Autor Wątek: Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)  (Przeczytany 3511 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
« dnia: Grudzień 03, 2018, 09:21 »
wczoraj minęło 23 lata od startu jednej z najbardziej udanych misji heliofizycznych Solar and Heliospheric Observatory (SOHO):

On Dec. 2, 1995, NASA launched the Solar and Heliospheric Observatory, also known as SOHO. This sun-monitoring satellite is a collaborative project between NASA and the European Space Agency that has been operational for more than 20 years.

SOHO's main objective was to investigate the physics behind how the sun works. It also provides useful data for predicting space weather events like solar flares and coronal mass ejections, which can cause problems for satellites and other infrastructure on Earth. SOHO is also a tool for discovering comets, something it wasn't even designed to do.


https://www.space.com/39251-on-this-day-in-space.html

A tutaj strona tej niesamowitej misji:

https://sohowww.nascom.nasa.gov/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 24, 2020, 04:01 »
SOHO – wydłużenie misji do końca 2022
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 7 LISTOPADA 2020

Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła wydłużyć misję sondy SOHO przynajmniej do końca 2022 roku. (...)

Choć misja trwa już prawie 25 lat i jej zapasy paliwa są na wyczerpaniu, wciąż jest możliwe przedłużenie obserwacji naszej Dziennej Gwiazdy. W połowie października 2020 ESA poinformowała o wydłużeniu misji SOHO. Aktualnie graniczną datą jest koniec 2022 roku. Jest jednak możliwe – w zależności od stanu technicznego oraz zapasów paliwa – wydłużenie misji nawet do 2025 roku. (...)
https://kosmonauta.net/2020/11/soho-wydluzenie-misji-do-konca-2022/

https://www.theregister.com/2020/07/29/esa_soho_space_extenders/

https://eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/content/-/article/soho

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3058
Odp: Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2020, 19:20 »
SOHO kończy 25 lat :).

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2020, 12:47 »
25 lat sondy SOHO na orbicie.



Dwie i pół dekady odkryć naukowych to kamień milowy każdej misji kosmicznej. Ale gdy sonda miała początkowo służyć tylko przez dwa lata, i to pracując w obszarze leżącym poza ochronną magnetosferą Ziemi, to prawdziwie wielki sukces w badaniach Kosmosu.

Sonda SOHO została wystrzelona na orbitę 2 grudnia 1995 roku. Krąży 1,5 miliona kilometrów bliżej Słońca niż Ziemia, skąd ma niezakłócony widok na naszą gwiazdę.

Misja SOHO miała początkowo trzy główne cele naukowe. Pierwszym było zbadanie dynamiki i struktury wnętrza słonecznego. Drugim - określenie, dlaczego zewnętrzna atmosfera Słońca - korona - jest o wiele gorętsza niż jego powierzchnia. Trzeci cel obejmował szczegółowe badania wiatru słonecznego i przyśpieszanych w nim cząstek. W recenzowanych czasopismach pojawiło się dotąd prawie 6000 artykułów naukowych opartych na danych SOHO, z których wiele wnosi znaczący postęp w zrozumieniu fizyki Słońca.

SOHO jest poza tym najbardziej efektownym odkrywcą komet w historii astronomii. Dzięki sondzie dostrzeżono łącznie ponad 4000 tych lodowych małych światów, podczas ich podróży ku Słońcu.

Ale być może najważniejszym aspektem pracy SOHO było coś, co dopiero zyskiwało na znaczeniu w momencie jej wystrzelenia w Kosmos: badanie pogody kosmicznej. Jest to termin określający zakłócenia wiatru słonecznego, czyli stałego strumienia elektrycznie naładowanych cząstek wyrzucanych z korony Słońca w otaczającą ją przestrzeń. Główne zdarzenia zachodzące w koronie, znane jako koronalne wyrzuty masy (CME), mogą wyrzucać miliardy ton takich cząstek w przestrzeń kosmiczną, z prędkością milionów kilometrów na godzinę.

Jeśli Ziemia znajdzie się w swym ruchu wokół Słońca akurat na trasie koronalnego wyrzutu masy, może on wywołać na niej poważną burzę geomagnetyczną, w wyniku której nasze sztuczne satelity zostają uszkodzone, telekomunikacja może być zakłócona, astronauci pracujący w kosmosie są poważnie zagrożeni, a naziemne linie energetyczne narażone na niebezpieczne przepięcia prądów elektrycznych. Wszystkie te wydarzenia i ich konsekwencje są też potocznie nazywane burzami słonecznymi.

SOHO odgrywa dziś istotną rolę w prognozowaniu potencjalnie niebezpiecznych burz słonecznych. Dzieje się tak, ponieważ ma na pokładzie specjalny instrument Large Angle and Spectrometric Coronagraph (LASCO), który bada strukturę i zachowanie się słabej poświaty korony poprzez generowanie sztucznego zaćmienia Słońca. W ten sposób operatorzy odpowiedzialni za tworzenie kosmicznych prognoz pogody na Ziemi mogą zobaczyć, kiedy burze słoneczne zbliżają się w naszą stronę, i to już na jeden do trzech dni przed ich faktycznym przybyciem.

Od czasu SOHO rozpoczęto wiele innych misji słonecznych. NASA wysłała na orbitę sondę Solar Dynamics Observatory, a później także Parker Solar Probe. Z kolei ESA ma teraz także sondę Solar Orbiter. Jednak SOHO wciąż pozostaje wyjątkowa, ponieważ posiada jedyny koronograf pracujący na linii widzenia Słońce-Ziemia, co czyni go nieocenionym narzędziem detekcyjnym. SOHO porusza się po orbicie Lissajous wokół punktu libracyjnego L1 układu Ziemia-Słońce, znajdującego się w odległości ok. 1,5 mln km od Ziemi. Dzięki temu może obserwować Słońce bez przerwy, gdyż nie ulega ono zaćmieniom przez żadne ciało niebieskie.

25-letnia misja SOHO nie obeszła się jednak bez groźnych incydentów. Dwa i pół roku po starcie, 25 czerwca 1998 r., prawie zakończyła się podczas rutynowego manewru. Kontakt z sondą został wówczas utracony, a niektórzy uznali SOHO za utraconą. Jednak zespół odmówił poddania się i po żmudnej pracy trwającej aż trzy miesiące udało się przywrócić misję do normalnego trybu pracy.

Pomimo tych problemów SOHO pozostaje niezłomnym narzędziem ESA. Inżynierowie przez lata zadbali o to, by statek kosmiczny był w pełni sił i działał poprawnie wraz ze wszystkimi instrumentami. Jeśli tylko w nadchodzących latach nie wystąpią żadne poważne awarie, sonda może dotrwać do swej 30 rocznicy.

Niektórzy prognozują, że misja SOHO zakończy się w 2025 roku, po tym, jak w Kosmos poleci kilka kolejnych sond słonecznych. Jedną z nich będzie misja NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), a inną planowany satelita GOES-U. Oba statki kosmiczne bedą wyposażone w koronografy i instrumenty do monitorowania pogody kosmicznej, które mogą przejąć dużą część obecnych obowiązków SOHO.

ESA także ma na horyzoncie nowe misje, w tym misję Lagrange'a, która ma funkcjonować jako dedykowane obserwatorium pogody kosmicznej, ostrzegające przed potencjalnie szkodliwymi zaburzeniami zachodzącymi w naszej gwieździe. W perspektywie krótkoterminowej jest też misja Proba-3, mająca rozpocząć się w roku 2023. Satelita ten przetestuje nowy sposób badania korony Słońca, który może znacznie poprawić pracę tradycyjnych koronografów.

Na zdjęciu: Koronalny wyrzut masy z 9 XI 2020 zarejestrowany przez SOHO. Źródło: SOHO.


Ale do tego czasu SOHO ma jeszcze wiele do zaoferowania nauce - przekonuje Bernhard Fleck, kierownik misji w ESA.

-Długowieczność SOHO jest świadectwem oddania odpowiedzialnego za nią zespołu ludzi, którzy zbudowali ten statek i jego instrumenty trzy dekady temu. Świat wyglądał wtedy zupełnie inaczej, a mimo to zbudowano tak solidny sprzęt, że nadal działa, mając instrumenty, które są nadal potrzebne 30 lat później. To niesamowite - dodaje Fleck.

Podsumowując, SOHO nie tylko zmieniła sposób, w jaki myślimy o Słońcu, ale i ustanowiła nowy plan badań pogody kosmicznej celem zapewnienia bezpieczeństwa technologiom na Ziemi. Bez względu na to, kiedy misja ostatecznie dobiegnie końca, jej miejsce w podręcznikach historii jest już bezpieczne.

https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/SOHO_s_pioneering_25_years_in_orbit

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/25-lat-sondy-soho-na-orbicie

https://sci.esa.int/web/soho


 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2020, 12:50 wysłana przez Slavin »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2020, 12:47 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2020, 02:50 »
25 lat SOHO
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 GRUDNIA 2020


Jeden z obrazów najsilniejszego zarejestrowanego rozbłysku w historii współczesnych pomiarów aktywności słonecznej: rozbłysk klasy X28 z 4 listopada 2003 / Credits – ESA, NASA, SOHOImage converted using ifftoany

(...) Od 1996 roku, za wyjątkiem kilku miesięcy w drugiej połowie 1998 roku, SOHO regularnie obserwuje Słońce i jego bezpośrednie otoczenie przy użyciu 12 instrumentów. SOHO jest w stanie obserwować naszą Dzienną Gwiazdę i jej otoczenie na szerokim zakresie od dalekiego pasma UV aż do zakresu widzialnego.  Pozwala to na obserwacje najbardziej energetycznych zjawisk zachodzącej na widocznej “powierzchni” naszej gwiazdy, czyli rozbłysków słonecznych oraz wokół Słońca. (...)
https://kosmonauta.net/2020/12/25-lat-soho/



Earth's Solar Sentinel: 20 Years of the Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
By Ben Evans, on December 1st, 2015


SOHO departs Space Launch Complex (SLC)-36B at Cape Canaveral Air Force Station, Fla., atop an Atlas IIAS booster on 2 December 1995. Photo Credit: NASA

(...) As a concept, SOHO can trace its heritage back to the early 1980s, where it arose from studies into a pair of mission designs, known as the Grazing Incidence Solar Telescope (GRIST) and the Dual Spectral Irradiance and Solar Constant Orbiter (DISCO). According to ESA, it became important because it developed momentum, together with the Cluster mission, as part of the International Solar-Terrestrial Physics Program. In May 1984, ESA identified SOHO as part of the “Cornerstone” of its long-term “Horizon 2000” science program.

In spite of the huge success which it would eventually become, SOHO’s launch on 2 December 1995 was very nearly scrubbed. An initial attempt on 23 November had already been postponed, due to a flaw in a precision regulator aboard the launch vehicle. Mounted atop an Atlas IIAS booster—the most powerful member of the Atlas II rocket family, which achieved a 100-percent success record during its 30 missions between December 1993 and August 2004—the spacecraft was targeted to roar into the night from Space Launch Complex (SLC)-36B at Cape Canaveral Air Force Station, Fla. Then, just 70 seconds before its 2:34 a.m. EST launch time, the countdown was halted, due to an electrical anomaly in the Atlas’ Centaur upper stage. The clock was reset to T-15 minutes, whilst the source of the problem was identified and corrected, and the countdown resumed at 2:53 a.m. Fifteen minutes later, at 3:08 a.m., SOHO departed Earth in a blaze of fire and light, turning night into day across Florida and most of the eastern seaboard of the United States. (...)
https://www.americaspace.com/2015/12/01/earths-solar-sentinel-20-years-of-the-solar-and-heliospheric-observatory-soho/

The launch of SOHO


NASA | Highlights from SOHO's 20 Years in Space
154 594 wyświetlenia•1 gru 2015


ESA/NASA’s Sun-Observing SOHO Mission Celebrates a Quarter-Century in Space
Dec. 2, 2020

(...) Despite the fact that newer instruments have more advanced technology, SOHO remains an unmatched trove of continuous data. Six thousand scientific publications to date have made use of SOHO data, and the mission still produces almost 200 papers a year.

There was a chance that we could have lost that long timeline of data, however. All of SOHO’s research potential was nearly lost in June of 1998. During a routine spacecraft maneuver, the operations team lost contact with the spacecraft. With the help of a radio telescope in Arecibo, the team eventually located the spacecraft. SOHO went from cold and spinning through space to awake and productive by November of the same year.

The spacecraft’s good health only held out so long. Complications from the near loss event emerged just weeks later, when all three gyroscopes – which helped the spacecraft point in the right direction – failed. The spacecraft was no longer stabilized. Undaunted, the team’s software engineers developed a new program that would stabilize the spacecraft without the gyroscopes. It was another chance at life for the mission. SOHO resumed normal operations in February 1999, and it became the first spacecraft of its kind to function without gyroscopes. (...)
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/esanasa-s-sun-observing-soho-mission-celebrates-a-quarter-century-in-space/

https://www.esa.int/esapub/bulletin/bullet86/huber86.htm
https://earth.esa.int/web/eoportal/satellite-missions/s/soho

https://space.skyrocket.de/doc_sdat/soho.htm
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2023, 18:34 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2023, 18:49 »
Dzisiaj o 10:08 CEST minęło dokładnie 10000 dni od startu sondy.
Wg ESA wczoraj był 10000. dzień sondy w kosmosie (przy założeniu, że 02.12.1995 jest pierwszym dniem dla sondy w locie).
Cytuj
Today is mission day number 10 000 for @MissionSoho!
Curious what #SOHO has been up all this time? We've picked some special dates
https://twitter.com/esascience/status/1648358935160602624https://pl.wikipedia.org/wiki/SOHO_(sonda_kosmiczna)

---
https://scitechdaily.com/massive-solar-eruption-captured-by-solar-orbiter-spacecraft/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2023, 18:49 »