Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 213552 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 24, 2016, 09:32 »
Przecież SpaceX jest w stanie wylądować swoją rakietą z dokładnością do kilkudziesięciu cm. może metra dwóch. Więc  chyba nie jest to aż takie trudne w obecnych czasach.

Co innego lądowanie na naszej pięknej planecie a co innego lądowanie powiedzmy 4 "kapsuł" w niedalekiej odległości od siebie na "dalekim ciele niebieskim".

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 24, 2016, 09:52 »
Przecież SpaceX jest w stanie wylądować swoją rakietą z dokładnością do kilkudziesięciu cm. może metra dwóch. Więc  chyba nie jest to aż takie trudne w obecnych czasach.

Co innego lądowanie na naszej pięknej planecie a co innego lądowanie powiedzmy 4 "kapsuł" w niedalekiej odległości od siebie na "dalekim ciele niebieskim".

Do tego - ważny wcześniejszy komentarz - musi to być sprzęt wielokrotnego użytku. A to oznacza znacznie wyższy stopień  bezpieczeństwa niż przy lądujących rakietach. Pierwszy stopień F9 po locie jest sprawdzany przez specjalistów na Ziemi - w przestrzeni kosmicznej, z dala od naszej planety taka inspekcja musi być automatyczna. Nikt nie wsadzi ludzi do lądownika, który może się rozwalić przy lądowaniu - jak na razie SpaceX ryzyko rozwałki F9 podczas lądowania ma wkalkulowane.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 24, 2016, 13:26 »
Na pewno, ale wydaje mi się że w dużej mierze jest to kwestia postawienia odpowiedniego celu. Kilka lat temu ludzie raczej nie spodziewali się, że rakiety będą lądowały z dość dużą precyzją. Myślę że jeśli ktoś postanowi że na księżycu trzeba lądować z dokładnością do kilku metrów, to się to zrobi.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 24, 2016, 23:37 »
Co innego lądowanie na naszej pięknej planecie a co innego lądowanie powiedzmy 4 "kapsuł" w niedalekiej odległości od siebie na "dalekim ciele niebieskim".

Łatwiej precyzyjnie wylądować na Księżycu niż na Ziemi.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 24, 2016, 23:37 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 24, 2016, 23:45 »
Co innego lądowanie na naszej pięknej planecie a co innego lądowanie powiedzmy 4 "kapsuł" w niedalekiej odległości od siebie na "dalekim ciele niebieskim".

Łatwiej precyzyjnie wylądować na Księżycu niż na Ziemi.

Borysie, o ile oczywiście chyba jest wystarczająco dużo terenu do lądowania w rejonie bazy itp? Czyli jakieś ekhm wybetonowanie odpowiedniego obszaru dla lądowań?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 25, 2016, 01:21 »
Łatwiej precyzyjnie wylądować na Księżycu niż na Ziemi.

Borysie, o ile oczywiście chyba jest wystarczająco dużo terenu do lądowania w rejonie bazy itp? Czyli jakieś ekhm wybetonowanie odpowiedniego obszaru dla lądowań?

Bez wiatru i przy znacznie niższych przyspieszeniach lądowanie będzie dużo bardziej precyzyjne niż na Ziemi. IMO wystarczająco precyzyjne, by bezpośrednio dokować do śluzy, podobnie jak na ISS. Tak samo zresztą ma lądować pierwszy stopień MCT na Ziemi - bez nóg, bezpośrednio w gnieździe platformy startowej.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 25, 2016, 11:26 »
Borysie - ja tutaj bardziej mam na myśli lokalne warunki do lądowania - z uwagi na lokalne kratery i kamulce oraz nachylenie terenu wielkość obszaru dla lądowania może być bardzo mała albo też lądowniki by musiały lądować coraz dalej od siebie i od jakiejś bazy.

Swego czasu - to jeszcze za Constellation - ktoś z NASA proponował "wybetonowanie" lądowiska obok takiej bazy, żeby lądowniki mogły lądować obok siebie i jednocześnie nie stwarzać ryzyka dla innych (pył, pewnie mniejsze kamulce itp.). I wówczas rzeczywiście precyzyjne lądowania by były możliwe na "masową skalę".

W zasadzie taki pierwszy lądownik mógłby zabrać ze sobą łazik z dużą soczewką i przy pomocy promieni słonecznych zrobić takie miejsca do lądowania. ;)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 25, 2016, 15:49 »
Borysie - ja tutaj bardziej mam na myśli lokalne warunki do lądowania - z uwagi na lokalne kratery i kamulce oraz nachylenie terenu wielkość obszaru dla lądowania może być bardzo mała albo też lądowniki by musiały lądować coraz dalej od siebie i od jakiejś bazy.

Toż piszę, że dzięki wysokiej precyzji lądownik mógłby siadać na śluzie niczym Progress na węźle ISS. Co więcej, lądownik nie musi być smukłą pionową świecą, która przewróciłaby się przy najmniejszym przechyle. Niski lądownik z szeroko rozstawionymi łapami będzie stał pewnie nawet przy kilkudziesięciostopniowym nachyleniu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 25, 2016, 23:48 »
Hmm - takie formy automatycznego cumowania z bazą a potem powrotu na orbitę mają sens. Ja myślałem o czymś innym - niezależnie od tego jak wiele odzyskiwalnych statków by obsługiwało taką bazę po jej budowie, część która by była dostarczona/zbudowana pewnie taka by już nie była. I na nie potrzeba odpowiedniej przestrzeni do lądowania.

Wydaje mi się też, że pewnie jakieś pojazdy ratunkowe czy zapasowe też by musiały gdzieś stać. I tak się robi taki księżycowy parking - to miałem na myśli. :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 27, 2016, 21:14 »
Hmm, czyli Borys widzisz wizję podobną do 2001?
Z lądowaniem na dedykowanej platformie/śluzie?

Hmm, a taki lądownik nie oznacza konieczności wprowadzenia rakiet nośnych o większej średnicy osłony ładunkowej ze względu na rozmiary lądownika? Niby w planach jest chyba 10 metrów, ale to jest wystarczające? W sumie nie zastanawiałem się nad tym. Ile właściwie chcą osadzić ładunku za jednym razem?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 03, 2017, 17:07 »
Hmm, czyli Borys widzisz wizję podobną do 2001? Z lądowaniem na dedykowanej platformie/śluzie?

To by umożliwiło prosty rozładunek, a to właśnie rozładunek będzie podstawowym problemem, nie lądowanie. Lądownik z odpowiednio nisko położonym środkiem ciężkości wyląduje spokojnie na kilkudziesięciostopniowym stoku pełnym głazów. Pytanie, co potem? Jeżeli ładunek będzie umieszczony na czubku rakiety, to potrzebne będą dźwigi i pochylnie by go ściągnąć, dodatkowo całość wymagać będzie wielokrotnego EVA. Podobnie z załadunkiem. Dlatego albo ładownia będzie umieszczona pod spodem lądownika, albo cały stopień będzie lądował na boku. Jeżeli dałoby się wylądować bezpośrednio na śluzie, to tym lepiej.

BTW, ktoś powinien spytać Muska o rozładunek jego marsjańskiej rakiety:

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 03, 2017, 17:14 »
Gdzieś, albo na filmiku z Space X albo w filmie serii Mars widziałem, jak z statku międzyplanetarnego podobnego do ITS/MCT wysuwa się pomiędzy łapami winda, którą astronauci dojeżdżają z statku na powierzchnię.
Nie chc myśleć co będzie jak winda się zatnie  :P Powinni zrobić drabinkę na wypadek awarii windy. Tylko, że takie każdorazowe schodzenie drabiną z poziomu kilku pięter może być męczące  :P

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 03, 2017, 19:52 »
Nie chc myśleć co będzie jak winda się zatnie  :P Powinni zrobić drabinkę na wypadek awarii windy. Tylko, że takie każdorazowe schodzenie drabiną z poziomu kilku pięter może być męczące  :P

Schodzenie jeszcze ujdzie, ale później trzeba wrócić na pokład - być może z ciężkim ładunkiem na plecach.

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 03, 2017, 20:00 »
Albo ze skręconą nogą lub ręką  :P O gorszym scenariuszu już nie wspominam. Zubrinowski Hab na ilustracjach to ma porządną rampę i nawet na czworaka  ;) da się wejść lub wczołgać do lądownika.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 20, 2017, 12:56 »
Były kosmonauta Oleg Kotow, obecnie szef programów załogowych w CNIIMASZ-u, powiedział trochę na temat planowanej stacji cis-lunar:

- obecnie stację tę widzi się jako mały obiekt umieszczony na wydłużonej eliptycznej orbicie Księżyca,
- będzie składać się z 3-4 modułów,
- załoga ma być 4-osobowa,
- pobyty na stacji będą trwały 30-360 dni,
- misje załogowe będą przeprowadzane raz na rok.

Energia proponuje rozpoczęcie budowy z końcem 2022, a pierwsza załogę wysłać tam w pierwszej połowie 2025,

Natomiast nasz ulubieniec, wicepremier Rogozin powiedział, że rozpoczęto prace nad dokumentacją techniczną super-ciężkiej rosyjskiej rakiety, która umożliwi budowę takiej stacji. Na razie jednak projekt stacji opiera się na SLS.

Źródło: http://tass.com/science/918631

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 20, 2017, 12:56 »