Autor Wątek: Stratolaunch System  (Przeczytany 66591 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Stratolaunch System
« dnia: Grudzień 13, 2011, 20:54 »
Stratolaunch Systems - czyli dwaj wizjonerzy, Paul Allen i Elon Musk, łączą siły!

Witryna projektu

Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2011, 21:53 »
Ciekawa koncepcja - szczególnie, że ostatnio na forum mieliśmy dość gorącą dyskuję częściowo na ten temat. :) Ciekawe, co z tego wyniknie za kilka lat.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2011, 22:56 »
Ciekawe, tutaj:
http://spaceflightnow.com/news/n1112/13stratolaunch/
napisali, że w ten projekt będzie się też bawił Mike Griffin  :)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2011, 23:38 »
Czyli WK2 z ładunkiem orbitalnym przypiętym do rakietki zamiast SS2. Dlaczego nie wzięli do spółki Scaled Composites, który zrobił już taki samolot?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2011, 23:38 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2011, 23:58 »
Dlaczego nie wzięli do spółki Scaled Composites, który zrobił już taki samolot?
No przecież wzięli:)Nawet logo tej firmy stylizowane jest na Scaled Composites
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2011, 00:01 wysłana przez alnitak »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 14, 2011, 08:47 »
Dlaczego nie wzięli do spółki Scaled Composites, który zrobił już taki samolot?
No przecież wzięli:)Nawet logo tej firmy stylizowane jest na Scaled Composites

Prawda... Zreszta podejrzewam, że udział Scaled Composites będzie znaczny w tym przedsięwzięciu, chociaż Rutan jest już na emeryturze. Bo o ile dobrze pamiętam, to Allen był głównym sponsorem SS1/WK1?

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2011, 09:08 »
Dlaczego nie wzięli do spółki Scaled Composites, który zrobił już taki samolot?
No przecież wzięli:)Nawet logo tej firmy stylizowane jest na Scaled Composites

Prawda... Zreszta podejrzewam, że udział Scaled Composites będzie znaczny w tym przedsięwzięciu, chociaż Rutan jest już na emeryturze. Bo o ile dobrze pamiętam, to Allen był głównym sponsorem SS1/WK1?
Z linku od Waldka wynika że Scaled C.daje samolot,SpaceX rakiete a Dynetics integruje to w całość.Pierwsze loty nosiciela ok 2016r.Choc ja bym sie zbytnio tym nie ekscytował,to kolejny w ostatnim czasie pomysl na zmniejszenie kosztow wynoszenia ładunku w kosmos a jak wiemy od pomyslu do realizacji baaardzo daleka droga.Jak na razie widzimy ciagłe opoznienia w realizacji COTS czy lotów suborbitalnych SS2.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2011, 09:35 »
Fiu fiu 13,5 t na LEO. To jakieś 400 kg na księżyc a może nawet jakaś prosta misja na marsa. I znów jest komu kibicować. Szkoda tylko, że to wszystko się tak odwleka...  ::)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2011, 10:56 »
To ma być z grubsza Falcon 9 wynoszony przy pomocy przeskalowanego WhiteKnightTwo. Udźwig nie jest imponujący, ale jest inna korzyść - operowanie z lotniska (nie potrzeba wyrzutni) i lot na orbitę o dowolnej inklinacji.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2011, 17:25 »
To ma być z grubsza Falcon 9 wynoszony przy pomocy przeskalowanego WhiteKnightTwo. Udźwig nie jest imponujący, ale jest inna korzyść - operowanie z lotniska (nie potrzeba wyrzutni) i lot na orbitę o dowolnej inklinacji.

He he Ciekawa sprawa. Ja bym powiedział, że to jest taki podniebny Sea Launch  ;D
Czego to ludzie nie wymyślą  :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2011, 20:27 »
Zajrzałem na stronę projektu http://www.stratolaunch.com/ jak i na dostępny tam presskit http://www.stratolaunch.com/presskit/Download_PressKit.pdf. Rzeczywiście - przedsięwzięcie imponujące rozmachem. I co ważniejsze, po zgromadzonych środkach jak i potencjale, w tym ludzkim, można oczekiwać, że ma szanse na realizację!



Konsorcjum założył Paul G. Allen, współzałozyciel Microsoftu, jeden z najbogatszych ludzi świata. Znalazłem go na liście miesięcznika Forbes na 57. miejscu na liście najbogatszych: http://www.forbes.com/wealth/billionaires#p_6_s_arank_-1__-1 z majątkiem 13,5 mld USD! (Jeff Bezos jest na 30. pozycji z 18,1 mld.). To on sfinansował Burta Ruttana, legendarnego konstruktora, który zbudował SpaceSpipOne i WhiteKnightOne, które w 2004 roku zdobyły nagrodę Ansari X-Prize za załogowy lot suborbitalny.

Teraz Allen wyłożył podobnież 200 mln USD na nowe przedsięwzięcie (nie znalazłem potwierdzenia tej sumy, ale przewija się). Konsorcjum składa się z trzech firm:



Scaled Composites - dostarczy samolot, który będzie wynosił rakietę na wysokość kilkunastu km,
SpaceX - dostarczy rakietę, która podwieszona pod samolot będzie wynosiłam ładunek na orbitę (oparta na Falcon 9)
Dynetics - będzie przeprowadzał integrację całości.

Samolot będzie wyposażony w sześć potężnych silników odrzutowych Boeinga 747, rozpiętość skrzydeł będzie wynosiła ok. 115 m. Pas startowy będzie musiał mieć przynajmniej 3,6 km długości. Samolot będzie wznosił się z ładunkiem na wysokość ok. 24 10 km. Co ciekawe, Burt Rutan, choć na emeryturze, będzie osobiście zaangażowany w ten projekt! Wydaje mi się, że to jeden z najważniejszych aktywów spółki!

Rakieta wystrzeliwana spod samolotu na orbitę to Falcon 9 firmy SpaceX. Tym samym Elon Musk próbuje wszelkich możliwych technik wynoszenia ładunku na orbitę: klasyczną wielostopniową rakietę już używa z powodzeniem (choć miał na początku kłopoty z Falconem 1), niedawno ogłosił prace nad odzyskiwalnym pierwszym członem Falcona 9 (projekt Grasshoper), teraz zaś będzie podwieszał rakietę pod samolot, ale to już chyba nie za swoje pieniądze tylko Allena, przynajmniej w sporej części.

O firmie Dynetics dotychczas nie słyszałem, ale ponoć ma dobre doświadczenia rekomendacje.

Konsorcjum przewodzą: Paul G. Allen oraz Gary L. Wentz - CEO i Susan G. Turner - COO. natomiast w skład Zarządu konsorcjum wchodzą: Burt Rutan (Scaled Composites) - jedna z kluczowych postaci projektu, Mike Griffin - były administrator NASA! druga z gwiazd SL, Dave King (Dynetics), Gwynne Shotwell (SpaceX), Chris Purcell (Vulcan Inc.).

Skład konsorcjum, instytucjonalny jak i osobowy, oraz znajdujące się w nim pieniądze, wskazują, że rzecz może się udać. Jednak na jakiekolwiek realne efekty musimy poczekać...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2011, 22:44 wysłana przez JSz »

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 14, 2011, 20:34 »
A wiadomo coś więcej o samym samolocie? na animacji to wygląda jak dwa kadłuby 747 i to w dużej wersji. 744?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2011, 20:45 »
Na NSF jest mnóstwo różnych domysłów, ale faktów na stronie projektu i w presskicie właściwie nie ma więcej niż wyżej podałem - podałem też adresy.
Nie znam się na samolotach ale myślę, że dwukadłubowca nie da się tak prosto złożyć z dwóch zwykłych samolotów. A jeśli Rutan będzie to projektował, to pewno nie pójdzie na skróty.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2011, 20:50 »
Samolot będzie wznosił się z ładunkiem na wysokość ok. 24 km. Co ciekawe, Burt Rutan, choć na emeryturze, będzie osobiście zaangażowany w ten projekt! Wydaje mi się, że to jeden z najważniejszych aktywów spółki!

Rakieta wystrzeliwana spod samolotu na orbitę to Falcon 9 firmy SpaceX.
Wysokość startu to okolice 10 km, rakieta to nie Falcon 9 lecz jego "pochodna" (nie będą na tyle podobne aby je utożsamiać).

Tym samym Elon Musk próbuje wszelkich możliwych technik wynoszenia ładunku na orbitę: klasyczną wielostopniową rakietę już używa z powodzeniem (choć miał na początku kłopoty z Falconem 1), niedawno ogłosił prace nad odzyskiwalnym pierwszym członem Falcona 9 (projekt Grasshoper), teraz zaś będzie podwieszał rakietę pod samolot, ale to już chyba nie za swoje pieniądze tylko Allena, przynajmniej w sporej części.
Z tego co rozumiem zarówno SpaceX, Scaled jak i Dynetics to po prostu podwykonawcy.

Cytat: eRKa link=topic=846.msg33601#msg336 01 date=1323851746
Fiu fiu 13,5 t na LEO.
13500 funtów (~6100 kg). Klasa wycofywanej Delty II i budowanego Antaresa OSC. Za dużo na małe satelity na LEO, za mało na komsaty na GEO.

Ciekawostka: to nie pierwsze zaangażowanie Rutana w start z powietrza na orbitę - zaprojektował on skrzydło Pegasusa.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2011, 21:01 »
Samolot będzie wznosił się z ładunkiem na wysokość ok. 24 km. Co ciekawe, Burt Rutan, choć na emeryturze, będzie osobiście zaangażowany w ten projekt! Wydaje mi się, że to jeden z najważniejszych aktywów spółki!

Rakieta wystrzeliwana spod samolotu na orbitę to Falcon 9 firmy SpaceX.
Wysokość startu to okolice 10 km, rakieta to nie Falcon 9 lecz jego "pochodna" (nie będą na tyle podobne aby je utożsamiać).

Sprawdź w presskicie: 1.300 NM to ok. 24 km
Oczywiście, że to nie wprost F9! Wg presskitu: "SpaceX’s multi-stage booster is derived from the company’s Falcon 9 rocket."

Tym samym Elon Musk próbuje wszelkich możliwych technik wynoszenia ładunku na orbitę: klasyczną wielostopniową rakietę już używa z powodzeniem (choć miał na początku kłopoty z Falconem 1), niedawno ogłosił prace nad odzyskiwalnym pierwszym członem Falcona 9 (projekt Grasshoper), teraz zaś będzie podwieszał rakietę pod samolot, ale to już chyba nie za swoje pieniądze tylko Allena, przynajmniej w sporej części.
Z tego co rozumiem zarówno SpaceX, Scaled jak i Dynetics to po prostu podwykonawcy.

A z tego co ja rozumiem, to konsorcjum.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stratolaunch System
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2011, 21:01 »