Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 82443 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 11, 2016, 08:39 »
Konkurs dla dziennikarzy-popularyzatorów nauki - zgłoszenia do końca września
10.08.2016

Dziennikarze, którzy dzięki swojej pracy popularyzują nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne, jak i humanistyczne oraz społeczne, mogą wziąć udział w VII edycji Konkursu im. Karola Sabatha. Celem konkursu jest promocja interesującego i rzetelnego dziennikarstwa naukowego. (...)

"Dziennikarz naukowy jest (...) nie tylko posłańcem – redaktorem przekazującym naukowe newsy, ale znawcą swojej dziedziny, rozumie znaczenie specjalistycznych słów i zwrotów, które tłumaczy na język zrozumiały dla odbiorców, nie zmieniając znaczenia przekazu. Bez dziennikarzy naukowych, praca i osiągnięcia uczonych byłyby dla wielu zupełnie niezrozumiałe" - uzasadniają znaczenie pracy dziennikarzy naukowych organizatorzy akcji.
 
W konkursie mogą wziąć udział zarówno osoby, które przygotowują materiały dla redakcji lub rubryk naukowych, jak i dziennikarze, którzy piszą i mówią o nauce na łamach mediów o profilu ogólnoinformacyjnym czy lokalnym.
 
Prace mogą zgłaszać zarówno dziennikarze, jak i redakcje do 30 września 2016 roku. Zgłosić można materiały o tematyce popularnonaukowej, które zostały opublikowane lub wyemitowane w prasie, radiu, telewizji lub internecie w języku polskim między 1 września 2014 r. a 31 grudnia 2015 r.
 
Nazwa konkursu i główna nagroda nosi imię Karola Sabatha, który był przedwcześnie zmarłym naukowcem, uznanym popularyzatorem nauki i dziennikarzem naukowym jednocześnie. Z wykształcenia był biologiem, paleontologiem, ukończył biologię na Uniwersytecie Śląskim, pracował w Instytucie Paleobiologii PAN i w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Interesował się ewolucją, badał dinozaury i ich jaja. Z uwagi na artystyczne zdolności sam wykonywał naukowe ilustracje do swoich artykułów. (...)

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410760,konkurs-dla-dziennikarzy-popularyzatorow-nauki---zgloszenia-do-konca-wrzesnia.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2016, 12:44 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 11, 2016, 08:44 »
Olsztyn szykuje się na Europejską Noc Naukowców
10.08.2016

Moc atrakcji przygotowują olsztyńscy naukowcy podczas Europejskiej Nocy Naukowców - Fusion Night. Odbędzie się ona 30 września br. Aby zachęcić najmłodszych do udziału w wydarzeniach, przygotowano serię filmików animowanych promujących wybrane spotkania.

"Ta noc będzie bardzo długa, bo zacznie się o g. 10 rano i potrwa do późnych godzin nocnych. Atrakcji jest bardzo, bardzo dużo" - zapowiedziała w rozmowie z PAP Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN (IRZiBŻ). Powiedziała, że na razie w programie przewidziano aż 130 wydarzeń. (...)

Będzie można też wykonać szybki test na celiakię i przekonać się, czy jest się podatnym na uczulenie na gluten. A w laboratorium fizjoterapeutycznym, które otworzy się na tę noc, będzie można sprawdzić, która noga jest krótsza (bo to wcale nie jest w społeczeństwie tak rzadko spotykane) albo sprawdzić siłę swoich mięśni. Poza tym będzie można podziwiać eksperymenty, pokazy naukowe. W planach jest też naukowy stand-up. Do udziału w wydarzeniach zaproszono naukowców z całej Polski.
 
"Próbujemy zahaczyć o każdą dziedzinę, żeby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego" - opowiada Kieda. Wymienia, że najciekawsze punkty programu zaplanowane są na wieczór. "Chcemy zwerbować mieszkańców, którzy nie do końca są entuzjastami nauki, ale przyjdą na atrakcje wieczorne. A przy okazji zobaczą trochę nauki" - mówi.(...)

Olsztyńską edycję Nocy Naukowców koordynują trzy jednostki: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Uniwersytet Warmińsko-mazurski i Olsztyńska Szkoła Wyższa.
 
To już trzecia edycja Fusion Night. W tym roku edycje Europejskiej Nocy Naukowców organizowane są - dzięki środkom z Komisji Europejskiej - w Poznaniu i Olsztynie.
 
PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Europejskiej Nocy Naukowców.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410775,olsztyn-szykuje-sie-na-europejska-noc-naukowcow.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 17, 2016, 12:45 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 17, 2016, 12:47 »
Miłośnicy astronomii spotkają się w Kopernicy
17.08.2016

Od 1 do 4 września w miejscowości Kopernica w sercu Borów Tucholskich potrwa zlot miłośników astronomii. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.

W 2010 roku pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego - AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w "stolicy polskiej astronomii" - Toruniu (Toruński Zlot Miłośników Astronomii - TZMA). Toruński Zlot Miłośników Astronomii doczekał się już pięciu edycji.
 
W tym roku twórcy TZMA postanowili zorganizować zlot w innym miejscu - kierując się przede wszystkim argumentem ciemnego nieba. Zlot odbędzie się w miejscowości Kopernica nad jeziorem Charzykowskim w sercu Borów Tucholskich. "Mamy nadzieję, iż piękna przyroda, ciemne niebo, prelekcje zawodowych astronomów i wreszcie sama nazwa miejscowości nawiązująca do Mikołaja Kopernika przyciągną pasjonatów astronomii na pierwszy zlot w Kopernicy" - zachęcają organizatorzy.
 
Pierwszy Zlot Miłośników Astronomii KOPERNICA 2016 odbędzie się w dniach 1-4 września 2016 r. (czwartek-niedziela). Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.
 
Część merytoryczna zlotu będzie składała się z prelekcji i warsztatów astronomicznych. Oprócz solidnej porcji wiedzy będzie czas na wypoczynek. Na uczestników zlotu czeka rejs statkiem pirackim po jeziorze Charzykowskim, spływ kajakowy rzeką Brdą, a także piesza wycieczka po Parku Narodowym Bory Tucholskie. Dla fanów astronomii atrakcją będzie też z pewnością możliwość spędzenia niezapomnianych chwil pod ciemnym niebem. Na każdego z uczestników czeka również upominek ufundowany przez czasopismo "Astronomia".
 
Wykłady poprowadzą zawodowi astronomowie oraz doświadczeni miłośnicy. Wykład inauguracyjny pt. "Późne etapy ewolucji gwiazd" poprowadzi prof. Ryszard Szczerba z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Toruniu. W planach jest też m.in. wykład pt. "ABCs of Radio Astronomy", który poprowadzi gość z Hongkongu - Yung Hong Kiu Bosco.
 
Oprócz wykładów odbędą się warsztaty o postprocessingu w astrofotografii, które przygotował Alan Chamernik. Zajęcia będą polegały na omówieniu obróbki przykładowego zdjęcia z równoczesną możliwością niezależnej pracy nad zdjęciem przez każdego z uczestników z laptopem.
 
Aby się zarejestrować, trzeba wypełnić formularz dostępny na witrynie internetowej KOPERNICA 2016: www.kopernica2016.pl. Całkowity koszt uczestnictwa w zlocie - wraz z wyżywieniem wynosi 260 zł za osobę, a bez wyżywienia - 180 zł za osobę.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410834,milosnicy-astronomii-spotkaja-sie-w-kopernicy.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 17, 2016, 12:47 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 31, 2016, 10:52 »
Festiwal "Przemiany" z "Pokusą nieśmiertelności"
31.08.2016

Jak długo jesteśmy w stanie żyć? Jakie są uroki śmiertelności? Gdzie leży granica udoskonalania człowieka? Odpowiedzi na takie pytania będzie można poszukać uczestnicząc w festiwalu Przemiany, który odbędzie się na początku września w Centrum Nauki Kopernik. Jego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Pokusa nieśmiertelności".

Festiwal "Przemiany" odbędzie się między 1 a 4 września w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne festiwalowe wydarzenia skupione będą wokół hasła "Pokusa nieśmiertelności".
 
W czwartek 1 września o godz. 19:00 festiwal otworzą dwie prelekcje poświęcone długowieczności. Dr Ewa Sikora zastanowi się, jak długo jesteśmy w stanie żyć, w jaki sposób pracujemy nad wydłużeniem życia i gdzie kryje się tajemnica długowieczności. Prof. Paweł Łuków powie z kolei o urokach śmiertelności. (...)

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/festiwal-przemiany/festiwal-przemiany-2016/ (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410994,festiwal-przemiany-z-pokusa-niesmiertelnosci.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 02, 2016, 00:20 »
Science fiction czy cyfrowa rewolucja? - nowy film Herzoga o internecie
01.09.2016

Nowy film legendarnego dokumentalisty Wernera Herzoga "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci" wchodzi w piątek do kin. Reżyser zastanawia się w nim m.in., kiedy będziemy mogli tweetować myśli i czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 r. wygrają roboty?

Swoją opowieść Werner Herzog zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji, pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie w 1969 r. został wysłany pierwszy mail. Pierwsza wiadomość mailowa brzmiała: "Log in", ale komputer zawiesił się i zostało tylko "lo" – stąd polski tytuł filmu "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci". (...)

Internet na Marsie? Herzog rozmawia o tym z astronomką z Adler Planetarium, Lucianne Walkowicz. Odwiedza z kamerą Spółkę Space X, która zajmuje się praktycznym aspektem kolonizacji Marsa. To tam budowane są rakiety transportowe. A jak będzie wyglądał internet przyszłości? "Możemy zbudować internet dalekiego zasięgu działający w oparciu o fale radiowe lub widzialne światło. (…) Będziemy mogli dokonywać nawet transmisji międzygalaktycznych" – mówi Walkowicz.

Podkreśla jednak, że w kwestii kolonizacji Marsa są ważne nie tylko aspekty techniczne. "Im dłużej szuka się poza układem słonecznym planet zdatnych do życia, tym bardziej docenia się to, jak wspaniała jest nasza Ziemia, gdzie możemy oddychać bez sprzętu i pływać w oceanie. Choć bardzo bym chciała lepiej zbadać Marsa, to póki co głównie dewastujemy środowisko Ziemi, a nie ma co nawet mówić o adaptacji innych planet do życia. Wizja, że Mars ocali nas przed konsekwencjami decyzji podjętych tutaj jest fałszywa. To tak, jakby planować, że przenosimy na szalupę. Szalupy też kiedyś muszą dobić do brzegu" – podkreśla astronomka w rozmowie z Herzogiem. (...)

"Lo" wchodzi na ekrany polskich kin w piątek (2 września). Film otworzył tegoroczną edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Dystrybutorem film jest Against Gravity. (PAP)
 
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411022,science-fiction-czy-cyfrowa-rewolucja---nowy-film-herzoga-o-internecie.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 07, 2016, 00:18 »
Program popularnonaukowy „Astronarium” - znów w TVP 1
06.09.2016

"Astronarium", telewizyjny serial naukowy o kosmosie, jest znów emitowany przez trzy ogólnopolskie kanały telewizyjne, m.in. TVP 1 – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które jest koproducentem programu.

"Astronarium" - reklamowane jako "program o tajemnicach kosmosu i polskich naukowcach, którzy je badają", powraca po przerwie wakacyjnej, i oprócz dotychczasowych anten ogólnopolskich, TVP 3 i TVP Polonia będzie pokazywane co tydzień także w głównym kanale Telewizji Polskiej, czyli w TVP 1.
 
W telewizyjnej "jedynce" będzie je można oglądać w soboty o godz. 10:30 (od 10 września), a także w piątki o godz. 8:20 (od 23 września). Pierwszy odcinek na antenie TVP 1 będzie poświęcony Europejskiemu Obserwatorium Południowemu (ESO) - wielkiej organizacji zajmującej się badaniami kosmosu prowadzonymi z powierzchni Ziemi. ESO posiada olbrzymie teleskopy na pustyni Atakama w Chile. Polska stała się członkiem ESO w ubiegłym roku.
 
Z kolei na ogólnopolskiej antenie TVP 3, czyli we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej, program będzie pokazywany w środy (o godz. 15:35 i po północy o 00:50) i w czwartki (godz. 9:50). Tutaj premierowy odcinek będzie dotyczył badań nad początkami materii we Wszechświecie. Polscy naukowcy pracujący w laboratoriach CERN opowiedzą, w jaki sposób dzięki eksperymentom w Wielkim Zderzaczu Hadronów można poznać własności materii z początkowych chwil po Wielkim Wybuchu.
 
Dodatkowo, powtórki wcześniejszych odcinków będą pokazywane w TVP Polonia w środy o godz. 15:55. Zdjęcia do programu są realizowane przez ekipę TVP 3 Bydgoszcz, dlatego na tej regionalnej antenie będą dodatkowe emisje we wtorki wieczorem o godz. 20:15.
 
"Astronarium" to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oficjalna strona internetowa programu ma adres www.astronarium.pl. "Astronarium" jest także obecne w mediach społecznościowych, na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz na YouTube.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411055,program-popularnonaukowy-astronarium---znow-w-tvp-1.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 07, 2016, 00:21 »
Znany fizyk opowie o poszukiwaniach życia we Wszechświecie
05.09.2016

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Odpowiedzi na to pytanie - podczas wykładu otwartego - będzie szukał światowej sławy fizyk – prof. Paul C.W. Davies. Wykład odbędzie się w czwartek, 15 września, w Akademii Morskiej w Szczecinie, ale będzie można go też śledzić on-line.

Wykład organizują Uniwersytet Szczeciński, Akademia Morska oraz szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
 
Podczas spotkania prof. Paul C.W. Davies omówi główne możliwości oraz wyzwania związane z dalszymi etapami poszukiwania sygnałów od cywilizacji pozaziemskich w oparciu o swoją najnowszą książkę "Upiorna cisza" ("Eerie silence").
 
Profesor jest laureatem Nagrody Templetona z roku 1995 oraz członkiem Komitetu Sterującego Projektu SETI - Poszukiwania Życia Pozaziemskiego. Pracuje obecnie w Centrum Fundamentalnych Koncepcji w Nauce na Uniwersytecie Arizona w USA. Jest autorem wielu książek popularnonaukowych m.in. wydanej w języku polskim „Bóg i nowa fizyka”.
 
Davies zajmuje się głównie fizyką teoretyczną i kosmologią, ale jego zainteresowania sięgają także genezy życia we Wszechświecie, medycyny nowotworów oraz filozofii nauki. Jest zwolennikiem podróży w jedną stronę na Marsa, a od 2005 pracuje w projekcie SETI, którego celem jest znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych sztucznie wytworzonych, pochodzących z przestrzeni kosmicznej, ale których autorem nie jest człowiek. Profesor jest przekonany o istnieniu życia pozaziemskiego i możliwości jego dotarcia w przeszłości na Ziemię, sugeruje poszukiwanie jego śladów w ekstremalnych środowiskach takich jak pustynie, słone jeziora czy wulkany.
 
Wykład odbędzie się w czwartek - 15 września, o godz. 18.30 w Akademii Morskiej w Szczecinie, przy ul. Szczerbcowej 4. Wykład będzie miał charakter otwarty, wygłaszany będzie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym oraz transmisją on-line live.
 
Wykład odbędzie się w ramach międzynarodowej konferencji “Varying Constants and Fundamental Cosmology” – VARCOSMOFUN'16 (Zmienne stałe fizyki i kosmologia fundamentalna) organizowanej przez Szczecińską Grupę Kosmologiczną Instytutu Fizyki US w dniach 12-17 września.
 
Celem konferencji jest zgromadzenie specjalistów w zakresie badania problemów dynamicznych (zmiennych w czasie i przestrzeni) stałych fizyki oraz kosmologii fundamentalnej i multiwszechświata.
 
Organizatorami międzynarodowej konferencji są: Uniwersytet Szczeciński, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Kraków), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (Świerk) oraz Akademia Morska w Szczecinie. Konferencja naukowa ma charakter zamknięty.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411041,znany-fizyk-opowie-o-poszukiwaniach-zycia-we-wszechswiecie.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 07, 2016, 11:46 »
2 października dzień otwarty w ESA.

Then on Sunday 2 October, comes ESA’s annual Open Day in the Netherlands: your chance to see this 8 x 8 m Mars Yard – part of ESA’s Planetary Robotics Laboratory – and the rest of ESA’s technical heart in Noordwijk for yourself.

The Open Day will also give visitors a chance to learn first-hand about ESA’s next planetary landing: the touchdown of the Schiaparelli demonstrator of the ExoMars mission on 19 October.

http://m.esa.int/spaceinimages/Images/2016/09/Rover_and_toy_Rosetta_in_Mars_Yard

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 08, 2016, 20:20 »
95. rocznica urodzin Stanisława Lema
2016/09/06

Spacer śladami Stanisława Lema, pokaz filmu "Kongres" i debata "Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego" będą głównymi punktami obchodów 95. rocznicy urodzin Stanisława Lema, które odbędą się 10 września 2016 w Krakowie.

Pisarz, którego powieści zostały przełożone na 41 języków i sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie, a część została zekranizowana i zaadaptowana na słuchowiska, 12 września 2016 obchodziłby swoje 95. urodziny.

Z tej okazji 10 września 2016 odbędzie się urodzinowy spacer szlakiem Stanisława Lema, podczas którego Elżbieta Binswanger-Stefańska opowie o miejscach w Krakowie związanych z pisarzem. Dwa dni później, 12 września, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się debata poświęcona "Kongresowi Futurologicznemu" - obszernemu opowiadaniu Lema wydanemu w 1971 roku.

W rozmowie pt. "Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego" na temat współczesnych polityczno-społecznych kontekstów tekstu Lema wezmą udział: wieloletni sekretarz pisarza Wojciech Zemek oraz prof. Piotr Popik z Instytutu Farmakologii PAN. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Binswanger-Stefańska (Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej), a fragmenty "Kongresu Futurologicznego" przeczyta Ziuta Zającówna.

Debacie będzie towarzyszył pokaz filmu "Kongres" ("The Congress", reż. Ari Folman) z 2013 roku - będącego międzynarodową koprodukcją opartą na motywach prozy Lema, nagrodzoną Europejską Nagrodą Filmową.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie. W 1946 r. w ramach akcji repatriacyjnej przeniósł się z rodzicami ze Lwowa do Krakowa, gdzie kontynuował studia medyczne. Jego drogą życiową stała się jednak literatura. Napisał m.in. "Szpital Przemienienia", "Czas nieutracony", "Astronautów", "Powrót z gwiazd", "Solaris", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Dzienniki Gwiazdowe", "Kongres futurologiczny", "Cyberiadę".

Zmarł w wieku 84 lat, 27 marca 2006 r. w Krakowie. Nazwiskiem pisarza została nazwana planetoida 3836 Lem, pierwszy polski sztuczny satelita Lem, a także ulice - w Krakowie i w Wieliczce.

Wydarzenie organizują: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej, Wydawnictwo Literackie oraz Legalna Kultura.
PAP; op: az; 6.09.2016.

http://culture.pl/pl/artykul/95-rocznica-urodzin-stanislawa-lema
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2016, 20:46 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 14, 2016, 13:21 »
W Trójmieście konferencja o fenomenalnych efektach kwantowych
14.09.2016

Badacze zajmujący się tajemniczym światem kwantów spotkają się między 21 a 23 września w Trójmieście na konferencji "Quantum phenomena: Between the whole and the parts". W programie znalazły się wykłady otwarte dla wszystkich chętnych - w tym wykład jednego z "ojców" kwantowej informatyki Charlesa Bennetta z IBM.

Konferencja "Quantum phenomena: Between the whole and the parts" organizowana jest przez Politechnikę Gdańską i Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej przy Uniwersytecie Gdańskim. Wydarzenie realizowane jest dzięki grantowi z Fundacji Templetona.
 
W programie znalazły się wykłady otwarte, w których wziąć może udział każdy. W środę 21 września pasjonaci fizyki kwantowej będą mogli posłuchać wykładu Charlesa H. Bennetta z IBM Watson Research Center w USA. To współodkrywca kwantowej teleportacji i kwantowej kryptografii, uznawany za jednego z "ojców" kwantowej informatyki.

Gratką będzie też tego samego dnia spotkanie z prof. Wojciechem H. Żurkiem z Los Alamos National Laboratory. To pracujący w USA polski naukowiec, którego osiągnięciami jest m.in. udowodnienie twierdzenia o zakazie klonowania, które mówi, że nie można wykonać idealnej kopii nieznanego stanu kwantowego. Żurek ma również na koncie wypracowanie teorii Kwantowego Darwinizmu. Pokazuje ona pewne podobieństwa między światem kwantowym a mechanizmami doboru naturalnego.
 
W czwartek 22 września będzie można z kolei posłuchać Phillippe'a Grangiera z Francuskiego Uniwersytetu Paris-Saclay, a także Mariusza Puchalskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, a w piątek (23 września) prelekcje wygłosi Giacomo Mauro D'Ariano z wloskieo Uniwersytetu w Pavii oraz Caslav Brukner z austriackiego Uniwersytetu Wiedeńskiego.
 
Otwarte wykłady odbywać się będą na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Armii Krajowej 119 w Sopocie, zaczynają się każdego dnia konferencji o g. 9.45.
 
Szczegóły na stronie konferencji http://quantum-phenomena-conference.mif.pg.gda.pl/home
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411153,w-trojmiescie-konferencja-o-fenomenalnych-efektach-kwantowych.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 21, 2016, 23:42 »
50-lecie odkrycia Jaskini Niedźwiedziej
21.09.2016

W głębokiej dolinie u stóp Śnieżnika Kłodzkiego, najwyższego szczytu w Sudetach Wschodnich, w kamieniołomach, pół wieku temu zostały odkryte liczne kości niedźwiedzi jaskiniowych. O odkryciu Jaskini Niedźwiedziej przypominają uczestnicy 22. Międzynarodowego Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego w Kletnie.

22. Międzynarodowe Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego ruszyło w Kletnie w środę - potrwa do niedzieli.
 
Uczestnicy konferencji - badacze z Europy i Azji - tradycyjnie poruszają kwestie związane z paleontologią, geologią i speleologią. Prezentują też wyniki najnowszych badań genetycznych i morfologicznych - nie tylko niedźwiedzi, ale także lwa jaskiniowego, rysia, lamparta czy hieny jaskiniowej. Opowiadają o karłowatych słoniach z wysp śródziemnomorskich oraz znaczeniu sztuki naskalnej w życiu ludzi prehistorycznych - informuje przedstawiciel biura rektora UWr Michał Raińczuk.

Kletno i Stronie Śląskie, gdzie odbędzie się sympozjum, znajdują się w głębokiej dolinie u stóp Śnieżnika Kłodzkiego, najwyższego szczytu w Sudetach Wschodnich. To właśnie w tym rejonie, w kamieniołomach, 50 lat temu zostały odkryte liczne kości niedźwiedzi jaskiniowych. Jubileusz tego stanowiska, znanego obecnie jako Jaskinia Niedźwiedzia, będzie częścią tegorocznej konferencji.
 
Poza Jaskinią Niedźwiedzią – wypełnioną nie tylko kośćmi niedźwiedzia jaskiniowego, ale także lwów jaskiniowych, wielkich wilków jaskiniowych, stepowych niedźwiedzi brunatnych i wielu innych reprezentantów świata epoki lodowcowej, który dawno przeminął – uczestnikom konferencji zostaną zaprezentowane dwa inne stanowiska o interesującej historii i bogatej faunie: Jaskinia Radochowska oraz Jaskinia Solna Jama. Cały region posiada również liczne udokumentowane zjawiska geologiczne i krasowe, więc Stronie Śląskie i Kletno są idealnym miejscem do zorganizowania sympozjum.
 
Sympozjum zorganizuje Zakład Paleozoologii Instytutu Biologii Środowiskowej Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411256,50-lecie-odkrycia-jaskini-niedzwiedziej.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 23, 2016, 00:00 »
Setki spotkań z naukowcami w ramach XX Festiwalu Nauki w Warszawie
22.09.2016

Ponad 500 wydarzeń z udziałem naukowców i studentów znalazło się w tym roku w programie warszawskiego Festiwalu Nauki. Potrwa on od 24 września do 2 października. To już 20. edycja jesiennych spotkań z popularyzatorami nauki z wszelkich dziedzin.

Podczas festiwalu nauki atrakcji będzie co nie miara. Przewidziano je na uczelniach, w muzeach całej Warszawy, w instytutach badawczych. Opowieści o nauce przedstawiać będą przedstawiciele zarówno nauk ścisłych, technicznych, jak i humanistycznych. Przewidziano m.in. wykłady o internetowych memach, o dinozaurach, jakie żyły dawniej na ziemiach Polski, czy o hologramach jak z "Gwiezdnych Wojen". Będzie też mowa o zgubnym wpływie autorytetu, początkach muzyki rockowej, a nawet o pracoholizmie.
 
Festiwal rozpocznie się 24 września. Spotkania z naukowcami będą trwały już od rana, ale uroczysta inauguracja zaplanowana jest na g. 17 w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wtedy odbędzie się debata "Fale grawitacyjne - największe odkrycie XX wieku?". Naukowcy odpowiedzą na pytania, czym są fale grawitacyjne i jakie są ich źródła, a także wyjaśnią, czy fale grawitacyjne zostały niedawno odkryte, czy może raczej zarejestrowane. (...)

Festiwal zakończy się debatą z udziałem prof. Michała Hellera "Geometryczne piękno Wszechświata". Prof. Heller jest filozofem i popularyzatorem nauki. W ubiegłym roku podczas Festiwalu Nauki wygrał konkurs o "Złotą Różę". To nagroda dla autora najlepszej polskiej książki popularnonaukowej. Podczas debaty z prof. Hellerem ogłoszone będzie nazwisko tegorocznego laureata tejże nagrody.
 
Pierwsza edycja warszawskiej imprezy popularyzującej naukę odbyła się w 1997 roku. Był to pierwszy polski festiwal nauki. W ślad za nim powstało ok. 20 festiwali nauki, sztuki i techniki w miastach akademickich w całej Polsce. W minionych latach festiwal gościł od 45 tys. do nawet 75 tys. miłośników nauki.
 
Patronat nad festiwalem objął serwis PAP - Nauka w Polsce.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411260,setki-spotkan-z-naukowcami-w-ramach-xx-festiwalu-nauki-w-warszawie.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 27, 2016, 08:47 »
Doroczna konferencja kosmiczna po raz siódmy w Sieradzu
PONIEDZIAŁEK, 26 WRZEŚNIA 2016, 16:03

W dniach 5-6 października 2016 r. odbędzie się VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna. Organizatorem konferencji jest Muzeum Okręgowe w Sieradzu we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konferencja została objęta patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Sieradzka Konferencja Kosmiczna odbywa się już po raz siódmy. Jest ona częścią większego projektu, który działa za sprawą Muzeum Okręgowego w Sieradzu od 2010 roku. Inicjatywie przyświeca idea promowania aktywności naukowej, jaką prowadził urodzony w tym mieście 14 maja 1905 roku uczony Ary Szternfeld, twórca podstaw kosmonautyki. Program pod hasłem „Dziedzictwo Arego Szternfelda” ma na celu popularyzację dorobku rodzimego naukowca oraz problematyki kosmicznej, m.in. za sprawą organizowanych co roku konferencji kosmicznych.

Sieradzkie Konferencje Kosmiczne organizowane są przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu, które pozyskało współorganizatorów: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, Narodowe Centrum Kultury, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Urząd Marszałkowski w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Sieradzu i Urząd Miasta w Sieradzu.

Przedmiot konferencji skupia się wokół tematów „Kosmos – wyzwaniem dla młodych” oraz „Słońce”. Konferencji towarzyszy Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kosmicznej dla młodzieży szkolnej pt. „Słońce - najbliższa gwiazda” oraz konkurs plastyczny „Ziemia pod innym Słońcem”. Oba konkursy wystartowały 23 maja br., a ich wyniki zostaną przedstawione w drugim dniu konferencji. Pytania do konkursu wiedzy układali pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Pierwszego dnia konferencji (środa, 5 października br.) wystąpią przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego, którzy będą wypowiadali się na temat „Planowanie swojej przyszłości (studia kierunkowe, praktyki studenckie, staże, satysfakcjonująca praca)”. Obradom konferencji będzie przewodniczył prof. Zbigniew Kłos – przewodniczący Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN (dzień pierwszy) oraz Piotr Życki, dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (dzień drugi). Tego samego dnia wystąpi prof. dr hab. inż. Cezary Spechta, Dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej, który przedstawi odczyt pt. „Technologie kosmiczne i satelitarne jako nowy kierunek studiów w Polsce”.

Drugiego dnia konferencji wystąpią z odczytami pracownicy naukowi Centrum Badań Kosmicznych PAN (dr Tomasz Mrozek i dr Beata Dziak-Jankowska), którzy opowiedzą o badaniach Słońca oraz o pogodzie kosmicznej i jej wpływie na to, co dzieje się na Ziemi.

Swoją obecność na konferencji zapowiedział również dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, który zaprezentuje szczegóły realizacji misji Proba-3, wchodzącej w zakres zadań Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wystąpienie będzie również odnosiło się do polskiego wkładu w tę inicjatywę ze strony Creotech Instruments oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

VII Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej będą towarzyszyły pokazy łazika marsjańskiego Raptors Team z Politechniki Łódzkiej, zdobywcy pierwszego miejsca w III edycji konkursu European Rover Challenge.

Źródło: http://www.space24.pl/456437,doroczna-konferencja-kosmiczna-po-raz-siodmy-w-sieradzu
http://muzeum-sieradz.com.pl/sieradzka-konferencja-kosmiczna/

VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna - relacja
Przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej uczestniczyli w VII Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. POLSA objęła konferencję swoim patronatem.
POLSA Gdańsk

VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna odbyła się w dniach 5-6 października 2016 r. w Muzeum Okręgowym w Sieradzu oraz w Teatrze w Sieradzu.



Obrady pierwszego dnia Konferencji, przebiegające pod hasłem: KOSMOS – WYZWANIEM DLA MŁODYCH, odbywały się w sali kosmicznej sieradzkiego Muzeum Okręgowego, przy ul. Zamkowej 1.

Słuchaczami obrad w tym dniu byli wybrani uczniowie klas maturalnych regionu oraz studenci kierunku inżynieria kosmiczna z Politechniki Łódzkiej i przedstawiciele studentów z Wrocławia i Warszawy.

Celem tego dnia obrad było ukazanie młodym, jaką drogę rozwoju należy wybrać, jeśli chce się swoją przyszłość związać z dziedzinami związanymi z Kosmosem. Stąd na sali obrad byli zarówno przedstawiciele najważniejszych instytutów naukowo-badawczych związanych z problematyką kosmiczną (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Instytut Lotnictwa), jak i uczelni wyższych (Politechnika Łódzka i Rzeszowska) oraz polskich firm związanych z kosmonautyką (Astronika Sp. z o.o. z Warszawy, Sener Polska Sp. z o.o. z Warszawy i Hertz Systems z Zielonej Góry).

Niebagatelną sprawą była obecność na Konferencji przedstawicieli kierownictwa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSY), patronującej sieradzkim konferencjom, poczynając od ubiegłorocznej, VI Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Obecni byli: prof. dr hab. Marek Moszyński Wiceprezes ds. Nauki, prof. dr hab. Cezary Specht Dyrektor Departamentu Edukacji POLSY oraz Maciej Gruszczyński z pionu obronnego POLSY. POLSA bowiem m.in. przygotowuje interesujący projekt kształcenia młodych Polaków (od szkół podstawowych po studia akademickie) dla Kosmosu i kosmonautyki. Pomoże to także wybierać młodym drogę ich indywidualnego rozwoju.

Przy okazji zaznaczyć wypada, że Sieradzkie Konferencje Kosmiczne, realizowane w ramach programu „Dziedzictwo Arego Szternfelda”, są jedynym przedsięwzięciem w Polsce, realizowanym w ramach Międzynarodowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej ONZ.

Na koniec obrad przedstawiciele zespołu Raptors absolwentów Politechniki Łódzkiej zaprezentowali skonstruowanego przez zespół łazika marsjańskiego, który zajął I miejsce na tegorocznych międzynarodowych zawodach łazików European Rover Challenge pod Rzeszowem.

Obradom tego dnia przewodniczył przedstawiciel głównego współorganizatora konferencji, Przewodniczący Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. dr hab. Zbigniew Kłos, który w swoim wstępnym wystąpieniu przedstawił wkład Polski w rozwój światowej kosmonautyki oraz zasygnalizował jakie ilości młodych kadr dla badań i produkcji związanej z opanowywaniem Kosmosu, będą potrzebne zarówno w Polsce jak i w Europie, w najbliższej przyszłości.

Panel pierwszego dnia Konferencji
Drugi dzień Konferencji
Obrady drugiego dnia Konferencji, przebiegające pod hasłem: SŁOŃCE – NAJBLIŻSZA GWIAZDA, odbywały się już w dużo większej sali widowiskowej teatru sieradzkiego, przy ul. Dominikańskiej 19.

Słuchaczami obrad w tym dniu byli, zainteresowani problematyką astronomiczną, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych regionu oraz uczestnicy ogólnopolskiego konkursu wiedzy kosmicznej organizowanego przez CBK PAN i Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

Celem tego dnia obrad było pokazanie młodym jaką niezwykle ciekawą dziedziną wiedzy jest astronomia (wszak to m.in. dla potrzeb badań astronomicznych buduje się i wysyła w przestrzeń kosmiczną określoną, coraz to doskonalszą, aparaturę badawczą) oraz jaką drogę należy wybrać aby zostać astronomem.

Nic więc dziwnego, że obradom tego dnia przewodniczył prof. dr hab. Piotr Życki Dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, jednego ze współorganizatorów Konferencji.

Uczestnicy obrad wysłuchali niezwykle ciekawych wykładów o Słońcu, najbliższej nam gwieździe dr Tomasza Mrozka z CBK PAN, oddział Wrocław, o pogodzie kosmicznej i o wpływie Słońca na klimat Ziemi dr Beaty Dziak – Jankowskiej z CBK PAN Warszawa. Usłyszeli również wystąpienie prezesa firmy CreoTech Instruments dr Grzegorza Brony o jej uczestnictwie w przygotowywaniu aparatury do obserwacji korony Słońca. Ostatnim wystąpieniem było wystąpienie profesora Życkiego, pod nieco prowokującym tytułem: „Czy warto być astronomem?”, oczywiście z bardzo pozytywnym przesłaniem na „tak”.

W tym dniu zostały też ogłoszone wyniki ogólnopolskich konkursów: wiedzy kosmicznej i plastycznego, nawiązującego tematycznie do Słońca. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w konkursie wiedzy, w pionie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (z Brzeska, Warszawy, Brzeszcz, Pieczysk i Sieradza oraz Redy, Kutna, Brodnicy i Konina), zostali nagrodzeni teleskopami i wydawnictwami kosmicznymi. Będą więc mogli prowadzić samodzielne obserwacje nieba. Natomiast zwycięzcy w konkursie plastycznym (z Złejwsi, Wielunia, Witoszowa Dolnego, Lublina i Kołobrzegu) otrzymali zestawy materiałów plastycznych lub przewodniki po kraju, aby mogli dalej tworzyć swoje młodzieńcze dzieła w najpiękniejszych miejscach Polski. Zwycięzcom obu konkursów pogratulowała, w imieniu Łódzkiego Kuratora Oświaty. Dyrektor sieradzkiej delegatury ŁKO dr Małgorzata Świątek – Słonina. Osobiście zwycięzcom pogratulował także Wiceprezes POLSY, prof. dr hab. Marek Moszyński.

Pan Prezes zabrał również głos na zakończenie Konferencji. Podziękował jej uczestnikom za udział w dwudniowych obradach, pogratulował organizatorom jej sprawnego przeprowadzenia, a w imieniu Polskiej Agencji Kosmicznej zadeklarował wsparcie dla organizacji przyszłorocznej, już VIII Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej.

Konferencję oficjalnie otworzył, i zamknął także po zakończeniu obrad, Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior w towarzystwie Prezydenta Sieradza Pawła Osiewały.

Przez dwa dni trwania Konferencji, w sąsiadującym z Muzeum Gimnazjum nr 2 w Sieradzu, w planetarium pod namiotem, uczniowie szkół podstawowych Sieradza mogli podziwiać piękno jesiennego nieba.

Tekst i zdjęcia: Muzeum Okręgowe w Sieradzu.
https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/174-vii-sieradzka-konferencja-kosmiczna-relacja



VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna
29, wrzesień 2016

W Sieradzu po raz siódmy spotkają się specjaliści w dziedzinie astronautyki. Przyjadą tu, by wziąć udział w Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej – przedsięwzięciu opartym na dokonaniach pioniera kosmonautyki rodem z Sieradza – Arego Szternfelda.

W tym roku do programu imprezy organizatorzy wprowadzili nowość: począwszy od VII konferencji, jej pierwszy dzień będzie poświęcony kosmonautyce jako obszarowi pracy i edukacji. Adresatami działań przygotowanych na ten dzień są uczniowie, studenci i przedstawiciele firm pracujących na potrzeby kosmonautyki. Pierwszy dzień konferencji zakończy prezentacja łazika marsjańskiego, skonstruowanego przez studentów Politechniki Łódzkiej.

Drugiego dnia konferencja przeniesie się z Muzeum Okręgowego do Sieradzkiego Centrum Kultury. Zakończy go rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu wiedzy kosmicznej dla młodzieży „Słońce – najbliższa gwiazda” oraz konkursu plastycznego „Ziemia pod innym słońcem”.

Program VII Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej – 5-6 października 2016 r.

Dzień pierwszy (5 października) pod hasłem „Kosmos wyzwaniem dla młodych”. Miejsce: Muzeum Okręgowe w Sieradzu (ul. Dominikańska 2)

10:00 – rozpoczęcie konferencji, powitanie gości i uczestników

10:10 – objęcie przewodnictwa obrad przez prof. dr. hab. Zbigniewa Kłosa, przewodniczącego Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN)

Wystąpienia w temacie: Planowanie swojej przyszłości (studia kierunkowe, praktyki studenckie, staże,       satysfakcjonująca praca)

10:20 – wystąpienie prof. dr. hab. inż. Cezarego Spechta, dyrektora Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej: „Technologie kosmiczne i satelitarne jako nowy kierunek studiów w Polsce”

10:45 – wystąpienie Bartosza Kędziory, prezesa firmy „Astronika” z Warszawy

11:10 – wystąpienie Michała Szwajewskiego, przedstawiciela firmy „Sener Polska” z Warszawy

11:35 – przerwa kawowa

12:10 – wystąpienie Rafała Trzaskowskiego, prezesa firmy „Hertz Systems” z Zielonej Góry

12:35 – wystąpienie prof. dr. hab. inż. Witolda Wiśniowskiego, dyrektora Instytutu Lotnictwa w Warszawie: „Rola Instytutu Lotnictwa w badaniach kosmicznych”

13:00 – pytania do prelegentów i dyskusja

14:00 – podsumowanie pierwszego dnia obrad – prof. dr hab. Zbigniew Klos z CBK PAN

14:15 – prezentacja łazika marsjańskiego, zdobywcy I miejsca w konkursie „European Rover Challenge 2016” (zespół Politechniki Łódzkiej)

Impreza towarzysząca: pokaz nieba dla dzieci w namiocie „Astroareny” Kalisz

Dzień drugi (6 października), poświęcony Słońcu. Miejsce obrad: Sieradzkie Centrum Kultury (ul. Dominikańska 19)

10:00 – rozpoczęcie obrad, powitanie gości i uczestników, objęcie przewodnictwa obrad przez prof. dr. hab. Piotra Życkiego, dyrektora Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie

10:15 – wystąpienie dr. Tomasza Mrozka z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN we Wrocławiu: „Słońce – najbliższa gwiazda”

10:45 – wystąpienie dr Beaty Dziak-Jankowskiej z CBK PAN w Warszawie: „Pogoda Kosmiczna” i „Słońce regulatorem klimatu Ziemi”

11:15 – wystąpienie dr. Grzegorza Brony, prezesa firmy „Creotech Instruments” z Piaseczna koło Warszawy „Obserwacje korony Słońca – misja lotu kosmicznego w formacji”

11:45 – wystąpienie dr. hab. Piotra Życkiego, dyrektora Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie: „Czy warto być astronomem”

12:10 – wystąpienie podsumowujące wykłady

12:25-13:00 – przerwa kawowa

13:00 – wystąpienie dr. Grzegorza Wierzchowskiego, Łódzkiego Kuratora Oświaty, patrona konkursów kosmicznych

13:10 – ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród i dyplomów

13:40 – podsumowanie konferencji, podziękowanie za udział

Impreza towarzysząca: pokaz nieba dla dzieci w namiocie „Astroareny” Kalisz

T.O.
https://www.powiat-sieradz.pl/index.php/8-aktualnosci/1448-vii-sieradzka-konferencja-kosmiczna
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2021, 15:37 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 03, 2016, 12:27 »
MKiDN chce utworzenia Narodowego Muzeum Techniki
01.10.2016

Wspólne utworzenie Narodowego Muzeum Techniki – z taką propozycją, po analizie sytuacji, w jakiej znalazło się Muzeum Techniki i Przemysłu NOT – zwrócił się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Dyrektor stołecznego Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski powiedział PAP, że pismo z resortu kultury w tej sprawie wpłynęło w piątek do urzędu miasta. Dodał, że prawdopodobnie w poniedziałek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowie Glińskiemu na jego pismo.
 
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował się na podjęcie inicjatywy w celu ratowania zbiorów Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, mimo że nie jest organem prowadzącym tę instytucję i nie ma wpływu na określanie warunków, na jakich zajmuje ona pomieszczenia w obecnej siedzibie. Minister kultury nie może też przekazywać Muzeum Techniki i Przemysłu NOT dotacji jako jednostce pozostającej w strukturze stowarzyszenia - Naczelnej Organizacji Technicznej. "Jednak z powodu realnych zagrożeń dla dalszej publicznej dostępności i trwałości kolekcji muzeum wicepremier zwrócił się do prezydent Warszawy z propozycją wspólnego utworzenia Narodowego Muzeum Techniki. Takie rozwiązanie umożliwiłoby poprawę warunków, w jakich obecnie działa Muzeum Techniki i Przemysłu NOT" - napisano w komunikacie MKiDN.
 
Narodowe Muzeum Techniki - po przeprowadzeniu negocjacji z NOT, która deklarowała dotąd wolę przekazania zbiorów do muzeum prowadzonego jako samorządowa lub państwowa instytucja kultury - przejęłoby zbiory i zapewniłoby kontynuację misji Muzeum Techniki i Przemysłu w jego dotychczasowej siedzibie.
 
"Inicjatywa ministra kultury związana jest z jego głębokim przekonaniem, że utrzymanie publicznej dostępności kolekcji Muzeum Techniki i Przemysłu NOT - jako dziedzictwa powołanego w 1929 r. Muzeum Techniki i Przemysłu i jako unikalnego zbioru muzealiów i archiwów, dokumentujących rozwój polskiej myśli technicznej - jest ważnym zadaniem państwa. Także z uwagi na tradycję miejsca, w którym od wielu lat zlokalizowane jest muzeum (Pałac Kultury i Nauki), instytucja ta mogłaby być prowadzona wspólnie przez Ministra KiDN i władze Warszawy. Narodowe Muzeum Techniki podjęłoby misję promocji i upamiętnienia dokonań polskiej myśli technicznej także jako ośrodek działań edukacyjnych, popularyzowania idei innowacyjności i generowania społecznych postaw prorozwojowych" - napisano w komunikacie.
 
W czerwcu zarząd Pałacu Kultury i Nauki wypowiedział umowę najmu Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Powodem były zaległości w opłatach za czynsz na kwotę 730 tys. zł. Zgodnie z wypowiedzeniem umowy najmu z 1998 r., w obecnej siedzibie w PKiN Muzeum Techniki i Przemysłu NOT będzie mogło się mieścić do 30 września.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT nie otrzyma w tym roku wsparcia z resortu nauki na działalność upowszechniającą naukę - poinformował zespół prasowy MNiSW. Muzeum ma ponad 730 tys. zł długu, grozi mu eksmisja z Pałacu Kultury i Nauki, w którym mieści się jego siedziba.
 
Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce Muzeum Techniki i Przemysłu NOT od lat boryka się z problemami finansowymi. Jak informował PAP członek zarządu PKiN Sebastian Wierzbicki od lat przez kilka miesięcy w roku muzeum nie płaciło czynszu, ale zarząd PKiN "przymykał na to oko", ponieważ wiedział, że placówka ureguluje zaległości, gdy dostanie środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Naczelna Organizacja Techniczna (NOT), która prowadzi warszawskie muzeum techniki, dostawała środki z MNiSW na działalność upowszechniającą naukę (tzw. DUN) w ramach konkursu; środki przyznawano na podstawie złożonego wniosku. Wniosek NOT złożyła także w tym roku, wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł. Jednak "w tym roku wniosek NOT-u nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia w ramach DUN" - przekazał resort nauki.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411381,mkidn-chce-utworzenia-narodowego-muzeum-techniki.html
 
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2016, 19:39 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 03, 2016, 12:27 »