Autor Wątek: MPCV Orion  (Przeczytany 64088 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 16, 2012, 00:04 »
Te dwie grafiki związane z EFT-1 pewnie ucieszą wielu. :)

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 16, 2012, 22:35 »
Chyba jeszcze nie było tej animacji z komentarzem:


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 18, 2012, 20:34 »
Mam Pewne pytanie. Czy Orion po lądowaniu w morzu, będzie jeszcze używany kolejny raz? W czasach Constellation obiecywano kilkukrotne wykorzystywanie kapsuły  ::)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 19, 2012, 00:05 »
Mam Pewne pytanie. Czy Orion po lądowaniu w morzu, będzie jeszcze używany kolejny raz? W czasach Constellation obiecywano kilkukrotne wykorzystywanie kapsuły  ::)

Zdaje się, że nic się nie zmieniło w tym temacie. Już nawet w obecnych testach będzie wykorzystany tylko jeden egzemplarz. W starcie testowym planowanym na 2014 rok poleci ta sama kapsuła co nieco później w locie testującym system ratunkowy. Tutaj liczą się z utratą kapsuły, dlatego w 2016 (wokół Księżyca) może poleci już drugi egzemplarz.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 19, 2012, 00:05 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 19, 2012, 23:32 »
Mam Pewne pytanie. Czy Orion po lądowaniu w morzu, będzie jeszcze używany kolejny raz? W czasach Constellation obiecywano kilkukrotne wykorzystywanie kapsuły  ::)

Zdaje się, że nic się nie zmieniło w tym temacie. Już nawet w obecnych testach będzie wykorzystany tylko jeden egzemplarz. W starcie testowym planowanym na 2014 rok poleci ta sama kapsuła co nieco później w locie testującym system ratunkowy. Tutaj liczą się z utratą kapsuły, dlatego w 2016 (wokół Księżyca) może poleci już drugi egzemplarz.

Jak na razie - wiele wskazuje na to, że będzie używana tylko raz. 

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 20, 2012, 23:29 »
Mam Pewne pytanie. Czy Orion po lądowaniu w morzu, będzie jeszcze używany kolejny raz? W czasach Constellation obiecywano kilkukrotne wykorzystywanie kapsuły  ::)

Zdaje się, że nic się nie zmieniło w tym temacie. Już nawet w obecnych testach będzie wykorzystany tylko jeden egzemplarz. W starcie testowym planowanym na 2014 rok poleci ta sama kapsuła co nieco później w locie testującym system ratunkowy. Tutaj liczą się z utratą kapsuły, dlatego w 2016 (wokół Księżyca) może poleci już drugi egzemplarz.

Jak na razie - wiele wskazuje na to, że będzie używana tylko raz.

A nie miała każda kapsuła być używana do 10 razy?

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 09, 2012, 20:58 »
Pewnie miała byc, ale kosztów by to nie obniżyło, bo przystosowanie do ponownego startu byłoby droższe niż budowa nowej, a po drugie tyle muzeów czeka na pamiątkę w XXI wieku z naklejka USA w kosmosie ;-) na boku , żenada hehehe

Pozdro

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 10, 2012, 21:18 »
Moim zdaniem raczej prace nad ponownym wykorzystaniem zostaną przeprowadzone za jakieś 10-15 lat. Wtedy będziemy wręcz mogli mówić o "Orionie 2" - co ma pewnie sens, bo część obecnego sprzętu i elektroniki wówczas nie będzie już dostępna na rynku lub do zbudowania. Ot, taki problem, co wystąpił przy ATV...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 11, 2012, 10:05 »
Moim zdaniem raczej prace nad ponownym wykorzystaniem zostaną przeprowadzone za jakieś 10-15 lat. Wtedy będziemy wręcz mogli mówić o "Orionie 2" - co ma pewnie sens, bo część obecnego sprzętu i elektroniki wówczas nie będzie już dostępna na rynku lub do zbudowania. Ot, taki problem, co wystąpił przy ATV...

A czemu te części mają być niedostępne? O elektronice się domyślam, że się zestarzeje i nikomu nie będzie się opłacało jej produkować  ;)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 19, 2012, 18:52 »
Kolejny test spadochronów dla Oriona zakończył się sukcesem:

http://www.nasa.gov/exploration/systems/mpcv/chutetest_041812.html
GG 8698011

velo

  • Gość
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 25, 2012, 23:08 »
...i lecimy dalej

Lockheed Martin crews remove the Orion ground test vehicle from its packaging in the Operations and Checkout O&C Facility at NASA's Kennedy Space Center in Florida. The vehicle traveled more than 1,800 miles from the company's Waterton Facility near Denver where it successfully completed a series of rigorous tests that simulated launch and spaceflight environments. The ground test vehicle will be used for pathfinding operations in the O&C, including simulated manufacturing and assembly procedures

Fotka tu: http://mediaarchive.ksc.nasa.gov/detail.cfm?mediaid=59166

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:13 »
Test systemu spadochronów statku Orion

"17 kwietnia amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła pomyślną demonstrację systemu spadochronów statku Orion. Przygotowania zmierzają ku pierwszej, testowej, orbitalnej misji nowego statku w 2014 roku.

Moduł systemu spadochronowego zrzucony został z wysokości 7,6 km z samolotu C-130 w momencie przelotu nad poligonem wojskowym Armii Stanów Zjednoczonych Yuma Proving Grounds (tereny pustynne w stanie Arizona).

Procedura symulowanego lądowania rozpoczęła się na wysokości 6,1 km, kiedy to rozwinięto spadochrony hamujące. Następnie rozwinięte zostały spadochrony pilotowe, które z kolei wyciągnęły wreszcie główne spadochrony. Prędkość zrzucanego modułu w momencie zetknięcia z ziemią wyniosła 7,62 m/s, znacznie poniżej maksymalnej przewidywanej prędkości z jaką może wylądować kapsuła powrotna statku Orion.

Ten zrzut posiadał dwa główne cele. Pierwszy zakładał demonstrację zachowania całego systemu w sytuacji, w której jeden z trzech głównych spadochronów uległ zbyt szybkiemu rozwinięciu. Sytuacja ta zachodzi w momencie pominięcia fazy refowania, która w zamyśle pomaga spadochronom otwierać się stopniowo.

Drugim celem eksperymentu było przetestowanie projektu spadochronu hamującego w warunkach zbliżonych do tych, na jakie będzie on wystawiony w czasie pierwszego, orbitalnego testu statku Orion EFT-1 (Exploration Flight Test-1) w 2014 roku, podczas którego statek zostanie wysłany na niecałe 5000 km w przestrzeń kosmiczną. Inżynierowie sprawdzą wtedy działanie wielu różnych systemów, m.in. awioniki, nawigacji czy systemów ochrony termicznej.

Od 2007 roku trwają kompleksowe testy systemów spadochronowych dla statku Orion, zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Spadochrony były wykorzystane w czasie symulacji awaryjnego przerwania startu w 2010 roku, które zakończyło się pomyślnie. Testy pozwalają lepiej zrozumieć charakterystyki spadochronów, co jest niezbędne w procesie uzyskiwania certyfikacji pozwalającej na wykorzystanie w misjach załogowych. Kolejny test spadochronów powinien mieć miejsce latem tego roku."

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:32 »
Test systemu spadochronów statku Orion

"17 kwietnia amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła pomyślną demonstrację systemu spadochronów statku Orion. Przygotowania zmierzają ku pierwszej, testowej, orbitalnej misji nowego statku w 2014 roku.

Moduł systemu spadochronowego zrzucony został z wysokości 7,6 km z samolotu C-130 w momencie przelotu nad poligonem wojskowym Armii Stanów Zjednoczonych Yuma Proving Grounds (tereny pustynne w stanie Arizona).


Śmiem twierdzić, że ciekawszy, bardziej innowacyjny i wymagający przetestowania był sposób uwalniania ładunku przez wyciągnięcie go na saniach z ładowni samolotu. Bo w końcu mogli zaczepić tych parę ton zwyczajnie pod kadłubem samolotu, jak nie tego to innego.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 29, 2012, 20:48 »
Test systemu spadochronów statku Orion

"17 kwietnia amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła pomyślną demonstrację systemu spadochronów statku Orion. Przygotowania zmierzają ku pierwszej, testowej, orbitalnej misji nowego statku w 2014 roku.

Moduł systemu spadochronowego zrzucony został z wysokości 7,6 km z samolotu C-130 w momencie przelotu nad poligonem wojskowym Armii Stanów Zjednoczonych Yuma Proving Grounds (tereny pustynne w stanie Arizona).


Śmiem twierdzić, że ciekawszy, bardziej innowacyjny i wymagający przetestowania był sposób uwalniania ładunku przez wyciągnięcie go na saniach z ładowni samolotu. Bo w końcu mogli zaczepić tych parę ton zwyczajnie pod kadłubem samolotu, jak nie tego to innego.

Nie jestem pewien czy do końca zrozumiałem Twój post - ten test był przeprowadzony bez użycia całego modelu testowego (który był zrzucany ostatnio w lutym), a jedynie "wyrzucono" moduł spadochronowy, gdzie sprawdzali te spadochrony hamujące i wpływ złego rozłożenia jednego z trzech głównych.

Technika wyrzucania z samolotu nie ma w tych testach większego znaczenia :)

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 29, 2012, 21:27 »
Przecież bardzo podobnych spadochronów używają przy wodowaniu SRB. Więc to mają już chyba przećwiczone w różnych wariantach, więc nie wiem po co ten test?
Natomiast to wyrzucanie za samolotu na saniach wyciąganych z kadłuba przez spadochron, to był jeden z pomysłów na powietrzny start. Pomysł przećwiczony dotychczas chyba tylko raz (może kilka razy, nie wiem dokładnie), więc to rzeczywiście jest nowe, tylko o to mi chodziło.
No chyba że wojsko używa tej metody do desantowania ciężkiego sprzętu? Chyba używa.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2012, 21:32 wysłana przez Trafiony »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MPCV Orion
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 29, 2012, 21:27 »