Autor Wątek: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk  (Przeczytany 7236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 19, 2020, 10:29 »
* kanarkusmaximus: calsky.com - o tej stronie jeszcze nie słyszałem, dopiero sie zaczynam orientować w tematyce rozeznawania satelit, ale dziekuje za kolejną wskazówke do obadania :)
* Tomir: ciesze sie że udało Ci się je rozszyfrować, dziękuje :) A ta mapka przelotu który przedstawiłeś, jakiego programu dotyczy? Widze że w miare dobrze oceniłem "na oko" ich jasność jako ok. 6+ mag. W sumie widać ten przelot było momentami gołym okiem.
*suchy: już troche rozpracowłem angielską wersje Stellarium, ale dobrze wiedzieć że jest i polska. Próbowałem jednak ustawić date i czas aby mi pokazało tego satelitę w gwiazdozbiorze Kasjopei, którego pochodzenie wyjaśniłeś, ale niestety w Stellarium nie pokazało mi go tam. Czy możesz mi podpowiedzieć jakie funkcje mam włączyć, by mi Stellarium pokazywał także takie niemal stojące w miejscu satelity? Jeśli chodzi o gramatyke to spróbuje zapamiętać, choć problem jest też w tym że po 10 latach życia na Słowacji, łapie sie czasem na tym że słowackie formowanie zdań i wypowiedzi, wbija mi sie na polskie słownictwo (a niekiedy nawet sie nie łapie). Przed 1000 lat oba języki były prawie identyczne, podobnie jak forma wypowiedzi, także już troche sie na mnie nalepiło tej pra-gramatyki :) O tym weteranie z Holandii jeszcze nie słyszałem, ale dobrze wiedzieć, sprawdze jaki ma sprzęt bo sam dąże do doszlifowania swojego by wyłapywał jak najdrobniejsze szczegóły.
* poniżej  prezentuje kolejne nagranie które mnie zastanawiaka - to z pewnością też jakiś satelita, choć zdziwiło mnie to jak on odbija światło, bo są to szybkie urywane białe błyski - odmienne od większości rotujących satelitów, błyskających na żółto i jakoś tak inaczej. Dla porównania w pierwszej części nagrania taki zwykły satelita rotujący, nagrany przez obiektyw, a później ten nietypowo błyskający, który złapałem przez teleskop: 29 maja 2020 o godz. 23.03. Leciał z Zachodu w kierunku Południowego Wschodu, przez południowy nieboskłon gdzieś na wysokości nad horyzontem pod gwiazdozbiorem Orła. To takie zbliżone dane, i wiem że może to być za mało by go rozszyfrować - ale może właśnie po odmiennym sposobie "migania" od "zwykłych rotujących satelit", ktoś będzie miał podejrzenia jakiego typu satelity taki przelot dotyczył?

Przed kilkoma laty 5 stycznia 2014 o 17.42 tylko przez chwile, ale także nagrałem (w tym przypadku przez noktowizor) jakiś obiekt migający inaczej niż większość satelit rotujących, były to szybkie błyski i leciał szybko prawdopodobnie na niskiej orbicie ze Wschodu na Zachód, czyli z kierunku z którego rzadko widać przeloty satelit - zamieszczam to nagranie jako ciekawostke, bo też zastanawiam się jakiego typu satelit dotyczył - jeśli ktoś miałby pomysł na wyjaśnienie, chętnie posłucham :) (widać go od 17 sekundy nagrania)

Jeszcze mam takie pytanie czy spotkaliście się ze zjawiskiem "pozornych gwiazd" czyli obiektów które wyglądają jak gwiazda świecąca na jednym miejscu na niebie, aby następnie szybko przygasnąć i zniknąć. Na Sony A7S jeszcze nie udało mi się ich uchwycić, ale noktowizorem tak - oto przykłady z kilkoma powtórzeniami. Wyjaśnienie że to są to pozornie satelity stojące w miejscu i przez chwile odbijające światło, w sumie mogłoby pasować do części takich obserwacji, poza jednak paroma przypadkami przez które mam wątpliwości: raz widziałem taką "gwiazde" stojącą w miejscu na północnym nieboskłonie - gołym okiem, i świeciła jasno jak Jowisz, po kilkunastu sekundach nagle zaczęła przygasać i wtedy błyskawicznie ruszyła z miejsca lecąc łukiem na prawo i znikając. Z kolei w Anglii widziałem dwie takie "gwiazdy" które "rozświetliły" się w miejscu na niebie do wielkości jednej czwartej Księżyca w pełni, i później znów wygasły. Także może być tak że te stojące w miejscu mogą dotyczyć rozmaitych obiektów, jestem jednak ciekawy czy ktoś z was także może je widział?
Regułą w związku z nimi jest też to że w odróżnieniu od np. satelit geostacjonarnych które błyskają jasno i krótko co kilka/kilkadziesiąt sekund, te "gasnące gwiazdy" zanikają i pojawiają się wolniej jakby "stopniowo" w odróżnieniu od "szarpanych" flar satelitów geo , a po zniknięciu już się w danym mejscu nigdy nie ujawniły (podobnie jak to jest z flarami satelit geostarcjonarnych które błyskają ponownie w tym samym miejscu), choć "czatowałem" na nie w  jeszcze dłuższy czas po ich zaniknięciu. W związku z tym gdyby dotyczyły "rotujących w miejscu satelit", powinny być widoczne ich ponowne "ujawnienia się" w danym miejscu, choć tak się nigdy nie stało. Obserwowałem je tak na południowym, jak wschodnim i północnyn nieboskłonie, i gołym okiem i poprzez sprzęt:
Nagranie 1:
Nagranie 2:
Nagranie 3  - widać "ją" w 3 minucie 13 sekundzie:
Nagranie 4: tu się z kolei rozświetla w miejscu i gaśnie:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2020, 10:46 wysłana przez mamoru007 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 19, 2020, 16:31 »
Słusznie. W CalSky mają błąd, natomiast np. Heavens-Above ma prawidłowe nazwy.

... no i właśnie to daje nam wskazówkę, że korzystać trzeba z wielu serwisów śledzących ruchy satelitów i porównywać. Wg. mnie prym wodzi CelesTrak (działający od 1985r.), prowadzony przez dr. T.S. Kelso. Trzeba jednak uważać i czytać ze zrozumieniem, szczególnie dane przy TLEs, zwracając uwagę na ostatnią aktualizację. Na CT podają wiek danych w dniach i ułamkach przy każdym pliku TLEs. Jeśli wiek przekracza 5 dni (czyli nie jest już na zielono), to mimo, że plik wisi jeszcze na CelesTrak, satelity może już nie być wśród "żywych" (w międzyczasie mógł być zdeorbitowany) - tak miałem ostatnio przy okazji obserwacji deorbitowanych na potęgę Starlinków z pierwszej paczki!

...
*suchy: już troche rozpracowłem angielską wersje Stellarium, ale dobrze wiedzieć że jest i polska. Próbowałem jednak ustawić date i czas aby mi pokazało tego satelitę w gwiazdozbiorze Kasjopei, którego pochodzenie wyjaśniłeś, ale niestety w Stellarium nie pokazało mi go tam. Czy możesz mi podpowiedzieć jakie funkcje mam włączyć, by mi Stellarium pokazywał także takie niemal stojące w miejscu satelity?
...
 O tym weteranie z Holandii jeszcze nie słyszałem, ale dobrze wiedzieć, sprawdzę jaki ma sprzęt bo sam dąże do doszlifowania swojego by wyłapywał jak najdrobniejsze szczegóły.
...

Nie jesteś przygotowany do obserwacji, tylko szukasz w "ciemno", czyli chaotycznie "obiektów"  ;) na niebie! W takiej sytuacji (żeby móc identyfikować satelity) musisz mieć w Stellarium zaindeksowane nowe źródła do plików TLEs (z danymi orbitalnymi satelitów - najlepiej jak najwięcej, ile się tylko da odszukać w necie, ale tych aktualizowanych), których nie masz z mety po instalacji programu, w każdym razie u mnie w wersji Stellarium 0.20.0 musiałem sporo linków do plików TLEs dodać.

Tutaj: http://www.celestrak.com/NORAD/elements/ masz na CelesTrak zbiór linków do plików TLEs satelitów pogrupowanych tematycznie. Sporo z nich będziesz już miał po instalacji Stellarium (są w Konfiguracja/Wtyczki/Satelity/Konfiguruj/Źródła), ale zapewne nie wszystkie. TLEs dla Satelitów Meridian (razem z innymi) będą w grupie: GEO Protected Zone Plus, czyli pod tym linkiem: http://www.celestrak.com/satcat/gpz-plus.php. Dodaj sobie ten adres w Źródłach, a wtedy Meridiany i wiele innych satelitów pojawią się w widokach FPV z twojej miejscówki obserwacyjnej, generowanych ze Stellarium. Podobnież dodaj w Źródłach linki do adresów (z plikami TLEs) innych grup satelitów, których nie miałeś po instalacji Stellarium.

Jeśli chodzi o Vanderberghera, to do focenia satelitów używał 10-cio calowego Newtona na montażu paralaktycznym z zamocowaną kamerą na wyciągu oklarowym. Teleskop prowadził ręcznie za obiektem  :o , używając małego celownika lunetkowego!

...* poniżej  prezentuje kolejne nagranie które mnie zastanawiaka - to z pewnością też jakiś satelita, choć zdziwiło mnie to jak on odbija światło, bo są to szybkie urywane białe błyski - odmienne od większości rotujących satelitów, błyskających na żółto i jakoś tak inaczej. Dla porównania w pierwszej części nagrania taki zwykły satelita rotujący, nagrany przez obiektyw, a później ten nietypowo błyskający, który złapałem przez teleskop: 29 maja 2020 o godz. 23.03. Leciał z Zachodu w kierunku Południowego Wschodu, przez południowy nieboskłon gdzieś na wysokości nad horyzontem pod gwiazdozbiorem Orła. To takie zbliżone dane, i wiem że może to być za mało by go rozszyfrować - ale może właśnie po odmiennym sposobie "migania" od "zwykłych rotujących satelit", ktoś będzie miał podejrzenia jakiego typu satelity taki przelot dotyczył?

Przed kilkoma laty 5 stycznia 2014 o 17.42 tylko przez chwile, ale także nagrałem (w tym przypadku przez noktowizor) jakiś obiekt migający inaczej niż większość satelit rotujących, były to szybkie błyski i leciał szybko prawdopodobnie na niskiej orbicie ze Wschodu na Zachód, czyli z kierunku z którego rzadko widać przeloty satelit - zamieszczam to nagranie jako ciekawostke, bo też zastanawiam się jakiego typu satelit dotyczył - jeśli ktoś miałby pomysł na wyjaśnienie, chętnie posłucham :) (widać go od 17 sekundy nagrania)

Jeszcze mam takie pytanie czy spotkaliście się ze zjawiskiem "pozornych gwiazd" czyli obiektów które wyglądają jak gwiazda świecąca na jednym miejscu na niebie, aby następnie szybko przygasnąć i zniknąć. Na Sony A7S jeszcze nie udało mi się ich uchwycić, ale noktowizorem tak - oto przykłady z kilkoma powtórzeniami. Wyjaśnienie że to są to pozornie satelity stojące w miejscu i przez chwile odbijające światło, w sumie mogłoby pasować do części takich obserwacji, poza jednak paroma przypadkami przez które mam wątpliwości: raz widziałem taką "gwiazde" stojącą w miejscu na północnym nieboskłonie - gołym okiem, i świeciła jasno jak Jowisz, po kilkunastu sekundach nagle zaczęła przygasać i wtedy błyskawicznie ruszyła z miejsca lecąc łukiem na prawo i znikając. Z kolei w Anglii widziałem dwie takie "gwiazdy" które "rozświetliły" się w miejscu na niebie do wielkości jednej czwartej Księżyca w pełni, i później znów wygasły. Także może być tak że te stojące w miejscu mogą dotyczyć rozmaitych obiektów, jestem jednak ciekawy czy ktoś z was także może je widział?
Regułą w związku z nimi jest też to że w odróżnieniu od np. satelit geostacjonarnych które błyskają jasno i krótko co kilka/kilkadziesiąt sekund, te "gasnące gwiazdy" zanikają i pojawiają się wolniej jakby "stopniowo" w odróżnieniu od "szarpanych" flar satelitów geo , a po zniknięciu już się w danym mejscu nigdy nie ujawniły (podobnie jak to jest z flarami satelit geostarcjonarnych które błyskają ponownie w tym samym miejscu), choć "czatowałem" na nie w  jeszcze dłuższy czas po ich zaniknięciu. W związku z tym gdyby dotyczyły "rotujących w miejscu satelit", powinny być widoczne ich ponowne "ujawnienia się" w danym miejscu, choć tak się nigdy nie stało. Obserwowałem je tak na południowym, jak wschodnim i północnyn nieboskłonie, i gołym okiem i poprzez sprzęt:
Nagranie 1:
Nagranie 2:
Nagranie 3  - widać "ją" w 3 minucie 13 sekundzie:
Nagranie 4: tu się z kolei rozświetla w miejscu i gaśnie:

Ech, aleś sobie stworzył teorię flarowania od tajemniczych "obiektów" ;) (niewiele to ma wspólnego z rzeczywistością)!  ;) Jak pisałem już wcześniej to nie są żadni UFO-lsi, "pozorne gwiazdy", czy "gwiazdy stojące/znikające" tylko rozmaite sztuczne satelity Ziemi i śmieci po nich, uchwycone przez ciebie na filmach (dzięki czułym sprzętom, jakimi dysponujesz) w różnych, odmiennych, czasami krótko trwających sytuacjach, utrudniających często identyfikację i analizę tego co utrwaliłeś z braku bardziej szczegółowych danych na temat samego przelotu. Robisz np. krótki film, machając aparatem/noktowizorem, trafiasz najprawdopodobniej na koniec flary od odległego satelity geosynchronicznego w apogeum wydłużonej orbity eliptycznej (dlatego pozornie "stoi", choć jak dobrze się przyjrzysz to zobaczysz, że te wszystkie obiekty poruszają się bardzo wolno po nieboskłonie, a przecież pędzą, oddalając się lub zbliżając do obserwatora po wydłużonej orbicie eliptycznej). Flara się nie powtarza przez 25 sek. (do końca filmu - bo w aktualniej pozycji satelity, przy zmieniającym się kącie padania na satelitę promieni Słonecznych już powtórki pewnie nie będzie w najbliższym czasie) - i dla ciebie jest to: "pozorna gwiazda", która "stała" i zniknęła (vide nagranie nr 3)!  :o W taki sposób można tylko zrobić niepotrzebną "sensację" (mam nadzieję, że w twoim przypadku niezamierzoną), a nie solidne dokumenty do identyfikacji realnych satelitów Ziemi! Co rzecz jasna nie zmienia faktu, że filmy z Sony A7S są prawdziwie niesamowite ze względu na niespotykaną czułość matrycy tego aparatu. Przyłóż się bardziej do swojej roboty, bo czuły sprzęt, który posiadasz tego wymaga i przygotuj wcześniej do obserwacji w określonym rejonie nieba, żeby podać więcej danych związanych z utrwalonym przelotem, a udane identyfikacje będą przysłowiową "bułką z masłem", a nie gdybaniem "po próżnicy".

Zobacz flary od satelitów Iridium starej generacji (robione akurat Sony A7S), jak były jasne (niektóre trwały stosunkowo długo, a inne można było oglądać również w dzień - dochodziły do wieelu mag na minusie):



i na drugim biegunie szybkie i słabe migotanie z częstością pięciu na sekundę od USA-32, które za każdym razem wyglądają trochę inaczej (niestety tylko fotki, bo nie mam tak czułego sprzętu, jak A7S, żeby robić filmy):








« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2020, 16:48 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 19, 2020, 16:54 »
Fajne wyjaśnienie Suchy! :) W identyfikacji satelitów dużo trzeba zbierać dodatkowych informacji, właśnie takich jak obserwacja większej części przelotu, pewnie też ustalenie jakie są warunki oświetleniowe (np porównanie z innymi satelitami na różnych wysokościach) + notowanie takich flar.

Przykładem jest japoński satelita ALOS, który przestał działać dość szybko po wprowadzeniu na orbitę. Taki przykład jak flaruje:
https://kosmonauta.net/2013/08/2013-08-26-alos/

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 19, 2020, 19:22 »
Cytat: mamoru007
Tomir: ciesze sie że udało Ci się je rozszyfrować, dziękuje :) A ta mapka przelotu który przedstawiłeś, jakiego programu dotyczy?

Mapka i tabelka jest z CalSky. Strona raczej mało wygodna w użyciu ale ma mnóstwo funkcji, w tym przydatne narzędzie w takiej sytuacji: wyszukiwanie wszystkich przelotów w wybranym wycinku nieba i czasie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 19, 2020, 19:22 »

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 19, 2020, 21:32 »
TomIR / suchyy: Dziękuje za odpowiedź i wskazówki, pewnie jeszcze troche potrwa nim będe zorientowany w tym wszystkim tak jak wy, ale mam nadzieje że stopniowo to wszystko ogarne, podobnie jak doprecyzowanie Stellarium, na chwile obecną korzystałem z wersji online.
Jeśli chodzi o te "gasnące gwiazdy" - w cudzysłowiu, to oczywiście nie mówie że to od razu kosmici, po prostu widywałem je i zastanawialem się czym są. Jak na tyle śmieci kosmicznych i satelit, w sumie bardzo rzadko dają się zaobserwować. Pozostaje mi więc czekać aż do kolejnego ich nagrania, z dłuższym czasem rejestracji po zniknięciu :)
Jeśli chodzi o Vanderberghera to też używam "10 calowego teleskopu ale do łapania ISS, bo z satelitami to rzadko udaje mi się uchwycić nim kształt, choć może to wina kamery. Musze sprawdzić z jakiego typu kamery on korzysta. Fajne te flary Irydium, dotychczas nie wiedziałem że potrafią one tak migać jak na zdjęciu, bo wszystkie zdjęcia jakie w związki z nimi widziałem przedstawiały linie ciągłą. Mam jeszcze co najmniej dwa rodzaje obiektów na orbicie o które chciałbym was zapytać, choć oczywiście to też pewnie satelity, ale również dość odbiegające od tych najczęściej widywanych :)

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 22, 2020, 01:16 »
Oto kolejny z obiektów odmiennych od typowych przelotów satelit. Oczywiście i to może być jakiś satelita na niskiej orbicie i mniejszych rozmiarów, różnice są takie że te obiekty lecą dużo szybciej niż zwykłe satelity, i migają na niektórych nagraniach w regularnych sekwencjach
Na nagraniu pierwszym zwykły satelita na początku dla porównania, a później ów odmienny przelot z z Południa na Północ 13.07.2020 o godz. 00.13 (na aplikacji Heavens Above obiekt ten nie widniał podczas przelotu):
* sprzęt: Sony A7S + obiektyw 180mm f:3.5
* możliwe że to jeden z rodzaju tych (dodatkowe informacje pod nagraniami):
- 03.07.2020 nagranie przez obiektyw 180mm:
* 15.05.2020 nagranie przez teleskop:
* 16.05.2020 nagranie przez teleskop:
* 19.05.2020 nagranie przez teleskop:
- z tą różnicą że te cztery przeloty odbywały się z kierunku zachodniego na wschodni, a ten z z pierwszego nagrania leciał z Południa na Północ.
Wiem że trudno będzie ustalić czego konkretnie te przeloty dotyczyły, gdyż nie mam mapy nieba z trasą przelotu, ale może ktoś będzie wiedział "po wyglądzie" jaki typ satelit/obiektów za tymi przelotami stoi, bo są one odmienne od typowych satelit, tak jak satelita AJISAI jest odmienny od większości. Przy okazji czy ktoś może wie czy obecnie z Polski widać przeloty satelity "Humanity star"?

Ps. Dodaje także wspomniany wcześniej test Nikon P900 z widokiem na układy podwójne gwiazd: Mizar i Albireo / 22.09.2020:
Nagranie to pokazuje jak Nikon P900 potrafi podobnie jak teleskop, dobrze "rozszczepić" układy podwójne gwiazd, widoczne z Ziemi jako jedna gwiazda. Ostrość ta umożliwia także uchwycenie kształtów obiektów na orbicie okołoziemskiej, i można się spodziewać że Nikon P1000 będzie w tym jeszcze lepszy.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2020, 01:17 wysłana przez mamoru007 »

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 22, 2020, 03:31 »
Astrometry.net + CalSky i jedziesz. Nie ma wymówek, że pewnie UFO i nie wiadomo gdzie w niebio był aparat wycelowany, tylko trzeba próbować szukać racjonalnej odpowiedzi samemu.

Cytuj
różnice są takie że te obiekty lecą dużo szybciej niż zwykłe satelity
Niska orbita - duża prędkość. Wysoka orbita - mała. Proste.

Przykład dla

Cytuj
- 03.07.2020 nagranie przez obiektyw 180mm:

Najlepiej pasują mi do trasy i czasu przelotu 1998-067-PG oraz 2019-07-BH (Starlink 1-BH). Leciał tam jeszcze Cosmos 90, ale on przemieszcza się dużo wolniej. Kolega suchyy pewnie zrobi po swojemu w Stellarium ;).

Link do plate solve.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2020, 03:35 wysłana przez TomIR »

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 22, 2020, 06:56 »
Tak wiem że może tu chodzić o niską orbite, bo też o tym w tekście wspomniałem. Niestety jeszcze nie opanowałem tych programów, a nie znając dokładnej trasy trafiałbym jak kulą w płot :) Po prostu może ktoś wie po wyglądzie i zachowaniu ich, czym są. Ja podejrzewam że to coś mniejszego od typowych satelitów, a Starlinki na pewno nie - za szybko to leciało jak na nie, i jasnością też nie pasowały. Do tego jeden z nich leciał na linii północ południe a tędy starlinki nie latają.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 22, 2020, 08:36 »
później ów odmienny przelot z z Południa na Północ 13.07.2020 o godz. 00.13 (na aplikacji Heavens Above obiekt ten nie widniał podczas przelotu):
* sprzęt: Sony A7S + obiektyw 180mm f:3.5
* możliwe że to jeden z rodzaju tych (dodatkowe informacje pod nagraniami):

To wygląda mocno jak typowy obracający się śmieć kosmiczny. Może to być np jakiś starszy CubeSat albo coś większego. Co jakiś czas po prostu widać odbijanie się światła od paneli słonecznych. Tego jest dużo na niebie. Największą zmienność chyba widać w przypadku niektórych górnych stopni rakiet, wtedy od niewidocznego w kilka sekund przeskakuje aż do dość jasnego.

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 22, 2020, 16:51 »
* kanarkusmaximus:
Oczywiście zgadzam się ze to mogą być kosmiczne śmieci na niskich orbitach, na chwile obecną sprawe nagrań tak wyglądających obiektów tylko sygnalizuje. Jeśli mi się uda jeszcze raz sfilmować taki obiekt, spróbuje skoncentrować się na dokładnym torze lotu, aby później było możliwym sprawdzenie czy te obiekty są w zaawansowanych programach, w których posiadacie duże doświadczenie :)
Jeśli chodzi o odbijanie światła przez satelity, to najjaśniejsze "zajączki" jakie udało mi się uchwycić do chwili obecnej, są tym nagraniu - czy podobnie wyglądają odblaski z górnych stopni rakiet?


Chciałbym jeszcze doprecyzować sprawe poniższego nagrania o którym mowa była wcześniej odnośnie satelity który pojawia się w 17 sekundzie, ponieważ powyżej padła sugestia że to może być migotanie Iridium lub USA-32 - więc dla pewności dopytam: czy Iridium lub USA-32 latają także z kierunku wschodniego na zachodni?:
 https://www.youtube.com/watch?v=IAhcsiO2vJM&feature=youtu.be
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2020, 17:01 wysłana przez mamoru007 »

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 23, 2020, 17:18 »
Poniżej prezentuje kolejne "dziwadła" na orbicie okołoziemskiej, jakie udało mi się sfotografować Nikonem P900 wczoraj wieczorem. Może to satelity, może kosmiczne śmieci, może jeszcze coś innego. Jak by nie było po raz kolejny widać zarysy kształtów. Niestety w pojedynke nie mam szans i rejestrować lecących obiektów i wyznaczać ich trasy przelotu, tym bardziej że lata ich sporo, i koncentruje się głównie na ich sfotografowaniu

W związku z tym mam pewną propozycje dla odważnych:

- może warto byłoby stworzyć grupe osób z Nikonami P900 albo P1000 które interesując się satelitami, próbowałyby z Ziemi sfotografować obiekty widoczne na aplikacjach, a także i te poza nimi? Mam czasem wątpliwości czy pod niektórymi z oficjalnych satelit w opisanych aplikacjach, nie kryją się jakieś inne projekty. Gdyby istniała grupa osób fotografujących obiekty na orbicie, lub choć po dwie osoby w różnych częściach Polski (jedna rejestruje, druga zapisuje godzine i trase lotu), to można by później z uzyskanych rejestracji wyciągać wnioski i np. porównywać czy obiekt widoczny na wykonanym zdjęciu, posiada cechy satelity przypisanego mu w aplikacji. Byłoby to troche jak patrzenie na ręce tym co owe obiekty zamieszczają na orbicie, i tym co wprowadzają dane do aplikacji. Jeśli sfotografowany obiekt posiadałby cechy zgodne z oficjalną wersją i pasujące do danego satelity, to takie rejestracje z Ziemi byłyby dobrym przykładem dla zainteresowanych kosmosem, jak z Ziemi można sfotografować obiekty mniejsze od ISS; jeśli znów sfotografowany obiekt wyglądałby całkiem inaczej niż kształt satelity jaki jest przypisany w aplikacji, to zrobiłoby się ciekawie - i co wtedy? :)
Ale czy znajdą sie odważni by to sprawdzać, czy łatwiej po prostu takie eksperymenty zlekceważyć? Nie sieje tu teorii spiskowych, po prostu namawiam do obserwacji i prób potwierdzenia z Ziemi, czy dane obiekty przedstawiane w aplikacjach, faktycznie mają taki wygląd na orbicie - co samo w sobie może stać się pasjonującym zajęciem :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2020, 17:24 wysłana przez mamoru007 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 23, 2020, 17:32 »
Pomysł z takim "szpiegowaniem" satelitów jest fajny i warto takie rzeczy robić. Właśnie z takich źródeł dowiadujemy się m.in. gdzie się X-37B kręci albo ostatnie chińskie satelity. Zastosowań jest sporo.

Ja osobiście podnoszę nadal kwestię tego, czy widać rzeczywiście satelitę czy jest to artefakt powiększenia (zoom "hybrydowy") i drgań atmosferycznych. Ale to pewnie najłatwiej będzie sprawdzić gdy porówna się obrazy z różnych układów optycznych, w tym większych teleskopów. Ale nigdy nie miałem tych Nikonów w rękach, więc nie mam porównania.

W moim przypadku chciałem i nadal chcę zaopatrzyć się w odpowiedni montaż i ścigać satelity za pomocą teleskopu (refraktor o aperturze 152 mm i ogniskowej 1200 mm + oczywiście odpowiedni sprzęt do rejestracji i ewentualnie wydłużania ogniskowej).

Offline mamoru007

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 23, 2020, 18:25 »

* kanarkusmaximus
No jeśli chodzi o Nikona P900 to moge Cie uspokoić, bo choć atmosfera czasem może rozmyć obiekt (raczej nie spowoduje jego wyraźnych konturów) to da się te szczegóły wyłapać. Pokazałem to już na przykładzie ISS, ale zamieszczam jeszcze raz poniżej. Te zdjecia Stacji wykonałem właśnie tym Nikon-em. A skoro stacja lata na wysokości ok 450km to obiekty cztery razy mniejsze, np na wysokości 110 km powinny być widoczne podobnie jak ona. Oczywiście te które fotografuje są jeszcze mniejsze bo prawdopodobnie mają kilka/kilkanaście metrów, stąd nie są tak wyraźne jak ale szczegóły jakieś da sie wyłapać. Podam inny przykład: z odległości 12 km potrafie powiększyć ok 2,5 metrowy krzyż na szczycie Krywania, tak że widać nawet mniejsze jego ramiona mające może metr szerokości, czyli mnożąc to x10 wyszłoby że przy dobrych warunkach, dało by się złapać zarysy kształtu obiektów mających 10-25 metrów. No i właśnie te wielkości są dziwne, bo przy fotografowaniu obiektów na orbicie, niektóre po prostu wychodzą jak zwykła jasna kropka, a inne po prostu są większe. Jedynym rozwiązaniem byłby Nikon P1000 aby sprawe doprecyzować. Oczywiście fotografowanie ich przez teleskop, daje jeszcze więcej szczegółów jeśli się już uda obiekt na orbicie złapać, ale z doświadczenia wiem że ciężko jest gonić teleskopem satelity. Jakoś Nikonem da sie to robić i bez statywu i stabilizacja jest lepsza niż przy kamerkach astronomicznych, no ale warto eksperymentować na różne sposoby. Przykładowo to montaż najostrzejszych klatek, na których złapałem ISS przy pomocy teleskopu Newton "10:   Super nagrania tym teleskopem robi Węgier prowadzący ten kanał: https://www.youtube.com/c/SpaceStationGuys/videos
A czy są jakieś plany przelotów X-37B?

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 23, 2020, 18:33 »
"mamoru007", sfotografuj ISS, byśmy mieli możliwość porównać rzeczywiste możliwości Twojego sprzętu, jako że, ISS bywa systematycznie i często fotografowana. Dobrze by było, żebyś swe fotografie usystematyzował i edytował w jednolitej skali z krótkim opisem (data, godzina, minuta, sekunda). W oparciu o takie dane, można coś sensownego gdybać.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 23, 2020, 18:39 »
Większość satelitów to raczej ma wielkość rzędu kilku metrów - nie są to obiekty "cztery razy mniejsze" jeśli dobrze Cię zrozumiałem.
Porównanie i tak warto zrobić, bo to też pokaże ot choćby jakie procesowanie obrazu wykonuje dany aparat. Akurat w przypadku najmniejszych obiektów pewnie takie odszumianie, wyostrzanie i procesowanie jest najmocniejsze.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji następujących obiektów/zjawisk
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 23, 2020, 18:39 »