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu kolejnych miesięcy. Spośród innych satelitów tego typu ScanSAT będzie się wyróżniał wszechstronnością oraz dokładnością.

"ScanSAT, mimo tego, że jest niewielki, w wielu aspektach nie będzie ustępował dużym satelitom. Jego największą zaletą jest precyzyjna, zminiaturyzowana i odporna na zmiany temperatury konstrukcja optyczna. ScanSAT będzie wyposażony w wysoce zaawansowany technologicznie multispektralny sensor, zintegrowany z autorskim teleskopem optycznym typu Ritchey-Chretien" – tłumaczy Mikołaj Podgórski ze Scanway.

ScanSAT będzie wykorzystywał zalety dużych satelitów i jednocześnie minimalizował lub nawet ograniczał wady CubeSatów. Z jego pokładu przeprowadzony zostanie eksperyment komunikacji laserowej.

W ciągu ostatnich dwóch dekad ludzkość przekroczyła już wiele barier technicznych związanych z projektowaniem instrumentów do obserwacji Ziemi. Mikrosatelita Scanway połączy wysoką rozdzielczość i multispektralność w masie satelity poniżej 20 kg.

"Naszym celem było osiągnięcie rozdzielczości poniżej 5m/px. Postawiliśmy na teleskop wykorzystujący układ optyczny Ritchey-Chretien, zbudowany wyłącznie z luster. Dzięki temu unikniemy problemów takich jak aberracja chromatyczna oraz sferyczna, czyli deformacji obrazu, a także uzyskamy szerokie pole widzenia oraz bardzo dobrą jakość i rozdzielczość obrazu" – mówi Agnieszka Przybylska, specjalistka ds. projektowania układów optycznych w Scanway.

Jak wyjaśniają eksperci firmy, wyniesienie satelity ze złożonym systemem optycznym na orbitę ziemską jest bardzowymagającym zadaniem. Satelita podczas wynoszenia przez rakietę nośną doświadcza potężnych wstrząsów i jest poddawany ogromnym wahaniom temperatury oraz podwyższonemu promieniowaniu. Teleskop musi być na nie odporny, tak by cały układ optyczny nie uległ rozkalibrowaniu i stabilnie pracował w przestrzeni kosmicznej. Scanway opracował innowacyjne autorskie stanowiska i osprzęt testowy pozwalający na poprawne wykalibrowanie oraz przetestowanie układu teleskopu przed umieszczeniem go na orbicie.

W listopadzie rozpoczęły się testy integracyjne wszystkich komponentów mikrosatelity. Są one prowadzone we współpracy z berlińskim start-upem German Orbital Systems. Przed zintegrowanym urządzeniem są teraz m.in. testy środowiskowe. Budowa modelu inżynierskiego ma się zakończyć w marcu 2020 roku.

Projekt "ScanSAT – platforma do obserwacji satelitarnych i lotniczych służąca pozyskiwaniu geoinformacji w czasie rzeczywistym z wysoką precyzją i w bardzo szerokim paśmie elektromagnetycznym" otrzymał ponad 2,5 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79601%2Cpowstaje-niezwykle-dokladny-polski-satelita-obserwacyjny.html

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21363
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ScanSat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2021, 07:41 »
Scanway i German Orbital Systems – kontynuacja współpracy?
BY REDAKCJA ON 9 GRUDNIA 2021

Wrocławska spółka Scanway rozpoczęła współpracę z niemiecką firmą German Orbital Systems jeszcze w roku 2019, łącząc siły przy pracy nad projektem prototypu nanosatelity do obserwacji Ziemi ScanSAT. Projekt został oficjalnie zrealizowany z sukcesem w bieżącym roku. Niemniej warto podkreślić, że projekt ScanSAT według założeń był tylko demonstratorem technologii, natomiast satelita nie miał zostać wystrzelony w kosmos. (...)
https://kosmonauta.net/2021/12/scanway-i-german-orbital-systems-kontynuacja-wspolpracy/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ScanSat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2021, 07:41 »