Autor Wątek: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?  (Przeczytany 47437 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 07, 2017, 20:30 »
Kilka z tych małych rakiet pewnie jednak nie da rady i padnie - część jeszcze przed pierwszym lotem, a część w trakcie działań komercyjnych...

Charakterystyczne że Musk wycofał się błyskawicznie z tego rynku - pomimo opracowania działającej rakiety - i nic nie wskazuje żeby chciał powrócić.

Chyba jedynym działającym na większą skalę systemem wynoszenia lekkich ładunków jest Pegasus, który lata dosyć rzadko.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 07, 2017, 22:25 »
Albo PSLV. ;) Taki żart sytuacyjny, pokazujący, że presja od "tańszych państw" w tym segmencie może być spora.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 07, 2017, 23:08 »
Hmmm, bo to rozwiazanie bardzo latwo zamienic w ASAT;-) BTW, na poczatek rozwiazanie na miare S-520 spokojnie by starczylo.
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 07, 2017, 23:25 »
Właśnie Adamie - piszesz o małych rakietach i wojsku. Możesz to rozwinąć? Ja nie jestem taki pewien.

Kilka kwestii:
- rakiety orbitalne są "delikatne" - mają inne przyśpieszenia i wynoszą delikatniejszy sprzęt na orbitę
- rakiety orbitalne nie mają tak zaawansowanych systemów orientacji i zmiany trajektorii
- rakiety wojskowe raczej muszą być gotowe przez dłuższy czas - rakieta orbitalna jest przygotowywana do startu, a po jakimś czasie zwykle jest "deaktywowana"
- infrastruktura naziemna dla rakiet orbitalnych jest bardziej rozbudowana (np. clean roomy dla satelitów) i w przypadku konfliktu to nie byłoby dobre miejsce do startów rakiet wojskowych. :P

Moim zdaniem wojsko a cywilne rakiety orbitalne to zazwyczaj dwa różne światy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 07, 2017, 23:25 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 07, 2017, 23:48 »
Powiedz to konstruktorom 4 stopnia vegi;-) Pamietajmy o jedenj zasadniczej kwestii, posiadanie zasobow cywilnych w kosmosie czy pozwalajacyhc tam cos poslac, juz wplywa na mozliwowsci obronne danego panstwa i to na kilka roznych sposobow;-) Z powazaniem
                                                                             Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2017, 23:51 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 08, 2017, 00:05 »
Właśnie nie jestem co do tego przekonany. Inżynieryjnie są to zupełnie różne rzeczy, gdzie dość mało wspólnych technologii.

Czwarty stopień Vegi obecny czy ten przyszły? ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 08, 2017, 15:47 »
Właśnie nie jestem co do tego przekonany. Inżynieryjnie są to zupełnie różne rzeczy, gdzie dość mało wspólnych technologii.

Czwarty stopień Vegi obecny czy ten przyszły? ;)
             ... nie licz na to ze bede Ci wymienial wszystkie mozliwe przyklady dotyczace obronnosci;-) W koncu to wszystko jest tajne;-)
Sam widzisz, ze na poczatku  technologia jest jednak ta sama. patrzac z punktu widzenia mniejszych podzespolow, ta zbieznosc IMHO
jest 100%, obstawiam ze nawe znalazlo by sie tam troche COTS. Z powazaniem
                                                                                                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 08, 2017, 16:24 »
Z wojskowego punktu widzenia ,,zwykla i cywilna" rakieta nosna tez jest przydatna - do samodzielnego wynoszenia satelitów wojskowych.

Na pewno umiejac zrobic rakiete orbitalna mozna zbudowac rakiete balistyczna o wiele szybciej, niz zaczynajac od zera, wiele technologii sie przeciez powtórzy. I odwrotnie... przeciez taki Sojuz wyewoluowal z rakiety typu ICBM
https://en.wikipedia.org/wiki/R-7_Semyorka

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 08, 2017, 16:48 »
Dokladnie, zreszta ostatni falcon to juz rakieta wojskowa czy cywilna? NROL-a w koncu wyniosla ;)
BTW, lodzie wikingow to byly lodzie wojskowe czy cywilne?;);) Z powazaniem
                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 08, 2017, 17:06 »
Mysle, ze nalezy tutaj jednak oddzielic rakiety nosne, tj. zaprojektowanej do wynoszenia ladunku w kosmos, od rakiet balistycznych, które konstrukcyjnie moga byc na wiele sposobów podobne do rakiet nosnych, ale zostaly zaprojektowane by trafic w cele na terytorium wroga. Te pierwsze sa podwójnego zastosowania, te drugie sa czysto wojskowe. Takze lodz wikingów  (albo statek transportowy z czasów II wojny) to dobre porównanie do rakiety orbitalnej. Ale rakieta balistyczna to juz okret wojenny...

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 08, 2017, 18:34 »
Jeśli rozpatrywać początki ery kosmicznej, to właściwie poza krótką serią typowo cywilnych rakiet Saturn, wszystkie pozostałe były projektowane jako pociski balistyczne (R7, Atlas, R4, N1, Titan, R16, UR-500, itd). Podobnie było w Chinach. Produkcja rakiet to strategiczna gałąź przemysłu i nie ma tu co kombinować. Jeśli wojsko złoży zamówienie na taki rodzaj uzbrojenia, zadaniem gremiów naukowo-przemysłowych będzie opanowanie niezbędnych technologii i ich produkcji.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 08, 2017, 20:21 »
Juramie - pozwolę się nie zgodzić. Rakiety są daleko od strategicznej gałęzi przemysłu i współczesne konstrukcje są daleko od wojskowych pocisków.
Pociski jakie Polska potrzebuje (krótki/średni zasięg?) raczej miałyby niewiele wspólnego z rakietami nośnymi. Nie ma sensu na siłę dołączać do tego kwestii kosmicznych, bo wyjdzie z tego "wszystkomający" konglomerat, który niczego nie obsłuży.

Zresztą na logikę - pocisk wojskowy: wiele kwestii jest tajnych. Jak buduje się satelitę, to chce się znać warunki, jakie panują w trakcie lotu - od tego służą "user manual". Przykład dla Ariane 5: http://www.arianespace.com/wp-content/uploads/2011/07/Ariane5_Users-Manual_October2016.pdf - przeczytajcie tam Rozdział 3. Takich rzeczy raczej się nie poda przy nowym pocisku wojskowym, bo zwyczajnie pozwoli to komuś innemu na opracowanie metody uniku albo neutralizacji.

Więc pozwolę sobie napisać: nie ma tu co kombinować i na siłę łączyć rakiety z pociskami. To już nie te czasy.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 08, 2017, 22:10 »
Jeśli rozpatrywać początki ery kosmicznej, to właściwie poza krótką serią typowo cywilnych rakiet Saturn, wszystkie pozostałe były projektowane jako pociski balistyczne (R7, Atlas, R4, N1, Titan, R16, UR-500, itd).

Problem że to były niezbyt idealne pociski balistyczne i wraz z rozwojem oba zastosowania specjalizują się coraz bardziej.

Zestaw wymagań dla komercyjnych rakiet nośnych i militarnych pocisków balistycznych znacząco się różnią (np. długotrwałość przechowywania w stanie gotowym do startu).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 08, 2017, 22:27 »
Dokladnie, zreszta ostatni falcon to juz rakieta wojskowa czy cywilna? NROL-a w koncu wyniosla ;)
BTW, lodzie wikingow to byly lodzie wojskowe czy cywilne?;);) Z powazaniem
                            Adam Przybyla

Nie był i nie jest to pocisk balistyczny. Przepraszam, ale nie mieszajmy tu pojęć.

Co do łodzi wikingów, Adamie załóż forum na ten temat. Z pewnością będzie to tam wdzięczny temat do dyskusji. :P

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:12 »
A może założyć na forum dział: "fakty alternatywne", gdzie ten wątek byłby kluczowy?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną?
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:12 »