Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348709 razy)

0 użytkowników i 13 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1140 dnia: Kwiecień 04, 2013, 11:59 »
Tak mi przyszło na myśl, czy działająca technologia powrotu rakiety, nie mogłaby stać się kiedyś sposobem na powrócenie do koncepcji promów kosmicznych? Jak myślicie?

Ciekawe co byłoby tańsze? Drugi stopień pojazdu/rakiety lądujący na ogniu, czy też drugi stopień powracający jak samolot?  ;)

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1141 dnia: Kwiecień 04, 2013, 12:14 »
Ciekawe co byłoby tańsze? Drugi stopień pojazdu/rakiety lądujący na ogniu, czy też drugi stopień powracający jak samolot?  ;)

Na ogniu. Dlatego go robią.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1142 dnia: Kwiecień 04, 2013, 12:50 »
Tak mi przyszło na myśl, czy działająca technologia powrotu rakiety, nie mogłaby stać się kiedyś sposobem na powrócenie do koncepcji promów kosmicznych? Jak myślicie?

Ciekawe co byłoby tańsze? Drugi stopień pojazdu/rakiety lądujący na ogniu, czy też drugi stopień powracający jak samolot?  ;)

Z pewnością zrobili wpierw odpowiednie studia. Pewnie drugi stopień powracający jak samolot musiałby mieć inną konstrukcję, czyli dodatkowa masa skrzydeł, osłon(y) termicznych, systemu kontroli lotu, sytuacji awaryjnych itp itp. a tutaj zadecydowały względy ekonomiczne i techniczne.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1143 dnia: Kwiecień 04, 2013, 13:02 »
Tak mi przyszło na myśl, czy działająca technologia powrotu rakiety, nie mogłaby stać się kiedyś sposobem na powrócenie do koncepcji promów kosmicznych? Jak myślicie?

Ciekawe co byłoby tańsze? Drugi stopień pojazdu/rakiety lądujący na ogniu, czy też drugi stopień powracający jak samolot?  ;)
             ... to zalezy od punktu wdzenia, Stratolauch pewnie sadzi, ze samolot a SpaceX, ze lepiej na ogniu;-))) BTW, kiedys byl jeszcze 3 pomysl, powrot jak helikopter:
Tu projekt Rotary Rocket. Z powazaniem
                                                                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1143 dnia: Kwiecień 04, 2013, 13:02 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1144 dnia: Kwiecień 05, 2013, 11:03 »
Adam, pamiętasz może kiedy obumarła ta idea ze śmigiełkiem Roton'owym? 2004? 2005? Czy podarowali to sobie już wcześniej?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1145 dnia: Kwiecień 05, 2013, 11:16 »
Adam, pamiętasz może kiedy obumarła ta idea ze śmigiełkiem Roton'owym? 2004? 2005? Czy podarowali to sobie już wcześniej?
             ... jak to mawiali rzymianie "in illo tempore" - na poczatku czasu;-) Przyznam, ze nie wiem, ale podejrzewam, ze poniewaz pracownicy Rotary zalozyli potem firme XCOR, mozna szukac przed data powstania firmy XCOR;-) To chyba byl ten sam rok ... Jak to mowi inna cytata: "każde wyjście jest wejściem gdzieś indziej" ... ;-)
Z powazaniem
                                                                                                                                                                     Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2013, 21:01 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1146 dnia: Kwiecień 05, 2013, 20:04 »
chyba nie takim pełnym jednak Mattias, bo jakiś drugi stopień dla tego zestawu by się przydał

SpaceX chce docelowo odzyskiwać także drugi stopień, a więc dwa odzyskiwane stopnie + skrzydlak daje chyba prawie pełną odzyskiwalność :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1147 dnia: Kwiecień 05, 2013, 22:32 »
chyba nie takim pełnym jednak Mattias, bo jakiś drugi stopień dla tego zestawu by się przydał

SpaceX chce docelowo odzyskiwać także drugi stopień, a więc dwa odzyskiwane stopnie + skrzydlak daje chyba prawie pełną odzyskiwalność :)

Po co im skrzydlak jak już mają Dragona, który też będzie odzyskiwany? (w sumie to już jest, ale nie był jeszcze wielokrotnie używany:)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1148 dnia: Kwiecień 05, 2013, 22:35 »
chyba nie takim pełnym jednak Mattias, bo jakiś drugi stopień dla tego zestawu by się przydał

SpaceX chce docelowo odzyskiwać także drugi stopień, a więc dwa odzyskiwane stopnie + skrzydlak daje chyba prawie pełną odzyskiwalność :)

Po co im skrzydlak jak już mają Dragona, który też będzie odzyskiwany? (w sumie to już jest, ale nie był jeszcze wielokrotnie używany:)

Hmm.. rozmowa chyba rozpoczęła się od stwierdzenia, że Dream Chaser + dopracowana F9 będą zapewniać odzyskiwanie takiego "zestawu" :) Oczywiście nie braliśmy pod uwagę Dragona ;)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1149 dnia: Kwiecień 07, 2013, 22:17 »
Tak mi przyszło na myśl, czy działająca technologia powrotu rakiety, nie mogłaby stać się kiedyś sposobem na powrócenie do koncepcji promów kosmicznych? Jak myślicie?

Jeżeli przez prom kosmiczny rozumiesz coś ze skrzydłami, to nie - lądowanie na ogniu jest technologią konkurencyjną do skrzydeł. Kolejnym krokiem nie będzie więc dokładanie skrzydeł do zestawu (bo i po co?) ale jego optymalizacja, co z czasem powinno doprowadzić do SSTO.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1150 dnia: Kwiecień 07, 2013, 23:13 »
Wrzucam linka do artykułu o SpaceX z 21 Marca.  Myślę że chyba wszystko co jest zawarte w tym artykule jest wiadome.
http://www.space.com/20327-spacex-private-rocket-engine-ready.html



Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1151 dnia: Kwiecień 08, 2013, 23:52 »
znalazłem takiego PDFa. Nie wiem czy było to już kiedyś na forum, bo to jest dokument z 2011 roku.
Jest to opis wykorzystania Falcona Heavy i Dragona do misji marsjańskiej.
http://digitalvideo.8m.net/SpaceX/RedDragon/karcz-red_dragon-nac-2011-10-29-1.pdf

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1152 dnia: Kwiecień 09, 2013, 09:09 »
Adam, pamiętasz może kiedy obumarła ta idea ze śmigiełkiem Roton'owym? 2004? 2005? Czy podarowali to sobie już wcześniej?
             ... jak to mawiali rzymianie "in illo tempore" - na poczatku czasu;-) Przyznam, ze nie wiem, ale podejrzewam, ze poniewaz pracownicy Rotary zalozyli potem firme XCOR, mozna szukac przed data powstania firmy XCOR;-) To chyba byl ten sam rok ... Jak to mowi inna cytata: "każde wyjście jest wejściem gdzieś indziej" ... ;-)
Z powazaniem
                                                                                                                                                                     Adam Przybyla

2004 i 2005 to po Rotary Rocket nie było już śladu (poza Rotonem w jakimś opuszczonym hangarze na Mojave).
Chyba padli około 2001 roku z tego co pamiętam (w 2000 jeszcze dostali nieco kroplówki od Lockcheeda lub Beoinga) w 2002 o ile dobrze pamiętam była o tym wzmianak w Świecie Nauki że na pustyni Mojave straszą dwa duchy nieudanych( czytaj niedofinansowanych)  projektów RLVów - X-33 i Roton właśnie.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1153 dnia: Kwiecień 09, 2013, 10:04 »
Chyba dostane dozywotniego bana za oftopici:
XCOR Aerospace is a small, privately-held California C Corporation founded in 1999. The company has evolved from its original four founders, working out of our chief engineer’s tiny hangar, to a team of 50 plus highly-skilled, experienced and talented employees housed in a 10,375 square foot hangar on the Mojave Air & Space Port in Mojave, California.  The company is the path to the dream of spaceflight for its founders who recognize that the only way for them to get to space is to make it affordable for private citizens.
ze strony XCOR http://www.xcor.com/about_us/index.html
A tu o koncu Rotary: http://www.spacefuture.com/lists/sf-discuss/December-2000/msg00001.html

Aby nie bylo jednak do konca poza tematem, nalezy mocno docenic SpaceX, bo o dziwo caly czas ida do przodu ... te "trupy" poprzednich komercyjnych inicjatyw, ktorym sie nie udalo, walaja sie wszedzie i pokazuja, ze to trudne ...  Z powazaniem
                                                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1154 dnia: Kwiecień 09, 2013, 11:51 »
Chyba częśc postów zaraz wydzielę i przeniosę do odpowiedniego wątku...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1154 dnia: Kwiecień 09, 2013, 11:51 »