Autor Wątek: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa  (Przeczytany 7333 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 19, 2019, 17:40 »
Pierwsze obserwacje 2I/Borisov z HST
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 19 PAŹDZIERNIKA 2019


Jeden z pierwszych obrazów 2I/Borisov z HST / Credits - NASA, ESA, J. DePasquale (STScI)

(...) Peryhelium 2I/Borisov nastąpi około 8 grudnia w odległości nieco większej od 2 jednostek astronomicznych od Słońca. Dwadzieścia dni później nastąpi maksymalne zbliżenie do Ziemi – dystans wyniesie około 1,9 jednostki astronomicznej. Taka trajektoria komety 2I/Borisov oznacza przynajmniej kilka miesięcy wartościowych obserwacji astronomicznych.

Od ósmego października kosmiczny teleskop Hubble (HST) wykonuje serię obserwacji komety 2I/Borisov. W połowie października NASA przedstawiła pierwsze wyniki obserwacji.


Pierwsze obserwacje 2I/Borisov z HST / Credits – NASA

(...)
https://kosmonauta.net/2019/10/pierwsze-obserwacje-2i-borisov-z-hst/#prettyPhoto

Hubble Observes 1st Confirmed Interstellar Comet
Oct. 16, 2019

NASA's Hubble Space Telescope has given astronomers their best look yet at an interstellar visitor — comet 2I/Borisov — whose speed and trajectory indicate it has come from beyond our solar system.

This Hubble image, taken on Oct. 12, 2019, is the sharpest view of the comet to date. Hubble reveals a central concentration of dust around the nucleus (which is too small to be seen by Hubble).

Comet 2I/Borisov is only the second such interstellar object known to have passed through the solar system. In 2017, the first identified interstellar visitor, an object officially named 'Oumuamua, swung within 24 million miles of the Sun before racing out of the solar system. "Whereas 'Oumuamua appeared to be a rock, Borisov is really active, more like a normal comet. It's a puzzle why these two are so different," said David Jewitt of the University of California, Los Angeles (UCLA), leader of the Hubble team who observed the comet. (...)
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/hubble-observes-1st-confirmed-interstellar-comet/

https://spaceflightnow.com/2019/10/16/hubble-observes-interstellar-visitor/
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2021, 12:06 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 20, 2019, 20:52 »
Polsko-holenderski zespół opisał pierwszą kometę spoza Układu Słonecznego
16.10.2019

Kometa 2I/Borisov to pierwsza w historii kometa z innego systemu planetarnego przyłapana na podróży przez Układ Słoneczny. Opisali ją właśnie astronomowie z Polski i Holandii. Na obserwacje tego niezwykłego ciała niebieskiego badacze mają jeszcze rok.

Przez Układ Słoneczny przelatuje właśnie kometa pochodząca z przestrzeni międzygwiazdowej. Wygląda zupełnie typowo - kolorem i rozmiarem nie różni się od komet tutejszych. "Jesteśmy na 100 proc. pewni, że badana przez nas kometa powstała w innym układzie planetarnym. Mamy więc praktycznie pod nosem kawałek materii z innego zakątka Galaktyki" - cieszy się doktorant Piotr Guzik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Astronom, wspólnie z kolegami i koleżankami z UJ i holenderskich uczelni, opisał tę kometę i zidentyfikował jej nietypowe pochodzenie. Praca ukazała się właśnie w "Nature Astronomy".

Jest to pierwsza znana nam kometa przybywająca z tak daleka i jednocześnie drugi obiekt pochodzący z przestrzeni międzygwiazdowej zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Pierwszym była odkryta dwa lata temu planetoida `Oumuamua. Była to koziołkująca w przestrzeni kosmicznej skała kształtem przypominająca cygaro.

Piotr Guzik tłumaczy, że właśnie po odkryciu `Oumuamua jego zespół przygotował program komputerowy przeszukujący nowo odkryte ciała niebieskie. "Jeśli nasz program znajdzie obiekt, który może być obiektem międzygwiazdowym, przesyła nam powiadomienie" - mówi badacz.

I właśnie teraz taki ciekawy obiekt się pojawił. 30 sierpnia tego roku w obserwatorium na Krymie astronom amator Giennadij Borysow zauważył na zdjęciach nieba nieznane ciało kosmiczne, które później nazwano jego imieniem. Dalsze badania trajektorii obiektu pokazały, że porusza się on po otwartej orbicie z bardzo dużą prędkością, co jednoznacznie wskazuje na jego pozasłoneczne pochodzenie.

Zespół kierowany przez astronomów z Krakowa bezzwłocznie rozpoczął obserwacje obiektu. "Udało nam się zorganizować czas obserwacyjny na teleskopie WHT na hiszpańskiej wyspie La Palma oraz na hawajskim teleskopie Gemini North" - mówi astronom. Wszystko działo się bardzo szybko - obserwacje przeprowadzono już dwa dni po wstępnym ustaleniu pochodzenia ciała. Polsko-holenderski zespół od razu dostrzegł charakterystyczne cechy komety - mglistą otoczkę i warkocz. Naukowcy ustalili także, że kometa odbija więcej światła czerwonego niż niebieskiego, jej jądro ma promień ok. 1 km, a warkocz tworzony jest przez pył. "Jak dotąd, ta kometa niczym nie odróżnia się od +naszych+ komet z Układu Słonecznego. I to też jest zaskakujące" - mówi astronom z UJ.

Pochodząca z innego układu planetarnego kometa 2I/Borisov (zaznaczona na żółto) opisana przez Polaków przechodzi właśnie przez Układ Słoneczny. Pierwszym znanym nam przybyszem z innego układu była planetoida ‘Oumuamua (zaznaczona na czerwono).

Pochodząca z innego układu planetarnego kometa 2I/Borisov (zaznaczona na żółto) opisana przez Polaków przechodzi właśnie przez Układ Słoneczny. Pierwszym znanym nam przybyszem z innego układu była planetoida ‘Oumuamua (zaznaczona na czerwono). Źródło: Wikipedia CC BY-SA 4.0

Piotr Guzik tłumaczy, że Układ Słoneczny otoczony jest przez Obłok Oorta. "Tam są biliony komet. Niektóre z nich co jakiś czas zapuszczają się w okolice Słońca" - mówi naukowiec i precyzuje, że nowa kometa porusza się jednak zupełnie inaczej niż komety z obrzeży naszego systemu planetarnego.

Jak dodaje astronom, kometę 2I/Borisov odkryto zbyt późno, aby wysłać tam sondę kosmiczną i pobrać próbki materii. Są jednak plany, aby w ciągu następnej dekady przygotować sondę, która już na orbicie czekać będzie na przelatujących nieopodal Ziemi kolejnych gości z tak daleka.

Badacz przypomina, jak zbudowane są komety. "Jądro komety to zwykle bryła lodu i pyłu. Można powiedzieć, że to brudna kula śniegowa. Kiedy obiekt zbliża się do Słońca, lód zmienia się w parę wodną, która unosi pył. Materię tę obserwujemy jako mglisty obłok wokół jądra, nazywany głową komety. Część z tej materii jest zdmuchiwana przez ciśnienie światła słonecznego i pole magnetyczne obecne w wietrze słonecznym, tworząc warkocz" - mówi. Warkocz komety nie ciągnie się za ciałem niebieskim tak, jak choćby warkocz szybko jadącej motocyklistki, ale zwrócony jest zwykle w stronę "od Słońca".

2I/Borisov najbliżej naszej gwiazdy znajdzie się 8 grudnia br., a potem już na zawsze zacznie się od nas oddalać. Astronomowie mają jeszcze rok, aby dobrze ją zbadać. Później kometa przestanie być widoczna nawet przez najlepsze teleskopy.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79019%2Cpolsko-holenderski-zespol-opisal-pierwsza-komete-spoza-ukladu-slonecznego

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 25, 2019, 00:18 »
2I/Borisov – “precovery”
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 24 LISTOPADA 2019


Obrazy "precovery" komety 2I/Borisov / Credits - Ye et al.

(...) Brak wcześniejszych obrazów sugeruje, że aktywność komety rozpoczęła się później. Zespół astronomów, który opublikował niniejsze wyniki prac uważa, że kometa zaczęła być aktywna w odległości od 5 do 7 jednostek astronomicznych od Słońca, czyli na początku tego roku. Wówczas rozpoczęła się sublimacja różnych lodów na powierzchni tej komety. Taka odległość oznacza, że za wczesną aktywność 2I/Borisov prawdopodobnie była odpowiedzialna sublimacja tlenku węgla oraz dwutlenku węgla.

Co więcej, średnica tej komety wydaje się być mniejsza od około 17 km. Astronomowie uważają, że pomiędzy 0,5 do 10 kilometrów kwadratowych tej komety było aktywne w okresie pomiędzy grudniem 2018 a wrześniem 2019.

W tej chwili zachowanie 2I/Borisov przypomina nowe komety długookresowe, które przybywają do wnętrza Układu Słonecznego z Obłoku Oorta. Tego typu komety zwykle około 10x częściej doświadczają fragmentacji podczas zbliżenia do Słońca w porównaniu z kometami o krótszych okresach obiegu. (...)

https://kosmonauta.net/2019/11/2i-borisov-precovery/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 26, 2019, 15:15 »
Tak trochę te dane z precovery rozumiem, że kometa 2I/Borisov dopiero pierwszy raz zbliża się do jakiejś gwiazdy. Wcześniej "grzecznie" siedziała w obłoku oorta swojej gwiazdy, skąd została "wykopsana" poza układ planetarny. Gdyby przeleciała obok swojej gwiazdy a potem była wykopana (albo miała przelot obok innej), to by nie miała tyle gazów takich jak CO. Dobrze kumam?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 26, 2019, 15:15 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 13, 2019, 19:38 »
Zdjęcia uzyskane przez HST wskazują, że jądro przybysza jest 15 razy mniejsze niż się spodziewano wcześniej (r= ok. 500 m).
8 grudnia 2019 r. Kometa osiągnęła peryhelium.
Obraz wykonany przez HST został wykonany z odległości 2AU w dniu 9 grudnia.


See interstellar comet Borisov on its way toward the Sun
By Erika K. Carlson  |  Published: Wednesday, December 11, 2019


Comet 2I/Borisov passed perihelion, its closest approach to the Sun, in December 2019. The Hubble Space Telescope captured this shot of the comet on December 9, just after perihelion. At the time, the comet was near the inner edge of the asteroid belt, about 185 million miles from Earth. NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA)
http://www.astronomy.com/news/2019/12/borisov-the-interstellar-comet-is-captured-as-it-approaches-the-sun

New NASA image provides more details about first observed interstellar comet
Stuart Wolpert | December 12, 2019

UCLA’s David Jewitt leads analysis of data from Hubble Space Telescope

(...) The comet, called Comet 2I/Borisov (the “I” stands for interstellar), was spotted near a spiral galaxy known as 2MASX J10500165-0152029. It was approximately 203 million miles from Earth when the image was taken on Nov. 16. (...)

The scientists were surprised to learn that the nucleus has a radius measuring only about half of a kilometer — or less than one-fifteenth the size that earlier investigations suggested it might be.

“That is important because knowing its size helps us to determine the total number, and mass, of other similar objects in the solar system and the Milky Way,” Jewitt said. “2I/Borisov is the first known interstellar comet, and we would like to learn how many others there are.” (...)

The comet is traveling at a breathtaking speed of 110,000 miles per hour — one of the fastest comets ever seen, Jewitt said. More commonly, comets travel at about half that speed. (...)

A second Hubble Space Telescope image of the comet, taken on Dec. 9, shows the comet even closer to Earth, approximately 185 million miles from Earth, he said. (...)
http://newsroom.ucla.edu/releases/image-more-details-interstellar-comet-borisov

https://hubblesite.org/sites/hubble/contents/news-releases/2019/news-2019-61.html
https://www.nytimes.com/interactive/2019/12/07/science/comet-borisov-tracker.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 30, 2019, 15:19 »
Po peryhelium 2I/Borisov
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 30 GRUDNIA 2019

(...) NASA opublikowała obrazy 2I/Borisov wykonane przez kosmiczny teleskop Hubble (HST) przed i tuż po peryhelium. Uzyskane obrazy pozwoliły na doprecyzowanie możliwego zakresu wielkości jądra tej komety. Aktualnie uważa się, że średnica 2I/Borisov to nie więcej niż kilkaset metrów. Co ciekawe, jeszcze w listopadzie astronomowie sugerowali, że 2I/Borisov może być znacznie większym obiektem – być może o średnicy nawet kilkunastu kilometrów.

Jest bardzo prawdopodobne, że w tej chwili w Układzie Słonecznym przebywa wiele innych “międzygwiezdnych gości” o podobnych rozmiarach do 2I/Borisov. Te obiekty znajdują się prawdopodobnie w chłodnych regionach zewnętrznego Układu Słonecznego, poza orbitą Urana czy Neptuna – stąd aktywność i w konsekwencji jasność jest niska. (...)

https://kosmonauta.net/2019/12/po-peryhelium-2i-borisov/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 29, 2020, 00:19 »
Czy 2I/Borisov się rozpada?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 28 MARCA 2020

(...) Co się działo po peryhelium? Zespół polskich astronomów pod przewodnictwem Michała Drahusa i Piotra Guzika poinformował o zaobserwowaniu dwóch wybuchów na tej komecie. Kometa zwiększyła swoją jasność pomiędzy 4 a 5 marca o wartość około 0,3 magnitudo. Następnie pomiędzy 8 a 9 marca zanotowano kolejny wzrost jasności 2I/Borisov – tym razem o 0,4 magnitudo. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami jasność komety pozostawała na stałym poziomie. (...)



Trajektoria lotu 2I/Borisov przez wewnętrzny Układ Słoneczny / Credits – NASA/JPL-Caltech

https://kosmonauta.net/2020/03/czy-2i-borisov-sie-rozpada/
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2021, 12:04 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 05, 2021, 12:11 »
Czyściutka 2I/Borisov
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 5 MAJA 2021

Zespół naukowców pod przewodnictwem S. Bagnulo z Armagh Observatory & Planetarium doszedł do wniosku, że 2I/Borisov przed zbliżeniem do Słońca była w nienaruszonym i nie “zanieczyszczonym” stanie. (...)
https://kosmonauta.net/2021/05/czysciutka-2i-borisov/

https://www.nature.com/articles/s41467-021-22000-x
https://www.eso.org/public/poland/news/eso2106/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 07, 2021, 02:38 »
Odkryto ciężkie pierwiastki w gazowych otoczkach komet; wśród odkrywców są Polacy
20.05.2021

(...) „Jedną z najbardziej zadziwiających cech komety 2I/Borisov jest to, że właściwie niczym nie różni od komet Układu Słonecznego. Mimo że powstała gdzieś w odległym zakątku naszej Galaktyki” - wskazuje dr Michał Drahus.

Zaskakujące odkrycie niklu w gazowej otoczce komety okazało się dodatkową wspólną cechą z rodzimymi kometami. W „Nature” został bowiem opublikowany artykuł belgijskiej grupy naukowców również dotyczący komet i podobnych badań. Zespół pod kierunkiem Jeana Manfroida z Uniwersytetu w Liège (Belgia) odkrył żelazo i nikiel w atmosferach wszystkich komet (około dwudziestu), które obserwował w ciągu ostatnich 20 lat, w tym w jednej znajdującej się bardzo daleko od Słońca. (...)
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C87860%2Codkryto-ciezkie-pierwiastki-w-gazowych-otoczkach-komet-wsrod-odkrywcow-sa

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 2I/Borisov - międzygwiezdna kometa
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 07, 2021, 02:38 »