Autor Wątek: Kolejna smutna wiadomość...  (Przeczytany 1293 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Elsoft

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Kolejna smutna wiadomość...
« dnia: Sierpień 23, 2023, 21:36 »
4 lipca zmarł prowadzący program "Kwant" Roman Kanciruk. Pochowany został w Krakowie. Niech spoczywa w spokoju. 🙁https://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,562755,Roman-Kanciruk-kondolencje.html?fbclid=IwAR0wA3h4KDyW6u_VPlUiz-9ZNu9avVAc24-1VxJDdky8Td3I64Hise1vkCU
„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”.  [Stanisław Lem]

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2023, 21:52 »
Roman Kanciruk (1945-04.07.2023)

"Kwant", sądząc po dostępnych materiałach, doznał większych ich zniszczeń niż "Sonda".
Czy Naród, któremu amputuje się dostęp do jakiegoś wymiaru osiągnięć Kultury, jest w stanie maksymalizować swoje szanse rozwojowe ?
Mam na myśli działanie w rodzaju "efektu motyla" w odniesieniu do jego wpływu na procesy myślowe , nawet mikroskopijnej części danej zbiorowości.

Wywiad z Romanem Kancirukiem - kto wie czy nie ostatni.
Roman Kanciruk - legenda telewizji popularno-naukowej


Cytuj
Zdumiała mnie ta książka? Zaskoczyła? Wzruszyła? Zachwyciła? Mało powiedziane, choć każda z tych odpowiedzi zgodna jest z prawdą. Nie po jednak tu jestem, by słodzić, kadzić i wychwalać, bo wskażę też na braki, choćby pominięcie Romana Kanciruka, twórcy Kwantu, szefa Telewizji Dziewcząt i Chłopców w przedostatniej dekadzie XX w.,
http://przeglad-socjalistyczny.pl/recenzje/2077-kijowski

https://www.dobreprogramy.pl/kwant-sonda-laboratorium-przybysze-z-matplanety-polskie-kultowe-programy-popularnonaukowe,6653732195789792a
http://www.nostalgia.pl/kwant
https://wykop.pl/link/3303863/3-2-1-kwant-wrzesien-1989/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Kanciruk
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2023, 19:03 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2023, 03:24 »
Oglądałem Kwant przez tyle lat i na nim się wychowałem. Smutna wiadomość że Pan Kanciruk odszedł i nigdy już nie poprowadzi programu  :'(
Niech odpoczywa w radości wiecznej.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2023, 18:36 »
Co prawda ja nigdy nie byłem fanem Kwantu i oglądałem go rzadko (od przypadku do przypadku), ale nie można odmówić Romanowi Kancirukowi wkładu, jaki miał w popularyzację nauki. RIP

Jego programy autorskie:

TYTUŁIlość odcinków
Bilet - widowisko geograficzno-podróżnicze30 odcinków po 50 min. każdy
Nasz Świat - program popularnonaukowy dla młodzieży około 80 odcinków
Encyklopedia TDC około 20 odcinków
Kwant - magazyn popularnonaukowy 380 odcinków (przez 10 lat)
Mała, wielka, niebieska kula 32 odcinki
Gwiezdne podróże... 24 odcinki
Jak znaki na niebie 12 odcinków
Planetarium - teleturniej 12 odcinków
Gwiazdy świecą nocą ? - emisje zakończone w czerwcu 2001 r.


      
      
      
      
   
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2023, 18:36 »

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2023, 00:38 »
Przyłączam się do kondolencji. Ominęła mnie ta smutna wiadomość. Pamiętam KWANT dobrze (czołówka wryła się w pamięć przez muzykę JMJ) i także polowałem na jego emisje w popołudniowej TV Edukacyjnej. Nie był dla mnie tak ważny jak SONDA ale także bardzo dobrze pomagał zrozumieć działanie świata. Po KWANCIE serwowali Było sobie życie - bonus, który przypadł mi do gustu :)
Dawno temu widziałem wywiad z Romanem Kancirukiem, który podlinkował Orionid. Patrzyłem jak czas i choroba zmieniły tego silnego i światłego człowieka. To wszystko mija zbyt szybko...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2023, 00:50 wysłana przez Osfald »
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Offline kafar

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Lubię księżyc
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2023, 10:04 »
Smutna wiadomość... :/
Myślę że w całej walce o uwolnienie Sondy z archiwum zapomniano o pozostałych programach, których nie było mało, a dalej tkwią na półkach, o ile są. Poza Kwantem było jeszcze Spektrum, Laboratorium. Telewizja nigdy tego nie powtórzy.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2023, 11:34 »
Teraz dopiero zauważyłem tę informację. Jasny gwint.... jeden z moich ulubionych prowadzących programy naukowe dla młodzieży... Olbrzymia strata. Ostatni raz w telewizji (jeszcze tej zdrowej) widziałem go w ... 2001 kiedy prowadził program "Gwiazdy świecą nocą".
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 03, 2023, 09:00 »
Przy okazji takie pytanie - czy ktoś jest zorientowany czy istnieje podobna baza (jak w przypadku SONDy) z zapisanymi taśmami programów, które tworzył P.Roman? Dotyczy głównie KWANT'u ale także innych jego programów.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline cyberas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2023, 15:18 »
Teraz dopiero czytam tą smutną wiadomość :(. Dołączam oczywiście do kondolencji!

Offline kafar

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Lubię księżyc
Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 08, 2023, 17:00 »
@station myślę że należałoby zamówić po prostu wyciąg z archiwum TVP z listą zachowanych nagrań o tym tytule.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kolejna smutna wiadomość...
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 08, 2023, 17:00 »