Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Pozostałe i Badania Kosmosu / Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 10:44 »
Przerzuciłem post Orionida o moim artykule  8) do wątku o Proximie b.

Ciekawe, że najsilniejszy rozbłysk miał +6,8 magnitudo. Czy oznacza to, że od czasu do czasu moga być jeszcze jaśniejsze rozbłyski?
2
Pozostałe i Badania Kosmosu / Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 09:24 »
Detekcja silnych rozbłysków Proximy Centauri
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 KWIETNIA 2018

(...) Dużo uwagi poświęca się także gwieździe Proxima Centauri. Jest ona czerwonym karłem o jasności +11 magnitudo – czyli znajdująca się na granicy widoczności typowych małych teleskopów. Z Proximy Centauri od czasu do czasu rejestrowane są rozbłyski. W kwietniu została opublikowana praca międzynarodowego zespołu badaczy dotycząca aktywności tej gwiazdy. Jej aktywność była mierzona w ramach programu o nazwie Evryscope, który od kilku lat każdej nocy obserwuje pole nieba o wielkości około 8 tysięcy stopni kwadratowych.  W ramach południowego przeglądu nieba programu Evryscope znajduje się także Proxima Centauri.

W ciągu dwóch ostatnich lat czerwony karzeł Proxima Centauri wyemitował ponad 20 silnych rozbłysków. Najsilniejszy z nich zanotowano w marcu 2016. Wówczas jeden z rozbłysków osiągnął maksymalną jasność +6,8 magnitudo dla obserwatora z Ziemi. Oznacza to, że w idealnych warunkach pogodowych ten rozbłysk mógłby być zauważalny nawet gołym okiem. (...)

http://kosmonauta.net/2018/04/detekcja-silnych-rozblyskow-proximy-centauri/
3
Polski program kosmiczny / Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 09:23 »
Polskie konsorcjum testuje rozwiązania na przyszłą misję księżycową
BY REDAKCJA ON 21 KWIETNIA 2018

(...) Projekt RaCER realizowany jest przez firmę PIAP Space we współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jego wyniki zostaną wykorzystane podczas opracowywania misji HERACLES (Human Enabled Robotic Architecture and Capability for Lunar Exploration and Science), której działania będą koncentrowały się na dalszych badaniach Księżyca. (...)

http://kosmonauta.net/2018/04/polskie-konsorcjum-testuje-rozwiazania-na-przyszla-misje-ksiezycowa/
4
Ziemia - bezzałogowe / Odp: SpaceX Falcon 9R | OTV-5 (X-37B) | 07.09.2017
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 00:34 »
Pierwsza wersja filmiku ze zdjęć z 19 kwietnia. 20 kwietnia chyba musi poczekać. :P

https://www.youtube.com/watch?v=Zm28E86BE_k

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Zm28E86BE_k" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zm28E86BE_k</a>

Jeśli się podoba to to wgram na oficjalne konto yt Kosmonauta.net. :)
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 23:12 »
Ech, to tłumaczy dlaczego w ciągu dwóch ostatnich dni nic nie złapałem. Choć rzeczywiście przedwczoraj coś widziałem, ale nie zgadzało mi się czasowo i myślałem, że to coś innego.

Właśnie, ale jeśli coś jest na podobnej orbicie przed albo po, to raczej z pewnym prawdopodobieństwem może być związane z poszukiwanym obiektem.

Jak robiłem serię X-37B 19 kwietnia, to w pamięci miałem fakt, że ten miniwahadłowiec jest znany z tego, że zmienia często orbitę i też przypomniały mi się obserwacje Sojuzów, Dragonów albo wahadłowców przed cumowaniem do ISS - to było takie ściganie się po sznurku. :)
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kuba_mar dnia Wczoraj o 22:11 »
Ech, to tłumaczy dlaczego w ciągu dwóch ostatnich dni nic nie złapałem. Choć rzeczywiście przedwczoraj coś widziałem, ale nie zgadzało mi się czasowo i myślałem, że to coś innego.
7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 21:05 »
Aha! Udało mi się złapać X-37B zarówno 19 jak i 20 kwietnia. Jutro złożę zdjęcia.

Potwierdzonko:
On April 18th, a week after it was first located in orbit, OTV 5 made a manoeuvre. It was a no-show for several observers, including me, on the 19th, but two observers, Tristan Cools in Belgium and Marian Sabo in Slovakia, reported an "unidentified" object some 8 minutes earlier (which means it passed while I was setting up my camera on the 19th). Based on Tristan's photograph of that object, a post-manoeuvre orbit was guessed by Mike McCants as well as by me. Yesterday evening on the 20th, we were ready to look for it, and we did recover OTV 5, a few minutes in front of the estimated new orbit.

https://sattrackcam.blogspot.nl/2018/04/imaging-x-37b-space-plane-otv-5-post.html
8
Mars / Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał dnia Wczoraj o 21:04 »
Konsekwencja wiary, że astrofizycy i geolodzy są kompetentni we wszystkich dziedzinach ;). Clean room + wielomiesięczny pobyt w kosmosie to znacznie wyższy poziom sterylizacji niż ten stosowany w naprawdę delikatnych badaniach biologicznych.

Poza tym, że tam i tak nic nie żyje 8)
9
Ziemia - bezzałogowe / Odp: Falcon 9R | TESS | 19.04.2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mars76 dnia Wczoraj o 20:29 »
Z roombą:))
10
Agencje i organizacje kosmiczne / Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Borys dnia Wczoraj o 18:54 »
W sieci widać dość szerokie spektrum opinii - są mocno negatywne zdania, związane też z odrzucaniem kwestii klimatycznych przez Bridenstine’a, ale są też pozytywne. NASA już miała administratorów, którzy nie byli "naukowi" lub "techniczni". Więc nie jest to wielkie zaskoczenie.

Gdyby dobrzy naukowcy czy inżynierowie byli automatycznie kompetentnymi kierownikami, nie byłoby potrzeby tworzyć studiów menedżerskich.
Nowy administrator jest młody, energiczny, ma wykształcenie biznesowe i doświadczenie polityczne. Jest szansa, że będzie mu się chciało coś zrobić i że będzie w swych działaniach skuteczny.
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10