Autor Wątek: Filmy/książki science fiction  (Przeczytany 68129 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jch

  • Gość
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 26, 2010, 22:17 »
"Rendezvous with Rama" była pomyślana jako jedna książka, nie cykl, naprawdę lepiej przestać na lekturze części pierwszej i nie psuć sobie nastroju.

Na zachętę tym, którzy nie czytali, dla przypomnienia tym, którzy czytali:

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 31, 2010, 11:39 »
Nikt tu jeszcze nie napisał o powieści "Kameleon", która ukazał się w 2008 r. Jej autorem jest Rafał Kosik, młody autor, najbardziej znany z młodzieżowego cyklu "Felix, Net i Nika". Warto zauważyć, że "Kameleon" jest jedną z najbardziej nagradzanych polskich książek fantastycznych; zdobył on nie tylko prestiżową nagrodę im. Janusza Zajdla, wygrał plebiscyt na nagrodę Sfinksa, ale także zdobył nagrodę literacką im. J. Żuławskiego - nagrodę przyznawana przez literaturoznawców i krytyków literackich. Zatem i czytelnicy, i literaturoznawcy docenili tę książkę.

Moim zdaniem jak najbardziej zasłużenie. Mimo pokaźnych rozmiarów, przeczytałem ją jednym tchem, niemalże od pierwszej strony. Akcja dzieje się na odległej planecie, na którą przybyła misja ratunkowa poszukująca śladów zaginionej wyprawy badawczej sprzed wielu lat. Tam - niespodzianki, o których oczywiście nie opowiem. Zresztą nie o samą akcję, zaskakującą, ale i o atmosferę, o pomysły idzie. A zakończenie nie rozczarowuje, co jest niestety częste w tego rodzaju książkach.

Nie jest to więc fantasy, które kilkanaście lat temu wyparło u nas science fiction. Kosik w swej twórczości (a napisał także powieści "Mars" i "Vertical" - też polecam, zwłaszcza "Vertical" to twarde SF, ale mocno zakręcone!) wraca do "staromodnej", poczciwej fantastyki naukowej, co mu zresztą zarzucano. Ale jak wraca! Polecam gorąco!



Link do strony autora i zarazem wydawcy: http://www.rafalkosik.com/.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 31, 2010, 13:18 »
"Rendezvous with Rama" była pomyślana jako jedna książka, nie cykl, naprawdę lepiej przestać na lekturze części pierwszej i nie psuć sobie nastroju.

Na zachętę tym, którzy nie czytali, dla przypomnienia tym, którzy czytali:

Wow.. robi wrażenie! Nie wiem jak, ale będę musiał wystrugać trochę czasu na opisywane tutaj utworki...

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 13, 2011, 21:24 »
"Rendezvous with Rama" była pomyślana jako jedna książka, nie cykl, naprawdę lepiej przestać na lekturze części pierwszej i nie psuć sobie nastroju.

E czemu nie psuc sobie nastroju? Moim zdaniem cała reszta również jest super. Pokazuje ludzkość jaką jest naprawdę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 13, 2011, 21:24 »

Offline Kosmos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Hevelius II - Polish Eagle
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 20, 2011, 10:07 »
Dobry był też film Zapowiedź (Knowing) chociaż to z pogranicza katastroficznego i science-fiction.

Offline Imperator Jarek

  • The emperror
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 64
    • www.twitter.com/imperator_jarek
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 12, 2011, 22:33 »
Polecam z całego serca serial: "Defying Gravity", który niestety został ucięty zaledwie po kilku odcinkach. http://en.wikipedia.org/wiki/Defying_Gravity_%28TV_series%29 W SKA wygrał ankietę na najlepszy serial s-f ever ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 02, 2011, 20:46 »
Nie bardzo wiem, czy piszę to do dobrego wątku, bo to ani dokument, ani SF, tylko fabuła, w dodatku chyba romantyczna, ale temat jest jak najbardziej kosmiczny. Wkrótce pojawi się film pt. "Bajkonur", a tutaj jest jego strona. Polecam trailer! :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ansmann

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 83
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 02, 2011, 22:50 »
Nikt jeszcze nie napisał o jednej z moich ulubionych książek z gatunku s-f, czyli "Diuna" - Franka Herberta.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 17, 2011, 23:06 »
Polecam z całego serca serial: "Defying Gravity", który niestety został ucięty zaledwie po kilku odcinkach. http://en.wikipedia.org/wiki/Defying_Gravity_%28TV_series%29 W SKA wygrał ankietę na najlepszy serial s-f ever ;)
Po Twoim poście obejrzałem! Cóż.. było fajnie dopóki nie pojawił się ten fraktalny kosmita :P czy coś.. Ale ogólnie to szkoda, że wycofali. Pewnie oglądałbym dalej.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 18, 2011, 00:13 »
Ja polecam za to "The Engines of God" ("Boża Maszyneria") McDevitta.
Jak ktoś lubi książki Clarke'a to jest to coś bardzo godnego polecenia. Niestety kolejne książki cyklu już nie dorównują pierwszej części, choć też można przeczytać.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 18, 2011, 12:41 »
Ja mogę polecić film

Ranczer w kosmosie - Astronaut Farmer, The (2007)

Gatunek: Przygodowy, Dramat

Cytuj
Bohaterem filmu jest pewien ekscentryczny farmer (Billy Bob Thornton), którego największym marzeniem jest polecieć w kosmos. W tym celu zaczyna we własnej stodole budować rakietę. Jego sąsiedzi zaczynają patrzeć na niego jak na szaleńca, rząd uważa, że jest niebezpieczny, a dla dziennikarzy staje się tematem sensacyjnych reportaży.

Nie jest to typowy "głupi" film jak by mogło się wydawać lecz film z pewnym przesłaniem dającym do myślenia.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 04, 2011, 17:52 »
Na jutrzejszy wieczór na kanale Discovery Science zapowiedziano premierowy dokument pt: "Droga na Księżyc". Film traktuje o budowie rakiety Saturn V i bezpośrednio koresponduje z nowo otwartym tematem o Wehrnerze von Braunie. Emisja rozpoczyna się o 21:30 i trwa godzinę.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 16, 2011, 20:08 »
Ja w wieku 10-12 lat zaczytywałem się w Trylogii kosmicznej Trepki i Borunia (Zagubiona Przyszłość, Proxima, Kosmiczni Bracia).
Powieść chyba już zupełnie teraz zapomniana. Nie wiem z jakich względów? Nie pamiętam, czy jest za bardzo socrealistyczna, jak na obecne czasy? Dziesięciolatek chłonął z niej kosmiczną przygodę. Trudno mi ją teraz z czystym sumieniem polecać, bo nie potrafiłem pewnie wtedy obiektywnie ją ocenić. Ale wypieki na twarzy i emocje w trakcie czytania o odkrywaniu nieznanych planet pamiętam po prawie 40. latach do dziś.
PS. Widzę, że w latach 80. ukazała się wznowiona lekko uwspółcześniona wersja powieści Trepki i Borunia. A więc nie do końca została zapomniana.

Ja niestety czytałem tylko ostatnią część tej trylogii i powiem, że nawet mi się spodobała  :) Poza tym Trepka pisał bardzo dobre jak na czasy PRL książki i o ochronie i zagrożeniu przyrody ożywionej, od których go właśnie poznawałem nl: ,,Cierpienia przyrody" czy ,,Król tasmańskich stepów".

Z sajens fikszyn podobały mi się również ,,Obłoki Magellana" Lema. Trochę trąci tam komunizmem, zwłaszcza na początku, ale opisy przygotowań samego lotu do układu Centaura i arcyciekawy koniec  8) Szkoda, że tej książki nie mogę znaleźć ani w antykwariatach ani w bibliotekach  :(  Chętnie bym ją jeszcze przeczytał albo i kupił  ::)

Polecam jeszcze aktualną zwłaszcza po 11 września 2001 roku ,,Młot Boga" Arthura Clarka. Supr kniga, zwłaszcza jak na XXI wiek, kiedy to zamachowców różnej maści nie braknie zapewne  :(

Kiedyś szukałem w bibliotekach i antykwariatach ,,Piaski Marsa" również niezapomnianego Arthura Clarka. Czy ktoś tą książkę czytał?

Scorus

  • Gość
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 18, 2011, 19:13 »
Z sajens fikszyn podobały mi się również ,,Obłoki Magellana" Lema. Trochę trąci tam komunizmem, zwłaszcza na początku, ale opisy przygotowań samego lotu do układu Centaura i arcyciekawy koniec  8) Szkoda, że tej książki nie mogę znaleźć ani w antykwariatach ani w bibliotekach  :(  Chętnie bym ją jeszcze przeczytał albo i kupił  ::)

Można ściągnąć:
http://chomikuj.pl/wrzucaj/Ebuki/Lem/Stanislaw+Lem+-+Oblok+Magellana,437643281.rtf

Offline Imperator Jarek

  • The emperror
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 64
    • www.twitter.com/imperator_jarek
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 30, 2012, 01:10 »
Seriale:

1. Battlestar Galactica oraz Battlestar Caprica - kunsz i chwała
2. Stargate SG-1 i Stargate Atlantis - kunszt i chwała, nie wiem które bardziej
3. Firefly - western Sci-F, niestety wcześnie ucięty
4. Space: Above And Beyond - najlepiej stworzony serial Sci-F ever, rarytas, ucięty po pierwszym sezonie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 30, 2012, 01:10 »