Autor Wątek: Dragon CRS-3  (Przeczytany 59968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 12, 2014, 19:12 »
Ob dali radę to naprawić, bo naprawdę szkoda znów przekładać start ;/ :)

Naprawić dadzą radę, ale o starcie w poniedziałek można już zapomnieć.
Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 12, 2014, 19:32 »
Z tego co doczytałem się na NSF, padł backupowy komputer Multiplexer-Demultiplexer (MDM), znajdujący się na zewnątrz stacji. Jest tam szczegółowy opis, ale to chyba mniej ważne.

Naprawcza EVA może odbyć się w ciągu tygodnia.

Jest możliwy start Dragona przy braku zapasowego komputera MDM, ale to wymaga decyzji. Ma ona zostać podjęta jutro.

Źródło: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=34461.0

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 12, 2014, 20:45 »
A nie lepiej dla spacex, gdyby wystrzelili smoka a on ew. "Czekałby" sobie na orbicie?
Go Elon, Go!!!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 12, 2014, 21:24 »
A nie lepiej dla spacex, gdyby wystrzelili smoka a on ew. "Czekałby" sobie na orbicie?

Zdaje się, że Dragon w tej wersji ma bardzo krótki czas autonomicznego lotu - wydaje mi się, że tydzień. Decyzja o oczekiwaniu na orbicie byłaby więc ryzykowna, gdyż mogłaby skutkować utratą całego ładunku. O ile nie ma jeszcze innych przeszkód dla takiego rozwiązania.

NASA wydała komunikat w sprawie awarii. Obok opisu samej usterki NASA informuje, że przedstawiciele programu ISS oraz SpaceX zadecydowali dzisiaj o kontynuowaniu przygotowań do startu. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta jutro i ogłoszona podczas briefengu o 17 UTC, jeśli dobrze przeliczyłem. Godzinę później ma być briefing SpaceX. A więc dowiemy się czegoś jutro późnym wieczorem, o ile nie będzie żadnych przecieków.

Jak na dzisiaj - przygotowania trwają.

Źródło: http://www.nasa.gov/content/monday-spacex-launch-preps-continue/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 12, 2014, 21:24 »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 13, 2014, 00:36 »
Jest możliwy start Dragona przy braku zapasowego komputera MDM, ale to wymaga decyzji. Ma ona zostać podjęta jutro.

Nie wyobrażam sobie żeby NASA podjęła taką decyzję. W razie awarii głównego komputera MDM brak kontroli nad ramieniem i kapsułą mógłby się źle skończyć dla ISS. Moim zdaniem F9 nie poleci w poniedziałek.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 13, 2014, 09:31 »
Nie wyobrażam sobie żeby NASA podjęła taką decyzję. W razie awarii głównego komputera MDM brak kontroli nad ramieniem i kapsułą mógłby się źle skończyć dla ISS. Moim zdaniem F9 nie poleci w poniedziałek.
Sytuacja jest nieco inna:
http://www.nasaspaceflight.com/2014/04/imminent-spacewalks-external-mdm-failure-iss/

Ewentualna awaria drugiego komputera oznaczałaby brak możliwości kontroli nad ramieniem gdyby był on podłączony do transportera mobilnego (Mobile Transporter) znajdującego się na głównej kratownicy. SSRS łapie Dragona będąc podłączony do node2.
Cytuj
With regard to Monday’s planned launch of the SpX-3 mission, an EXT-1 MDM failure would not affect the Space Station Remote Manipulator System (SSRMS), since the arm is based on Node 2 during Dragon captures.

Jedynym problemem teraz jest to, że MT trzeba przesunąć przed ewentualnym spacerem oraz na czas przechwycenia Dragona (aby odsłonić kamery). Mogą to zrobić już teraz ale dla NASA MT pełni też rolę osłony przed mikrometeorami:
Cytuj
Ground controllers could command the MT to move to WS-2 now in order to solve both of these issues and protect against an EXT-1 failure, however an issue with this plan is that doing so would expose the Trailing Umbilical System (TUS) cable to Micro Meteoroid Orbital Debris (MMOD) for a long period of time, which is undesirable.

Napisali też, że według źródeł L2, NASA jest skłonna zdecydować się na start w poniedziałek.
Cytuj
While a final decision has not yet been taken, L2 sources suggest that NASA is looking to allow SpX-3 to launch on Monday and rendezvous with the ISS as planned despite the EXT-2 MDM failure, partly due to the preventative action already taken to protect against an EXT-1 failure.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 13, 2014, 18:13 »
NASA ‏@NASA  2 min.
Live now on NASA TV: @SpaceX Launch Status Update Briefing. Watch live at:
http://www.nasa.gov/nasatv

Konfa na temat startu.
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 13, 2014, 18:53 »
Dragon jednak leci w poniedziałek ( w najgorszym wypadku astronauta ręcznie go przyłączy:))

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 13, 2014, 22:39 »
Uff! Dobra wiadomość! :) Oglądamy jutro!

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 13, 2014, 23:47 »
Takie tam kolejne zdjęcie nóg:

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 14, 2014, 02:36 »
Dragon jednak leci w poniedziałek ( w najgorszym wypadku astronauta ręcznie go przyłączy:))

I znowu sie muszę zerwać z pracy :(
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 14, 2014, 09:40 »
Dziś start! Oglądamy! SpaceX ocenia 30-40% szans na odzyskanie rakiety. Moim zdaniem całkiem dużo!

Cytuj
SpaceX says chances of succesful recovering the Falcon9 first stage with its legs are 30-40% pic.twitter.com/TfqAD5AKJJ #CRS3

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #87 dnia: Kwiecień 14, 2014, 10:08 »
Będzie ciekawie.O ile się nie rozleci podczas startu (tfu :) ) to będziemy mieli fajne ujęcia z kamerki umieszczonej obok literki A na zbiorniku.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #88 dnia: Kwiecień 14, 2014, 14:11 »
Będzie ciekawie.O ile się nie rozleci podczas startu (tfu :) ) to będziemy mieli fajne ujęcia z kamerki umieszczonej obok literki A na zbiorniku.

 :) Już się nie mogę doczekać. 22:58 naszego czasu start jakby co  :)

PS: Rakieta na stanowisku startowym.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2014, 15:40 wysłana przez russex »
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 14, 2014, 15:38 »
Silniki pierwszego stopnia będą pracować przez 161 s. Rakieta będzie wówczas na wysokości 80 km. Po dalszych 3 s pierwszy stopień odłączy się od reszty. Wówczas rozpocznie się najbardziej atrakcyjna dla nas faza startu - powrót pierwszego stopnia.

Jak to zostanie przeprowadzone? Czy spadochrony nie będą w ogóle użyte? Czy będzie symulowane lądowanie (Dragon łagodnie opadnie na wodę)?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 14, 2014, 15:38 »