Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 213766 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #195 dnia: Wrzesień 02, 2018, 07:51 »
Wydaje mi się, że głównym "problemem" LOP-G jest to, że będzie trudniej o regularne dostawy ładunku w większej ilości. Pewnie zakładają, że będzie kilka razy mniej dostaw z Ziemi, czyli wody, żywności i innych zapasów. A te pewnie też będą wpływać na czas misji.


Jeśli BFR faktycznie powstanie, to za jednym zamachem, to chyba są w stanie dostarczyć żywność i zapasy na cały rok?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #196 dnia: Wrzesień 02, 2018, 20:12 »
Myślę, że głównym problemem nie jest "gdzie", bo będzie budowany LOP-G. Orion zapewni jedną zmianę rocznie na 1-2 miesiące - bo takie są plany, a Federacja, startując raz do roku tak jak Orion, mogłaby zapewnić drugą zmianę, dzięki czemu przerwa w zamieszkaniu stacji wynosiłaby ok. 4 miesiące zamiast 10-ciu.

Dlaczego na ISS ludzie mogą przebywać 6 miesięcy, na LOP-G tylko 2 miesiące?

Można policzyć. Na ISS wysyłanych jest rocznie ok. 8 statków zaopatrzeniowych. Nie wnikając w ich rodzaje i koszty, możemy stwierdzić za linkowanym niedawno na Forum diagramem, że szacunkowy wzrost wysłania 1 kg na orbitę Księżyca jest ok. 4,3 razy większy niż na LEO.

A więc zakładając dwa 6-miesięczne, 4-osobowe turnusy w roku:
- na LOP-G potrzebujemy 4/6 (= 0,67) tego, co na ISS,
- musimy wysłać 4,3 razy więcej na LOP-G niż na ISS, by finalnie było tyle samo.

Daje to 0,67 x 4,3 x 8 misji rocznie = 23 misje rocznie. A więc koszty samego zaopatrzenia byłyby ok. 3 razy wyższe niże ISS. Do tego dochodzi koszt wymiany załogi, a więc dodatkowa misja Oriona.

By było jasne, o jaki diagram chodzi, linkuję go jeszcze raz:


Jest to argument stricte finansowy, jako taki pewno nie dla wszystkich przekonujący, ale powstaje też problem techniczny: takiego zaopatrzenia nie będą w stanie realizować NG ani Japończycy, gdyż nie posiadają odpowiednich rakiet. Jedynie SpaceX wchodzi w grę o ile będzie korzystać z FH. To oznacza całkowity brak dywersyfikacji, która była jednym z głównych założeń programu COTS. Na wycofanie się z tego założenia pewno z oczywistych względów nikt nie pójdzie.

Jest jeszcze trzeci problem - zdrowotny. Załogi byłyby narażone o wiele dłużej na promieniowanie kosmiczne. Nie wiemy, jak skuteczne okażą się w praktyce habitaty, w które zostanie wyposażona LOP-G. Turnus trwający 1-2 miesiące jest 3-6 razy krótszy niż na ISS.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #197 dnia: Wrzesień 02, 2018, 20:25 »
Jeśli BFR faktycznie powstanie, to za jednym zamachem, to chyba są w stanie dostarczyć żywność i zapasy na cały rok?

LOP-G wchodzi już w etap realizacji. Trwa program budowy habitatu (NextSTEP), jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na moduł PPE. Rosja podobno pracuje już nad śluzą, ale z nimi to nic nie wiadomo.

Tak więc zastanawianie się, czy można będzie korzystać z rakiety i statku, które dopiero są na renderkach, jest trochę jałowe. Wiemy, jak długo NASA pracuje już nad SLS i Orionem. Nawet uwzględniając rożne zawirowania polityczne, które tutaj nie będą odgrywały takiej roli, a także przyjmowaną przez niektórych jako pewnik opinię, że prywatna firma zrobi to o wiele szybciej, co nie zostało nigdy wykazane praktycznie, nie liczmy, że BFR coś nam w temacie LOP-G pomoże.

Tzn. liczyć można, ale specjaliści, którzy są odpowiedzialni za program LOP-G, raczej nie powinni i nie będą...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #198 dnia: Wrzesień 02, 2018, 21:29 »
Świetne podsumowanie JSz! To pokazuje, czemu (wstępnie) tak krótkie misje na LOP-G są planowane.

Czy powinienem to przenieść do wątku o LOP-G?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #198 dnia: Wrzesień 02, 2018, 21:29 »

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #199 dnia: Wrzesień 02, 2018, 22:38 »
Można policzyć. Na ISS wysyłanych jest rocznie ok. 8 statków zaopatrzeniowych. Nie wnikając w ich rodzaje i koszty, możemy stwierdzić za linkowanym niedawno na Forum diagramem, że szacunkowy wzrost wysłania 1 kg na orbitę Księżyca jest ok. 4,3 razy większy niż na LEO.


To jeśli zamiast 8 statków zaopatrzeniowych, wyśle się za jednym zamachem, BFR z całym zaopatrzeniem, to nie wyjdzie taniej? wysłać jedną rakiete zamiast ośmiu?


Jest jeszcze trzeci problem - zdrowotny. Załogi byłyby narażone o wiele dłużej na promieniowanie kosmiczne. Nie wiemy, jak skuteczne okażą się w praktyce habitaty, w które zostanie wyposażona LOP-G. Turnus trwający 1-2 miesiące jest 3-6 razy krótszy niż na ISS.



Jeśli wytrzymają miesiąc, to i 6 miesięcy wytrzymają.

Bo przecież załogowa wyprawa na Marsa, w obie strony będzie trwać co najmniej 6 miesięcy, a jakoś nikt nie mówi,  że taka wyprawa jest niemożliwa z powodu promieniowania.

Tak więc zastanawianie się, czy można będzie korzystać z rakiety i statku, które dopiero są na renderkach, jest trochę jałowe. Wiemy, jak długo NASA pracuje już nad SLS i Orionem. Nawet uwzględniając rożne zawirowania polityczne, które tutaj nie będą odgrywały takiej roli, a także przyjmowaną przez niektórych jako pewnik opinię, że prywatna firma zrobi to o wiele szybciej, co nie zostało nigdy wykazane praktycznie, nie liczmy, że BFR coś nam w temacie LOP-G pomoże.


Ukończenie budowy LOP-G, to gdzieś bliżej 2030 roku, to do tej pory nie uda się zbudować tego BFR?



Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #200 dnia: Wrzesień 02, 2018, 22:52 »
Drogi Robeku, czytaj ze zrozumieniem :)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #201 dnia: Wrzesień 03, 2018, 12:28 »
Drogi Robeku, czytaj ze zrozumieniem :)


Z tego co piszą na tym forum to BFR jest w trybie realizacji, więc nie wiem skąd u ciebie takie nastawienie do tego BFR.
No i co z FH? przecież koszt tej rakiety to jedyne 90 milonów, co przy ośmiu stratach rocznie, i tak by wyszło poniżej miliarda, więc skąd spodziewane koszty utrzymania LOP-G, w okolicach 14 miliardów? 

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #202 dnia: Wrzesień 03, 2018, 14:31 »
Co dywagacje o BFR mają wspólnego z "Rosyjskim Programem Kosmicznym"?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #203 dnia: Wrzesień 03, 2018, 14:46 »
Co dywagacje o BFR mają wspólnego z "Rosyjskim Programem Kosmicznym"?

Rozmowa się rozpędziła. :) Czy mam poprzenosić posty?

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #204 dnia: Wrzesień 03, 2018, 18:39 »
Uważam, że tak. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #205 dnia: Wrzesień 03, 2018, 20:29 »
Posty przeniesione!

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #206 dnia: Wrzesień 12, 2018, 10:12 »
"Lunar Orbital Platform-Gateway" to teraz "The Gateway" ;)

Nowy artykuł na temat planów budowy tej stacji:

 https://www.nasaspaceflight.com/2018/09/nasa-lunar-gateway-plans/
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #207 dnia: Wrzesień 12, 2018, 10:39 »
Ciekawy artykuł. Pomimo wielu minusów tej stacji jeden najważniejszy plus jest taki, że wreszcie będzie szansa na wyrwanie się z w kółko latania na LEO i zbliżenia się do Księżyca. Pewien punkt krytyczny będzie przekroczony. Owszem wolałbym lądowanie załogi na Marsie czy Księżycu ale przynajmniej rodzi się nadzieja, że polecimy po raz pierwszy od 50 lat w okolice Srebrnego Globu. Z tą nazwą stacji to ciekawa historia. Ale myślę, że jak ISS była (przez okres misji pierwszej załogi) międzynarodową stacją Alfa więc LOP-Gateway czy jak inaczej ją zwą lub nazwią powinna nosić imię ,,Beta"  :D

Ciekaw jestem czy i jakie badania południowych okolic bieguna Księżyca będzie można przeprowadzać z ,,Gateway'? Czy takie badania będą sensowne, jeśli stacja ma latać wysoko (dokładnie jak wysoko?) nad Srebrnym Globem?

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #208 dnia: Wrzesień 12, 2018, 13:03 »
"Lunar Orbital Platform-Gateway" to teraz "The Gateway" ;)


To chyba pora na zmianę nazwy wątka :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #209 dnia: Wrzesień 12, 2018, 14:39 »
Ciekawy artykuł. Pomimo wielu minusów tej stacji jeden najważniejszy plus jest taki, że wreszcie będzie szansa na wyrwanie się z w kółko latania na LEO i zbliżenia się do Księżyca. Pewien punkt krytyczny będzie przekroczony. Owszem wolałbym lądowanie załogi na Marsie czy Księżycu ale przynajmniej rodzi się nadzieja, że polecimy po raz pierwszy od 50 lat w okolice Srebrnego Globu. Z tą nazwą stacji to ciekawa historia. Ale myślę, że jak ISS była (przez okres misji pierwszej załogi) międzynarodową stacją Alfa więc LOP-Gateway czy jak inaczej ją zwą lub nazwią powinna nosić imię ,,Beta"  :D

Ciekaw jestem czy i jakie badania południowych okolic bieguna Księżyca będzie można przeprowadzać z ,,Gateway'? Czy takie badania będą sensowne, jeśli stacja ma latać wysoko (dokładnie jak wysoko?) nad Srebrnym Globem?

Z tego co pamiętam to stacja będzie na dosć mocnej orbicie eliptycznej tj.z dużym apolunum (?) i perylunum (?) - poprawcie mnie odnosnie tych nazw - na pewno nie będzie sobie latać na orbicie zbliżonej do kołowej. Pytanie jaka będzie inklinacja orbity, ale zakładam, że raczej niewielka.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2018, 14:43 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Lunar Orbital Platform-Gateway - międzynarodowa stacja wokółksiężycowa
« Odpowiedź #209 dnia: Wrzesień 12, 2018, 14:39 »