Autor Wątek: "Polak potrafi"  (Przeczytany 4217 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
"Polak potrafi"
« dnia: Wrzesień 06, 2010, 19:32 »
Przed chwilą zasłyszałem w zapowiedzi. W Wiadomościach na TVP1 za chwilę nadadzą jakiś materiał o polskiej rakiecie, z tego co zdążyłem zobaczyć.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2010, 19:58 »
Rakietowe modelarstwo :) Całkiem całkiem ta Ariane.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2010, 20:05 wysłana przez Mikkael »
GG 8698011

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2010, 20:06 »
Tak, zdobył jakąś wysoką nagrodę w ostatnim Pucharze w modelarstwie 'kokosmicznym' :)

Model Arianki bardzo fajny, sporo szczegółów, no ale skoro zajął wysokie miejsce to model musiał być super dokładny. Co oni tam za start pokazywali jakiejś starej Ariane (Ariane 4 bodajże).

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2010, 20:06 »
No ładne cacka, śliczna ta Ariane. A w kolekcji widziałem jeszcze całkiem ładnego Saturna ;)

Nutka pesymizmu: te aluzje o polskich rakietach kosmicznych  ::) ::) ::)

P.S. Mauzer - znasz li tych ludzi? :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2010, 20:06 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2010, 20:08 »
Nutka pesymizmu: te aluzje o polskich rakietach kosmicznych  ::) ::) ::)

Ano, szkoda że tylko w modelarstwie jesteśmy najlepsi ???

Modelarzem jest pan Wojciech Krzywiński, tutaj jakiś artykuł o nim z czerwca - link.


Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2010, 21:55 »
Napiszę troszkę inny post.

Ano, szkoda że tylko w modelarstwie jesteśmy najlepsi ???

W Polsce to tak zawsze...
Najlepsi w modelarstwie, najlepsi (albo prawie) w młodzieżowej piłce nożnej, najlepsi w lataniu samolotami, ale tymi najmniejszymi (PZL-104 WILGA)...

Mój post - wbrew pozorom - wcale nie służy malkontenctwu. Wręcz przeciwnie. Już wyjaśniam.
Chodzi o to, aby nasza mądra, pełna zapału, inteligentna młodzież miała dobre wzorce, autorytety, cele i pragnienia.
A co ma? W TV... czysta porażka. To może w misyjnej TVP? Tam jest jeszcze gorzej!

W latach 70' i 80' była SONDA. Było to dla nas okno na wiedzę, oaza inteligencji i poznania.
Program mądry, popularno-naukowy, zasiewający zainteresowanie fizyką, astronomią...
A dziś? Co jest (lub może być) odpowiednikiem?

Według mnie tylko... Internet.
Oraz mądrzy ludzie kryjący się za nim.

Ale nie ten bezkrytyczny, z durnymi stronami. W Internecie trzeba umieć wybierać, nauczyć się, co znajdować i gdzie.
Kto ma tego nauczyć?
Moim zdaniem tylko inteligentni młodzi ludzie, którym "się chce".
Bo co TVP nam serwuje?
Wypowiedź jednego z dyrektorów TVP:
"Myśleć? Chyba żartujecie, to ma się sprzedawać, a nie uczyć myślenia!"
Inny chciał sprzątnąć dobranocki, bo "trzeba w tym paśmie konkurować z innymi TV!"

Od kogo to zależy? Dziś od (sorry, bez cenzury, ale inaczej nie można) DUPKÓW w TVP, rządu (tego czy tamtego), prasy...
Ale jutro?
OD WAS droga młodzieży!
Nie wiem jak mogę Was do tego przekonać.

Bardzo pompatycznie to wszystko brzmi, ale tak naprawdę jest.

"Razem, młodzi przyjaciele!...
W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele"

więcej:
ODA DO MŁODOŚCI

Chyba trochę przesadzam, ale coś jest na rzeczy... :)


« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2010, 22:28 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2010, 03:07 »
Nie sposób się z tym nie zgodzić Radku, inspirujesz mnie do bardziej dynamicznego działania na obecnym polu :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2010, 13:00 »
Ano niestety, obecny poziom telewizji jest straszny. Główne zarzuty kieruję w sumie pod adresem Telewizji Publicznej bo realizacja misji edukacyjnej leży w jej gestii, a nie stacji komercyjnych. Zastanawiam się jakie będzie pokolenie wychowane na teledurniejach i reality show... ale zważywszy na ciągły spadek zainteresowania nauką chyba przyszłość nie wygląda dobrze...

Offline Leszek Szamocki

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 102
  • Elen sila lumenn omentielvo.
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2010, 15:14 »
Nie trzeba nic przewidywać. Wystarczy przyjrzeć się wynikom ankiet badających średni poziom wiedzy ogólnej i technicznej np. w USA. Oni zaczęli ze 30 lat wcześniej i teraz tam jak na dłoni widać, czym kończy się wciskanie ludziom 24h / dobę papki medialnej. Z drobną różnicą, że ich system edukacji odławia, szczelnie chroni i dba o rozwój tego drobnego odsetka który całkiem jeszcze nie zgłupiał i wybija się ponad przeciętną. Natomiast nasz system edukacji oraz finansowania nauki, dzielnie podąża tym samym kursem co media publiczne, i równa wszystko "w dół"...
Pozdrowienia z Redy, N 54°36'39", E 18°21'25"

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 07, 2010, 16:38 »
Natomiast nasz system edukacji oraz finansowania nauki, dzielnie podąża tym samym kursem co media publiczne, i równa wszystko "w dół"...

Chyba idzie "w dół", ale z tym finansowaniem to chyba nie prawda do końca. Ostatnio była jakaś akcja marketingowa z promocją dalszego studiowania matematyki ( i innych przedmiotów ścisłych chyba ). Ponoć poszło na to ponad 100 mln zł. :P

Ja nigdy nie traktowałem TVP jako telewizji edukacyjnej (młody rocznik jestem) i nigdy ten kanał u mnie w domu nie był oglądany. Natomiast na szczęście ramówka jest ciekawsza i sam np. przed wakacjami oglądałem dużo programów inżynieryjnych na NG przykładowo.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:42 »
Chyba idzie "w dół", ale z tym finansowaniem to chyba nie prawda do końca. Ostatnio była jakaś akcja marketingowa z promocją dalszego studiowania matematyki ( i innych przedmiotów ścisłych chyba ). Ponoć poszło na to ponad 100 mln zł. :P

Z tym to chyba była grubsza afera w ogóle, bo te 100 mln złotych poszło ponoć na krótkie filmiki na jednej z mniejszych stacji telewizyjnych, gdzie takie nakłady by wystarczyły na całodniowe teksty propagandowe... :P

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:32 »
stan telewizji publicznej nie podlega dyskusji, ale nie do końca zgadzam się z resztą. W dzisiejszych czasach z dostępem do internetu zdobywanie wiedzy to tak naprawdę kwestia chęci. Jeżeli ktoś nie chce wiedzieć coś więcej to żadne reformy tego nie zmienią.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:39 »
Ale ile masz informacji o sukcesach, o prowadzonych doświadczeniach o możliwościach polskiej nauki? Tyle co nic. Informacje jeśli jakieś są to tylko jak nas dostrzega na arenie międzynarodowej i wtedy masz jakieś 60 sekund gadania w wiadomościach jacy to my genialni jesteśmy - mistrzowie świata.

Kiedyś rolę takich informacji o tym co się dzieje w polskiej nauce pełniło Laboratorium, ale nawet to zdjęli.

Zresztą zawsze tak jest. Jesteśmy świetni i wspaniali tylko szkoda, że nie w tym w czym powinniśmy. Zaśmiałbym się, gdyby to nie było takie żałosne...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: "Polak potrafi"
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:39 »