Autor Wątek: SPD1 / Program Artemis  (Przeczytany 288626 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #885 dnia: Wrzesień 24, 2020, 21:16 »
Taki mały artykulik pokazujący jedną z przyczyn kosztu SLS:
https://arstechnica.com/science/2020/05/nasa-will-pay-a-staggering-146-million-for-each-sls-rocket-engine/
Cytuj
...The contract is valued at $1.79 billion—so $100 million per engine.
However, this is not the true price of these engines. NASA has previously given more than $1 billion to Aerojet to "restart" production of the space shuttle-era engines and a contract for six new ones. So, according to the space agency, NASA has spent $3.5 billion for a total of 24 rocket engines. That comes to $146 million per engine. (Or 780,000 bars of Gold-Pressed Latinum, as this is a deal only the Ferengi could love.)

Wznowiona produkcja RS-25 z lat 70tych = 146 mln $ za sztukę (czyli dla SLS same silniki I stopnia to 584 mln $).
Nowoczesny Raptor o zbliżonym ciagu (choć niższym Isp w próżni) - obecnie ok. 2 mln $ za sztukę (ale chcą zejść z ceną poniżej 1 mln $)

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #886 dnia: Wrzesień 24, 2020, 21:29 »
Ciekawe jaki jest faktyczny koszt SSME, a ile z tego, to celowe pompowanie firmy Aerojet Rocketdyne...
Prawdopodobnie wkrótce powróci pierwotny termin lądowania na Księżycu w 2028. Próba przekonania senatu do pełnego, 3,2 miliardowego budżetu na HLS nie wypadła zbyt pomyślnie tj. nie wzbudziła szczególnego zainteresowania senatorów. W zasadzie było to do przewidzenia. Przepchnięcie dużego wzrostu finansowania dla czegoś typowo prestiżowego w obecnej sytuacji podczas kampanii wyborczej to ciężka sprawa, szczególnie że nie jest to cost+. Cóż, astronauci będą sobie wesoło latać na Gateway, by pokręcić się wokół księżyca. I tak jakiś progres w stosunku do LEO  :P

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #887 dnia: Wrzesień 24, 2020, 21:59 »
Ciekawe jaki jest faktyczny koszt SSME, a ile z tego, to celowe pompowanie firmy Aerojet Rocketdyne...
Prawdopodobnie wkrótce powróci pierwotny termin lądowania na Księżycu w 2028. Próba przekonania senatu do pełnego, 3,2 miliardowego budżetu na HLS nie wypadła zbyt pomyślnie tj. nie wzbudziła szczególnego zainteresowania senatorów. W zasadzie było to do przewidzenia. Przepchnięcie dużego wzrostu finansowania dla czegoś typowo prestiżowego w obecnej sytuacji podczas kampanii wyborczej to ciężka sprawa, szczególnie że nie jest to cost+. Cóż, astronauci będą sobie wesoło latać na Gateway, by pokręcić się wokół księżyca. I tak jakiś progres w stosunku do LEO  :P
Przed 2028 rokiem program zostanie raczej skasowany, więc albo 2024 (w co nie wierzę) albo wcale. Artemis jest nierealistyczny  bo powtarzanie architektury programów księżycowych lat 60tych za ułamek kosztów nie może się udać. Szczerze mówiąc to Constellation wyglądał bardziej sensownie. HLS wygląda na pomysł włączenia do pchania programu lobbystów z sektora prywatnego, ale to raczej nie wystarczy. Już na tym etapie bariera kosztów wydaje się nie do przeskoczenia, a to dopiero pierwszy płotek na drodze. Zgadzam się że brakuje obniżacza kosztów dla ciężkich ładunków. Widzę dwa rozwiązania - odzyskiwany drugo stopień (Musk de facto to proponuje) albo wykorzystanie miejscowych zasobów (mamy chyba pół tony skał księżycowych z Apollo), tu zero postępów.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2020, 22:03 wysłana przez Marek B »

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #888 dnia: Wrzesień 24, 2020, 22:45 »
O co chodzi z tym HLS? Jakaś nowa inicjatywa w Artemis o której nie słyszałem?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #888 dnia: Wrzesień 24, 2020, 22:45 »

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #889 dnia: Wrzesień 24, 2020, 23:10 »
Human Landing System. Obecnie na 2021 zagwarantowano 600 milionów dolarów, kiedy by zdążyć na 2024 konieczne jest 3.2 miliarda. Kongres nie ma zamiaru podnosić kwoty. Obecnie toczą się rozmowy w senacie, ale jak wspomniałem nie wygląda to dobrze. Pomijając aspekt pandemiczny powtarza się sytuacja z Commercial Crew Development. NASA zdecydowanie trudno uzyskać fundusze na programy nie prowadzone w standardowym cost+.

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #890 dnia: Wrzesień 25, 2020, 08:17 »
Aha o lądowniki chodzi. Bo ja ten skrót zrozumiałem jako Heavy Launch System  ;)

Offline Lyander

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 56
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #891 dnia: Wrzesień 29, 2020, 13:57 »
Mam nadzieję że Chińczycy będą szybsi .Bo nic tak dobrze nie robi dla sprawy ,jak ostroga w tyle... ;).
Trzeba obserwować CCTV7 szczególnie po 1 października,to dzień święta narodowego i uroczyste spotkanie Czerwonego Cesarza z Czerwonymi Mandarynami.Po tym zawsze jest zapowiedz i zatwierdzenie planu na następny rok.Od kilku lat piszę na forum militarnym i zawsze po tym świecie ten kanał robi za propagandówkę połączoną z aliexpressem ( Panie dwa czołgi w cenie jednego i rabat na kawę) :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #892 dnia: Wrzesień 29, 2020, 16:40 »
Witamy na forum i jednocześnie prosimy - gdy tylko się pojawią - o linki do ofert czołgów na aliexpress! ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #893 dnia: Wrzesień 29, 2020, 17:07 »
Zaś co deptania po piętach ze strony Chin, to w zakresie załogowej misji na Księżyc trudno mi być optymistą. Do tego potrzebna jest rakieta klasy SLS, czyli w Chinach CZ-9. Coś tam zaczynają przy niej dłubać, ale żadne propagandowe zapowiedzi nie są w stanie prac przyspieszyć - testów nie da się robić na skróty, a w każdym razie źle się na tym wychodzi.

Chiny planują lądowanie ok. 2030 r., i zakładając że nie wejdą w kryzys, optymistycznie można liczyć, że uda im się wylądować w 2032-33 - tego rzędu mają na razie opóźnienia w budowie stacji orbitalnej i związanej z tym CZ-5.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #894 dnia: Wrzesień 29, 2020, 19:35 »
Zaś co deptania po piętach ze strony Chin, to w zakresie załogowej misji na Księżyc trudno mi być optymistą. Do tego potrzebna jest rakieta klasy SLS, czyli w Chinach CZ-9.

Nie trzeba. Przy składaniu klocków po starcie można sobie poradzić mniejszymi rakietami.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #895 dnia: Wrzesień 29, 2020, 21:10 »
Zaś co deptania po piętach ze strony Chin, to w zakresie załogowej misji na Księżyc trudno mi być optymistą. Do tego potrzebna jest rakieta klasy SLS, czyli w Chinach CZ-9.

Nie trzeba. Przy składaniu klocków po starcie można sobie poradzić mniejszymi rakietami.

Ale jednak wszystkie programy księżycowe kręciły się głównie wokół  dużej rakiety. Ja jestem pesymistą - wątpię w powrót na księżyc w perspektywie dekady.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #896 dnia: Wrzesień 29, 2020, 21:50 »
Zaś co deptania po piętach ze strony Chin, to w zakresie załogowej misji na Księżyc trudno mi być optymistą. Do tego potrzebna jest rakieta klasy SLS, czyli w Chinach CZ-9.

Nie trzeba. Przy składaniu klocków po starcie można sobie poradzić mniejszymi rakietami.

Obecnie największa chińska rakieta to CZ-5, czyli 25 t na LEO. To mało. Owszem, mówi się o dodaniu do niej dwóch dodatkowych pierwszych stopni na wzór FH czy Delty IVH, i wówczas uzyskałoby się ok. 65 t, więc bardzo blisko, a może nawet troszkę więcej niż FH. Ale to też z kilka lat musiałoby potrwać.

Offline Lyander

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 56
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #897 dnia: Wrzesień 29, 2020, 23:41 »
Dziękuję,będę się rozglądał... ;D.Co do Chińczyków to ich bardzo mocno przeceniacie ,a to w tym przypadku to duży błąd.Dam wam przykład, jak cytrynowi bracia szybko "wymyślają" technologię.2 tygodnie temu na CCTV7 i You Tubie pokazywali 40 mm armatę teleskopową. Oryginał jest francusko-brytyjski (40 CTAS ) i wchodzi na uzbrojenie w tym roku. Aż tu nagle:   :o . Ten kanał jest ciekawy ,bo tam połowa prezenterów to CGI. ;)
Jedna z żywych prezenterek jest pilotem i kandydatką na astronautkę. Chińczycy bardzo mocno z infiltrowali przemysł kosmiczno-lotniczy USA i EU ,stąd mogą sporo nadrobić zaległości i mają dużo motywacji, by być szybciej na księżycu.
2 lata temu był reportaż z hamowni na Hajnan i mignął przez kilka sekund silnik podobny do BE-4  lub Raptora ??.W opisie było napisane że to silnik metanowo-tlenowy.Wiemy też że sporo kupili "Samowarów z Samary"  ;),czy zlecili stałą dostawę nie wiem ,ale się spytam kumpla który śledzi ich rozwój rakiet icbm. Jestem pewny że w tym programie też mają swoje słupy i mam nadzieję że kopiują ten projekt Dyneticsa bo ma sens,reszta projektów to połączenie toi-tojki +silniki z wyprzedaży garażowej+magia silver tape. Co do lotu na księżyc, to pchanie kasy w SLS jest typowym poscigiem za króliczkiem który ucieka od norki lobbystów do norki lobbystów.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2020, 23:44 wysłana przez Lyander »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #898 dnia: Październik 13, 2020, 17:12 »
14 listopada test "SLS Green Run" --> coś ktoś wie więcej o tym? :)

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #899 dnia: Październik 16, 2020, 19:34 »
14 listopada test "SLS Green Run" --> coś ktoś wie więcej o tym? :)
Tutaj wiedzą https://www.nasaspaceflight.com/2020/10/return-sls-green-test-after-hurricane/. Dość szczegółowy opis serii testów. A tutaj jeszcze więcej: https://www.nasa.gov/artemisprogram/greenrun

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #899 dnia: Październik 16, 2020, 19:34 »