Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347579 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #240 dnia: Styczeń 18, 2011, 06:13 »
http://www.spacex.com/multimedia/videos.php?id=58
W 4:31 jest pokazana wizualizacja nawiązująca do słów Muska z grudniowej konferencji. Wtedy to wspominał o rozwoju Dragona tak aby mógł on w przyszłości lądować przy pomocy rakiet. Rozumiem, że to właśnie niewykorzystany napęd LAS służyłby do lądowania? Ciekawe czy w przyszłości faktycznie uda im się ten pomysł zrealizować?

Dokładnie tak. Nie wiem czy im się uda ale pomysł jest bardzo elegancki:)

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #241 dnia: Styczeń 18, 2011, 17:30 »

Dokładnie tak. Nie wiem czy im się uda ale pomysł jest bardzo elegancki:)

Jest przede wszystkim... logiczny! Po co Ci lądowanie "na ogniu" skoro w przypadku abortu i tak lądujesz w oceanie. Zatem jedyne rozsądne rozwiązanie to albo abort albo lądowanie na ogniu. Obu tych rzeczy z Florydy nie zrobisz! A skoro LAS i lądowanie na ogniu to może być ten sam układ to mamy rozwiązanie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #242 dnia: Styczeń 19, 2011, 16:45 »
Fajne rozwiązanie technologiczne. Oby nie mieli dużo problemów natury technicznej po drodze :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #243 dnia: Styczeń 20, 2011, 11:15 »
Na kosmonaucie wyczytałem, iż według szacunków Space X ,,uczłowieczenie"  ;) Dragona może kosztować od o,5 do 1 mld dolarów. Ciekawe ile by kosztowało przystosowanie Dragona do lotów na orbitę Księżyca, by pełnić role podobne jak Apollo, czy Orion. A może Dragon jest za mały na takie misje?
Szkoda, że NASA nie zleciła prywaciarzom zbudowanie kapsuły zdolnej do lotów poza LEO. Za kasę jaką już wydano na Oriona, może komercji udało by się taki stateczek zbudować......?  :-\

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #243 dnia: Styczeń 20, 2011, 11:15 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #244 dnia: Styczeń 20, 2011, 11:29 »
Na kosmonaucie wyczytałem, iż według szacunków Space X ,,uczłowieczenie"  ;) Dragona może kosztować od o,5 do 1 mld dolarów. Ciekawe ile by kosztowało przystosowanie Dragona do lotów na orbitę Księżyca, by pełnić role podobne jak Apollo, czy Orion. A może Dragon jest za mały na takie misje?
Szkoda, że NASA nie zleciła prywaciarzom zbudowanie kapsuły zdolnej do lotów poza LEO. Za kasę jaką już wydano na Oriona, może komercji udało by się taki stateczek zbudować......?  :-\

Dragon nie jest za mały na lot na LLO, jednak ma za małe możliwości manewrowe. Zatem, albo dostanie solidny moduł serwisowy, albo potrzebna jest przebudowa kapsuły. No i oczywiście kwestia kopniaka poza orbitę Ziemii.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #245 dnia: Styczeń 21, 2011, 23:05 »
SpaceX oświadczył, że musi przeprowadzić jeszcze przynajmniej 17 startów Falcona 9, by uzyskać gotowość do wysłania załogowego Dragona. Według manifestu startów, wypadłoby to w 2014 roku. Pod warunkiem jednak pozyskania przez SpaceX przynajmniej znacznej części funduszy z programu CCDev 2, który w całości wynosi 200 mln USD.

Źródło: link.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #246 dnia: Styczeń 22, 2011, 09:33 »
SpaceX oświadczył, że musi przeprowadzić jeszcze przynajmniej 17 startów Falcona 9, by uzyskać gotowość do wysłania załogowego Dragona. Według manifestu startów, wypadłoby to w 2014 roku. Pod warunkiem jednak pozyskania przez SpaceX przynajmniej znacznej części funduszy z programu CCDev 2, który w całości wynosi 200 mln USD.

Źródło: link.

ja te 17 startów zrozumiałem inaczej, według mojego rozumowania chodziło o to, że jednym z atutów Dragona na Falconie będzie to, że zanim powstanie załogowa wersja tej kapsuły Falcon 9 będzie po przynajmniej 17 lotach i udowodni swoją niezawodność. Argument o małej ilości lotów Falcona był często wysuwany przez przeciwników komercyjnej kapsuły załogowej z tej firmy. Teraz pytanie, która interpretacja jest poprawna?:P

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #247 dnia: Styczeń 22, 2011, 12:06 »
SpaceX oświadczył, że musi przeprowadzić jeszcze przynajmniej 17 startów Falcona 9, by uzyskać gotowość do wysłania załogowego Dragona. Według manifestu startów, wypadłoby to w 2014 roku. Pod warunkiem jednak pozyskania przez SpaceX przynajmniej znacznej części funduszy z programu CCDev 2, który w całości wynosi 200 mln USD.

Źródło: link.

ja te 17 startów zrozumiałem inaczej, według mojego rozumowania chodziło o to, że jednym z atutów Dragona na Falconie będzie to, że zanim powstanie załogowa wersja tej kapsuły Falcon 9 będzie po przynajmniej 17 lotach i udowodni swoją niezawodność. Argument o małej ilości lotów Falcona był często wysuwany przez przeciwników komercyjnej kapsuły załogowej z tej firmy. Teraz pytanie, która interpretacja jest poprawna?:P

Kluczowe zdanie w artykule na Aviation Week brzmi tak: "Space Exploration Technologies (SpaceX) says it will launch its Falcon 9 rocket at least 17 more times before it is ready to fly humans, with nine of those flights carrying the Dragon capsule it is developing for cargo missions to the International Space Station.".

Myślę, że nie chodzi o to, że SpaceX planuje start załogowy za 17 startów Falcona 9, ale że za 17 startów takie starty będą możliwe. Oczywiście jeśli otrzymają dofinansowanie i będzie zapotrzebowanie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #248 dnia: Styczeń 31, 2011, 21:58 »
Fragmenty z artykułu "Dodatkowe 40 mln. USD na COTS". Chodzi o wypłaty dla SpaceX za realizację określonych kroków milowych.

"Dodatkowe wypłaty dla Orbital Sciences Corp. i Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) to wynagrodzenie za osiągnięcie kroków milowych w projektach kierowanych przez te firmy. Alan Lindenmoyer, szef projektu COTS przy Johnson Space Center, powiedział, że agencja powinna była wypłacić obu firmom łącznie 40 milionów dolarów już od początku roku budżetowego, 1 października 2010. Lindenmoyer ma nadzieję, że następne 40 milionów USD trafi do firm w końcu marca.

Obie firmy mają podzielić się 300 milionami USD, którymi program COTS został wzmocniony w projekcie budżetu na 2011 rok, przedstawionym przez prezydenta Obamę w lutym 2010. Dopóki Kongres nie zatwierdzi planu wydatków na kolejny rok, dopóty NASA jest zobowiązana utrzymywać finansowanie swoich programów na poziomie z poprzedniego roku. Taka sytuacja będzie miała miejsce do 4 marca."

"SpaceX wypełnił warunek wypłaty transzy 5 milionów USD 8 grudnia, gdy wykonał pierwszy z trzech lotów rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon. Dwa kolejne loty mają odbyć się w rozpoczętym roku. Później, jeszcze tego samego miesiąca, SpaceX osiągnął cztery kolejne punkty krytyczne umowy COTS, określone przez NASA. Każdy wart 5 milionów USD: plan testów wibracyjnych ładunku hermetyzowanego wewnątrz Dragona; wykonanie testów wibracyjnych; pełne rozłożenie paneli ogniw słonecznych Dragona i testy termiczno-próżniowe niektórych jego elementów; naziemne testy lidaru, który będzie używany do dokowania do ISS.

6 stycznia rzeczniczka SpaceX, Kirstin Brost, przekazała, że wykonane testy zwiększają szanse powodzenia projektu i pokazują sensowność finansowania systemem wypłat za kroki milowe."

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #249 dnia: Luty 06, 2011, 18:49 »
Wiadomo już gdzie znajdzie się druga wyrzutnia Falcona 9 i Falcona 9 Heavy.  Wybranym miejscem jest platforma SLC-4E w Bazie Sił Powietrznych Vandenberg. Platformy tej używały rakiety Titan 4.


http://www.santamariatimes.com/news/local/military/vandenberg/article_9fb48ac2-31be-11e0-890e-001cc4c002e0.html

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #250 dnia: Luty 10, 2011, 14:29 »
Nieoficjalne - trwają rozmowy w NASA na temat połączenia dwóch pozostałych lotów demo kapsuł Dragon w jedną misję. Na chwilę obecną drugi lot testowy ma się odbyć 15 lipca, natomiast trzeci lot testowy 8 października. Więcej szczegółów zapewne usłyszymy niebawem.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2011, 14:39 wysłana przez Matias »

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #251 dnia: Luty 12, 2011, 13:24 »
Z tego co wiem, nie ma jeszcze żadnego oficjalnego potwierdzenia, że te dwie misje będą łączone, ale SpaceX pracuje z optymistycznym założeniem, że tak się stanie.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #252 dnia: Luty 18, 2011, 22:06 »
Zgodnie z tym artykułem SpaceX ma zamiar skupić się na Falconie 9, kapsule Dragon i Falconie 9 Heavy odkładając na razie prace nad Falconem 1

http://www.floridatoday.com/article/20110218/BUSINESS/102180316/SpaceX-changes-focus-rockets?odyssey=tab|topnews|text|Business

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #253 dnia: Marzec 01, 2011, 06:35 »
Z facebooka:

Over the weekend DragonEye (the system that will help guide Dragon when it berths with station) arrived at the ISS aboard Space Shuttle Discovery STS-133. Check out these great photos courtesy of NASA.

I po naszemu: Z misją STS-133 na ISS przybył system Dragon Eye, który w przyszłości będzie uzywany przez kapsuły Dragon w czasie podchodzenia do stacji. Dodano jeszcze to zdjęcie, ale nie mam pojęcia w którym miejscu niby to jest:


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #254 dnia: Marzec 01, 2011, 09:48 »
Parę centymetrów powyżej pierścienia dokowania chyba.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #254 dnia: Marzec 01, 2011, 09:48 »