Ankieta

Jakie firmy powinny otrzymać finansowanie w rundzie CCtCap programu CCP?

Boeing / Atlas V / CST-100
8 (15.7%)
Sierra Nevada Corp. /Atlas V / Dream Chaser
17 (33.3%)
SpaceX / Falcon 9 / Dragon 2
26 (51%)

Głosów w sumie: 25

Autor Wątek: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe  (Przeczytany 245741 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 13, 2011, 14:19 »
Pierwsze plotki z anglojęzycznego forum obok mówią, iż budżet NASA na 2012 rok będzie miał dużo pieniędzy z SLS i Oriona przerzucone na komercyjne loty załogowe.

Ciekawe, to byłaby znowu mała 'zmiana kierunku', bo wydawało mi się że prywaciarze ostatnio jednak poszli w odstawkę..

to chyba tylko propozycja tego co chciano by zawrzeć w budżecie (jak rok temu), a co przejdzie przez kongres to chyba inna bajka?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 13, 2011, 14:42 »
Pierwsze plotki z anglojęzycznego forum obok mówią, iż budżet NASA na 2012 rok będzie miał dużo pieniędzy z SLS i Oriona przerzucone na komercyjne loty załogowe.

Ciekawe, to byłaby znowu mała 'zmiana kierunku', bo wydawało mi się że prywaciarze ostatnio jednak poszli w odstawkę..

to chyba tylko propozycja tego co chciano by zawrzeć w budżecie (jak rok temu), a co przejdzie przez kongres to chyba inna bajka?

Rzeczywiście, już zapomniałem o tej całej zabawie z Białym Domem, Kongresem, Senatem, itd, itp.. :P

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 23, 2011, 15:30 »
Serwis Space News podał, że NASA zaprosiła przynajmniej siedem firm do bardziej szczegółowych rozmów na temat ich wniosków o granty w ramach CCDev2. Są to:

- Alliant Techsystems (ATK),
- Blue Origin,
- Boeing,
- Orbital Sciences Corp.,
- Sierra Nevada Corp.,
- Space Exploration Technologies (SpaceX),
- United Launch Alliance (ULA).

Jest to informacja oczywiście nieoficjalna i - jak sam serwis wskazuje - może być niepełna. Ale zakładając, że prawdziwa, to widzimy samych starych znajomych z COTS i CCDev1. Poza ATK, który niedawno zaskoczył nas projektem rakiety Liberty. W każdym razie prowadzenie rozmów nie stanowi jeszcze gwarancji przyznania grantu.

Źródło: link

velo

  • Gość
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 23, 2011, 16:46 »
Brakuje t/Space i propozycji komercyjnych wahadłowców

Zobaczymy co będzie dalej - ciekawe czasy mamy :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 23, 2011, 16:46 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 23, 2011, 17:34 »
Brakuje t/Space i propozycji komercyjnych wahadłowców

No jak, przecież jest Sierra Nevada, a Orbital też ponoć wystąpił z wahadłowcem, i to bliźniaczym do Dream Chasera.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 23, 2011, 17:49 »
Brakuje t/Space i propozycji komercyjnych wahadłowców

No jak, przecież jest Sierra Nevada, a Orbital też ponoć wystąpił z wahadłowcem, i to bliźniaczym do Dream Chasera.

Velowi pewnie chodziło o propozycję używania dwóch z trzech znanych nam dużych wahadłowców w ramach CCDev 2. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 23, 2011, 17:56 »
Chyba że tak. Rzeczywiście, USA nie ma w wykazie. Ale też kwota przewidziana na całość CCDev, czyli 200 mln USD, nijak się ma do potrzebnych na loty STS funduszy, chyba że miałoby to być tylko na rozruch. Ale podana lista jest też bardzo nieoficjalna.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 23, 2011, 17:58 »
Właśnie się zastanawiam, czy USA nie chce od NASA jakiegoś specjalnego CCDev dla komercyjnych dużych wahadłowców. Z dzisiejszej konferencji na NASA TV odnośnie przygotowań do STS-133 wynika, że ekipa zespołu MMT pomagała w przygotowaniu dokumentów dla NASA odnośnie tej propozycji.

Szczegółów nie podano (oczywiście :P ).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 24, 2011, 19:35 »
Serwis Space News, który podał wcześniej informację o siedmiu firmach, z którymi NASA prowadzi rozmowy nt. ich prac w ramach CCDev2, dzisiaj tę informację uzupełnił. Otóż okazuje się, że ósmym uczestnikiem tych rozmów jest:

- Excalibur Almaz.

To ta firma, która wskrzesza nie do końca narodzony rosyjski projekt TKS.

Informacja ta trochę mnie zdziwiła. Pomijając, że jest to formalnie drużyna nieamerykańska - jej siedziba leży na Isle of Man, to przede wszystkim z tego co wiem, ona niczego nie buduje. Bowiem hardware montuje dla niej rosyjskie NPO Maszinostrojenie. Chyba że coś się zmieniło ostatnio, bo EA też niezbyt często karmi nas informacjami.

Źródło: http://www.spacenews.com/civil/110222-nasa-picks-ccdev2-proposals.html.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 24, 2011, 22:04 »
Rzeczywiście - ciekawa informacja! Może EA zaakceptowano, bo obiecali jakąś formę amerykańskiej produkcji?? 

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 25, 2011, 20:22 »
Na Kosmonaucie.net umieściłem artykuł z krótkim komentarzem do prawdopodobnej listy benificjentów CCDev Round 2: http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/2011-02-25-ccdev2.html.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 25, 2011, 20:33 »
Do tej listy z tego artykułu u góry trzeba by dodać małe sprostowanie. Z tego co piszą na NSF i w artykule wynika że mimo kontaktu z tymi firmami, nie jest powiedziane, że mogą one zostać wybrane. W końcowej grupie mogą znaleźć się też firmy które nie zostały tutaj wymienione.

Cytuj
...Traditionally, a callback is no guarantee of an award. NASA also can issue an award without calling a company to come in to discuss their proposal...

Fakt, że jest to na pewno jakaś wskazówka co do zwycięzców. Excalibur Almaz jest dla mnie dużym zaskoczeniem, ciekawi mnie co zaproponowali i jaką mają wizję pod ten program:)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 28, 2011, 10:45 »
Znalazłem informację o rundzie trzeciej programu CCDev! Tyle, że nie na stronach NASA, ale na stronie opisującej budżet NASA. CCDev 3 będzie różnił się od rund 1 i 2. Otóż celem tegorocznego CCDev 2 ma być: "Conclude the commercial crew transportation systems agreements and make initial selections for the design, development, and demonstration of commercial crew transportation systems."

Natomiast CCdev 3 będzie miał na celu już wybór firmy/firm, które będą w stanie zapewnić "safe, reliable, and cost effective access to and from LEO and the ISS". Finalnie, "NASA plans to purchase transportation services to meet its ISS crew rotation and emergency return obligations". Będzie to wyglądało podobnie do programu COTS. Beneficjenci CCDev 3 zostaną wyłonieni na wiosnę 2012 r.

Źródła: http://www.govbudgets.com/program/Exploration/Commercial_Spaceflight/Commercial_Crew?-session=nasaBudget:5316203B0591b0A6EBGYtXDD9C6D lub http://www.govbudgets.com/pdfs/2012/Exploration/Commercial_Spaceflight/Commercial_Crew.pdf.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2011, 10:48 wysłana przez JSz »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 28, 2011, 11:43 »
Czyli CCDev 3 będzie załogowym COTS'em, dobrze wiedzieć na czym stoimy.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 28, 2011, 13:58 »
Czyli CCDev 3 będzie załogowym COTS'em, dobrze wiedzieć na czym stoimy.

COTS D to nie był wymysł ludzi od renderów. Liczę na SpaceX ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 28, 2011, 13:58 »