Autor Wątek: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia  (Przeczytany 42065 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline blackvillager

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Myśli to tylko zbiór elektrycznych impulsów...
    • Blackvillager blog
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 28, 2015, 20:42 »
Pojawił się nowy filmik. Może coś nowego się uda dostrzec:


Także zapis konferencji prasowej:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2015, 22:00 wysłana przez kanarkusmaximus »
Amatorskie artykuły z branży astronautyki:
blackvillager.blog.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 28, 2015, 20:54 »
Katastrofalny wzrost ciśnienia w zbiorniku utleniacza II stopnia. Jako, że utleniacz to LOX, to zgaduję, że wzrost ciśnienia nastąpił z powodu gwałtownego przejścia przynajmniej części utleniacza ze stanu ciekłego w gazowy. I teraz zasadnicze pytanie - co mogło być powodem?

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 28, 2015, 21:02 »
Pojawił się nowy filmik. Może coś nowego się uda dostrzec:

Już jest to ujęcie na stronie 4 w lepszej jakości ;)

A tak w ogóle to ciekawe jest to, jak powoli rakieta się rozrywała - od samej góry do dołu. Pewnie stąd mało szczątków na koniec, bo większość uleciała z tym "dymem" w bardzo drobnej postaci.

Co do wzrostu ciśnienia - być może miało to związek ze wzrostem temperatury w zbiorniku na skutek jakiejś innej awarii...  ???

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 28, 2015, 21:15 »
Rozrywała się powoli, bo system prawdopodobnie skorygował odchylenie. Poza tym, rakieta była jednak już dość wysoko. Jeśli założyć odrzucenie kapsuły, a siły aerodynamiczne były już w tym czasie zbyt słabe, żeby system nie mógł skorygować odchylenia, to fragmentacja powinna przebiegać właśnie w taki sposób - z góry do dołu. W pierwszej kolejności uciekł gaz z II stopnia, następnie paliwo ze zbiornika. Zaraz potem poszły zbiorniki I stopnia. To dlatego, że koniec górnego stopnia i I stopnia nie są przystosowane do takich obciążeń.

Gdyby do awarii doszło na niższej wysokości, siły aerodynamiczne byłyby prawdopodobnie zbyt duże aby system mógł sobie z nimi poradzić i wtedy rakieta rozpadłaby się błyskawicznie (co zresztą widzieliśmy nie jeden raz).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 28, 2015, 21:15 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwiec 28, 2015, 21:37 »
Ale się narobiło  :(
Mam nadzieję, że katastrofa Falcona wpłynie w długotrwałej skali pozytywnie na loty SPACE X. Zgodnie z przysłowiem: ,,Co cie nie zabije, to cię wzmocni"....
Skoro Virgin Galactic wraca na pole walki po utracie ludzi to czego miałby tego nie zrobić SPACE X wzorem i Orbitala....

To oczywiste, że powróci do wystrzeliwania Dragonów, ale oczywiście każda tego typu niespodzianka ma wpływ na poważne obsunięcia w danym programie oraz wszelkich pokrewnych, także jest szansa, że następnego Dragona zobaczymy najwcześniej pod koniec roku, a wszelkie D-H można na razie schować do szuflady. Ta porażka SpaceX niestety boli podwójnie, bo przecież każdy kibicuje szczególnie Musk'owi, z drugiej strony firma wyciągnie poraz pierwszy dokładne konsekwencje ze swych przygotowań do startów i zmieni diametralnie politykę testów. Zresztą więcej będzie wiadomo po określeniu technicznego winowajcy tej nieudanej misji.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwiec 28, 2015, 22:05 »
Katastrofalny wzrost ciśnienia w zbiorniku utleniacza II stopnia. Jako, że utleniacz to LOX, to zgaduję, że wzrost ciśnienia nastąpił z powodu gwałtownego przejścia przynajmniej części utleniacza ze stanu ciekłego w gazowy. I teraz zasadnicze pytanie - co mogło być powodem?

Może rzucę na początek najprostszą teorię, być może najszybszą do obalenia.
Rozwalony zawór z któregoś ze zbiorników helu do utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku LOX?

LooZ^

  • Gość
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwiec 28, 2015, 22:07 »
Florydziak dotarł do źródeł które twierdzą, że powłoka zbiornika miała peknięcia o czym wiedziało ponoć SpaceX i NASA.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwiec 28, 2015, 22:25 »
To by była poważna wpadka...

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwiec 28, 2015, 22:31 »
Elon na długo zapamięta te urodziny.

Ujęcie z szerszej perspektywy:
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

velo

  • Gość
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwiec 28, 2015, 23:15 »
Nie chce mi się wierzyć, że NASA puściła wadliwy zbiornik - można ciut więcej się dowiedzieć?

Możliwe, że były odchylenia - ale w ramach zakładanych parametrów. Innej sytuacji sobie po prostu nie wyobrażam.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2566
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwiec 28, 2015, 23:17 »
Florydziak dotarł do źródeł które twierdzą, że powłoka zbiornika miała peknięcia o czym wiedziało ponoć SpaceX i NASA.
To by była poważna wpadka...
Byliby na tyle nieroztropni by lekceważyć pęknięcia i to w takim miejscu? Gdyby to miało się okazać prawdą, to obawiam się, że kwestią czasu będzie gdy z powodu rutyny znów doprowadzą do śmierci jakiejś załogi. Niekoniecznie w tym statku, ale jeśliby tak było... Czyżby górę wzięło myślenie, że skoro idzie dobrze, to zawsze musi iść dobrze? Rutyna bywa zgubna... Ciekawe jak było z tym pęknięciem.

velo

  • Gość
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #101 dnia: Czerwiec 28, 2015, 23:21 »
Tym źródłem jest serwis AmericaSpace - nigdy o nim nie słyszałem.

https://twitter.com/AmericaSpace/status/615220822345674752
2 inside sources say @SpaceX
F9 upper stage LOX tank has had liner cracking problems where the dome attaches, an issue @NASA has known about

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #102 dnia: Czerwiec 28, 2015, 23:23 »
Jean-Jacques Dordain (ustępujący dyrektor ESA) wydał oświadczenie:
"We at the European Space Agency deeply regret this failure that shows that sending launchers into space is a very hard job. However a failure does not undermine all the previous successes. We wish our colleagues on the other side of the ocean all our best in fixing the problem and getting back into flight again soon".

http://www.esa.int/About_Us/DG_s_News_and_Views/Message_from_Jean-Jacques_Dordain_on_SpaceX_loss

Offline blackvillager

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Myśli to tylko zbiór elektrycznych impulsów...
    • Blackvillager blog
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #103 dnia: Czerwiec 28, 2015, 23:30 »
Tym źródłem jest serwis AmericaSpace - nigdy o nim nie słyszałem.

https://twitter.com/AmericaSpace/status/615220822345674752
2 inside sources say @SpaceX
F9 upper stage LOX tank has had liner cracking problems where the dome attaches, an issue @NASA has known about
AmericaSpace-niby coś mają jakieś artykuły w dorobku, ale samo to w jaki sposób podali tą informację jest nie do przyjęcia. Próbowali także podkręcić dyskusję pod tym tweetem jakby prowokując NASA oraz SPACEX słowami "może jakaś odpowiedź?". Jeśli nie mają 100% pewności o prawdziwości tej informacji zostaną zniszczeni przez ludzi to czytających. Słabe zachowanie z ich strony.
Amatorskie artykuły z branży astronautyki:
blackvillager.blog.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 28, 2015, 23:33 »
Tym źródłem jest serwis AmericaSpace - nigdy o nim nie słyszałem.

Jest taki serwis, nawet bardzo ruchliwy w wersji www, ale hobbystyczny. Proponuję nie zajmować się plotkami, bo dojdziemy do cudacznych konkluzji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #104 dnia: Czerwiec 28, 2015, 23:33 »