Autor Wątek: 32 lata temu, 29 września 1989 roku  (Przeczytany 254 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś - tyle że jutro"
32 lata temu, 29 września 1989 roku
« dnia: Wrzesień 29, 2021, 10:23 »
32 lata temu, 29 września 1989 roku, w wypadku samochodowym zginęli Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek, twórcy kultowego programu ,,Sonda".
Jechali do raciborskiej fabryki RAFAKO, gdzie mieli nakręcić jeden z kolejnych odcinków. Tuż przed samym Raciborzem ich Peugeot prowadzony przez Andrzeja Gieysztora zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym Star 200. Kierowca i pasażerowie zginęli na miejscu. Wraz z nimi zakończył się też program SONDA.

Pamiętam, jak "całkiem niedawno" znalazłem w Internecie stronę Tomasza Pycia, gdzie pisał, że właśnie mija 12 lat od zakończenia emisji. A to już 32 lata minęły...

The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 32 lata temu, 29 września 1989 roku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2021, 10:57 »
Warto pamiętać o tej dacie... Czy w tym roku ktoś zapowiadał, że się wybierze w to miejsce pod Raciborzem? (Kilka lat temu była taka relacja).

Offline Radek68

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2021, 14:19 »
Zapowiedzi żadnych nie słyszałem. Dla mnie to dokładnie drugi koniec Polski...
Być może pojawi się tam Krzysiek Osfald (forumowy Osfald), gdyż dość często w tę rocznicę bywał właśnie na miejscy wypadku.
(Jego kanał na YT)

Wiem też, że Piotr Elsoft ma bardzo blisko, ale czy się tam pojawi, to nie mam pojęcia.

Offline Osfald

• Pozdrawiam
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2021, 20:50 »
Jestem, jestem :) Byłem, przygotowuję relację. Dopiero dziś się wybrałem z powodów zawodowych.
W zeszłym roku nie pojechałem bo ruszył remont drogi 935 i miejsce wypadku zmieniło się w bagnisko.

Niestety dziś trudno poznać to miejsce. Droga została zupełnie przebudowana, jej geometria została zmieniona, a w miejscu gdzie był krzyż jest obecnie... ścieżka rowerowa. Na pewno jest bezpieczniej.

PS
Droga nie jest jeszcze ukończona, aby się tam dostać złamałem zakaz wjazdu na budowę ale okazało się, że nie tylko ja :D W jednym miejscu przeprawa jest błotnistym poboczem, jednak da się przejechać bez przeszkód. Duże ciężarówki także tam śmigają.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2021, 21:59 wysłana przez Osfald »
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2021, 20:50 »

Offline Radek68

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2021, 21:44 »
Jestem, jestem :) Byłem
Czyli tak, jak sądziłem. Dziękujemy. :)

Niestety dziś trudno poznać to miejsce. Droga została zupełnie przebudowana, jej geometria została zmieniona, a w miejscu gdzie był krzyż jest obecnie... ścieżka rowerowa.

Faktycznie, miejsce zupełnie nie przypomina tego, które znamy.

Tu zdjęcie (również autorstwa Osfalda) przed przebudową, gdy jeszcze stał krzyż:

A w załączniku fotki z poprzedniego postu, aby nie zginęły z zewnętrznego serwera.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2021, 21:44 »