Autor Wątek: Polskie Towarzystwo Rakietowe  (Przeczytany 19295 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Polskie Towarzystwo Rakietowe
« dnia: Kwiecień 24, 2011, 21:43 »
Nie mamy wciąż wątku o działaniach PTRu. Jeżeli dobrze kojarzę to sprawa założenia odpowiedniego działu trochę została przystopowana (własne forum, brak czasu z naszej strony aby to ustalić, brak czasu Mauzera ;)). Zakładam tymczasowy, ponieważ jest o czym informować. Na początek:

PTR testowało rakiety pod Toruniem

"9 i 10 kwietnia na podtoruńskim poligonie wojskowym odbyły się próby rakietowe Polskiego Towarzystwa Rakietowego. W ciągu dwóch dni odpalono kilkanaście rakiet, w tym trzy naddźwiękowe.

Polskie Towarzystwo Rakietowe, dzięki współpracy z Wojskiem Polskim, zorganizowało w ostatni weekend na toruńskim poligonie, należącym do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, strzelania eksperymentalnych rakiet.

W próbach wzięło udział prawie 30 osób, w tym ograniczona ilość gości - z uwagi na zamknięty charakter spotkania. Prócz członków PTR-u, byli też przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, Studenckiego Koła Astronautycznego czy Copernicus Project. W strzelaniach wzięła też udział dwuosobowa grupa Austriaków z Salzburga.

Na dwa dni Wojska Lądowe oddały uczestnikom do dyspozycji toruński poligon, zapewniając również zabezpieczenie wozem Wojskowej Straży Pożarnej. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zamknęła nad nim przestrzeń powietrzną do wysokości 5 km. Umożliwiło to testowanie dużych konstrukcji, co było głównym celem spotkania.

Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych - porywistego wiatru - w ciągu dwóch dni udało się przeprowadzić starty kilkunastu amatorskich rakiet. Wszystkie były rakietami wielokrotnego użytku, tj. powracały na ziemię na spadochronach. Nie wszystkie rakiety wykonały w pełni swoje misje: "Biedronka", mimo jednego udanego startu w sobotę, rozbiła się podczas drugiego lotu w niedzielę (z powodu usterki mechanizmu wyrzucania spadochronu), inna rakieta, "Anihilacja" w sobotę wykonała swój pomyślny 6. start, ale w trakcie 7., z powodu zastosowania innego, mało wydajnego silnika i dostania się piasku w prowadnicę rakiety, nie opuściła wyrzutni."

Dalszy ciąg relacji w artykule na kosmonaucie.

Zapis ze startu rakiety BOS-1 :


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2011, 23:54 »
Trzeba przyznać, że PTR wprowadza nową jakość do polskich grup astronautycznych. Mam nadzieję, że obecne (już niemałe!) dokonania to tylko przedsmak tego co nas czeka w perspektywie kilku najbliższych lat! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2011, 23:12 »
PTR - podsumowanie prac z rakietą RTP4

"Rok 2011 jest wyjątkowo udany dla PTR - dokonano wielu testów rakiet, z których kilka przekroczyło prędkość dźwięku. Jedną z najciekawszych konstrukcji zbudowanych przez PTR nosi nazwę RTP4. Podsumowanie konstrukcji oraz dokonań tej rakiety zostało niedawno opublikowane na stronach Polskiego Towarzystwa Rakietowego."

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2011, 09:20 »
Mam pytanie. Czy PTR jest następcą Komitetu Garażowych Rakietników? Czy to organizacja całkiem nowa?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2011, 09:20 »

velo

  • Gość
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2011, 22:05 »
Z tego co wiem, to całkiem nowa ekipa

KGR skończyło się na początku lat dwutysięcznych wrasz z śmiercią Tomasza "KtoZa" Kobaka

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 24, 2012, 10:34 »
Test silnika HP 127 w ramach projektu rakiety eksperymentalnej RTP5

"Udany test naziemny silnika oznaczonego numerem HP 127 rozpoczyna przygotowania do piątego już projektu Rocket Team Poland.

Grupa PÓŁNOC Polskiego Towarzystwa Rakietowego pracuje obecnie nad nową rakietą eksperymentalną RTP 5 zdolną docelowo osiągnąć pułap 10 kilometrów.

Silnik HP127 jest prototypem najmniejszej wersji silnika średnicy 100 mm z wkładem paliwowym długości 30cm i impulsie całkowitym około 5[kNs]. Na razie pozwoli on rakiecie na uzyskanie pułapu około 5 km przy prędkości maksymalnej około 1,5 Ma w locie planowanym na maj 2012 roku.



Docelowy silnik ma być czterokrotnie dłuższy i pozwoli jak sądzą konstruktorzy zakończyć projekt RTP uzyskaniem pułapu 10 km.

Główną zaletą silnika a jednocześnie trudnością do pokonania jest długi czas pracy sięgający 8 sekund przy ciśnieniu roboczym w komorze spalania dochodzącym do 8 [MPa]. Prezentowany silnik posiada ciąg średni ponad 600 [N], natomiast silnik docelowy ma wygenerować ciąg średni na poziomie 2500 [N].

(PTR)"

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2012, 17:46 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2012, 18:21 »
Mam takie pytanie. Co jest (jak na razie  ;) ) ostatecznym celem do osiągnięcia przez PTR? Rakiety meteorologiczne i sondażowe czy też dostęp do orbity?  Bo jak myślę, te małe rakiety tutaj na wątku prezentowane zapewne nie są szczytem marzeń PTR?  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2013, 12:53 »
Dzieje się u PTR!

Ostatnio przetestowali dwukrotnie napęd hybrydowy. W ostatnią sobotę (09.02.2013):
http://www.kosmonauta.net/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/5115-2013-02-13-ptr-1
oraz dziś. Obie próby wyglądają na udane. :)

Nagranie z dzisiejszej próby:
http://rakiety.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=149

LooZ^

  • Gość
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 16, 2013, 13:34 »
Kompletnie się na tym nie znam ;) Jak to się ma pod względem możliwości do rakiet wojskowych, np przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom? Da się to jakoś porównać?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 02, 2016, 23:55 »
Pasjonaci rakiet amatorskich na zlocie w Toruniu
PIĄTEK, 30 WRZEŚNIA 2016, 19:07

Polskie Towarzystwo Rakietowe organizuje po raz siódmy ogólnopolski zlot modelarzy rakiet dużej mocy pod nazwą „Festiwal Meteora”. W tym roku odbywa się w dniach 1-2 października br. na poligonie wojskowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Polskie Towarzystwo Rakietowe organizuje w dniach 1-2 października br. siódmą edycję ogólnopolskiego zlotu modelarzy rakiet dużej mocy pod nazwą „Festiwal Meteora”. Wydarzenie będzie miało miejsce na poligonie wojskowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Start imprezy zaplanowano na sobotę o godz. 9:00 w okolicy Twierdzy Toruń, Fortu XII im. Józefa Bema. Uczestnicy festiwalu przejdą w jego trakcie na miejsce startowe, gdzie zostaną zaprezentowane lotne modele rakiet amatorskich.

W niedzielę, czyli drugi dzień imprezy, uczestnicy pikniku będą wykonywać w przypisanym miejscu loty rakiet na wyższym pułapie, powyżej 7 tys. metrów. Tego dnia – w godzinach od 9:00 do 19:00 – będą testowane rakiety eksperymentalne „cięższego kalibru”. Planowana jest próba pokonania rekordu polski w wysokości lotu, który należy do rakiety K1xH (pułap z akcelerometru 8089 m) krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Wciąż nie pobity pozostaje też rekord prędkości lotu 2,7 Ma, który należy do rakiety H1 Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

W festiwalu wezmą udział miłośnicy rakiet z całej Polski, m. in. z Siedlec, Stargardu, Krakowa oraz z Białegostoku. Wśród zespołów zainteresowanych udziałem w imprezie jest także ekipa Infinity, twórcy modelu rakiety sondującej wielokrotnego użytku. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/460404,pasjonaci-rakiet-amatorskich-na-zlocie-w-toruniu

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2016, 20:24 »
Potwierdzenie rekordu Polski. Rakieta amatorska poleciała na ponad 12 tys. m
DZISIAJ, 28 LISTOPADA, 16:03

Konstruktorzy rakiety eksperymentalnej K1-X oficjalnie potwierdzili pobicie rekordu Polski w wysokości lotu rakiet amatorskich, które miało miejsce w dniu 16 października 2016 na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Rakieta osiągnęła pułap 12 200 m.

W dniach 15-16 października na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim, na pasie taktycznym „Mielno” odbyła się coroczna impreza Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE), której organizatorem było Polskie Towarzystwo Rakietowe.

W drugim dniu wydarzenia miał miejsce start rakiety K1-X skonstruowanej przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Pierwsze komunikaty mówiły o osiągnięciu wysokości 12 308 metrów, a nawet 14 tys. m (wg wskazań akcelerometra).

Konstruktorzy rakiety, w komunikacie przesłanym do redakcji Space24.pl podali, że po analizach danych telemetrycznych okazało się, że nowy rekord Polski w lotach eksperymentalnych rakiet amatorskich to pułap 12 200 metrów. Tym samym poprzedni rekord z w kwietnia 2015 r. ustanowiony także przez rakietę K1-X został pobity o 4 200 metrów. Sukces jest podwójny, ponieważ rakieta przekroczyła umowną granicę 10 km, którą ustawili sobie jako poprzeczkę do pokonania konstruktorzy amatorskich rakiet dużej mocy. Przy okazji jest to najwyższy lot polskiej rakiety cywilnej od czasów rakiet meteorologicznych „Meteor”.

Do rekordowego lotu rakieta wystartowała w konfiguracji K1-Xh 2k, czyli z silnikiem hybrydowym i dwoma silnikami startowymi  na paliwo stałe (Solid Rocket Booster) po bokach. Jest to rozwinięcie wcześniejszej udanej konstrukcji wielokrotnego użytku. Był to zarazem ósmy start rakiety z projektu K1-X. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/499825,potwierdzenie-rekordu-polski-rakieta-amatorska-poleciala-na-ponad-12-tys-m
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2016, 20:27 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 11, 2018, 12:20 »
Loty Rakiet Eksperymentalnych – wiosna 2018
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 10 CZERWCA 2018

Polskie Towarzystwo Rakietowe zorganizowało 28 kwietnia wiosenną edycję Lotów Rakiet Eksperymentalnych.

Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE), zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) odbyły się 28 kwietnia na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim. W wiosennym LRE wzięli udział modelarze PTR, zespół z Holandii oraz studenci z Politechniki Warszawskiej (PW).



LRE – wiosna 2018 / Credits –Polskie Towarzystwo Rakietowe
(...)
https://kosmonauta.net/2018/06/loty-rakiet-eksperymentalnych-wiosna-2018/
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2021, 15:48 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 24, 2018, 21:41 »
Czy coś wiadomo o kolejnych lotach PTR?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 04, 2019, 08:35 »
Odgrzebuje bo pojawiło się nagranie z testu silnika:


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polskie Towarzystwo Rakietowe
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 04, 2019, 08:35 »