Autor Wątek: SatRevolution  (Przeczytany 60504 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline begreen

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #120 dnia: Lipiec 08, 2019, 20:15 »
Jak na razie to komunikacja ze Światowidem idzie dosyć mozolnie bym powiedział. Satelita nadaje bardzo, ale to bardzo lakoniczny status co 5 minut, od rozpoczęcia misji nie widać było pobierania żadnej telemetrii historycznej. Bardzo niedużo przelotów nad Polską jest obsługiwanych jeśli chodzi o uplink - satelita odpowiada na maksymalnie kilka telekomend (często jest to np. zmiana czasu zegara komputera pokładowego). Nie wygląda to dobrze. Co jakiś czas nadaje komunikat, który wydawał się być komunikatem zrobienia zdjęcia, ale żadne zdjęcie nie było pobierane - to by się dało zauważyć, bo przesłanie zdjęcia przez UHF zajmie wiele, wiele sesji komunikacyjnych. S-band będą próbować uruchomić dopiero we wrześniu (z tego co piszą na stronie).

Z resztą wszystkie te informacje może potwierdzić sobie każdy nie mając nawet swojej stacji naziemnej, a wykorzystać sieć SatNOGS:
* https://network.satnogs.org/observations/?norad=99989
* https://network.satnogs.org/observations/?norad=99988

Obserwacje dla KRAKsata to tak naprawdę Światowid. W większości przypadków trzeba sobie pobrać audio i zdekodować AFSK 1200. Światowid, pomimo, że jest komercyjnym satelitą, zajmuje pasmo amatorskie zatem wszystkie formaty danych przesyłanych przez niego muszą być udostępnione (nie do końca zostało to zrobione w zadowalającym stopniu).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2019, 20:30 wysłana przez begreen »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #121 dnia: Lipiec 08, 2019, 21:13 »
Super, jakis konkret juz jest. BTW, przypomina mi sie historia naprawiania pierwszych lazikow, tez na dzien dobry mialy jakis
problem, czy to sojuner czy MERy. Z powazaniem
                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline GregK

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #122 dnia: Lipiec 08, 2019, 21:34 »
Od lat kibicuje tej firmie. Sam zajmuje sie satelitami, zarowno na uczelni jak i w firmie prywatnej i dosyc dobrze wiem co sie da a co nie. Promuje open-source w kosmosie i elektronice.  Nie znosze jednak gdy ktos sciemnia. A widac to golym okiem gdy sie poczyta o tym co chlopacy obiecuja.
Firma chwali sie ze chce utrzymywac konstelacje 1024 satelitow przy  czasie zycia ok 3 lat. Co oznacza ponad 330 nowych satelitow rocznie. Na swojej stronie podaja ze jeden kosztuje 1.5mln zl przy produkcji wielkoseryjnej. Z prostej kalkulacji wynika ze co roku beda musieli wystrzelic satelity za 330*1.5mln = 495mln. Sorry, ale takiego zysku to nawet Planet nie ma. Nie interesuja mnie jakie maja obroty bo to z zysku musza finansowac wystrzelenia. Pomijajac kwestie finansowe, to kolejne rzeczy rzucaja sie w oczy - firma ma lacze radiowe w pasmie x o przepustowosci 500kbit/s. Jaki oni chca robic stream z czujnika 5Mpix?  Dalej, nie maja zadnych oslon termicznych ani zarzadzania temperatura. Nie maja kol reakcyjnych a chca robic obrazowanie push-broom, a do tego hiperspektralne. Watpliwosci takich jest mnostwo a niektore parametry ktore obiecuja wymagaja lamania praw fizyki. Przynajmniej raz zostali przylapani na klamstwie, stad nie dziwcie sie ze spolecznosc naukowa zabrala glos. Bo moga namieszac mocno na rynku, ale w taki sposob ze  nowo rodzacy sie rynek kosmiczny w PL sie nie pozbiera.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 08, 2019, 21:45 »
Skad wiesz, ze nie maja oslon termicznych? Z powazaniem
                                                                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 08, 2019, 21:45 »

Offline begreen

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #124 dnia: Lipiec 08, 2019, 22:04 »
Pomijajac kwestie finansowe, to kolejne rzeczy rzucaja sie w oczy - firma ma lacze radiowe w pasmie x o przepustowosci 500kbit/s. Jaki oni chca robic stream z czujnika 5Mpix?  Dalej, nie maja zadnych oslon termicznych ani zarzadzania temperatura. Nie maja kol reakcyjnych a chca robic obrazowanie push-broom, a do tego hiperspektralne. Watpliwosci takich jest mnostwo a niektore parametry ktore obiecuja wymagaja lamania praw fizyki.
Światowid faktycznie nie ma kół - ma ADCS oparty o cewki. Sensor 5 Mpix. Zapowiadana rozdzielczość 4 m/px (?). Łączność UHF 1200 - 9600 kbps + S-band 0.5 Mbps. PODOBNO ma też przemiennik radioamatorski UHF/VHF, zapewne w celu takim, żeby został uznany za satelitę radioamatorskiego przez ITU/IARU. Jakiś czas temu Satrevolution przekazało info, że uruchomią przemiennik po głównej misji, ale teraz napisali, że nie uruchomią przez budżet mocy. Środowisko radioamatorskie zaczęło podejrzewać, że go tam nie ma i jest to ściema, aby nie płacić za komercyjne częstotliwości (https://twitter.com/PRStoetzer/status/1135932245913624576) i wiele innych głosów - niestety Satrevolution bardzo zdawkowo się ustosunkowało do tego - "Cross-band repeater will not work due to the energy budget."

Kolejne satelity - ScopeSat (konstelacji REC) mają już mieć koła i inne bajery. Ale wciąż deklarowana rozdzielczość bardzo duża...

Offline jkowalewski

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Long live space race
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #125 dnia: Lipiec 08, 2019, 22:08 »
W moim poprzednim poście bardziej chodziło mi o to, że mało która firma i który ekspert kosmiczny w PL krytykuje SR z powodu chęci zdyskredytowania konkurencji. Ja nie znam takich ludzi. W Polsce są trzy firmy prywatne (chyba że coś nowego powstało), które proponują satelity do obserwacji Ziemi. Żadna nie krytykuje otwarcie SR, bo wiadomo, że to jest krótkowzroczne, ten rynek musi powstać.

Natomiast błędem jest również podejście, że skoro jest to firma z PL i skoro zależy nam na rozwoju tego sektora to trzeba siedzieć cicho i nie dyskutować merytorycznie. W artykule, obaj Panowie Orleański i Wolański, oprócz kilku emocjonalnych wstawek wypunktowali główne merytoryczne nieścisłości oraz aspekty łamiące prawa fizyki. Gdybym sam miał wskazać co jest dużym zagrożeniem dla projektu, które jeszcze nie może być rozwiązane aktualną technologią to przesył danych (około 7 PetaBajtów danych dziennie - cały Copernicus generuje 10 PB rocznie) oraz święty gral Earth Observation - właściwie kopia https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3443&context=smallsat w postaci rozkładanych luster.

To są poważne merytoryczne zarzuty, z którymi trzeba się mierzyć. Specjaliści sugerują, że podmiot SR nie ma kompetencji do wykonania takiej technologii oraz nie ma jej od kogo kupić. SpaceX to inny przypadek - Elonowi nikt nie wierzył, ale dostał 7 miliardów dolców z NASA oraz kluczową technologię na tacy z zewnątrz. Być może te dwa przypadki wzbudzają podobne romantyczne odczucia walki technologicznego Dawida z rynkowym Goliatem, ale jednak są kompletnie różne.

Podsumowując stwierdzam, że naturalnie, że są specjaliści, którzy mają obawy, bo wiele kwesti jest niejasnych i wyglądających na nadmuchane. Oczywiste jest też, że trzeba dać firmie czas i rozliczyć z efektów a nie z marketingu. Tak czy inaczej trzymam kciuki jak cały polski sektor kosmiczny.

Offline GregK

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #126 dnia: Lipiec 08, 2019, 22:52 »
skad wiem ze nie maja oslon? Bo ich nie maja. Tzn nie maja niczego co przypomina MLI. Nie widac ich na zdjeciach ani na filmie z wystrzelenia. Oslony termiczne sa tym po czym satelite widac z daleka. Ale w sumie male cubesaty czesto ich nie maja. Gdy sie robi za goraco po prostu przestaja dzialac czekajac az ostygna :) Z niecierpliwoscia czekam na specyfikacje ERC. Ciekaw jestem czy i jak rozwiaza problem deformacji luster. Przy obiecanych rozdzielczosciach beda musieli miec niezwykle precyzyjne ich mocowanie i kompensacje termiczna. Brakowac bedzie im tez fotonow przez co te rozkladane skrzydla beda musialy byc sporo wieksze niz planuja. Wspominaja cos o aktywnej optyce ale to nadal nie rozwiaze problemu, musieliby miec wielopunktowo deformowalne zwierciadlo ale policzenie tego i sterowanie to jest naprawde skomplikowane. Zadalem im szereg pytan na FB ale jak na razie odniesli sie do tych niemerytorycznych. Nie zrozumcie mnie zle, ja na prawde bede sie cieszyl jesli im sie uda. Nie sa oni dla mojej firmy konkurencja bo zajmujemy zupelnie inne segmenty rynku. Zreszta nawet gdyby byli to zrobi dobrze polskiemu rynkowi, pod warunkiem ze graja fair. Z wielka checia bym zamontowal ich optyke na swojej platformie. Niech tylko pokaza ze ma to prawo dzialac.  Bo jak na razie to chca lamac prawa fizyki.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #127 dnia: Lipiec 09, 2019, 00:43 »
Bardzo się cieszę, że taki artykuł się pojawił. Do tej pory większość artykułów wyglądała tak, że dziennikarze bezkrytycznie przepisywali to, co SatRevolution zapowiadał - a z reguły wyglądało to mocno nieprofesjonalnie i na wyrost. Choćby z tego powodu dobrze, że pojawiły się głosy rozsądku, a potencjalni inwestorzy na platformach crowdfunding zwyczajnie zasługują na to, by wpisując firmę w google znaleźć również artykuł pokazujący problemy z tą firmą. Do tej pory punktowanie nierealności ich planów można było znaleźć na tym forum, ewentualnie w komentarzach pod artykułami. Źle im nie życzę - pamiętam jak parę lat temu broniłem ich na tym forum pisząc, że dopiero wchodzą w branżę i na pewno za jakiś czas poprawią się pod względem merytorycznym. Niestety, czas mija a projekt wygląda mocno nieprofesjonalnie.

Offline Paweł Rymaszewski

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
    • CV
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #128 dnia: Lipiec 09, 2019, 13:10 »
W moim poprzednim poście bardziej chodziło mi o to, że mało która firma i który ekspert kosmiczny w PL krytykuje SR z powodu chęci zdyskredytowania konkurencji. Ja nie znam takich ludzi. W Polsce są trzy firmy prywatne (chyba że coś nowego powstało), które proponują satelity do obserwacji Ziemi. Żadna nie krytykuje otwarcie SR, bo wiadomo, że to jest krótkowzroczne, ten rynek musi powstać.

Natomiast błędem jest również podejście, że skoro jest to firma z PL i skoro zależy nam na rozwoju tego sektora to trzeba siedzieć cicho i nie dyskutować merytorycznie. W artykule, obaj Panowie Orleański i Wolański, oprócz kilku emocjonalnych wstawek wypunktowali główne merytoryczne nieścisłości oraz aspekty łamiące prawa fizyki. Gdybym sam miał wskazać co jest dużym zagrożeniem dla projektu, które jeszcze nie może być rozwiązane aktualną technologią to przesył danych (około 7 PetaBajtów danych dziennie - cały Copernicus generuje 10 PB rocznie) oraz święty gral Earth Observation - właściwie kopia https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3443&context=smallsat w postaci rozkładanych luster.

To są poważne merytoryczne zarzuty, z którymi trzeba się mierzyć. Specjaliści sugerują, że podmiot SR nie ma kompetencji do wykonania takiej technologii oraz nie ma jej od kogo kupić. SpaceX to inny przypadek - Elonowi nikt nie wierzył, ale dostał 7 miliardów dolców z NASA oraz kluczową technologię na tacy z zewnątrz. Być może te dwa przypadki wzbudzają podobne romantyczne odczucia walki technologicznego Dawida z rynkowym Goliatem, ale jednak są kompletnie różne.

Podsumowując stwierdzam, że naturalnie, że są specjaliści, którzy mają obawy, bo wiele kwesti jest niejasnych i wyglądających na nadmuchane. Oczywiste jest też, że trzeba dać firmie czas i rozliczyć z efektów a nie z marketingu. Tak czy inaczej trzymam kciuki jak cały polski sektor kosmiczny.

W pełni się z Panem zgadzam, zwłaszcza, że opinie i informacje na temat polskiego New Space rzutują na współpracę oraz sposób postrzegania naszej malutkiej branży na rynku światowym .. trzymamy kciuki za pomyślność misji i chociaż jedno zdjęcie z orbity ;)

Offline begreen

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #129 dnia: Lipiec 09, 2019, 19:49 »
O, SatRevolution napisało, że:

> First Światowid mission's phase is completed 👉❗️COMMS WORKS PERFECTLY

https://www.facebook.com/satrevolutionSA/posts/2428247950565946

Dosyć dziwna ta definicja perfekcyjności ;) Danych z i telekomend do Światowida idzie jak na lekarstwo. Obawiam się, że Satrevo to agresywny PR i tyle.

A co nadaje Światowid? Głównie takie rzeczy (to jest cały beacon):

=M1;STS;00000000000000001111100000001100
=M1;LOG;1550673788;1;182193;4998;21
=ER;LOG;1550673789;1;12211;5;34;475;20890
=U1;RL;1550673789,3267;12717;24;21
=U1;MS;1550673790;56;178;136
=U2;RL;1550673790,3270;12661;23;21
=U2;MS;1550673790;56;54;-337

Btw. straszna rozrzutność - nadawanie danych w ASCII.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #130 dnia: Lipiec 09, 2019, 20:47 »
Wiesz nie wiem jaka oni tam maja korekcje bledow, ale obstawiam, ze zanim puszcza tam kompresje logow
Co daloby im co najmniej 10-20krotna przepustowosc, o wiele pewniej jednak puscic samo ascii, bo wtedy przy przeklamaniach
mozna jeszcze do czegos dojsc;-) Z powazaniem
                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline begreen

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #131 dnia: Lipiec 09, 2019, 21:45 »
Szczerze mówiąc to są trochę lepsze rozwiązania na zapewnienie poprawności danych niż nadawanie ich w ASCII ;) Wolałbym nadawać 5 razy krócej (czyli zużywać 5 razy mniej energii na nadawanie jednej ramki) ale za to 5 razy częściej - nie co 5 minut, a co minutę. W przypadku problemów z uplinkiem miałoby to większy sens.

Szczególnie na to cierpi natomiast KRAKsat - miał nadawać beacona co 15 minut (ze względu na budżet mocy). Jeśli tutaj udałoby się zmniejszyć pobór energii dzięki skróceniu ramki - zysk byłby dość znaczny.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #132 dnia: Lipiec 09, 2019, 22:04 »
Wiesz, oni maja nadawac tych danych o wiele rzedow wielkosci wiecej, to chyba nie jest problem w kazdym razie nie powinien byc.
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline GregK

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #133 dnia: Lipiec 10, 2019, 00:21 »
Wystarczyloby nadawac binarnie + dodac jakis FEC. Zuzyloby to duzo mniej mocy a w przypadku nawet znacznej ilosci przeklaman algorytm by sobie poradzil z dekodowaniem. Ale moze jest jakis glebszy powod dlaczego wybrali te metode.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #134 dnia: Lipiec 10, 2019, 00:52 »
Wystarczyloby nadawac binarnie + dodac jakis FEC. Zuzyloby to duzo mniej mocy a w przypadku nawet znacznej ilosci przeklaman algorytm by sobie poradzil z dekodowaniem. Ale moze jest jakis glebszy powod dlaczego wybrali te metode.
            ... w tym kanale jaki teraz maja? To bez znaczenia ... IMHO, KISS to dobra sprawa;-)
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #134 dnia: Lipiec 10, 2019, 00:52 »