Autor Wątek: Vertical Takeoff  (Przeczytany 5354 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Ga(r)garina

  • Gość
Vertical Takeoff
« dnia: Listopad 12, 2017, 22:05 »
Witam :)

Przychodzę po prośbie w następującej sprawie: usiłuję napisać opowiadanie w klimacie space opery. Miałoby być nieco w klimacie retro, więc chcę umieścić w nim maszyny podobne do muzealnych już, amerykańskich wahadłowców z jedną "drobną" zmianą. Czy pomysł lądowania pionowego i takiego samego startu jest bardzo od rzeczy? Zaznaczam, że planeta nie musi mieć ziemskiego ciążenia. Czy koncepcja "pionowy start, osiągnięcie pewnego, zakładanego pułapu i dopiero na tym pułapie odpalenia głównego silnika rakietowego w celu osiągnięcia orbity" jest bardzo głupia? Tak, wiem, mam poczucie humoru  ;)

Z góry dziękuję tym, którzy zdecydują się odpowiedzieć.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2017, 22:24 »
Witaj na Forum, Ga(r)garina!

Domyślam się, że chodzi Ci o coś takiego, co chce zrobić Elon Musk i jego firma SpaceX - statek marsjański? Tutaj filmik: (to zeszłoroczna wersja ITS, w tym roku zaprezentował coś podobnego, ale nieco mniejszego BFR). Ma to być gotowe już za kilka lat.

Więcej chociażby na Wiki:
- https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Mars_transportation_infrastructure
- https://en.wikipedia.org/wiki/BFR_(rocket)

Ga(r)garina

  • Gość
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2017, 22:31 »
Właśnie nie do końca. Nie chcę w tym opku kopiować pomysłów Muska. Jego pojazdy są rakietami, wiem, że lądują pionowo i to jest eleganckie, ale chodzi mi o coś w stylu retro. Chodzi mi o to, czy pojazdy o klasycznych kształtach wahadłowca "samolotopodobnego" mogłyby startować w taki sposób, oczywiście zdaję sobie sprawę, że wymagałoby to jakiegoś specjalnego napędu. Jeśli okaże się, że nie mogą - cóż, trzeba się będzie z panem Muskiem przeprosić...  ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2017, 22:43 »
Przecież wahadłowce STS też były rakietami, a to, że miały skrzydła do wylądowania to inna para kaloszy. Startowały pionowo i orbitery były wyposażone w silniki rakietowe. Tyle że zbiornik paliwa był osobno.

Czy chodzi Ci o to, by najpierw dużym samolotem odrzutowym wynieść rakietę na wysokość ok. 20 km, a następnie odstrzelić rakietę? Tak robi Orbital ATK (Pegasus), tak chcą niebawem robić Stratolaunch Systems i Virgin Galactic. Wahadłowiec STS z tej wysokości nie dostałby się na orbitę - musiałby mieć własny duży zbiornik paliwa. Początkowe koncepcje owszem, zakładały taka konfigurację, ale okazała się za droga.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2017, 22:43 »

Ga(r)garina

  • Gość
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2017, 22:50 »
Właśnie o samolot i rakietę w jednym mi chodzi. Może inaczej: w Obcym Decydujące Stracie był taki wahadłowiec, który dostarczał Marines z orbity na planetę. I odwrotnie. Pytanie moje brzmi: czy to absolutna fantastyka, czy coś podobnego może kiedyś być zbudowane? I nie, nie chodzi mi o zrzuty Marines... ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2017, 22:58 »
W sumie problem nie jest duzy. Skzrydla po prostu swoje waza, ale nie az tak;-) Poza Ziemia nie byloby problemu, ale po co wtedy skrzydla?;-) Z powazaniem
                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Ga(r)garina

  • Gość
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2017, 23:04 »
Wahadłowiec STS z tej wysokości nie dostałby się na orbitę - musiałby mieć własny duży zbiornik paliwa. Początkowe koncepcje owszem, zakładały taka konfigurację, ale okazała się za droga.

To znaczy: koncepcja była po prostu droga, ale nie niemożliwa fizycznie?

Poza Ziemia nie byloby problemu, ale po co wtedy skrzydla?;-)

A, bo ja straszny sentyment do STSów mam :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2017, 23:28 »
W opowiadaniach s-f   można się dopuścić  wielu odstępstw od realiów.
Na razie lądowania i starty "w pionie" były praktykowane w całości na Księżycu.

Naturą głównych silników wahadłowców było działanie od początku lotu ( były dodatkowo wspierane boosterami na paliwo stałe) , gdy masa startującego zestawu była największa.

Jeśli space opera to ma być , to może lepiej użyć "zmodyfikowanych" wahadłowców czyli takich, które mają jeszcze po osiągnięciu orbity zapasy paliwa na lądowanie i są znacznie mniejsze od shuttle'a i może mniej wizerunkowo podobne ?

Używanie muzealych artefaktów w przyszłościowych wymyślaniach jest, wg mnie, skażone za bardzo prezentyzmem.
Startami pionowymi i takimiż lądowaniami jest  literatura s-f  obficie wypełniona, więc może tam szukać inspiracji ?

Wahadłowce, które latały i latają  w kosmos są zaprojektowane do lądowania tylko w jeden znany nam sposób i zmiana tego musiałaby się odbić na pozbawieniu ich skrzydeł  :) ale  wtedy nie byłoby to co lubisz  :)

Ale z drugiej strony koncepcje autora niekoniecznie muszą się kierować racjonalnością ekonomiczno - techniczną.
Sztafaż techniczny jest tylko wsparciem dla fabuły, bez której całość leży.

Ga(r)garina

  • Gość
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2017, 23:44 »
Tak, wiem, że fantastyka rządzi się swoimi prawami i spokojnie mogłabym to olać, ale...

Nie chcę, by potencjalni czytelnicy w czoła się stukali. Chociaż pewnie i tak będą  ;)

A to nie jest tak, że te skrzydła ułatwiają lot w atmosferze? Bo z Księżyca startuje się lajtowo,nic tam nie stawia oporu, o ile dobrze rozumiem.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2017, 00:22 »
Może mi się wydaje, ale może chodzić Ci o mokry sen każdego konstruktora rakiet, czyli SSTO. Było wile takich projektów, startujących i lądujących na różne sposoby. Obecnie nadal rozwijany jest Skylon, ale z tych wahadłowcopodbnych, to można się inspirować np. X-33/Venture Star  :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2017, 08:16 »
Chyba wiem o jaki pojazd chodzi koledze :-) Chodzi o samolot kosmiczny podobny do shuttle ale ktory w brzuchu ma silniki retro za pomoca ktorych moglby startowac z ziemi czy innych cial niebieskich a potem. podczas lotu na LEO lub dalej dzialalby silnik z tylu pojazdu :-) Cos podobnego widzialem na obrazku w ksiazce ,,Czas Marsa" na ilustracji przedstawiajacej warianty pojazdow NIMF. Na jednej z nich jest taki pojazd bardzo podobny do tego o cxym tu dyskytujemy B-) Ja tez cos takiego jak wahadlowiec chcialem wyslac na Marsa w mojej pomyslunkowej ksiazce, ktora niestety nie doszla do skutku ;-)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 13, 2017, 09:44 »
Można jeszcze wspomnieć o rosyjskim Migu-105: https://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan-Gurevich_MiG-105, także Buran (rosyjski wahadłowiec) miał 2 zestawy zmienianych silników (jeden do lotów atmosferycznych, drugi orbitalnych - w zależności od potrzeb zakładano odpowiednie): https://en.wikipedia.org/wiki/Buran_(spacecraft).
Poza tym, dużo fajnych projektów "suraface to orbit" jest tutaj:
http://www.projectrho.com/public_html/rocket/surfaceorbit.php
Jest kilka wahadłowco-podobnych projektów, najbardziej bad-ass wydaje sie Aldebaran :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 13, 2017, 10:49 »
Taa, dokladnie to wlasciwei pytanie o SSTO ze skrzydelkami. Wahadlowiec najlepiej pokazal, jak taka "teoria" spotyka sie
z "praktyka";-) I jak realia sa od teorii odlegle ... Z powazaniem
                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Ga(r)garina

  • Gość
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 13, 2017, 19:16 »
Poza tym, dużo fajnych projektów "suraface to orbit" jest tutaj:
http://www.projectrho.com/public_html/rocket/surfaceorbit.php
Jest kilka wahadłowco-podobnych projektów, najbardziej bad-ass wydaje sie Aldebaran :)

ale to Star-Raker ma zajefajniejsze skrzydła   ;D


Może mi się wydaje, ale może chodzić Ci o mokry sen każdego konstruktora rakiet, czyli SSTO.

Tak, właśnie o to chodzi :) Coś się zmodyfikuje i dostosuje do fabuły, ale już mniej więcej wiem, jak to opisać.

Ja tez cos takiego jak wahadlowiec chcialem wyslac na Marsa w mojej pomyslunkowej ksiazce, ktora niestety nie doszla do skutku ;-)

Trzeba było pisać, dobrego scifi wiecznie za mało... Wszyscy tylko elfy i wampiry...

Taa, dokladnie to wlasciwei pytanie o SSTO ze skrzydelkami. Wahadlowiec najlepiej pokazal, jak taka "teoria" spotyka sie
z "praktyka";-)

Niby tak, nieekonomiczne to startowanie, ale biorąc pod uwagę, że ja nie startuję z Ziemi, a czegoś mniejszego (niech będzie że zbliżonego gabarytami do Marsa) to wg podanych przez Was źródeł, nie powinno o być tak dalece nonsensowne, jak start tym one stage z Cape Canaveral...

Łosz, gdzie moje maniery... Stokrotne dzięki wszystkim  :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2017, 19:20 wysłana przez Ga(r)garina »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 13, 2017, 19:58 »
Chyba wiem o jaki pojazd chodzi koledze :-) Chodzi o samolot kosmiczny podobny do shuttle ale ktory w brzuchu ma silniki retro za pomoca ktorych moglby startowac z ziemi czy innych cial niebieskich a potem. podczas lotu na LEO lub dalej dzialalby silnik z tylu pojazdu :-) Cos podobnego widzialem na obrazku w ksiazce ,,Czas Marsa" na ilustracji przedstawiajacej warianty pojazdow NIMF. Na jednej z nich jest taki pojazd bardzo podobny do tego o cxym tu dyskytujemy B-) Ja tez cos takiego jak wahadlowiec chcialem wyslac na Marsa w mojej pomyslunkowej ksiazce, ktora niestety nie doszla do skutku ;-)

Mam go!!! :) Chodziło mi o coś takiego:



https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=32704.0

Ładny samolocik prawda?  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Vertical Takeoff
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 13, 2017, 19:58 »