Autor Wątek: Polskie Towarzystwo Astronautyczne  (Przeczytany 4569 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« dnia: Czerwiec 20, 2015, 21:55 »
Szukałem, i stwierdzam z dużym zaskoczeniem, że nie znajduję na Forum wątku poświęconego PTA, zakładam więc nowy. A jest to najbardziej zasłużona organizacja dla propagowania astronautyki w Polsce, bo działająca już od lat 50. dwudziestego wieku! (Jeśli ktoś nie wie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Towarzystwo_Astronautyczne.) Co więcej - wiem, że niektórzy z adminów Forum brali nie tak dawno czynny udział w działalności Towarzystwa.

A teraz zajrzałem trochę przypadkiem na stronę www PTA i znalazłem tam informację o... wystawieniu na aukcję domeny  ptastronaut.org.pl.

Czy ktoś ma aktualne informacje o sytuacji w PTA?

velo

  • Gość
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2015, 00:07 »
Polskie Towarzystwo Astronautyczne od kilku lat jest martwe.

Parę lat temu byłem tam sekretarzem i skarbnikiem - i próbowałem reaniomować to towarzystwo weteranów. Jak tylko złożyłem wypowiedzenie w związku ze zmianą miejsca zamieszkania - wszelkie informacje z PTA przestały nadchodzić.

Po mnie dalej reanimować sytuację próbował też Paweł Kicman - ale zderzył się z rzeczywistoscią. Niestety od lat w PTA nie można było zmusić ludzi u góry do zmian - a wszelkie inicjatywy były z trudem przejmowane albo blokowane. Do tego panował tam ogromny hołd wszelkim formalizmom.

Szkoda - bo PTA to kawał historii dla astronautyki w kraju.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2015, 10:55 wysłana przez velo »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2015, 11:18 »
W ostatnich latach (niestety!) nic się nie działo w PTA poza niepotrzebnymi utarczkami pomiędzy bardzo ograniczoną liczbą osób. Te osoby, które chciały coś zrobić (np. kolega Velo!) z czasem odchodziły albo były "wyrzucane". I tak PTA się ograniczyło do kilku osób i mocnego zniechęcania innych do udzielania się.

To jest naprawdę smutne, bo w Polsce mamy wielu pasjonatów tego tematu, jednak w takiej formie i z taką "górą" PTA nie ma szans istnienia.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2015, 21:48 wysłana przez kanarkusmaximus »

velo

  • Gość
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2015, 13:13 »
Był pokój w CBK, który był też współdzielony z Komitetem Badań Kosmicznych i Satelitarnych oraz Mars Society Polska. W praktyce tam tylko ktos przychodzil i odbieral listy.

Niestety w PTA byl bardzo duzy problem z przeprowadzaniem jakichkolwiek zmian - zarząd był ogromny, z calego kraju, trzeba bylo sciagac (listy z obowiazkowo 2 tygodniowym wyprzedzeniem - skrajny formalizm!) ludzi z calego kraju, konczylo sie na przegadaniu - i tyle.

Do tego uzeranie sie godzinami listownie i telefonicznie z emerytowanymi, kiedys waznymi osobami - ktore nie potrafily wyslac listu i blokowaly mozliwosci zmian.

Pamietam tez sytuacje gdzie kolega, ktorego wprowadzilem do PTA chcial sie poudzielac - i zrobil nowe logo, bo stare zostalo skreslone w latach 50 i straszylo. Zrobil logo w stylu mission patcha. I... byla awantura starszyzny, bo "nie jest zgodne z regulami heraldyki". A w ogole pytania "a dlaczego? a to sie nie podoba? a tradycja! tradycja!"

Poczatek konca wg. PTA zaczal sie z jednym z wczesniejszych prezesow, ktory stwierdzil, ze organizacja nie bedzie pobierac skladek - by zachecic ludzi do wstapienia.

Rzeczywiscie - zapisalo sie wtedy jakies 100 osob, ale niczego im nie oferowano. A udzial ze znizka raz w roku w konferencji Tendencje Rozwojowe Napedów Kosmicznych na terenie CBKu nie jest czyms specjalnie atrakcyjnym. Realnie byla bardzo duza ilosc martwych duszy bez ktorych nie mozna bylo zrobic walnego z quorum uczestnikow.

Za moich czasow znow probowalismy skladki wprowadzic i zweryfikowac aktywnych uczestnikow - liczba spadla do okolo 20-30? Ale wszystkie proby aktywnych i wiekszycg zmian zderzaly sie z betonem, brakiem checi, zrozumienia lub czasu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2015, 13:13 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2015, 14:06 »
Był pokój w CBK, który był też współdzielony z Komitetem Badań Kosmicznych i Satelitarnych oraz Mars Society Polska. W praktyce tam tylko ktos przychodzil i odbieral listy.

Niestety w PTA byl bardzo duzy problem z przeprowadzaniem jakichkolwiek zmian - zarząd był ogromny, z calego kraju, trzeba bylo sciagac (listy z obowiazkowo 2 tygodniowym wyprzedzeniem - skrajny formalizm!) ludzi z calego kraju, konczylo sie na przegadaniu - i tyle.

Do tego uzeranie sie godzinami listownie i telefonicznie z emerytowanymi, kiedys waznymi osobami - ktore nie potrafily wyslac listu i blokowaly mozliwosci zmian.

Pamietam tez sytuacje gdzie kolega, ktorego wprowadzilem do PTA chcial sie poudzielac - i zrobil nowe logo, bo stare zostalo skreslone w latach 50 i straszylo. Zrobil logo w stylu mission patcha. I... byla awantura starszyzny, bo "nie jest zgodne z regulami heraldyki". A w ogole pytania "a dlaczego? a to sie nie podoba? a tradycja! tradycja!"

Poczatek konca wg. PTA zaczal sie z jednym z wczesniejszych prezesow, ktory stwierdzil, ze organizacja nie bedzie pobierac skladek - by zachecic ludzi do wstapienia.

Rzeczywiscie - zapisalo sie wtedy jakies 100 osob, ale niczego im nie oferowano. A udzial ze znizka raz w roku w konferencji Tendencje Rozwojowe Napedów Kosmicznych na terenie CBKu nie jest czyms specjalnie atrakcyjnym. Realnie byla bardzo duza ilosc martwych duszy bez ktorych nie mozna bylo zrobic walnego z quorum uczestnikow.

Za moich czasow znow probowalismy skladki wprowadzic i zweryfikowac aktywnych uczestnikow - liczba spadla do okolo 20-30? Ale wszystkie proby aktywnych i wiekszycg zmian zderzaly sie z betonem, brakiem checi, zrozumienia lub czasu.

Smutnie się to czyta  :( Szkoda, że zapał młodszego pokolenia poszedł/idzie dla PTA na marne....

velo

  • Gość
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2015, 15:31 »
Nie poszedł na marne calkowicie :)

Dużo się nauczyłem przez ten czas - a część aktywniejszych działaczy później też współtworzyło Kosmonautę :)

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 22, 2015, 16:38 »
Poczatek konca wg. PTA zaczal sie z jednym z wczesniejszych prezesow, ktory stwierdzil, ze organizacja nie bedzie pobierac skladek - by zachecic ludzi do wstapienia.

Rzeczywiscie - zapisalo sie wtedy jakies 100 osob, ale niczego im nie oferowano. A udzial ze znizka raz w roku w konferencji Tendencje Rozwojowe Napedów Kosmicznych na terenie CBKu nie jest czyms specjalnie atrakcyjnym.

Ciekawe jest to, co piszesz o składkach, może powinienem to uwzględnić w przyszłych, ngo'sowych działaniach ;) Jak były składki to na co wędrowały, że ludzie mogli być bardziej chętni do współdziałania?

velo

  • Gość
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 22, 2015, 16:46 »
Składki szły na coroczny raport księgowy - to wiekszosc pochlaniala.

PTA mialo tez fatalne konto bankowe, co zzeralo duza kwote co miesiac, i bardzo duzo czasu trwala jego zmiana.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 22, 2015, 19:52 »
Velo, dzięki za informacje. Rozumiem z tego, że PTA formalnie istnieje, ale od kilku lat nie potrafi znaleźć sobie formuły, priorytetów, postawić na swoim czele właściwych ludzi, itp. Praktycznie całkiem zanikło. Sprzedaż domeny wydaje mi się symbolem tego zaniku, chociaż miałem nadzieję, że nie jest aż tak źle.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2015, 20:23 wysłana przez JSz »

velo

  • Gość
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 22, 2015, 20:40 »
Formalnie chyba jeszcze istnieje - ale wiem, że od 6 lat nie potrafili mnie wykreslic z KRSu i nie wiem kto tam teraz we władzach jest - i czy cokolwiek ktoś tam od lat robił.

Po prostu martwa organizacja na papierze.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 22, 2015, 21:21 »
Można znaleźć informację, że mimo iż w 2010 r. kadencja władz się skończyła, dopiero w 2012 r. miało odbyć się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Głównego, które m.in. miało przygotować walne zebranie delegatów PTA. I to ostatnia wiadomość.

- http://web.archive.org/web/20120712050136/http://www.ptastronaut.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=67
- https://groups.google.com/forum/#!forum/ptastronaut

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 22, 2015, 21:21 »