Autor Wątek: Program Apollo (zbiorczo)  (Przeczytany 45788 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 18, 2019, 20:24 »
Artykuł na planetary.org korzystał z danych Caseya Dreiera. Tutaj jego artykuł: http://www.thespacereview.com/article/3737/1. Trochę dodatkowych informacji, np. bardziej szczegółowy rozkład wydatków w przeliczeniu na dolary z 2019 r:



Próba porównania finansowania z SLS i Orionem:



Celnie podsumowana w komentarzach (jeden z wielu):
Cytuj
... However I think it's odd to contrast the spending back then and today the way you have here. The Apollo program was brand new and often cutting edge technology. The SLS most definitely is not. It should not cost nearly as much to repeat something that you had already done previously... The centers are there. Even the original hardware is there if the goal was simply to repeat the mission

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 862
  • Kim jest John Gald?
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 18, 2019, 20:43 »
Świetny wykres. Widać jak olbrzymią i w sumie praktycznie dziś  niemożliwą do powtórzenia, mobilizacją środków był program Apollo. Dzielniejsze programy, próbujące osiągnąć to samo w ten sam sposób, czeka powolne pełznięcie z powodu braku funduszy. Tu naprawdę trzeba innego podejścia.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 22, 2019, 22:18 »
Paris Air Show 2019
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 CZERWCA 2019

(...) Podparyskie lotnisko Le Bourget co dwa lata w czerwcu zamienia się w centrum światowego przemysłu aerokosmicznego. W tym roku Le Bourget odbywa się w dniach 17 – 23 czerwca, z czego weekend jest ogólnodostępny. Pozostałe dni targów Le Bourget są dedykowane przedstawicielom branży aerokosmicznej. (...)

Na Le Bourget aktywna jest także część kosmiczna. Swoje stanowiska mają agencje kosmiczne oraz firmy z tej branży. Odbywają się także prezentacje i wystąpienia związane z branżą kosmiczną. W tym roku – z uwagi na 50. rocznicę lądowania na Księżycu – wiele uwagi skupia się na nowych wizjach eksploracji Układu Słonecznego. Odbywają się także rozmowy z astronautami programu Apollo.

(...)
https://kosmonauta.net/2019/06/paris-air-show-2019/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2023, 07:43 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 23, 2019, 03:15 »
Jedyne w Polsce okruchy księżycowe z misji Apollo znajdują się w Olsztynie
18.06.2019 aktualizacja 21.06.2019 ©


Okruchy księżycowe, z pierwszej załogowej misji księżycowej – Apollo 11 wraz z polską flagą, którą umieszczona była w lądowniku Eagle, znajdują się w olsztyńskim planetarium. Fot. Bartosz Bałdyga

Jedyne w Polsce okruchy księżycowe, z pierwszej załogowej misji księżycowej - Apollo 11 - znajdują się w olsztyńskim planetarium. Przekazał je polskim władzom prezydent USA Richard Nixon w czasie wizyty w Warszawie w 1972 r.

20 lipca przypada 50. rocznica pierwszego załogowego lądowania na Księżycu. Kiedy amerykański astronauta Neil Armstrong zszedł po drabince i postawił stopę na pokrytym pyłem Srebrnym Globie wypowiedział słynne słowa: “To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. W związku z rocznicą PAP rozmawia z ekspertami na tematy związane z eksploracją Księżyca.


Na zdjęciu Edwin Aldrin na powierzchni Księżyca. Źródło: NASA 20.07.1969

W trakcie sześciu załogowych lotów na Księżyc od 1969 do 1972 r. amerykańscy astronauci zebrali blisko 400 kg próbek skał, które przewieziono na Ziemię. Większość z nich trafiła do specjalnego magazynu w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona, gdzie do dziś są przechowywane i poddawane analizom.

Administracja prezydenta Richarda Nixona niewielkie okruchy księżycowe przekazała przedstawicielom władz ok. 200 państw świata. Poszczególne kraje otrzymały je wraz ze swoimi flagami, które znajdowały się na pokładzie lądownika Apollo i powróciły na Ziemię. Przewodniczącemu rady państwa Henrykowi Jabłońskiemu prezydent Richard Nixon przekazał je podczas wizyty w Polsce w czerwcu 1972 r., jako dar dobrej woli dla narodu polskiego.

"Obecnie te jedyne w Polsce okruchy księżycowe przywiezione przez astronautów misji Apollo 11 znajdują się w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym" - powiedział PAP dyrektor tej placówki, dr Jacek Szubiakowski.

W sumie cztery okruchy, których wagę dr Szubiakowski szacuje na kilka gramów, zatopione są w akrylu i umieszczone na szybie z pleksi, pod którą znajduje się też wspomniana polska flaga wykonana z jedwabiu. Poniżej płyty znajdują się plakietki z anglojęzycznymi napisami: "Dar prezydenta USA Richarda Nixona dla mieszkańców PRL" i druga, na której czytamy: "Ta flaga twojego kraju poleciała na Księżyc i z powrotem w Apollo 11 i ten fragment powierzchni Księżyca został przywieziony na Ziemię przez załogę pierwszego załogowego lądownika".

W jaki sposób księżycowe okruchy trafiły akurat do Olsztyna? "Rok po wizycie Nixona w Polsce w nowo otwartym Olszyńskim Planetarium odbyło się sympozjum Międzynarodowej Unii Astronomicznej poświęcone 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na tym wydarzeniu pojawili się też przedstawiciele władz, którzy postanowili przekazać postument zawierający pył księżycowy" - opowiada dr Szubiakowski. Od tego momentu przedmiot znajduje się w tym miejscu. Astronom zachęca do obejrzenia go w pracowni meteorytyki - okruchom księżycowym można przyjrzeć się w czasie standardowego zwiedzania Olsztyńskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Nixon w czasie swojej wizyty w Polsce w 1972 r. przekazał również drugi, podobny dar, który zawierał okruchy księżycowe z ostatniej załogowej misji na Księżyc - Apollo 17. Nie wiadomo jednak, gdzie się on dziś znajduje. W 2012 r. Gazeta Wyborcza przeprowadziła śledztwo w tej sprawie - wówczas Kancelaria Prezydenta RP odpowiedziała, że nie przechowuje żadnej próbki księżycowej. "Nic nie wiedzą też o nim w PAN, ani w Polskim Towarzystwie Astronomicznym" - czytamy w archiwalnym wydaniu GW. Dr Szubiakowski w rozmowie z PAP przytakuje - faktycznie nie wiadomo, gdzie znajduje się drugi postument.

Okruchy księżycowe kilkukrotnie były wypożyczane na czasowe wystawy, odbywające się w Polsce. Szubiakowski przypomina, że na fali zainteresowania eksploracją kosmosu skałę ze Srebrnego Globu udostępniał w Krakowie astronom doc. Kazimierz Kordylewski, który najprawdopodobniej pozyskał ją w pocz. lat 70. za pośrednictwem amerykańskiej ambasady. Syn Kordylewskiego cytowany w GW wspomina, że okruch był wielkości pięści.

"Początkowo Kordylewski pokazywał okaz na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale ówczesne władze zakazały tego. Dlatego zdecydował się o udostępnianiu go w swoim prywatnym mieszkaniu. Zainteresowanie było tak duże, że zaczęły się pod nim ustawiać długie kolejki" - opowiada Szubiakowski.

Ponownie władze postanowiły ukrócić tę praktykę Kordylewskiego i nakazały, by astronom pokazywał próbkę gruntu księżycowego tylko członkom Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. Tak też się stało.


Urzędnicy NASA trzymają skrzynkę zawierającą skały księżycowe zebrane w czasie misji Apollo 11, lipiec 1969. Źródło: NASA

"Każdy, kto chciał obejrzeć okruch musiał wypełnić deklarację członkowską organizacji. W ten sposób zapisało się do niej nawet kilka tysięcy osób. W taki kreatywny sposób udało się obejść zakaz władz PRL" - relacjonuje dr Szubiakowski. Losy tej grudki nie są znane - prawdopodobnie Kordylewski zwrócił ją, bo została ona tylko wypożyczona.


Księżycowe skały umieszczone w drugim pojemniku na próbki Apollo 11. Próbki zostały zebrane przez astronautów Neila A. Armstronga i Edwina E. Aldrina 20 lipca 1969 roku. Źródło: NASA/ 20.07.1969

Okruchy księżycowe z uwagi na to, że są absolutną rzadkością, są uznawane wręcz za bezcenne. Dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, która kilka lat temu miała okazje je badać wspomina w rozmowie z PAP, że do magazynu w Houston w USA, w którym się znajdują prowadzą 3 śluzy powietrzne, a próbki są zamrożone. "Trzymane są w pojemnikach w atmosferze azotowej pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu zapobiega się ich zanieczyszczeniu" - opowiada. Dodaje, że procedura uzyskania pozwolenia na przebadanie tych próbek jest bardzo skomplikowana, a większość z nich (o ile badania nie są to badania niszczące) należy po analizach zwrócić NASA.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77567%2Cjedyne-w-polsce-okruchy-ksiezycowe-z-misji-apollo-znajduja-sie-w-olsztynie

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 23, 2019, 03:15 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwiec 23, 2019, 08:57 »
Nie wiedziałem że w lądowniku Eagle była nasza flaga  8) Bardzo miła niespodzianka  8)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwiec 23, 2019, 18:33 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 01, 2019, 23:15 »
I jeszcze o tym,  jak wiele można wtedy było dokonać przy znikomej,  w stosunku do dzisiejszych możliwości, mocy obliczeniowowej komputerów.

Would your mobile phone be powerful enough to get you to the moon?
July 1, 2019

(...) To put that into more concrete terms, the latest phones typically have 4GB of RAM. That is 34,359,738,368 bits. This is more than one million (1,048,576 to be exact) times more memory than the Apollo computer had in RAM. The iPhone also has up to 512GB of ROM memory. That is 4,398,046,511,104 bits, which is more seven million times more than that of the guidance computer.

But memory isn’t the only thing that matters. The Apollo 11 computer had a processor – an electronic circuit that performs operations on external data sources – which ran at 0.043 MHz. The latest iPhone’s processor is estimated to run at about 2490 MHz. Apple do not advertise the processing speed, but others have calculated it. This means that the iPhone in your pocket has over 100,000 times the processing power of the computer that landed man on the moon 50 years ago. (...)

https://theconversation.com/would-your-mobile-phone-be-powerful-enough-to-get-you-to-the-moon-115933

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 02, 2019, 14:20 »
Poligon w Arizonie do testowanie księżycowych wycieczek i spacerów. Odwzorowano księżycową topografię terenu w oparciu o szczegółowe zdjęcia uzyskane z satelity Lunar Orbiter - 3 z 1967 r. Odwzorowany obszar zaznaczony jest żółtym kolorem ramki po prawej stronie zdjęcia z satelity LRO.



http://www.lroc.asu.edu/posts/1107

 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2019, 19:37 wysłana przez juram »

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #98 dnia: Lipiec 19, 2019, 17:20 »
Znalazłem dziś ciekawy program na YouTube o łączności Ziemia-Księżyc i o użyciu kamer w programie Apollo.









Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #99 dnia: Sierpień 04, 2019, 13:37 »
Co było wewnątrz lądownika księżycowego?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 3 SIERPNIA 2019

(...) Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu było możliwe dzięki pojazdowi o nazwie LM (Lunar Module). Ten pojazd, o masie startowej 15,2 – 16,4 ton (późniejsze misje miały więcej wyposażenia) został zaprojektowany dla dwóch astronautów. Był to pierwszy pojazd w historii astronautyki zaprojektowany do funkcjonowania wyłącznie poza atmosferą Ziemi.



Poniższe nagranie prezentuje “zawartość” lądownika księżycowego programu Apollo.

Wnętrze lądownika księżycowego / Credits – Jared Owen
https://kosmonauta.net/2019/08/co-bylo-wewnatrz-ladownika-ksiezycowego/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2023, 13:29 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #100 dnia: Sierpień 04, 2019, 14:46 »
Testowy LM-2, który wg planów miał polecieć na orbitę Saturnem 1B

50 Years Ago: On The Way to the Moon…
March 21, 2019


LM-2 ascent stage on display at the 1970 World’s Fair in Osaka, Japan.

(...) The series of five tests began on March 21, 1969, and finished on May 7. Engineers dropped LM-2 from heights ranging from eight to 24 inches onto artificial slopes and obstructions to simulate landings on rough lunar terrain. The first test produced high vertical accelerations on the wire harnesses and plumbing on the spacecraft’s aft equipment bay. The second test induced lateral accelerations on the same part of the vehicle. The third test produced high acceleration loads around the inertial measurement unit and the environmental control system, while the fourth stressed the LM’s front face and side egress hatch. The fifth and final test demonstrated the capability of the ascent stage to separate from the descent stage as on liftoff and the flow of propellant in the ascent stage tanks. By removing a constraint to carrying out the first lunar landing, successful completion of the drop tests was a critical step to meet President John F. Kennedy’s goal of landing a man on the Moon and returning him safely to Earth before the end of the decade.

After its ground testing days were over, NASA pressed LM-2 into a different kind of service. In 1970, its ascent stage spent several months on display at the US Pavilion at "Expo '70" in Osaka, Japan, mated to the descent stage of Lunar Test Article-8. When it returned to the United States, it was reunited with its descent stage, modified to appear like the Apollo 11 LM-5 Eagle, and transferred to the Smithsonian in 1971 for display. In 2016, curators restored and relocated it to the new Boeing Milestones of Flight Hall in the National Air and Space Museum. The Saturn 1B rocket that was originally designated to launch LM-2 came out of storage to launch the first crew to the Skylab space station in May 1973.


LM-2 modified to look like the Apollo 11 LM Eagle on display at the Smithsonian National Air and Space Museum. Credit: NASM

https://www.nasa.gov/feature/50-years-ago-on-the-way-to-the-moon-7

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 05, 2019, 03:48 »
O technicznych innowacjach programu

Going to the Moon Was Hard — But the Benefits Were Huge, for All of Us
July 15, 2019

Thanks in part to the massive, 400,000-person effort that put astronauts on the Moon seven years later, our knowledge of the solar system has increased dramatically in the decades since. The many challenges NASA overcame forced the agency and its partners to devise new inventions and techniques that spread into public life, many of which are taken for granted today. (...)


Looking to ensure the absolute safety of prepackaged foods for spaceflight, NASA partnered with the Pillsbury Company to create a new, systematic approach to quality control. Credits: NASA


Space blankets, also known as emergency blankets, are made out of an insulation first developed by NASA in 1964. Credits: AFM Inc.
https://www.nasa.gov/directorates/spacetech/feature/Going_to_the_Moon_Was_Hard_But_the_Benefits_Were_Huge

Offline Saturn1b

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 51
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #102 dnia: Listopad 10, 2019, 00:46 »
Odkąd pamiętam zawsze mnie ciekawiło czemu astronauci na powierzchni księżyca mieli taki a nie inny wzór podeszwy buta, niespotykany w normalnych butach. W sumie to ciekawe czy ten wzór był jakoś testowany na takie powierzchnie, czy te paski to tylko czysty przypadek pozd.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2020, 20:55 wysłana przez Radek68 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #103 dnia: Grudzień 13, 2019, 23:20 »
Nie wiem, czy były już wcześniej podane takie ciekawe linki:

1) http://contactlight.de/

2) http://www.forallmankind.de/

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 14, 2020, 13:56 »
To jeszcze jeden ciekawy link https://apolloinrealtime.org/
Na razie jest Apollo 11 i Apollo 17, a przed 50. rocznicą chcą przygotować Apollo 13.
Naprawdę wyjątkowa możliwość prześledzenia misji krok po kroku.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2020, 14:59 wysłana przez ah »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 14, 2020, 13:56 »