Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347493 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #600 dnia: Wrzesień 19, 2011, 09:52 »
Nie będzie dokowania Dragona do ISS, jedynie bliski przelot  :P

Zatem najbliższy lot Dragona to będzie po staremu samo C2. W tej sytuacji wejście Dragona do służby odwleka się o nieokreslony, ale dość długi czas...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #601 dnia: Wrzesień 19, 2011, 14:03 »
Nie będzie dokowania Dragona do ISS, jedynie bliski przelot  :P
http://www.space-travel.com/reports/Private_US_capsule_not_to_dock_with_ISS_999.html
Szkoda .......

To jest tylko wypowiedź Sołowiowa. Czasu na podjęcie decyzji o dołączeniu Dragona w drugim locie jest jeszcze sporo i podejrzewam, że będzie pozytywna.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #602 dnia: Wrzesień 19, 2011, 18:04 »
Nawet jeśli misja C2 byłaby samotna to po jakim czasie (oczywiście przy pełnym sukcesie C2) mogła by nastąpić C3 i od czego to zależy?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #603 dnia: Wrzesień 19, 2011, 19:30 »
To jest tylko wypowiedź Sołowiowa. Czasu na podjęcie decyzji o dołączeniu Dragona w drugim locie jest jeszcze sporo i podejrzewam, że będzie pozytywna.

Waldku, obyś miał rację ....

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #603 dnia: Wrzesień 19, 2011, 19:30 »

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #604 dnia: Wrzesień 19, 2011, 19:41 »
Na marzec był planowany już komercyjny lot z ładunkiem.  Zostanie odwołany?? czy może to będzie C3??

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #605 dnia: Wrzesień 19, 2011, 19:45 »
Na marzec był planowany już komercyjny lot z ładunkiem.  Zostanie odwołany?? czy może to będzie C3??

Mylisz pojęcia. C3 to skrótowa nazwa trzeciej misji demonstracyjnej Dragona w ramach programu COTS, a nie trzeciego startu Falcona-9. Natomiast co do lotów F9 na GTO... no cóż, tutaj jest oficjalny plan :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #606 dnia: Wrzesień 19, 2011, 20:14 »
Nie nie, wiem co oznacza skrót C3, wiem ze lot w marcu to nie miał być C3, tylko pomyślałem, że go zamienią. Zanim zaczną odbywać się oficjalne loty to marcową misje przerobią na C3 a pierwszy lot komercyjny zostanie przesunięcie o kilka tygodni, może miesięcy. Taka była moja myśl ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2011, 20:49 wysłana przez magiczny »

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #607 dnia: Wrzesień 19, 2011, 21:29 »

Cytuj

Mylisz pojęcia. C3 to skrótowa nazwa trzeciej misji demonstracyjnej Dragona w ramach programu COTS, a nie trzeciego startu Falcona-9. Natomiast co do lotów F9 na GTO... no cóż, tutaj jest oficjalny plan :)

Jeśli chodzi o ten plan to jedyne co jest tutaj wiarygodne to kolejność startów (chociaż nawet z tym do końca nie wiadomo). Wszelkie daty to daty dostarczenia ładunków, więc o startach nic konkretnie nie wiadomo ze strony SpaceX. Opóźnienia w razie oddzielenia misji nieuniknione.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #608 dnia: Wrzesień 24, 2011, 21:47 »
No i SpaceX zaskoczył! A rzecz wypłynęła, bo zwrócił się do FAA o zgodę na loty eksperymentalne. Otóż SpaceX pracuje nad pojazdem wielokrotnego użytku typu VTVL (pionowy start, pionowe lądowanie)! Idzie więc w ślady Blue Origin, Armadillo i Mastena!

Informacje w dokumencie FAA, który został wyczajony przez Parabolic Arc, można streścić następująco:

Nazwa: Grasshopper
Budowa: zbiornik 1. stopnia Falcona 9, silnik Merlin-1D, cztery stalowe łapy i stalowa konstrukcja
Wysokość: 32 m
Paliwo: kerozyna RP1, utleniacz: ciekły tlen
Pojazd będzie lądował w miejscu startu.

Starty będą odbywały się w McGregor w Teksasie. Na zdjęciu stanowisko testowe SpaceX



Testy będą odbywały się w trzech etapach:

1) wstępne testy do wysokości 70 m, trwające ok. 45 s; podczas każdego testu starty będą przeprowadzane wielokrotnie,

2) dalsze testy będą odbywały się do wysokości 200 m,

3) podczas kolejnych testów maksymalna wysokość będzie wzrastać od 200 m aż do maksymalnie 3,5 km, czas lotów do 160 s.

Zezwolenie na loty testowe będzie ważne przez rok i będzie dotyczyło nieograniczonej liczby startów. Istnieje możliwość przedłużenia zgody. SpaceX przewiduje, ze prace nad Grasshopperem potrwają trzy lata.

Cieszy, że SpaceX pracuje również nad innowacyjnymi technologiami! Swoją drogą bardzo ciekawa może okazać się rywalizacja pomiędzy czterema już firmami w kategorii VTVL. Na dzień dzisiejszy prowadzi Blue Origin, pomimo ostatniej katastrofy, która została rozdmuchana przez media jako klęska (sam Bezos jest tu trochę winien, jego tajemniczość irytuje).

Żródła:
- dokument FAA: http://www.faa.gov/about/office_org/headquarters_offices/ast/media/20110922%20SpaceX%20Grasshopper%20Draft%20EA.Final.pdf
- informacja i komentarz Parabolic Arc: http://www.parabolicarc.com/2011/09/24/spacex-is-developing-a-reusable-vtvl-rocket/

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #609 dnia: Wrzesień 25, 2011, 00:13 »
ale wiadomość!! ale ja coś czuje, że oni to robią w kierunku odzyskiwania pierwszego stopnia ;D wyobrażacie to sobie, gdyby po starcie rakiety pierwszy stopień wracał i lądował w pobliżu wyrzutni?:D

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #610 dnia: Wrzesień 25, 2011, 02:01 »
Jakoś nie widzę tego. Kontrolowany powrót I stopnia... na silnikach? A paliwo? A stabilizacja?
To już łatwiej zrobić fly-back booster.

Nie wiem. Może to jakaś przymiarka do systemu ratunkowego?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #611 dnia: Wrzesień 25, 2011, 10:02 »
Jakoś nie widzę tego. Kontrolowany powrót I stopnia... na silnikach? A paliwo? A stabilizacja?
To już łatwiej zrobić fly-back booster.


Cztery strony temu zacytowałem fragment wypowiedzi Muska. Może to właśnie krok w tym kierunku?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #612 dnia: Wrzesień 25, 2011, 11:24 »
Jakoś nie widzę tego. Kontrolowany powrót I stopnia... na silnikach? A paliwo? A stabilizacja?
To już łatwiej zrobić fly-back booster.


Cztery strony temu zacytowałem fragment wypowiedzi Muska. Może to właśnie krok w tym kierunku?

wiedziałem, że gdzieś czytałem wypowiedź Muska w tym tonie;) właśnie dlatego nasunęła mi się myśl z odzyskiwaniem pierwszego stopnia. Nie mogę się doczekać pierwszych prób!

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #613 dnia: Wrzesień 25, 2011, 12:30 »
w pierwszej chwili myślałem, że to będzie zupełnie nowy statek załogowy.
Podoba mi się to, że SpaceX zaczyna prace nad projektem w głębokiej tajemnicy, nie od konferencji, pokazania pięknych animacji i szumnych zapowiedzi.

Offline sarna

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 97
  • N2O4 i UDMH! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #614 dnia: Wrzesień 25, 2011, 13:26 »
Wątpię że zechcą marnować tyle paliwa na powrót na kosmodrom. Bardziej widzę lądowanie takiego stopnia na jakimś statku nad oceanem   :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #614 dnia: Wrzesień 25, 2011, 13:26 »