Autor Wątek: Turystyka kosmiczna  (Przeczytany 109971 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 25, 2011, 17:45 »
Mi bardziej na myśl przychodzi raczej konfiguracja dwustartowa.

Proton chyba nie ma odpowiedniej platformy startowej, by się móc poczłapać do statku do niego przytwierdzonego...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 25, 2011, 22:16 »
Roskosmos oświadczył, że nie ma jeszcze podpisanego żadnego kontraktu ze Space Adventure na budowę dodatkowych Sojuzów, podobnie jak RKK Energia. Negocjacje mają zacząć się na wiosnę pod warunkiem, że Space Adventure znajdzie finanse na budowę piątego Sojuza corocznie. Jeśli tak, to dodatkowe Sojuzy będą mogły startować od 2014 roku. W takim przypadku Roskosmos będzie musiał jednak uzgodnić wiele zagadnień z partnerami z ISS.

Zatem na konkrety musimy poczekać do wiosny. Być może wypuszczenie tej informacji było posunięciem Space Adventure nakierowanym na znalezieniem dalszych chętnych na wycieczki, czyli funduszy.

Źródło: http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=11255.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 25, 2011, 22:20 »
Proton chyba nie jest human-rating'owany?
A co to w ogóle znaczy?

Hmm.. czyli w tej chwili np. trajektoria lotu Protona nie wystawia transportowanych ładunków na przeciążenia większe od powiedzmy 3G? Zawsze myślałem, że rakiety niezałogowe mają inne profile lotów...

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 26, 2011, 00:14 »
Mi bardziej na myśl przychodzi raczej konfiguracja dwustartowa.

Też mi się to wydaje bardziej prawdopodobne. Niemniej technicznie możliwy jest też scenariusz bezpośredni.

Cytuj
Proton chyba nie ma odpowiedniej platformy startowej, by się móc poczłapać do statku do niego przytwierdzonego...

Leonow i Makarow jakoś mieli się do Zonda wdrapać. Żółwi też raczej nie ładowano procą.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 26, 2011, 00:14 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 26, 2011, 00:16 »
Proton chyba nie jest human-rating'owany?
A co to w ogóle znaczy?
Hmm.. czyli w tej chwili np. trajektoria lotu Protona nie wystawia transportowanych ładunków na przeciążenia większe od powiedzmy 3G? Zawsze myślałem, że rakiety niezałogowe mają inne profile lotów...

Zapytam inaczej - która z używanych (obecnie lub w przeszłości) rakiet jest "human rated"?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 26, 2011, 01:27 »
Proton chyba nie jest human-rating'owany?
A co to w ogóle znaczy?
Hmm.. czyli w tej chwili np. trajektoria lotu Protona nie wystawia transportowanych ładunków na przeciążenia większe od powiedzmy 3G? Zawsze myślałem, że rakiety niezałogowe mają inne profile lotów...

Zapytam inaczej - która z używanych (obecnie lub w przeszłości) rakiet jest "human rated"?

Żadna nie była i nie jest z tego co mi wiadomo. Wiem o co Ci chodzi - to idealistyczne określenie pojazdu dla ludzi, który obecnie nie istnieje, ale składa się nań gro elementów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo transportowanych ludzi. 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 02, 2011, 22:54 »
Leonow i Makarow jakoś mieli się do Zonda wdrapać. Żółwi też raczej nie ładowano procą.

Borysie, czy masz jakieś dodatkowe informacje na ten temat? Łącznie ze zdjęciami? O tym nie słyszałem...

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 02, 2011, 23:25 »
Leonow i Makarow jakoś mieli się do Zonda wdrapać. Żółwi też raczej nie ładowano procą.

Borysie, czy masz jakieś dodatkowe informacje na ten temat? Łącznie ze zdjęciami? O tym nie słyszałem...

O żółwiach czy o kosmonautach? :) Generalnie chodzi o program Zond. Żółwie poleciały w Zondzie 5. Trochę fotek jest tutaj.

X15

  • Gość
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 02, 2011, 23:44 »
fajne te fotki ... zdjęcia Protona z systemem SAS to naprawdę rzadkość, szkoda, że Leonow w końcu na księżyc nie poleciał ...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 03, 2011, 22:34 »
szkoda, że Leonow w końcu na księżyc nie poleciał ...

Tyle że nie wyniesiony Protonem miał lecieć Leonow na Księżyc. Do wynoszenia statków przeznaczonych do lądowania na Księżycu miała służyć nieszczęsna N-1, natomiast za pomocą Protona wersje Zondów, czyli ksieżycowych Sojuzów, miały tylko Księżyc oblecieć. Wiem, że o tym wiesz, ale tak na wszelki wypadek wspominam...  ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 16, 2011, 19:59 »
Europejska firma lotniczo-kosmiczna EADS Astrium już w 2007 r. ogłosiła plany budowy samolotu rakietowego przeznaczonego dla turystyki suborbitalnej. Ale od tego czasu było cicho. Teraz zaś pojawiła się wiadomość u nawiązaniu współpracy z jakąś firmą z Singapuru, która ma zbudować małoskalowy demonstrator (długości 3-4 m, bez silników) to testów aerodynamicznych oraz lotów ślizgowych, później zaś ma uczestniczyć w budowie właściwego samolotu. Przewiduje się też, że na lotnisku w Singapurze będzie utrzymywana flota tych samolotów. Firma liczy na dynamicznie rozwijający się rynek turystyczny w Singapurze.



Samolot będzie wznosił się na silnikach odrzutowych na wysokość ok. 12 km, gdzie zostaną załączone silniki rakietowe. Maksymalna wysokość lotu ma wynosić ok. 100 km. Jego masa startowa będzie wynosił ok. 20 t. Oprócz pilota będzie zabierał czterech pasażerów. Testy demonstratora zajmą ok. 18 miesięcy.

Będzie to zatem pojazd jednoczęściowy w przeciwieństwie np. do WK2/SS2 Scaled Composites, w którym najpierw większy samolot odrzutowy wynosi na odpowiednią wysokość mniejszy samolot rakietowy. Jednak sam Burt Rutan - twórca WK2/SS2 - skrytykował takie połączenie w jedno samolotów odrzutowego i rakietowego jako znacznie droższe. Nie znamy jednak szczegółów projektu, być może uległ on już modyfikacji.



Firma EADS Astrium ma siedzibę w Paryżu, zatrudnia ok. 15 tys. pracowników we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii. Jest bodajże największym w Europie producentem rożnego rodzaju satelitów: telekomunikacyjnych, teledetekcyjnych, badawczych i in. Była różnie głównym wykonawcą moduł Columbus na ISS oraz statków transportowych ATV. Zatem firma duża, poważna i z ogromnym doświadczeniem.

Źródło.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 17, 2011, 22:29 »
Pojawiła się nowa firma na rynku turystyki orbitalnej. Nie pisałbym o niej, gdyż jej możliwości nie wyglądają zbyt poważnie, gdyby nie pomysł, który wywołuje u mnie ogromny sentyment. Otóż pomysł ten przewiduje wskrzeszenie... Gemini!

Firma Space Operations Inc. (SOI) ma siedzibę w Alabamie. Powstała w styczniu 2011 r. (a więc całkiem świeża). Planuje produkować (sądzę, że tak naprawdę to znaleźć wykonawcę) statek Eclipse oparty na kabinie Gemini:



Statek będzie oczywiście zmodernizowany. Najważniejszą zmianą ma być moduł towarowy. Przewidziane rakiety nośne: Falcon 9, Delta III, ATlas 5. Załoga oczywiście pozostaje dwuosobowa.

Przewiduje się pięć głównych zastosowań:
- obsługa i naprawy satelitów (oczywiście na orbicie),
- umieszczanie satelitów,
- turystyka,
- deorbitacja śmieci,
- budowa i zaopatrzenie przyszłych stacji kosmicznych.

Według serwisu "Parabolic Arc" SOI zapowiedział dziś następujący kalendarz:
- start testowy: 20 lutego 2012 (!)
- rozpoczęcie regularnych lotów: koniec 2010/początek 2013.



Strona SOI: http://www.spaceoperationsinc.com/.

Komentarz: Jasne, że informacji tej nie można traktować bardzo poważnie. Budzi od razu nieufność choćby tak szybki kalendarz startów pomimo, że nic nie jest jeszcze zrobione - to, że konstrukcja znana i sprawdzona, to mało. Tym niemniej z sympatią patrzę na każdego, kto wskrzesza dawne pionierskie pomysły, podobnie jak Excalibur Almaz opierający się na dawnym rosyjskim TKS (tu jednak jakieś zaawansowanie prac widać). Korzyść będzie z tego choćby taka, że przypomnimy sobie Gemini, a czy Eclipse poleci kiedykolwiek, to inna sprawa, choć chciałbym, by poleciał...

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 17, 2011, 23:12 »
Pojawiła się nowa firma na rynku turystyki orbitalnej. Nie pisałbym o niej, gdyż jej możliwości nie wyglądają zbyt poważnie, gdyby nie pomysł, który wywołuje u mnie ogromny sentyment. Otóż pomysł ten przewiduje wskrzeszenie... Gemini!
Nieprawdopodobne, że ktoś na to wpadł. Jeszcze trochę i ktoś postanowi wykorzystać Apollo ;) W książce Heppenheimera "Podbój kosmosu" jest zdanie, które sobie kiedyś bardzo dobrze zapamiętałem:
Cytuj
"Statek Gemini okazał się uniwersalnym i niezawodnym pojazdem. Gdyby był nadal potrzebny, latałby po dziś dzień.
Widać ktoś znalazł zastosowanie. Jeśli ta firma naprawdę poważnie myśli o Gemini, to ciekawe jaki będzie chciała zastosować system ratunkowy? Normalnie stosowano fotele katapultowane.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 17, 2011, 23:34 »
Nieprawdopodobne, że ktoś na to wpadł. Jeszcze trochę i ktoś postanowi wykorzystać Apollo ;)

W kolejce czekają Mercury, Wostok...  :D

Zaś co do Space Operations Inc., ich strona jest dość uboga i raczej amatorska. Poszukałem trochę, na stronie: link znalazłem tylko taką informację: "Right now, Space Operations, Inc. is an office just 20 feet wide, with three employees. Their dream is to travel more than 200 miles into space with their Eclipse spacecraft.". Na tejże samej stronie filmik o projekcie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 18, 2011, 00:13 »
Mnie zastanawia to jak chcą skonstruować sam statek, bo przecież dokładnej kopii nie zrobią (brak chociażby odpowiednich części), natomiast budowa nowych elementów to jednak testy, testy, integracja, testy... = duużo czasu.

Sam pomysł wskrzeszenia Gemini jakoś nie wydaje mi się ultra nowy. Mam jakby Deja vu. Kto był wykonawcą statku, Lockheed? Mam wrażenie, że gdzieś kiedyś czytałem o kimś kto dorwał stare plany Gemini i chciał na ich bazie wykonać ten statek (ktoś = LM).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 18, 2011, 00:13 »