Autor Wątek: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie  (Przeczytany 2342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« dnia: Luty 07, 2021, 14:15 »
No i mamy już oficjalnie artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie i o tym, że na forum Kosmonauty mamy dział jej poświęcony:

SONDA nie umiera nigdy
https://kosmonauta.net/2021/02/sonda-nie-umiera-nigdy/

Gdy we wrześniu 1977 roku, z przylądka Canaveral na Florydzie, startowała rakieta Titan IIIE Centaur z sondą Voyager 1 na pokładzie, serwisu kosmonauta.net nie było. Nie było, bo i być nie mogło – to oczywiste – ale misja była tak ważna (i jest ważna do dziś), że w serwisie kosmonauta.net znajdziemy wiele materiałów na jej temat, a na forum kosmonauty (Polskim Forum Astronautycznym) wątki o tej sondzie.

Gdy we wrześniu 1977 roku, w Telewizji Polskiej, startował program SONDA, to oczywiście serwisu kosmonauta.net (a także jego twórców!) nie było, ale dziś właśnie tu znajdziemy informacje o tym programie, a na forum cały dział poświęcony programowi SONDA. A to wszystko dlatego, że program ten, przez 12 lat nadawania, był najlepiej oglądanym i najlepiej ocenianym w całej historii Telewizji Polskiej programem popularno-naukowym. Programem ponadczasowym. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że stał się również programem kultowym.


Andrzej Kurek w programie "Czerwona fala". Rok 1987:
"Ja myślę o zupełnie innym rozwiązaniu… Po co w ogóle jeździć? Po co ludzie mają jechać do tego biura? Przecież tak naprawdę wystarczy, jeśli zamiast nich powędruje tam informacja. Niech oni sobie siedzą u siebie w domu i pracują tak jak trzeba. Może połączyć ich terminale domowe w taki sposób, żeby mogli, nie ruszając się z miejsca, robić to wszystko co robią. Idea zintegrowanego systemu informacyjnego, gdzie drogami biegnie informacja, a nie samochody osobowe! No czyż to nie jest piękne? Jako wizja."



W artykule nie napisałem, a warto dodać, że dopiero dwa lata później amerykańskie uniwersytety przejęły sieć ARPANET i zaczął tworzyć się zalążek Internetu (a zakaz komercyjnego wykorzystania zostaje zdjęty dopiero w 1991 roku). A to tylko jeden z przykładów. Przypomnę: SONDA, rok 1987.

Po resztę artykułu odsyłam na portal kosmonauta.net

Znajdziecie tam też cały 389 odcinek SONDY pt. Silentium Universi z roku 1986, czyli z czasów gdy znaliśmy tylko 9 planet we Wszechświecie, a sygnał "Wow!" odebrano zaledwie 9 lat wcześniej. Przy okazji - to jeden z moich ulubionych odcinków. :)
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2021, 14:18 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2021, 14:44 »
Strasznie mi brakuje czegoś takiego dzisiaj (próba reaktywacji Sondy to była totalna porażka).

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2021, 14:57 »
... ciekawe, kiedy znowu dorobimy sie takich dwoch filozofow dyskututujaych na wizji, ktorzy beda w dodatku mieli
pelne prawo remiksowac dostepna im wiedze w postaci nagran audio/wideo.  A na teraz ewidentny brak zrozumienia
 co do samej idei tych audycji,  skutecznie zabezpiecza nas przed pojawieniem sie jakichkolwiek porownywalnych nastepcow.
Wszelkie nasladowcze potworki, ktore inspiracje chyba czerpaly z ... ambony z ktorej podeaje sie wiedze nie do odrzucenia, tylko to potwierdzaja.  Szkada, ze autorow zabraklo aby z rownym, merytorycznym zacieciem przedyskutowac np. idee transformacji
przemyslu w latach 90. Z powazaniem
                                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2021, 10:51 »
Jak wiadomo już jakiś czas przed tragicznym wrześniem 1989, obaj dyskutanci przymierzali się do zamknięcia SONDy i uruchomienia nowego programu traktującego stricte o ekonomii. Start wspomnianego programu znakomicie wpisywałby się w historyczne przemiany tamtych czasów, czyli upadku chorego systemu scentralizowanego na rzecz zdrowego, wolnego rynku. Ciekaw jestem jakim dużym zainteresowaniem cieszyłby się taki program i jakimi zabiegami dziennikarskimi Panowie K&K potrafiliby zdobyć szeroką publikę, tym bardziej, że temat ekonomii raczej nie trafiałby tym razem do widza młodszego, a do którego przecież znakomicie trafiała również SONDA.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2021, 10:51 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2021, 13:36 »
Przepraszam, mocno nie w temacie - czy są jakieś materiały o tym innym planowanym programie panów K&K? Bardzo ciekawa informacja!

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2021, 19:17 »
... no wlasnie, jakie byly plany ekipy sondy na pozniej? Moze ja sie myle i ktos mnie poprawi?
Z powazaniem
                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2021, 19:02 »
Jak wiadomo już jakiś czas przed tragicznym wrześniem 1989, obaj dyskutanci przymierzali się do zamknięcia SONDy i uruchomienia nowego programu traktującego stricte o ekonomii.

Przepraszam, mocno nie w temacie - czy są jakieś materiały o tym innym planowanym programie panów K&K? Bardzo ciekawa informacja!

To może oddam głos samemu Tomaszowi Pyciowi:

Cytat: tompyc 29/06/2006 19:05
Ta zmiana: -  Sonda na program gospodarczy - upieram się, że to "pomysł" Gazety, Dolistowski zmałpował. WIADOMOŚĆ TA JEST NIEPEWNA!
Jakoś nie mogę znależć nikogo kto by ją potwierdził. Wkładam między bajki, wyjmę jak ktoś mnie przekona.
The Dark Side of the Moon

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2021, 19:49 »
.. bardzo sie cisze, ze sa konkretne informacje. Blizej w temacie juz nie mozna bylo nikogo znalezc.
BTW, mieszkalem kiedys w poblizu miejsca wypadku, dosc niebezpieczne miejsce, nie do szarz ...
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2021, 21:01 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2021, 20:24 »
"Widzowie domagali się powtórek, kibicowała im wdowa po Andrzeju Kurku pani Ewa, a współautor programu, Tomasz Pyć wysyłał listy do TVP o reemisję. Po latach petycji i próśb TVP wreszcie uległo i na kanale TVP Historia, od dnia 2 września 2011 roku, emitowane były zachowane w archiwum odcinki SONDY."

Jak miło jest być docenianym.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2022, 10:11 »
Nie wiem dlaczego wcześniej nie zauważyłem:

Jak miło jest być docenianym.

Tomasz Pyć był współautorem SONDY dlatego go wymieniłem, a oprócz niego wymieniłem wyłącznie osobę bezpośrednio związaną z Andrzejem - jego żonę, co miało o tyle znaczenie, że TVP kiedyś na swoich stronach (a dokładniej na starym forum TVP) mówiła, że to ona blokuje powtórki. A to była nieprawda.
Ja również wysyłałem w tej sprawie listy, tak jak i wiele innych osób. Tyle, że w tym artykule pisałem o samej SONDZIE, a wzmianka o historii domagania się powtórek była tylko jednym, a jak by się uprzeć to dwoma zdaniami.
Nie zmienia to oczywiście faktu, że znam (zapewne nie cały) Twój wkład w "uwolnienie" SONDY i go doceniam, bo zrobiłeś w tej sprawie naprawdę sporo dobrej roboty. Zresztą nie tylko w tej. :) Może tu jest miejsce na to, aby napisać, że jch, to Jarosław Chrostowski, dziennikarz naukowy, który także był zaangażowany dla sprawy SONDY. :)
The Dark Side of the Moon

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2022, 15:49 »
Rzeczywisty wkład jest taki, że do upublicznienia "Sond" prawdopodobnie by nie doszło, gdyby nie ja. W 2006 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl” (już nieistniejące, zresztą podobnie jak dziennikarstwo naukowe w tym głupim kraju). Byłem jednym ze współinicjatorów powołania tego stowarzyszenia do życia i od samego początku zanudzałem koleżanki i kolegów koniecznością podjęcia działań w celu wydobycia "Sondy" z niebytu. Miałem poparcie m.in. redakcji "Wiedzy i Życia", zapewne nie bez związku z faktem, że akurat w niej pracowałem. Tak czy siak, na zebraniach Stowarzyszenia zanudzałem wszystkich sprawą tak uparcie i regularnie, że niektórzy chyba nawet przestali mnie z tego powodu lubić. W końcu, gdzieś po trzech latach, udało się przekonać dziennikarzy, żeby wykorzystać nadchodzącą okrągłą rocznicę śmierci twórców "Sondy" do stworzenia zmasowanej, publicznej presji na kierownictwo TVP.

Zakresu działań pana Pycia nie znam, skontaktował się ze mną później. Jestem pewien, że próbował wydobyć nagrania, ale doskonale wiemy, jaką moc mają w głupim państwie argumenty merytoryczne. Co innego z działaniami, które przyciągają uwagę mas. Te działania w przypadku "Sondy" zainicjowała dokładnie jedna osoba.

Jeszcze uwaga odnośnie do petycji, którą wtedy stworzyłem, a która miała trafić na ręce ówczesnego wodza TVP. Nie trafiła, ponieważ wódz był wtedy tylko p.o., a mnie zależało, by wykorzystać "Sondę" do przywrócenia nie tylko jej, ale i obecności dziennikarstwa naukowego w polskiej telewizji. Czekałem na szefunia nie "p.o.", ale następny okazał się partyjnym nominatem (ot, taka praktyka na wieki przed erą jakoby zapoczątkowaną przez PiS). Czekałem więc znów, na kogoś kompetentnego, z kim można byłoby porozmawiać i nie zmarnować głosów tych, którzy pod petycją się podpisali. Gdzieś po drodze TVP zdążyła się ugiąć i "Sondy" upubliczniła. Czekałem jeszcze parę lat na prezesa TVP, który miałby coś wspólnego z fachowością, niemal co wieczór patrząc na gotową do wręczenia teczuszkę z wydrukowanymi podpisami. A potem zrozumiałem, że współczesna polska telewizja publiczna to prostactwo o naturze genetycznej i nie ma żadnego sensu marnować czasu, by w jakikolwiek sposób próbować podnieść jej poziom.

Gdzie dziś jest teczuszka, nawet nie wiem i nie odczuwam potrzeby wiedzieć, ponieważ jej istnienie straciło sens.

Refleksja na koniec. Gdybym wiedział, że jednym z efektów moich działań będzie wykorzystanie marki "Sondy" do uwiarygodniania partyjniactwa mediów publicznych w Polsce, bym w ogóle nie próbował przywrócić "Sond". Z szacunku i do przekazu programu, i do twórców, którzy taką formę potrafili wypracować.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Artykuł o SONDZIE na Kosmonaucie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2022, 15:49 »