Autor Wątek: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)  (Przeczytany 208959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #285 dnia: Styczeń 23, 2017, 11:59 »
Ni emozna uwalic SLS bo nic nie ma w alternatywie. Zwolnieni pracownicy nie pojawia sie magicznie kiedy bedzie potrzeba aby tworzyc nowe rakiety, takze kolejne projeksty np. Muska. nie ma zadnej takiej rakiety ktora mailaby takie osiagi. Aby podejsc do projektow na orbicie Ksiezyca czy Marsa wymaganana jest rakieta, ktora pomoze poruszac sie ludzkiej zalodze. Zmiany dv w krotkim czasie tego nie zalatwi zadna wspolczesna raketa  - samo dostarczenie materialow jest moze i mozliwe, ale dlugosc lotu nie jest odpowiednia dla ludzkiej zalogi. A pomysl Muska na duza rakiete? Narazie to papierowy projekt a i w koncepcji biznesowej zupelnie nieoplacalny.
Z powazaniem
                                                                                                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #286 dnia: Styczeń 23, 2017, 12:01 »
Uwalenie SLS w najbliższych latach nie jest możliwe. Jednak moim zdaniem jest "niezerowe ryzyko", że SLS zostanie "wygaszony" w przyszłej dekadzie jeśli dwie komercyjne duże rakiety okażą się być sukcesem. Wiecie które. ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #287 dnia: Styczeń 23, 2017, 12:06 »
Uwalenie SLS w najbliższych latach nie jest możliwe. Jednak moim zdaniem jest "niezerowe ryzyko", że SLS zostanie "wygaszony" w przyszłej dekadzie jeśli dwie komercyjne duże rakiety okażą się być sukcesem. Wiecie które. ;)
            ... jakie duze "komercyje" rakiety okaza sie sukcesem? Mozesz wymienic te istniejace nie w renderach rozwiazania?
Pojecie duza jest dosc ... pojemne;-) Czy bedzie to "wystarczajaco duze"?;-) Nawet w przypadku SLS pod ta druga kategorie podchodzi dopiero wieksza wersja ... ktora nie powstanie bez prac nad ta pierwsza, mniejsza SLS;-) Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #288 dnia: Styczeń 23, 2017, 12:20 »
Terminy podawane przez Muska są kompletnie nierealne. Można odszukać, że Tusk kiedyś twierdził, że zbuduje załogowego Dragona w ciągu 3 lat od momentu otrzymania pieniędzy. Otrzymał je nie później niż w 2012 r., a pierwszy lot załogowy odbędzie się w NET 2018. Czyli 3 lata przeszły w 6 - czas dwukrotnie dłuższy.

Stosując ten przelicznik możemy optymistycznie liczyć na ITS w NET 2032 (od 2016 do 2024 jest 8 lat, a 16 lat da rok 2032).

Narazie to papierowy projekt a i w koncepcji biznesowej zupelnie nieoplacalny.

Dlaczego nieopłacalny? Pomysł biznesowy jest, i to bardzo prosty: wyciągnąć pieniądze rządowe.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #288 dnia: Styczeń 23, 2017, 12:20 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #289 dnia: Styczeń 23, 2017, 12:21 »
Adamie, to nie jest dyskusja na ten wątek o innych rakietach. Poza tym celowo dałem długi okres czasu, w tym przypadku mniej więcej dekadę i dodałem "niezerowe ryzyko".

Odpowiedź na Twoje pytania Amerykanie znajdą nie wcześniej niż w ciągu właśnie tej dekady.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #290 dnia: Styczeń 23, 2017, 12:32 »
Terminy podawane przez Muska są kompletnie nierealne. Można odszukać, że Tusk kiedyś twierdził, że zbuduje załogowego Dragona w ciągu 3 lat od momentu otrzymania pieniędzy. Otrzymał je nie później niż w 2012 r., a pierwszy lot załogowy odbędzie się w NET 2018. Czyli 3 lata przeszły w 6 - czas dwukrotnie dłuższy.
/quote]

O kurczę, szkoda, że nie głosowałem na PO, skoro to nasz premier Tusk myślał o budowie statków kosmicznych  ;) ;D

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #291 dnia: Styczeń 23, 2017, 12:41 »
Nie ma czegoś takiego jak "nie możliwe". Jak zapadnie decyzja to SLS zostanie uwalone i już, postęp prac niczego nie gwarantuje w tym przypadku.
O "papierowych" projektach się nie wypowiem bo już kiedyś to słyszałem o Falconie 9 i paru innych rzeczach których ponoć miało się nie dać zrobić:)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #292 dnia: Styczeń 23, 2017, 14:00 »
O "papierowych" projektach się nie wypowiem bo już kiedyś to słyszałem o Falconie 9 i paru innych rzeczach których ponoć miało się nie dać zrobić:)

Wszystko da się zrobić. Tylko kwestia: kiedy i za ile.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #293 dnia: Styczeń 23, 2017, 14:08 »
No to moze troche optymistycznie o ... niemozliwosciach:

Ale nawet cos takiego nie da nam alternatywy dla SLS w perspektywie 10 lat;-) Tz. bardzmy bardziej scisli ... amerykanskiej alternatywy;-)
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #294 dnia: Styczeń 27, 2017, 08:47 »
Shana Dale zastępca administratora NASA za kadencji George W. Busha w latach  2005 - 2009 dołączyła do zespołu przejściowego NASA.




Former NASA Deputy Administrator Shana Dale (right) and then-NASA Deputy Administrator Lori Garver pose for a photo after the 2010 unveiling of Dale's official portrait. Credit: NASA/Bill Ingalls.

Among the new people trickling into NASA Headquarters during the Trump administration’s first Washington work week is a familiar face: former NASA deputy administrator Shana Dale. (...)

- The Trump White House has yet to nominate Bolden’s and Newman’s replacements. Rep. Jim Bridenstine (R-Okla.) remains the odds-on favorite for landing the top job. Unless Bridenstine would give up his House seat for the agency’s No. 2 position, his appointment would leave only the deputy slot open for Dale, who otherwise has the right resume (if not an obvious love for the public spotlight) for being NASA’s first female chief.(...)

http://spacenews.com/trump-white-house-adds-a-former-nasa-deputy-to-the-mix/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #295 dnia: Luty 13, 2017, 09:08 »
Plotki dochodzące  z okolic NASA  sugerują większy zwrot w polityce kosmicznej USA.

Księżyc wydaje się być w oczekiwanych działaniach NASA bliżej , ale sugerowanie, że konkurencja  doprowadzi do szybkiego oblotu przez ludzi Księżyca i to jeszcze przez nierządowych astronautów  wydaje się mocno przesadzone.

Wystarczy zauważyć, jak długo trwa praca nad statkami załogowymi wykonywanymi przez sektor prywatny dla NASA. 2020 to kolejna kampania prezydencka w USA. Nie chciałbym nic sugerować, ale chęć wyboru bliskich czasowo  celów może być związanaz trwaniem  jednej kadencji prezydenckiej. Ale w przypadku kosmicznych przedsięwzięć bardziej sensowna jest realizacja w czasie 2 kadencji. Nie wiem czy to przypadek , ale Apollo-8 okrążał Księżyc w 8 roku po zapowiedziach programu księżycowego. Chcę przez to zwrócić uwagę, że przez 8 lat można bardzo wiele dokonać. Tym niemniej wiele ambitnych projektów kosmicznych jest rozłozonych na wiele prezydenckich kadencji.

“We have to be seen giving ‘Old Space’ a fair and balanced shot at proving they are better and cheaper than commercial,” Miller said, not specifically identifying the companies considered to be “Old Space,” or even SLS and Orion. But, he added, “If this initiative can be approved quickly by the White House, and appropriately funded, we will see private American astronauts, on private space ships, circling the moon by 2020.

http://spacenews.com/the-big-changes-that-may-not-be-coming-to-nasa/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #296 dnia: Luty 13, 2017, 09:32 »
Myślę, że SPACE X pomimo ostatnich kłopotów z rakietami i przeciąganiem się budowy statku Dragon 2 dałaby radę do 2020 wysłać takową misję  :D Trzeba by tylko dobudować lepszą osłonę termiczną i elektronikę do załogowej wersji Dragona, które wytrzymałyby promieniowanie kosmiczne oraz wejście statku z większą prędkością w atmosferę ziemską.

Oby tylko SPACE X wcześniej nie zbankrutowało  ::)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #297 dnia: Luty 13, 2017, 10:00 »
Raczej od SpaceX nie oczekiwałbym modyfikacji załogowego Dragona w celach księżycowych.
Ale Red Dragon powinien chyba odbyć testowy lot w okolice Księżyca.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #298 dnia: Luty 13, 2017, 11:04 »
Ten lot Red Dragona w okolice Księżyca to naprawdę ciekawy pomysł. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #299 dnia: Luty 13, 2017, 11:31 »
Ten lot Red Dragona w okolice Księżyca to naprawdę ciekawy pomysł. :)

A po co miałby tam lecieć? Chyba, że po próbki Księżyca albo Obłoków Kordylewskiego. Nawet Muska nie stać na ekstrawagancje typu - przelecimy koło Księżyca Dragonem i zrobimy sobie dobry PR. Inna sprawa jakby chodziło o testowanie kluczowych technologii dla bezzałogowego lądownika marsjańskiego. Ale to się da zrobić na Ziemi. Gdyby chodziło o załogową wersję Dragona, wówczas SPACE X miałaby pieniądze od rządu na tego typu misję.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #299 dnia: Luty 13, 2017, 11:31 »