Autor Wątek: Wykaz szkół w Polsce, które połączyły się z MSK via ARISS - 15  (Przeczytany 2854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Witam forumowiczów i czytelników!

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, gdzie można odnaleźć takowy wykaz jak w temacie tego wątku wraz z datami tych łączności?

Która szkoła jest następną 16 wg kolejności?

Dzięki z góry za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2014, 09:25 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Wykaz szkół w Polsce, które połączyły się z MSK via ARISS - 15?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2014, 17:58 »
Wykaz szkół z łącznością ARISS ze strony ARISS Polska. Jednak nadal aktualne zapytanie o dokładne nazwy szkół i imienia oraz dokładna data i z jakim astronautą byłą łączność!

Szkolny Kontakt ARISS w Polsce
1. Gdynia
2. Warszawa
3. Katowice
4. Ostrowiec Świętokrzyski
5. Płock
6. Podgrodzie
7. Mikołów
8. Gdańsk
9. Żuromin
10. Wałbrzych
11. Koło
12. Gdańsk
13. Stobierna
14. Brzeźnica
15. Ostrów Wielkopolski 09.01.2014 z Koichi Wakatą!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2014, 10:31 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Wykaz szkół w Polsce, które połączyły się z MSK via ARISS - 15
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2014, 09:43 »
Z astronautów, z którymi odbyła się łączność radiowa największą grupę spośród 15 szkół stanowią Amerykanie, którzy odpowiadali na pytania 9 razy, Japończycy aż 4 razy i po 2 razy Europejczycy: Frank De Winne (Belg) i Luca Parmitano (Włoch). Czekamy na kolejne szkoły i łączności w ramach grupy ARISS.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24494
  • Very easy - Harrison Schmitt
Poznań: Uczniowie z SP71 nawiązali łączność ze stacją kosmiczną
Autor: Grzegorz Okoński 2018-05-23, Aktualizacja: dzisiaj 18:44 źródło: Naszemiasto.pl

Poznań dołączył do grupy dwudziestu miast w Polsce, w których Amateur Radio on International Space Station (ARISS), projekt mający na celu nawiązywanie łączności radiowej z astronautami, przyniósł pożądany efekt.

Poznań nawiązał łączność z kosmosem. Współpraca z pięcioma agencjami kosmicznymi – w tym z NASA – łączność radiowa podtrzymywana przez kilkunastu radioamatorów, wyliczona co do sekundy trasa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Ziemią i wielotygodniowa praca nauczycieli, wolontariuszy i uczniów dała efekt – dziesięć minut bezpośredniego kontaktu z kosmosem.

- Jaka była Twoja droga do zostania astronautą – takie pytanie zadała jako pierwsza Zosia Okońska z klasy Vc, a po niej mówiły jej koleżanki i koledzy. Pytania wygłaszano po angielsku - wcześniej zostały przetłumaczone i przesłane za pośrednictwem NASA na stację. Głosy dzieci płynęły w kosmos dzięki przekazowi radiowemu z Poznania do stacji radioamatorskiej w Santa Rosa w Kalifornii, skąd były transmitowane do odbiornika obsługiwanego przez astronautę Richarda Arnolda. Ten szybko odpowiadał, a dzieci zadawały kolejne pytania, by zdążyć zmieścić się w limicie czasowym, wyznaczanym przez ruchy Ziemi i samej stacji. Nad przekazem czuwało na miejscu dwóch radiooperatorów, tłumaczka, a ponadto radiooperatorzy – moderatorzy w Holandii i w USA.

Obecny na spotkaniu Mirosław Hermaszewski, polski kosmonauta, wspomniał wówczas, że jego stacji okrążenie Ziemi zajmowało 90 minut, a nad Polską był każdorazowo tylko 97 sekund. - To historyczna chwila, przeszliśmy do historii – cieszyli się uczniowie i Agnieszka Tokarczuk, koordynatorka projektu, nauczycielka SP71.

Przed nawiązaniem połączenia Mirosław Hermaszewski spotkał się z uczniami, rodzicami, nauczycielami, bardzo barwnie opowiadając o locie kosmicznym i sypał anegdotami.

Przypomnijmy, że uczniowie SP71 uczestniczą w programie ARISS, w ramach którego poznawali ciekawostki dotyczące warunków życia w kosmosie, uczyli się o pojazdach wykorzystywanych do badania powierzchni obcych planet, budowali model Układu Słonecznego itp. Projekt ARISS, jest projektem prowadzonym przez wolontariuszy. Celem jest łączność radioamatorska z astronautami ze stacji orbitalnej. Projekt ma walory edukacyjne i jest skierowany do szkół z całego świata.

Do sukcesu połączenia z Poznania przyczynili się krótkofalowcy z ARISS, Poznańskiego Klubu Krótkofalowców SP3YOR, Polskiego Związku Krótkofalarskiego, a także inni z 16 różnych organizacji krótkofalarskich i ochotnicy z pięciu partnerskich agencji kosmicznych (kanadyjskiej CSA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA, rosyjskiej Rosaviakosmos, i amerykańskiej NASA).

- Jestem przekonana, że organizacja tego typu wydarzeń przyczynia się do rozbudzenia zainteresowania astronomią, badaniami kosmosu, naukami ścisłymi, pasją do nauki samej w sobie. Chcemy pokazać dzieciom, że mają nieograniczone możliwości i że mogą spełniać swoje marzenia – mówi Agnieszka Tokarczuk. - Nie rezygnujcie z marzeń – jeśli będziecie ciężko nad nimi pracujecie, zobaczycie, że nie ma rzeczy niemożliwych – wtórował jej Mirosław Hermaszewski.

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/poznan-uczniowie-z-sp71-nawiazali-lacznosc-ze-stacja,4659577,artgal,32536269,t,id,tm,zid.html

Polskie Forum Astronautyczne


Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Była to 20 łączność radiowa między szkołą w Polsce a MSK. Wcześniej bo 26.04.2018 z astronautą Rickim Arnoldem była 19 łączność ze szkół w Buczku, Łasku i Zelowie:



Link do materiału:



Link do materiału:
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2018, 21:06 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne