Autor Wątek: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)  (Przeczytany 71107 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 17, 2016, 15:47 »
Odnosiłem się do tego, że te artykuły mają wiele lat i nie wiemy jaką ma opinię na ten temat obecnie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 17, 2016, 18:00 »
Odnosiłem się do tego, że te artykuły mają wiele lat i nie wiemy jaką ma opinię na ten temat obecnie.

A czy jesteśmy w stanie to jakoś zweryfikować?

LooZ^

  • Gość
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 17, 2016, 18:36 »
Pewnie trzeba by go zapytać na FB ;)

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 18, 2016, 11:48 »
Ja jeszcze powrócę do listu p.Siudyma, którego po ironicznych określeniach "gość poniedziałkowy"  można uznać za cierpiącego z powodu zmian jakie zaszły i w tvp i ogólnie na arenie politycznej. Więcej tam złości bijącej po oczach...

Dawno tu nie zaglądałam, ale jak dowiedziałam się, że Sonda wraca to aż musiałam przeczytać co na to Radek68  :)
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 18, 2016, 11:48 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 18, 2016, 14:31 »
Ja jeszcze powrócę do listu p.Siudyma, którego po ironicznych określeniach "gość poniedziałkowy"  można uznać za cierpiącego z powodu zmian jakie zaszły i w tvp i ogólnie na arenie politycznej. Więcej tam złości bijącej po oczach...

Dawno tu nie zaglądałam, ale jak dowiedziałam się, że Sonda wraca to aż musiałam przeczytać co na to Radek68  :)

No tak też go okresliłem - sfrustrowany przemianami człowiek, wystarczy zresztą przeczytac te jego ksiazeczkę i wszystko się w mig rozjasni. Może sobie wiecznie narzekać i miec swoje 5 minut jeszcze glosniejszym narzekaniem z okazji startu SONDY 2, ale niech przestanie to robic kosztem S.P. redaktorow SONDY.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2016, 14:32 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 18, 2016, 21:07 »
Czyli typowo polskie reakcje :)
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 19, 2016, 16:13 »
Ja jeszcze powrócę do listu p.Siudyma, którego po ironicznych określeniach "gość poniedziałkowy"  można uznać za cierpiącego z powodu zmian jakie zaszły i w tvp i ogólnie na arenie politycznej. Więcej tam złości bijącej po oczach...

Dawno tu nie zaglądałam, ale jak dowiedziałam się, że Sonda wraca to aż musiałam przeczytać co na to Radek68  :)

No tak też go okresliłem - sfrustrowany przemianami człowiek, wystarczy zresztą przeczytac te jego ksiazeczkę i wszystko się w mig rozjasni. Może sobie wiecznie narzekać i miec swoje 5 minut jeszcze glosniejszym narzekaniem z okazji startu SONDY 2, ale niech przestanie to robic kosztem S.P. redaktorow SONDY.


Tak, zauważyłam Twój wpis :) zgadzam się z nim w 100%

Czyli typowo polskie reakcje :)

Tak to u nas czasem bywa. Niewazne czy coś jest dobrego cxy nie z założenia jest złe, bo autor się niepodoba :)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 19, 2016, 16:45 »
Ciekawi mnie, czy Sonda 2 zmierzy się z bardziej "gorącymi" tematami, np zmiany klimatyczne
(...)
Moim zdaniem to właśnie rola takich programów Sonda 2, by obalać powszechne mity jakie narosły wokół tych tematów.

Chyba jednak wolelibyśmy tego uniknąć ponieważ pan Rożek uważa, że CO2 nie ma wpływu na klimat:

Co mają poglądy p. Rożka na zmiany klimatu do Sondy 2? Nie jest on naukowcem, by jego zdanie miało jakiekolwiek znaczenie, ale dziennikarzem. Jego rolą jest dokładne przedstawienie tego, co ma w scenariuszu, który przygotowują, a raczej powinni przygotowywać specjaliści zarówno od wiedzy naukowej jak i atrakcyjnej jej prezentacji.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 19, 2016, 16:47 »
jakiekolwiek znaczenie, ale dziennikarzem. Jego rolą jest dokładne przedstawienie tego, co ma w scenariuszu, który przygotowują,

... a do tego trochę wiedzy naukowej jednak trzeba.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 19, 2016, 16:50 »
Jasne, ale nie o tym pisałem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 19, 2016, 16:54 »
Tutaj osobiście bym się obawiał jakiejś tendencyjności, która mogłaby mocno fałszować obraz względem konsensusu naukowego. A to uznałbym za duży problem w przekazie i wyjaśnianiu nauki.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 19, 2016, 16:57 »
Różne manipulacje się widziało np.:
- Wierzy w Pani w efekt cieplarniany?
- Nie.
- A dlaczego?
- Bo jest zimno.

* Rozmowę przeprowadzono w zimie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 19, 2016, 17:12 »
Tutaj osobiście bym się obawiał jakiejś tendencyjności, która mogłaby mocno fałszować obraz względem konsensusu naukowego. A to uznałbym za duży problem w przekazie i wyjaśnianiu nauki.

Słowo "tendencyjność" w kontekście prezentacji nauki jest bardzo niejednoznaczne. Można wątpić w efekt cieplarniany, można o tym zawzięcie dyskutować, tak samo jak nad kreacjonizmem. O ile zachowuje się rzetelność w formułowaniu argumentów. Bo w świecie nauki "tendencyjność" to "nieuczciwość", a tę trudno zmierzyć.

Ale to ma się nijak do osoby prowadzącego, gdyż ten otrzymuje do ręki kartkę z każdym słowem, które ma wypowiedzieć. To sprawa autorów programu.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 19, 2016, 17:53 »
Listę płac jest dostępna tutaj: http://www.tvp.pl/tvp2/aktualnosci/sonda-2-sztuczna-inteligencja/24360007

Cytuj
Reżyser: Konrad Smuga
Scenariusz: Tomasz Rożek, Michał Majak
Wyk.: Tomasz Rożek

Michał Majak skończył szkołę teatralną, stąd prawdopodobnie za naukową merytorykę scenariusza odpowiada dr Rożek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 19, 2016, 18:05 »
JSz - mam nieco podobne zdanie co do Twojego, z tą różnicą, że obawiam się właśnie braku w rzetelności w formułowaniu przejrzystości programu i jego wniosków. Mam nadzieję, że tutaj w przypadku Sondy 2 moje obawy są kompletnie bezpodstawne. :) 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 19, 2016, 18:05 »